Bıktım artık bisiklet tamircilerinden, kitap siparişi verdim!

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
Vites ayarı yaptırıyorum, adam gibi yapsa da bir süre idare etsem diye. Vites ayarını yapıyor, 1-2 ufak bakım daha yapıp 20-30 lira istiyor. Vites ayarını dün yaptırdım, bugün bok gibi. Bisiklet de yol bisikleti be arkadaş. Dağdan çayırdan kaldırımdan gitmiyorum ki. Gittiğim yer sahilyolu anasını satayım. Vites ayarı nasıl kaçar o yolda? Yapamıyor demek ki adam, yapamadığı ayar için de 20 liramı alıyor.

Kitabımın siparişini verdim. üniversite okuyan adamız. gerizekalı olduğumu sanmıyorum. heleki o bisikletçiden! Kitabım gelsin, her ayarımı kendim yaparım arkadaş. sökerim-takarım. gerekirse bozarım-kırarım. ama gocunmam. yenisini alır, onu takarım. Adamın 2 dakikada üstün körü yapıp 20 lira aldığı işe kızmaktan ve kendimi enayi yerine koymamdan iyidir.

Müşteri değilim enayiyim resmen bisikletçinin gözünde ya çok doluyum arkadaş. Bu arada kitabım: (link)

Kargoya zartıyla zurtuyla beraber 52 liraya geliyor. Kazıklanmaya son. Herkese önerim, bisikletçilerden uzak durun. ASLA uğramayın. lastik bile şişirtmeyin. En azından olması gereken adamlar bisikletçi olana kadar.

Scudo

Selçuk G

Daimi Üye
Tepki
323
İsim
Selçuk G.
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Katlanır
Haklisin aslinda ama iyi olan insanlar da var. Ben bugun gittim, disk fren ayari yapti, vites ayari yapti, rubleyi zinciri yagladi, hatta kablom cikmisti kelepce bile takti, bayağı bi ugrasti oradaki arkadas. Borcum ne kadar dedim, gonlunden ne koparsa dedi :D Yani musteri kazanmis oldu artik hep oraya giderim. Ama Sizin dediginiz gibi esnaflik nedir bilmeyen esnaflar da yok degil.

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer
Aynen ben de akord ve jant örme dışındaki her işimi kendim yapar oldum. En azından ne yaparsanız kendiniz bildiğiniz kadr yapar, zamanla daha da uzmanlaşaraktan sıradan su tesisatçılarından dönme bisikletçilere bel bağlamış olmazsınız. Şimdiden kolay gelsin.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Cuneyt Erkman

Forum Bağımlısı
Tepki
702
Bisiklet
Salcano
benim içinde aynı şey geçerli kaşındım aynakolu değiştirdim ön arttırıcı uymadı ön arttırıcı değiştirdim bu sefer bağlandığı boru ince geldi yarın yarım yuvarlak halka arayacağım bisikleti aldığımdan beri öğrenmedik ne göbek türleri ne akort ayarı ne zinciri kaldı gitmişken zincir sökme anahtarıda alacağım eksiğim cırcırlı takım aynakol sökme anahtarı ve bisiklet sehpası kalıyo akort sehpasını saymazsam onuda marangozda yaptıracağım artık

• Beğen
Tepkiler: Haluk Eke

degerli

Aktif Üye
Tepki
42
Bisiklet
b'Twin
İllaki yapabilirsiniz arkadaşlar.Nihayetinde açık kalp ameliyatı değil yapılan.Deneyerek hatta internet kaynaklı bilgilere ulaşarak er geç yaparsınız ve öğrenebilirsiniz.

Hatta bu işin en keyifli yanlarından biriside bisikletinizin bakımını ve tamirini yapabiliyor/yapıyor olmanız.En azından bu benim için böyle.

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
Bisikleti aldığımdan beri 200 bilmedin 300 km yol gitmişimdir. Bu akşam bir baktım ön dişli en büyükteyken zincir sürtüyor. Zaten arka dişli en ufaktayken sürtüyordu aldığımdan beri. Anlamadım gitti bu işi arkadaş. Ayarı biraz daha bozulsa vites değiştiremeyeceğim demek ki.
Aslında dediğiniz gibi ufaktan ufaktan uğraşmak lazım ayarıyla. Elbet doğrusunu bulurum :D

Turgay AKSOY

Aktif Üye
Tepki
68
Bisiklet
Carraro
Uyanık olmamız lazım arkadaslar.. Ciğer kedıye kalırsa tabıı kı o cıgerı dayanamz yer :D bunun gıbı bızde cebımızdekı parayı haketmeyen adamlara yedırmeyelım.. durust bıskletcıler maalesef cok az... kıtaba gelınce bu kıtap ısıme yaramaz anlamam ıngılızce den :D ınternetten bakar tamır ederım..

