AVM'lerin bisiklet parklarını kullanmak

Ziya A.

Aktif Üye
Tepki
3
Bisiklet
Bianchi
Değerli dostlar;
Bildiğiniz üzere bir kampanya tertip etmiş idik. (link) imza kampanyası.
Maalesef kampanyamız ne hizmet sağlayıcılar nezdinde, ne de bisiklet kulllanıcıları nezdinde gerekli alakayı görmüş değil.
Kurumlar sorumluluk kabul etmeyip, topu birbirlerine atıyorlar..
Ben de bu kampanyanın tertipleyicisi ve aktivisti olarak, toplu taşıma istasyonlarına yakın mevkilerde bulunan ve bisiklet parkları bulunan AVM'lere aşağıdaki epostayı göndererek, büyükşehir belediyelerince güvenli bisiklet parkı imkanları sağlanana kadar, kendilerinin daha sağlıklı bir toplum olmak adına, daha yaşanabilir bir çevre adına, aktif ve sağlıklı bir nufus adına, bize bu imkanları sunmalarını rica ettim.
AVM'lere gönderdiğim eposta aşağıdaki gibi...
Belki sizler de bu tarz bir talebi, aynı sebeplerle; bisiklet parkı imkanlarına sahip olan AVM'lere göndermek istersiniz.

Konu : Bisiklet Parklarınızın Toplu Taşımaya Entegre Bisikletli Ulaşımda Kullanılması Talebimize Dair
Sayın Yetkili;
Bu epostayı size Beylikdüzü'nde ikamet eden bir bisiklet aktivisti ve Güvenli Bisiklet Parkları imza kampanyasının tertipleyicisi olarak gönderiyorum.
Maalesef Beylikdüzü yerelinde henüz güvenli bisiklet parkı imkanlarından yoksunuz. Bu sebepten ötürü toplu taşıma ile entegre olarak bisiklet kullanamıyoruz. Şehiriçi bisiklet kullanımı da maalesef hala yerinde sayıyor. Büyükşehir Belediyesi toplu taşıma istasyonlarına koyduğu bisiklet parkları ile ilgili hiçbir tedbir almıyor; dahası, olası adli vakalarda sorumluluk kabul etmiyor.
Bölge halkının alakasına mazhar olmuş ve bisiklet parkı imkanlarına sahip olan bir AVM olarak sizlerin, toplu taşıma istasyonuna olan yakınlığınızdan ötürü biz bisiklet kullanıcılarına bu imkanı sunmanızı; bisiklet parkınızı bisikletli ulaşım imkanlarından faydalanmak isteyen bizlere bu amaç doğrultusunda kullandırmanızı rica ediyoruz.
Eğer bu talebimize alaka buyurursanız tüm kampanya katılımcılarına, yanısıra kampanyamızın duyurusunu yaptığımız tüm sosyal mecralarda kuruluşunuzu bisiklet dostu, bisikletli ulaşım dostu olarak duyuracağız.
Ülkemizde yüzde 75 oranlarında seyreden ve dünya ölüm sıralamasında dördüncü sırada olan hareketsizliğe karşı çabamızın değerini takdir edeceğinizi umar; katkılarınızı rica ederiz.

Güvenli Bisiklet Parkları Hareketi
Kampanya adresi (link)
Eposta guvenlibisikletparki@gmail.com

Scudo

Tahsin Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
114
Ben gene aynisini dicem gene kotu olucam sanirim ama genede soylicem.

Ben bu maili okuyan yetkili olsam verecegim cevap bizim ne yapmamizi istiyorsunuz biz mi proje gelistirelim gibi bie yorum olurdu.

O yuzden yapilmasi gerekeni projelensirip mail olarak atmak daha mantikli geliyor.

Tabii sizin suanda bana " madem cok biliyordun sen yapsaydin ben bu kadar yaptim" deme hakkiniz var :)

Bu yuzden yapmaya calistiginiz seyi takdirle karsiliyorum.

Yukarida nacizane fikrimi bildirdigim icin kizmassiniz umarim

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.377
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@Tahsin Y.

Tahsin Bey'in söylediği maalesef doğru. Kamu kuruluşu olsa bir derece ama özel sektöre para getireceğine inandıramadığınız projeyi uygulatmanız biraz zor. Ancak yolladığınız şirketin sahibi de çok bisiklet tutkunu biri ise o ayrı :).
Hatta Tahsin Bey'in söylediği şeyi sadece basit bir proje olarak da düşünmemek lazım; bunun içine maliyet hesapları, katılımcılar, sponsorlar gibi özellikle bu işin maliyetini ve getiri-götürüsünü somut olarak ortaya koyacak bir şey yapılması lazım ki dikkat çekebilsin.. Yoksa yapacakları 2 düz demir, 10 tane de yarım halka demir koyarak "aha bak bisiklet parkı" demek olur :).

