Bıktım artık bisiklet tamircilerinden, kitap siparişi verdim!

Ali Demir

Forum Bağımlısı
Tepki
1.572
Bisiklet
Specialized
Valla haklısınız hocam.

geçen gün pedal ve göbekten ses geliyordu. sadece pedallarken geliyordu yani ses. sorunun ne olduğunu bildiğim halde, gittim bisikletçiye. göbeği çıkardı, yağladı, pedalları sıktı ses de gitti. aslında bunlar yapabileceğim şeylerdi ama, takımlarım olmadığı için 20 tl bayılmak zorunda kaldım. toplam 3 dakika bile sürmedi , belki ben 10 dakikada yapardım :) bisikletçiler, işi artık abartıyorlar...

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato
Scudo

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.901
Bisiklet
Cervélo
evet ali bey bahsettiğim şey tam olarak bu işte!
2 vida söküp takmaya 20 lira alıyor.
açık kalp ameliyatı mı yapıyo yoksa beyin nakli mi yapıyo.
3 dakikada 20 lira kazanan kaç adam var şu memlekette ya?

ben migrosta çalışıyorum ve saat ücretim 4.2 lira civarıydı en son!
20 lira için 5 saat ayakta dikiliyorum ben..

kitap için 12 saat ayakta dikilecem :D ama bidaha boşa para harcamam en azından!

Cuneyt Erkman

Forum Bağımlısı
Tepki
702
Bisiklet
Salcano
valla hocam kendin yapsanda bir şekilde yine para gidiyor geçen pedal aluminyum aynakolun dişlilerini sıyırdı tornacıda yay çektirip diş ezdirmek için 15tl aldılar şimdi mekanik disk frenin telin çektiği oynar parça aşınmış çok sıkınca sıyırıp atıyor orayı doldurtup tekrardan cıvata gibi alan deldirecem kimbilir ne kadar tutacak masraf masraf

Onder.Eren

Daimi Üye
Tepki
171
Bisiklet
Cannondale
çok güzel kitapmış araştırdığım kadarıyla. PDFini siz üretseniz ne güzel olurdu :)

Tepki
254
Bisiklet
Salcano
En iyisini yapmissiniz. Kitap gelince hakkinda bilgi verirseniz biz de alabiliriz. Pdf konusuna gelince, o talepte bulunan arkadasim bunun mesru bir talep olmadiginin farkinda misiniz?

• Beğen
Tepkiler: enzo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
Uyduruk bir tablet + YouTube (veya herhangi bir site) çok daha iyi olurdu uygulamalı öğrenme açısından. :) Gelince incelemesini bekliyoruz. :p

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
bugün hort olmuş bende yazayım. bisikletin sorununu en iyi kullanan adam anlar. en güzelde kullanan adam müdahale eder. eliniz biraz alet tutuyorsa herşeyinizi kendiniz yapabilirsiniz. küçük rakamlara ihtiyacınız olabilecek alet edevatları ufaktan alın. bisikletinizin her türlü bakımını kendiniz yapabilir seviyeye gelirsiniz zaten. ayrıyetten kitaba deftere gerek yok biraz ingilizceniz varsa rj the bike guy(arat.youtube) takip eden adama karada ölüm yok.

erdsde

Aktif Üye
Tepki
100
İsim
Yücel
Bisiklet
Specialized
@Serkan Mıstınoğlu Ben de aynı şeyi düşünüyorum. Bisiklet pedalınızı değiştirmek için pedal wrench diye bir alet varmış onu alacağım. Yağlama yıkama işimi az çok öğrendim. Eve aldığım ikea mobilyalarının montajını hep ben yaptım. Avize takmak, korniş takmak gibi işleri yapmak için 350 TL ye kırıcı delici alet aldım. İlk avizeyi taktığımdaki mutluluğum inanılmazdı. Sadece bisiklet tamiri değil birçok şeyi yapabiliriz diye düşünüyorum, yeter ki Zaman bulalım.

Park tool marka bisiklet tamir seti satan firmanın çok kaliteli videoları var. Ben spd pedalın takılışını seyretmiştim ve yapabilirim diye düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: mahmut koç

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
hocam kitap elinize ulaşınca :D cevirip yapın satın :D bir yayın eviyle anlaşın :D

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
@Erdem C. böyle deyince konunun açıldığı tarihe bakınca 2013 muş gülü verdim kendimce :D:D
kitabım 3 baskısını yapıyordurlar belkide

Mesut DOĞRU

Forum Demirbaşı
Tepki
986
İsim
Mesut DOĞRU
Bisiklet
Bianchi
Selam

Bisiklet tamir, ayar ve bakımı oldukça keyif verici ve aslında sanıldığından çok daha kolay.
Çünkü bisikletler çok şükür henüz elektronik destekli mekatronik araçlar değil, salt mekanik araçlar.

İlk bisikletim, yol dostum Bisan Sırano 7 vitesti.
Bisikletimi aldığım gün garanti vs düşünmeden komple parçalara ayırdım (Tekerlekler, aynakol, aynakol rulmanları, arka aktarıcı, V fren kolları telleri papuçları vb gibi)

Sonra tekrar topladım. Amacım, aldığım mekanik aracın çalışma prensibini parça nezdinde görmekti.
Kullanmaya başladıkça gördüm ki; 7 vites şehir içi rampalarda yetmiyor.
Tek yaprak aynakolu çıkardım; yerine Shimano FC M131 model aynakol aldım.
Alttan çekmeli ön attırıcı taktım, Sunrun olan arka aktarıcıyı Shimano'nun Tourney modeli ile değiştirdim.
Vites kollarını da Shimano'nun Revoshift modeli ile değiştirdim.

320 TL'ye aldığım bisikletimin tüm yedek parçaları Alhonga fren seti de dahil olmak üzere yaklaşık olarak 150 TL ( 6 taksitle) tuttu. Bu yenileme ve titiz ayarlardan sonra çelik kadrolu bisikletim gerçekten çok keyif vermeye başladı.

Ezcümle; Bisiklette tamir ayar ve bakım sanıldığı gibi zor değil.
Sadece biraz zaman ve ilgi bisiklet ile ilgili tüm sorunların titizlikle çözülmesine olanak sağlıyor.

Esen kalın.

• Beğen
Tepkiler: cngz ve C.Biberci

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
Konu fena hortlamış :D

Videolarımı seyredin arkadaşlar ben teknik konusunda Türkiye deki tek Türkçe teknik video kaynağıyım :)

Mesut DOĞRU

Forum Demirbaşı
Tepki
986
İsim
Mesut DOĞRU
Bisiklet
Bianchi
Teşekkür ediyorum Sn @BF Okuru
Sizi ilgi ile takip ediyorum.
Esen kalın.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
@starbuck Ben teşekkür ederim; sıkıştığınız yerlerde özelden mesaj atın elimden geldiğince yardımcı olurum :)