Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

bisikletimizin çalınmaması için bence....

Konu, 'Kayıp-Çalıntı İlanları ve Duyuruları' kısmında timurdigital tarafından paylaşıldı.

1. timurdigital

timurdigital Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    sayın tüm arkadaşlar,belki haddim değil,belki de sana mı düştü diyebilirsiniz, haklısınızda.
    biz bisiklete gönül vermiş ülkemizdeki bir avuç kişi olarak,bisikletimizin çalınması kadar kötü bir olay yoktur herhalde.
    dişimizden tırnağımızdan artırdığımız veya genç kardeşlerimizin belki harçlıklarından biriktirdiği para ile alınan gözümüz gibi baktığımız bisikletimizin çalınması çok büyük bir acı.
    benim naçizane iki önerim var.
    birincisi: gözümüz gibi baktığımız bisikletimizi evimizin içine koyalım. ayrıca bisikletimizle dışarı çıkarken de park etmeyeceğimiz yerlere gidelim.yani süpermarket,alışveriş merkezi,.... gibi yerlere gitmeyelim.
    ikincisi:park edeceğimiz vb. yerlere gideceğimizde ikinci bir bisiklet alıp onunla gidelim.daha ucuz bir bisiklet edinelim.yani üzerinde full deore olmayan,yada full xt hidrolik set olmayan bir bisiklet.mesala boyalı olmayan aliminyum bir kadro üzerine tercihen tourney yada acera aktarıcı ve fren kollu normal bir bisiklet.hem dikkat çekmez, hemde çalınma riski daha da az olur.

böylelikle asıl bisiklete bir şey olmaz.ikinci bisiklete güvenle biner ve de markete vb. gittiğimizde poşet falan daha rahat taşırız.
    bende toplam 3 adet bisiklet var.asıl bisiklet yatağımın yanında duruyor,diğer ikisi kapı önünde.içimde rahat bisikletlerde rahat.
    ayrıca bisiklet piyasası biraz canlanır,bu işten ekmek yiyenlerde faydalanırlar.şunu hemen belirtiğim,ben sadece bisiklet kullanıcısıyım,bisiklet işleri ile ne benim nede ailemin ticari bir menfaati yoktur.

forumdaki kayıp ve çalıntı konularını üzülerek ve inanın içim burkularak okuyorum.onun içindir ki bu yazıyı yazma ihtiyacı hissettim.yazı eleştirilere açık.istediğiniz gibi eleştirebilirsiniz veya forum yönetimi konuyu kaldırabilir,saygılarımla.

2. Murat İçlek

Murat İçlek Bisikletkolik

Seviye:
    Ellerınıze saglık cok faydalı bı yazı paylaşmıssınız .Herkesın bısıkletı kendıne degerlıdır benım full tourney bısıkletımı cogu zaman 7 . kata kadar cıkartıyorm aklımda kafamda rahat oluyor :)

3. Fethi Aktunç

Fethi Aktunç Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bence yanlış düşünüyorsunuz..Gelir dağılımından dolayı ikinci bir bisiklete ayrılacak para yük gelebilir insanlara...Bazı kişiler ikinci bisiklete vereceğim parayı kendi bisikletime yatırım yaparım diye düşünebilir..Kimse benim bisikletim çalınmasın esnaf para kazansın diye masrafa girmez..

Bisiklet çaldırmak tabiki kötü birşey..ancak bunlara daha çok dikkatsizlik neden oluyor..markete veya alışveriş merkezine gitmeyin demişsiniz..ancak iki saatlik tanıdığı insana bisikleti binmesi için veren var veya gasp edilen..

yani farklı bisiklet almak avantajından çok dezavantajı olur..