Ziya A.

Aktif Üye
Tepki
3
Bisiklet
Bianchi
Kıymetli arkadaşlar;
Çok teşekkür ederim bu güzel, yapıcı eleştirileriniz için.
İmza kampanyamız sürüyor. Destekleriniz sayesinde kazanacağımıza inanıyorum.
(link)

Tepki
69
aslında avm'ler için bu tür reklamlar önemli. bisikletçilerin rotası üzerindeki bir avm'nin halkla ilişkiler sorumlusunu aramızdan bir iki ağzı laf yapan (mümkünse bir avukat bir de satışçı) biraz yol alınabilir. eğer öyle bir ekip oluşursa seve seve ben de dahil olurum.

HD

Demir C.

Aktif Üye
Tepki
18
Avm'ler para kazanma peşinde. Alışverişe bisikletimle gidiyorum. Bisiklet parkınız olmadığı için sizinkine yakın olduğu halde gidemiyorum diye yazmak yeterli.

Ziya A.

Aktif Üye
Tepki
3
Bisiklet
Bianchi
Aslında bu AVM'lere gönderdiğim yazıdaki maksad şu idi..
Yenibosna'da bulunan Koçtaş AVM'den örnek vereyim.. Büyük, açık bir otoparkı var. Çoğu insan bu parkı park et - devam et sisteminin bir ara durağı olarak kullanıyor idi. Arabasını buraya park ederek yoluna devam ediyordu. Evet güvenli bir otopark zira devamlı güvenlik görevlileri geziyor.. Sonrasında da bu otopark paralı oldu.
AVM'lerin bisiklet parkları da yine bu yüzden güvenli çünkü AVM'leri hal-i hazırda istihdam ettiği güvenlik görevlileri, güvenlik kameraları vesaire var. Tam da IETT'nın bisikelt parklarında olmayan ve daha uzun bir süre olmayaccağı anlaşılan şu önemli tedbirler..
Bu sebeple ücretli ya da ücretsiz bu AVM'lerdeki bisiklet parklarını kullanabilir miyiz, gayretimiz bunun peşine düşmek oldu. Ben bisiklet kullanmayı umursuyorum. İşime giderken, ulaşabileceğim noktaya kadar bisiklet ile gitmeyi umursuyorum. 3-4 kmlik yollarda hiç değilse balık istifi gitmeyerek, azıcık hava alabilmeyi, hareket edebilmeyi umuyorum.
Ne yapalım? Ustamızın adı Hıdır, elimizden gelen şimdilik budur :)

Tahsin Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
114
@Alper Cokyuksel
Her turlu gorusme yapabilirim ama bunun icin halkla iliskiler sorumlusundan randevu almak icin ugrasamam sahsen. :)
@Demir C.
Kesinlikle oyle olmadigina emin olabilirsin. Tabii ki amaclari para kazanmak her ticari iste amac budur zaten.

Berkay*

Daimi Üye
Tepki
91
Bisiklet
Salcano
Öncelikle bu konudaki hassasiyetinizi anlıyorum ve takdir ediyorum. Konu AVM ve park olunca sunu söylemek istedim. Beylikdüzü 5M Migros'ta arkadaşım oradaki görevlilerden rica edip bisikletini kilitsiz bırakıyordu bisiklet motosiklet park yerine. Tabi sabah bırakıp akşam alınacak olursa sürekli ne olur bilemem fakat bence görevliler bunu dert etmeyecektir. Ama bu orada güvenli ve güzel bir bisiklet parkı yapılıp insanları bisiklete teşvik etmenin yanında hiç kalır.
Şunu da eklemek isterim her hafta veya ay bölge belirleyip o bölgedeki AVM'lere bisikletforum'daki herkes mesaj atsa illaki bazı bölgelerde bazı AVM'lerden sonuç alırız bizim bölgemizde sonuç alınmasa da başka bir bisikletli kardeşimizin, abimizin, ablamızın bölgesinde sonuç alınırsa bu hepimiz için başarıdır. En kötü ihtimal mesajlarımızdan hiçbir sonuç alamasak da birilerinin kafasında bu fikri uyandırmış oluruz belki ileride gelecek nesil için daha kolay olur.
Neden her hafta veya ay, neden hepsine bir anda atmıyoruz diyorsanız bence bu hem zor olur benim gibi üşengeç arkadaşlar (bu konuda üşengeç olmasam da) üşenebilir hem de (esas bunun için bence) bu proje devam ederken bazı yerlerden sonuç almak ve projeyi devam ettirebilmek (sürekli iletişimde olmak adına) daha kolay olur.

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.058
Bisiklet
Diğer
boşuna kürek çekiyormuşuz gibi geliyor bana Türkiye'de içinde bisiklet gecen hangi konu varsa.