Çağlayan

Forum Bağımlısı
Tepki
890
bu tür durumlarda ben servis değiştiriyorum,arkadaşların dediği gibi bu tür insanlar malesef çıkabilir,aynı zamanda dürüst esnaflarda çıkıyor onlarda dürüstlüğünden kazanıyor..

Berkcan E.

Aktif Üye
Tepki
53
Bisiklet
Carraro
bizim burda bir bisikletçi var a bisikletçisinde 5 tlyse onda 10-12 lira böyle bir şey var mı yav :)

Emrah Y

Daimi Üye
Tepki
9
Bisiklet
Bianchi
Doğrusunu yapmışsınız. Gerçi bizim buradaki bisikletçi ufak tefek işlerde "bir dahakine verirsin" diyor, sağolsun. Bir şey merak ettim. Siparişinize baktım. Kargo dahil toplam kaç TL ödediniz bu kitap için bir de ne kadar zaman alacak, bilgi verir misiniz?

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
kitap 14 dolar
kargo 12 dolar
totalde 26-27 dolar
doları 2den hesapladı paypal saolsun, 52 lira etti.
520 sayfa kitap, en çok beğenilen ve satan bisiklet bakım kitabıymış. pdfsini çok aradım, yok. türkiyede kitabın bir izine rastlamadım.

52 liradan gözüm korkuyodu sipariş vermek için, bi süredir aklımdaydı bu kitap. bisikletçiyle yaşadığım son macerada sonra o gazla siparişi verdim :)
kargo olarak en ucuz seçeneği seçtiğim için 7-25 iş günü mü ne öyle bişey yazıyodu.

e-bay hızlı getiriyor ya, lastik setim tam 6 günde elimdeydi. tayvandan gelmişti.
bu kitap da ya ingiltereden ya abdden gelicek tam hatırlamıyorum

MuhammedAAA

Daimi Üye
Tepki
161
İsim
Muhammed
Bisiklet
Sedona
bisikletimi zorunlu olduğu için-garantinin devam etmesi için-ilk ay bakımına götürdüm. Direk fişi doldurtturup geri döndüm. Elletmedim bisikleti :) abd'den 2 haftayı geçmez gelmesi. Keşke kuru hesaplatırken kendi bankanın hesaplama sistemini seçseydin. paypal ödeme ekranında çıkıyor...

İsmailÇağrı

Aktif Üye
Tepki
37
kitap eline geçtiğinde hakkında iki satır yorum yazarsan çok sevinirim. Elimizin altında olması gerekli.. Belki türkçeleştirip çevirip para kazanırız :)

alperen_69

Forum Bağımlısı
Tepki
305
Bisiklet
Giant
kitaptan ziyade ben youtube dan video izlemenizi tavsiye ederim

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Hocam keşke kitap yerine youtube'da iki arama yapsaydınız. Bedava'ya çıkardınız işin içinden :)

• Beğen
Tepkiler: Kuzey Ege

bülent kara

Aktif Üye
Tepki
125
Bir vidayı sık, öbürünü gevşet, olmazsa birini gevşet öbürünü sık... Deneme yanılma, mutlaka öğrenilir yani :)
Neyse ki Edirne'de tamirci sorunumuz yok, dediğin gibiyse işimiz yaş!
Ama kendi bakımını yapmak da gerçekten keyifli!

Çağlayan

Forum Bağımlısı
Tepki
890
arkadaşlar yorumlarınıza katılıyorum,geçenlerde forumcu bir arkadaşın hidrolik freni kitlenmişti sevindirici tarafı canına birşey olmaması idi,hayati önem taşıyor,can güvenliğiniz açısından tecrübeli tamircilere götürmenizde yarar var..

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
@ToffieBoi :) haklısınız aslında. Fakat elimin altında her an ulaşılabilir bir kaynak olması hoşuma gidiyor. Bir nevi bisiklet ansiklopedisi. Bisikletle ilgili her türlü detay bilgi olacak sanırım içinde. 520 sayfaymış :) merakla bekliyorum umarım ingilizcem yeter. :D

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Emrah Y

Daimi Üye
Tepki
9
Bisiklet
Bianchi
Teşekkür ederim ayrıntılı bilgi için. Bence de doğru yapmışsınız. El altında başvuru kaynağı olması rahatlatıcı bir şeydir.