Experiment 67 ve timurdigital bunu beğendi.
  4. Sercan Sözer

Sercan Sözer Forum Demirbaşı

Adı:
    Sercan S.
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bana kalırsa bazı insanlar daha bir bisiklet almak için bayağı para biriktiriyor.İkinci bisikleti nasıl alsınlar?Zaten ben bisikletimle heryere gidiyorum.Bisikletim pahalı değil.

sonEr´´ ve timurdigital bunu beğendi.
  5. Ahmet ERTAN

Ahmet ERTAN Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    yazın için teşşekkürler..ikinçi şıkkı ben kullanıyorum...kısa mesafe ve mahalle arası gezilerde ,alışverişte 150 liralık bisikletimle yapıyorum kafamda rahat oluyor...

sonEr´´, 42FY ve timurdigital bunu beğendi.
  6. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Arkadaşa katılıyorum.

Ben daha çok kilit ve mümkünse alarm takmaya daha sıcak bakıyorum. Tabi yine de dışarda bisikleti bırakırken gözümüzün birini üzerinde bırakmakta fayda var.

timurdigital bunu beğendi.
  7. SedatT

SedatT Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    "...forumdaki kayıp ve çalıntı konularını üzülerek ve inanın içim burkularak okuyorum.onun içindir ki bu yazıyı yazma ihtiyacı hissettim..." diye düşündüğünüz,
    İyi niyetiniz ve bu konuyu açtığınız için teşekkür ederim....

8. umutkahraman

umutkahraman Onursal Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    çok doğru bir tespit.benim asıl bisikletim odamın balkonunda duruyor.5. katta.birde hurda diyebileceğimiz bir bisikletim var ama iyi iş görüyo.onunla heryere gidip dışarda bırakabiliyorum.

9. Berkay Kantarcı

Berkay Kantarcı Üye

Seviye:
    Gerçekten çok haklısınız bizlere akıl vermiş olduğunuz için çok teşekkürler :)

10. yiğit_kara26

yiğit_kara26 Forum Demirbaşı

Seviye:
    paylaşım için teşekkürler :)

Sercan Sözer ve timurdigital bunu beğendi.
  11. çaylak26

çaylak26 Kıdemli Üye

Seviye:
    aslında iyi fikir türkiye şartlarında ikinci bir bisiklet zor gerçekten birini bile zor alırken ama 50 liraya bile sehir içi kısa mesafelerde kullanılabilicek ikinci hatta 3.el:D bisikletler var.gerçi bente bir tane var oda 30 yaşında felan:)

12. Barış TOPÇU

Barış TOPÇU Forum Demirbaşı

Seviye:
    keşke öğrenci bütçesi 2.ye yetse dostum.para hesaplarına ayırdığım zamanı derslere ayıraydım şimdiye ohoow :D

parçalarını değiştirdim bisikletin evin içine alıp kitliyorum okula felan gidip kitlemektense yürüyorum aklım çok feci kalıyor onda :/

13. Ercx

Ercx Aktif Üye

Seviye:
    Kendi yaptığımı söyleyeyim istedim. bisikletinizi bıracakağınız yer, bırakmak istediğiniz çevredeki en göz önündeki yer olsun. kilidiniz sağlamsa göz önünde onu açmaya çalışmak çok riskli olacağı için denemezler diye düşünüyorum. çocukluğumdan beri böyle yaparım ve 20 yıldır bisiklete binerim hiç bisikletim çalınmadı. umarım bundan sonrada çalınmaz.
    İkinci bir yol ise bisikletinizi seri üretimlerden ayıran değiştirilemez şeyler yapmanız. mesela kilidinizi kadronun hep aynı yerine takarsanız orası çok belirgin bir şekilde aşınır (çamur, toz, toprak) ve boyanın çiziğini onarmakla uğraşmaz kimse. Tamam bisikletim cillop gibi dursun, sıfır görünsün güzel fakat çalınması durumunda adam sıfır diye başkasına satarsa sorarım sana nasıl tanırsın cillop gibi seri üretim bisikletini ?

14. Serkan Çelik

Serkan Çelik Üye

Seviye:
    Bende barış topçu arkadaşa katılıyorum.Bende öğrenciyim yeni bi bisiklet için zaten para biriktiriyorsun bide ikinci bisiklete para ayırmak öğrenci milleti olarak zor olur.

