Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bıktım artık bisiklet tamircilerinden, kitap siparişi verdim!

Konu, 'Şikayetim Var!' kısmında Serkan Mıstınoğlu tarafından paylaşıldı.

1. Serkan Mıstınoğlu

Serkan Mıstınoğlu Road Runner

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    Vites ayarı yaptırıyorum, adam gibi yapsa da bir süre idare etsem diye. Vites ayarını yapıyor, 1-2 ufak bakım daha yapıp 20-30 lira istiyor. Vites ayarını dün yaptırdım, bugün bok gibi. Bisiklet de yol bisikleti be arkadaş. Dağdan çayırdan kaldırımdan gitmiyorum ki. Gittiğim yer sahilyolu anasını satayım. Vites ayarı nasıl kaçar o yolda? Yapamıyor demek ki adam, yapamadığı ayar için de 20 liramı alıyor.

Kitabımın siparişini verdim. üniversite okuyan adamız. gerizekalı olduğumu sanmıyorum. heleki o bisikletçiden! Kitabım gelsin, her ayarımı kendim yaparım arkadaş. sökerim-takarım. gerekirse bozarım-kırarım. ama gocunmam. yenisini alır, onu takarım. Adamın 2 dakikada üstün körü yapıp 20 lira aldığı işe kızmaktan ve kendimi enayi yerine koymamdan iyidir.

Müşteri değilim enayiyim resmen bisikletçinin gözünde ya çok doluyum arkadaş. Bu arada kitabım: Zinn and the Art of Road Bike Maintenance : The World's Bestselling Guide for...

Kargoya zartıyla zurtuyla beraber 52 liraya geliyor. Kazıklanmaya son. Herkese önerim, bisikletçilerden uzak durun. ASLA uğramayın. lastik bile şişirtmeyin. En azından olması gereken adamlar bisikletçi olana kadar.

2. Gökhan Selçuk

Gökhan Selçuk Aktif Üye

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Haklisin aslinda ama iyi olan insanlar da var. Ben bugun gittim, disk fren ayari yapti, vites ayari yapti, rubleyi zinciri yagladi, hatta kablom cikmisti kelepce bile takti, bayağı bi ugrasti oradaki arkadas. Borcum ne kadar dedim, gonlunden ne koparsa dedi :D Yani musteri kazanmis oldu artik hep oraya giderim. Ama Sizin dediginiz gibi esnaflik nedir bilmeyen esnaflar da yok degil.

nonsteril, MertAG ve mariokaldato bunu beğendi.
  3. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:
    Aynen ben de akord ve jant örme dışındaki her işimi kendim yapar oldum. En azından ne yaparsanız kendiniz bildiğiniz kadr yapar, zamanla daha da uzmanlaşaraktan sıradan su tesisatçılarından dönme bisikletçilere bel bağlamış olmazsınız. Şimdiden kolay gelsin.

mariokaldato bunu beğendi.
  4. Cuneyt Erkman

Cuneyt Erkman Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    benim içinde aynı şey geçerli kaşındım aynakolu değiştirdim ön arttırıcı uymadı ön arttırıcı değiştirdim bu sefer bağlandığı boru ince geldi yarın yarım yuvarlak halka arayacağım bisikleti aldığımdan beri öğrenmedik ne göbek türleri ne akort ayarı ne zinciri kaldı gitmişken zincir sökme anahtarıda alacağım eksiğim cırcırlı takım aynakol sökme anahtarı ve bisiklet sehpası kalıyo akort sehpasını saymazsam onuda marangozda yaptıracağım artık

Haluk Eke bunu beğendi.
  5. degerli

degerli Aktif Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    İllaki yapabilirsiniz arkadaşlar.Nihayetinde açık kalp ameliyatı değil yapılan.Deneyerek hatta internet kaynaklı bilgilere ulaşarak er geç yaparsınız ve öğrenebilirsiniz.

Hatta bu işin en keyifli yanlarından biriside bisikletinizin bakımını ve tamirini yapabiliyor/yapıyor olmanız.En azından bu benim için böyle.

thedarkcyclist ve Haluk Eke bunu beğendi.
  6. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Bisikleti aldığımdan beri 200 bilmedin 300 km yol gitmişimdir. Bu akşam bir baktım ön dişli en büyükteyken zincir sürtüyor. Zaten arka dişli en ufaktayken sürtüyordu aldığımdan beri. Anlamadım gitti bu işi arkadaş. Ayarı biraz daha bozulsa vites değiştiremeyeceğim demek ki.
    Aslında dediğiniz gibi ufaktan ufaktan uğraşmak lazım ayarıyla. Elbet doğrusunu bulurum :D

7. Turgay AKSOY

Turgay AKSOY Aktif Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Uyanık olmamız lazım arkadaslar.. Ciğer kedıye kalırsa tabıı kı o cıgerı dayanamz yer :D bunun gıbı bızde cebımızdekı parayı haketmeyen adamlara yedırmeyelım.. durust bıskletcıler maalesef cok az... kıtaba gelınce bu kıtap ısıme yaramaz anlamam ıngılızce den :D ınternetten bakar tamır ederım..

