Bisiklet fiyatları artıyor mu? (%20 Vergi)

Taner James

Forum Bağımlısı
Tepki
1.180
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba,

son zamanlarda görüştüğüm bisiklet firmaları, yakın zamanda devletin yurtdışından gelen bisikletlere %20 vergi alacağını söylüyorlar.

Muhtemelen sadece bisiklet için değildir, ithal edilen ürünler için genel bir vergi olabilir.

Konu hakkında bilgisi olan var mı?

Bisiklet almayı düşünüyorum, ileride alırsam zarar etmeyelim :)

Teşekkürler.

Scudo

Kadir KARADEMİR

Forum Demirbaşı
Tepki
952
İsim
Kadir KARADEMİR
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti

Hevesli

Aktif Üye
Tepki
260
Bazı bisiklet ve motosiklet parçaları için geçerli evet. Konusu açıldı evvelden.

• Beğen
Tepkiler: cahitclsn

K3R3M

Üye
Tepki
5
İsim
Kerem K.
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Baya iyi gerçekten :)
B'Twin erkenci çıktı :)

Benim korkum, yakında araba alır gibi bisikletlere de ötv vermemiz.
Misal ; bisiklet 1500 tl, 300 - 400 tl si özel tüketim vergisi :komik:

şaka gibi cidden...

Hevesli

Aktif Üye
Tepki
260
@K3R3M Onun için öncelikle ehliyet ya da plaka sistemi çıkarmaları gerekiyor bisikletler için, ya da elektronik bir donanım - şasi numarasını gibi kalıcı birşeyler eklettirmeleri gerekiyor bisiklete. Şahsi drone'larda yazılıma seri numarası yükleyipte lisanssız uçuşu yasakladıkları gibi.
Henüz vaktimiz var bence, ama belli olmaz. Avrupa birliğine girme çabalarını bıraktıklarında korkmalıyız.

Tepki
246
İsim
Hakan
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Parasıyla hava atan zenginler için teşvik edici açıkçası

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.988
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@kadir karademir @Metin Burak arkadaşlar sayfanın en yukarısında "konuyu takip et" butonu var. Rica ediyorum konuyu kirletmeden o tuşa basın ya da konuyla ilgili bir şey yazın. Konuya cevap yazınca otomatikman takip etmiş oluyorsunuz.

anon

Daimi Üye
Tepki
253
İsim
Emir Taha KENAR
Çare ikinci el

K3R3M

Üye
Tepki
5
İsim
Kerem K.
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@GFlex Hayır, bu normal bir zam gibi. Çünkü bahsedilen vergi henüz gelmiş durumda değil.

• Beğen
Tepkiler: GFlex

Saru

Aktif Üye
Tepki
194
Bisiklet
b'Twin
Neyse ki 0.05 gram'lık somunlardan biriktirmiştim satarım artık. :koptum: Şaka bir yana aksesuarlar ve yedek parçaların fiyatı artar bence.

• Beğen
Tepkiler: kapluj

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.988
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
2.eller de pahalanacak. Mesela 2012de 400€ ya aldıkları bisikleti şimdi 1000 liraya satmaya çalışanlar var kur artı diye :snzdglsn:

• Beğen
Tepkiler: kapluj

07yusuf

Daimi Üye
Tepki
589
İsim
Yusuf
Bisiklet
b'Twin
@Mustafa Zeybek
O zaman almayacağız abi.
Gerekirse şu bisikletlerin eskilerini eskiciden 100 liraya alıp sürmeliyiz, ama fırsatçılara prim vermemeliyiz. Bu arada bu bisikletler çok rahat ve çok akıcı, çok da hızlılar. Kendinden park ayağı ve arka bagajı ve hatta çamurluğu bile var daha ne olsun. :p
Evimizde 2 bisiklet var ve biri bu tip, bazen sürüyorum. Dağ taş gezemezsin belki yokuş da çıkamazsın ama en azından işe falan giderken sürebilirsin. Düz bir şehirdeysen her yere de gidersin aslında.

Ya bi de ben 5 yıl kullandığım bir bisikleti en fazla sıfırın %40 fiyatına satarım heralde. 1000 liraya almışsam 350 'ye veririm yani açıkçası. İkinci elden kar etme kafasını anlamıyorum.

Tepki
39
İsim
Berk KOŞANER
Bisiklet
Ghost
@Saru hocam cidden elinizde o somunlardan varmı geçenlerde 40 $ a suluk kafesi almıştım 10 gram onu takmak için arıyordum ;)
Vallahi durumumuz cidden vahim zaten kur almış başını gidiyor vergi koyulması evet mantıklı haksız rekabeti önlemeye çalışıyor AMA 2000 liraya türkiyede giriş seviyesi bir bisiklet alırken almanyada 2000£ a dünyaları alıyorsunuz bu kadar fark varken ve bu kadar kalın bir gümrük vergisi üstüne %20 daha konulursa ülke bisikletten ister istemez uzaklaşır. Bu vergilerin hesaplandığı masada ne düşünülüyor çok merak ediyorum büyük ihtimalle kenarda köşede bir minibar var her oturduklarında bir büyük açıyolar:mad:

• Beğen
Tepkiler: mhtozel