Barış TOPÇU ve timurdigital bunu beğendi.
  15. furkan istanbulluoğlu

furkan istanbulluoğlu Aktif Üye

Seviye:
    Hepimizin korktuğu bir konu. Eve geldiğimde eve alıyorum bisikleti. Size tavsiyem benim yaptığım gibi bir motorsiklet kilidi almanız. Benim kullandığım model :

http://www.masterlockcycle.com/product_quantum30.shtml

Ankarada bauhausta falan satılıyor ve gündüz gözüne kimsenin bunu kesebileceğini düşünmüyorum. Hatta hedefi bisiklet çalmak olan birinde bunu kesebilecek bir malzeme olucanı da zannetmiyorum. Sırt çantama atıyorum 2 dk bile bisikletten inicek olsam üşenmeden bağlıyorum.

16. WiccaTurk

WiccaTurk Yeni Üye

Seviye:
    abi onlarda boş durmuyo herifler oturup nasıl çalarız diye kafa patlatıyolar ya elimizden geldi,ğince dikkatli olcaz buranın Türkiye olduğunu unutmayalım ...

17. Atakan DEMİR

Atakan DEMİR Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bende eve sokkuyorum annemle kavga ede ede :) ben bisikletin içine gps çipi koymayı düşünüyorum çalışmalarımız devam ediyor ucuz bişey bulduğum gibi herkezi haberdar edicem böylece bisiklet nerde olursa olsun bulabilicez arabaları takip eden sistem gibi

zeyfer mir ve timurdigital bunu beğendi.
  18. gokhan erdogan

gokhan erdogan Bisikletkolik

Seviye:
    güzel bir konuya değinmişiniz zaten ikinci bir bisiklet mantıklı katılmayan arkadaşlar var üzerinde full deore veya daha üst sistem olan bir bisikleti alan kişi 50 lirayada bir bisiklet alabilir bir ruble parası bir sürü ikinci el uygun fiyatlı bisikletler var zaten arkadaş 100-150 liralık bisikletlerden bahsetmemıs güzel konu teşekkurler...

timurdigital ve uğur kocaağa bunu beğendi.
  19. ilker g.

ilker g. Kıdemli Üye

Seviye:
    Benim bir arkadaşımda araba direksiyonu kiliti var :) Birde aparat yapmış kadronun üst borusuna kaç kilo kim bilir o kilit.Üşenmeden taşıyor onu =)Zincir falan kesilir belkide o kilit zor :)Ben çoğunlukla güvenliğin gözü önüne koyuyorum alışveriş merkezlerinde.Taksi durakları gibi yerlerde iş görüyor.Çay ocağı olur herhangi bir küçük işletme olur.Şu ana kadar kimse bisikletime bakar mısınız dediğimde hayır demedi.İşimi halledene kadar durdu yanlarında bisikletim hep.Yoldan geçene emanet edilmez fakat işletme sahibine verdiğinizde bisikleti kaçırsa adam işletme hala orda olur :)Şimdi aklıma geldi.Eğer yanımda kilit yoksa cafenin önüne doğru koyuyorum fakat içerden gözükmüyor tabiki bisiklet.O zamanda ön tekerdeki bağlantı çubuğunun vidasını alıyorum yanıma =)Çubuk duruyor.Almaya kalkan olursa zaten 2 pedalda yeri görür :)Sesten insanların tepkisindende bisikletin gitmekte olduğunu anlarsın =)Sırtında bisikletle benden hızlı koşamayacağına göre sorun yok =)

20. Aydın Akyokus

Aydın Akyokus Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    paylaşım için teşekkürler vallaaha bisikletim gelmedi daha ama ev 5. katta zaten onu bu kata kadar çıkaracağım hatta o dam da yer bile ayarladım :) ama çalıştığım yer iş merkezi(avm) bisikletimi otoparka kilitleyip nasıl yukarı çık iş yerine çıkacağımı düşünmeye başladım ...