8. Çağlayan

Çağlayan Onursal Üye

Seviye:
    bu tür durumlarda ben servis değiştiriyorum,arkadaşların dediği gibi bu tür insanlar malesef çıkabilir,aynı zamanda dürüst esnaflarda çıkıyor onlarda dürüstlüğünden kazanıyor..

9. Berkcan E.

Berkcan E. Aktif Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    bizim burda bir bisikletçi var a bisikletçisinde 5 tlyse onda 10-12 lira böyle bir şey var mı yav :)

10. Emrah Y

Emrah Y Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Doğrusunu yapmışsınız. Gerçi bizim buradaki bisikletçi ufak tefek işlerde "bir dahakine verirsin" diyor, sağolsun. Bir şey merak ettim. Siparişinize baktım. Kargo dahil toplam kaç TL ödediniz bu kitap için bir de ne kadar zaman alacak, bilgi verir misiniz?

11. Serkan Mıstınoğlu

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    kitap 14 dolar
    kargo 12 dolar
    totalde 26-27 dolar
    doları 2den hesapladı paypal saolsun, 52 lira etti.
    520 sayfa kitap, en çok beğenilen ve satan bisiklet bakım kitabıymış. pdfsini çok aradım, yok. türkiyede kitabın bir izine rastlamadım.

52 liradan gözüm korkuyodu sipariş vermek için, bi süredir aklımdaydı bu kitap. bisikletçiyle yaşadığım son macerada sonra o gazla siparişi verdim :)
    kargo olarak en ucuz seçeneği seçtiğim için 7-25 iş günü mü ne öyle bişey yazıyodu.

e-bay hızlı getiriyor ya, lastik setim tam 6 günde elimdeydi. tayvandan gelmişti.
    bu kitap da ya ingiltereden ya abdden gelicek tam hatırlamıyorum

mariokaldato ve Emrah Y bunu beğendi.
  12. hakan aydın55

hakan aydın55 Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    youtube videoları işe yarıyor...... :)

13. MuhammedAAA

MuhammedAAA Kıdemli Üye

Adı:
    Muhammed
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    bisikletimi zorunlu olduğu için-garantinin devam etmesi için-ilk ay bakımına götürdüm. Direk fişi doldurtturup geri döndüm. Elletmedim bisikleti :) abd'den 2 haftayı geçmez gelmesi. Keşke kuru hesaplatırken kendi bankanın hesaplama sistemini seçseydin. paypal ödeme ekranında çıkıyor...

14. İsmailÇağrı

İsmailÇağrı Aktif Üye

Seviye:
    kitap eline geçtiğinde hakkında iki satır yorum yazarsan çok sevinirim. Elimizin altında olması gerekli.. Belki türkçeleştirip çevirip para kazanırız :)

15. alperen_69

alperen_69 Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    kitaptan ziyade ben youtube dan video izlemenizi tavsiye ederim

16. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Hocam keşke kitap yerine youtube'da iki arama yapsaydınız. Bedava'ya çıkardınız işin içinden :)

Kuzey Ege bunu beğendi.
  17. bülent kara

bülent kara Aktif Üye

Seviye:
    Bir vidayı sık, öbürünü gevşet, olmazsa birini gevşet öbürünü sık... Deneme yanılma, mutlaka öğrenilir yani :)
    Neyse ki Edirne'de tamirci sorunumuz yok, dediğin gibiyse işimiz yaş!
    Ama kendi bakımını yapmak da gerçekten keyifli!

18. Çağlayan

Çağlayan Onursal Üye

Seviye:
    arkadaşlar yorumlarınıza katılıyorum,geçenlerde forumcu bir arkadaşın hidrolik freni kitlenmişti sevindirici tarafı canına birşey olmaması idi,hayati önem taşıyor,can güvenliğiniz açısından tecrübeli tamircilere götürmenizde yarar var..

19. Serkan Mıstınoğlu

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    @ToffieBoi :) haklısınız aslında. Fakat elimin altında her an ulaşılabilir bir kaynak olması hoşuma gidiyor. Bir nevi bisiklet ansiklopedisi. Bisikletle ilgili her türlü detay bilgi olacak sanırım içinde. 520 sayfaymış :) merakla bekliyorum umarım ingilizcem yeter. :D

mariokaldato bunu beğendi.
  20. Emrah Y

Emrah Y Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Teşekkür ederim ayrıntılı bilgi için. Bence de doğru yapmışsınız. El altında başvuru kaynağı olması rahatlatıcı bir şeydir.