Ziya A.

Aktif Üye
Tepki
3
Bisiklet
Bianchi
@Berkay*

Berkay Bey;
Kıymetli zamanınızı ayırıp böylesi değerli ve yapıcı bir katkı sunduğunuz için müteşekkirim.
Bu parklar güvenlik gibi tedbirleri ile beraber ücrete mukabil bile kullandırılsa ben razıyım..
Zira İSPARK'ın bu hususta henüz bir şey yapacağı yok. Topu birbirlerine atıyorlar ve hizmeti ücretsiz sundukları için hiçbir sorumluluk kabul etmiyorlar..
Yakında yazışmaları da bu hususta kuracağım blogda yayınlayacağım..
İmza kampanyamızda bir hususu dile getirmiş idim. Mevcut olanaklarla şehiriçi toplu taşımaya entegre bisikletli ulaşımını yaygınlaştırmanın önemli adımlarından biri güvenli bisiklet parkı imkanını sağlamak. Böylece insanlar bisikletleri ile park et-devam et sistemine dahil olabilirler.

Güneş U.

Üye
Tepki
2
Aslinda uzerine reklam alabilinecek estetik olarakta goze hos gelicek bir park yerine hic bir avm karsi cikmaz hatta yanina belki 50 kurusla calisabilcek bir pompa her bisikletcinin ihtiyaci olucak olan bir su ve mineralli icecek otomati cok karli bir ise donusebilir bir avm icin .

HTC Salsa C510e cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Ziya A.

Aktif Üye
Tepki
3
Bisiklet
Bianchi
@Güneş U.
Harika bir öneri. .
Keşke biri çıkıp da bu üniteyi modelleme. .
Bu kapsamda belki Eti ile goruslebilir.

GT-N7100 cihazımdan gönderildi

Ziya A.

Aktif Üye
Tepki
3
Bisiklet
Bianchi
Değerli dostlar;
Az önce posta kutumda Beylikdüzü Migros AVM'nin yetkililerinden gelen epostayı gördüm...
Talebimizi daha şeffaf hale getirmek için yazışmamızı buraya da kopyalıyorum.
Yakında bu yazışmaların tümünü (ISPARK ile yaptığım, IBB ile yaptığım yazışmalar da dahil) yayınlayacağım bir blog kuracağım..

Kampanya adresimiz : (link)

Beylikdüzü Migros AVM yetkililerinden gelen eposta:
Merhabalar,

tam olarak Güvenli Bisiklet Park imkanı sunmamızı mı istiyorsunuz? Mailinizin son cümlenizde bir kampanya ve kampanya katılımcılardan bahsediyorsunuz. Bunu tam olarak anlayamadık.

Detaylı bir sunumunuz var ise yollamanızı rica ederiz.

Teşekkürler.
İyi çalışmalar.

Bizim yanıtımız ise:

Öncelikle alaka buyurduğunuz için teşekkür ediyorum.

Biz bisiklet kullanıcıları; şehiriçi ulaşımda toplu taşımaya entegre olarak bisiklet kullanımı tercih eden, yaygınlaştırmak isteyen kimseleriz. Fakat bunun önünde bir dizi engel var. Şöyle ki, İSPARK gibi Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan firmalar dahi bisikletli ulaşımın önemini teslim etmekte; park et - devam et sisteminin bir parçası olarak da istasyonlardaki bisiklet parklarının kullanılması hususunda çağrılar yapmaktadır. Gelin görün ki bu parkların tamamı denetimsizlik ve güvenlik önlemlerinin olmayışı ile maluldur. Öyle ki, yaşanan hırsızlık vakalarında adli sürecin işlemesi için dellillere dahi ulaşılmamaktadır. Şikayetlerimize, görüşmelerimize ve taleplerimize rağmen güvenlik elemanı, güvenlik kamerası gibi caydırıcı, önleyici tedbirlerden hiçbiri tercih edilmiş değildir. Bizler de hal-i hazırda, bisiklet parkı olanaklarının yanında güvenlik elemanı ve kamera gibi donanımlara sahip olan AVM'lerin, toplu taşıma istasyonlarına olan yakınlıklarından da istifade ederek, bisiklet parklarını kullanabilmeyi talep ediyoruz.
Forumlarda, kullanıcı topluluklarında bu meseleyi tartıştığımız bedelli ya da bibedel olarak sunulacak bu hizmetle ilgili fevkalade öneriler serdedildi. Bisiklet parklarına reklam alınması; bu parkların tıpkı alışveriş arabalarınızda olduğu gibi madeni paralar ile kullanılması; parkların yanına monte edilecek lastik pombaları vb gereçlerle hizmetin zenginleştirlmesi ve marjinal faydasının arttırılması gibi.
Bu hususa alaka göstermiş bir firma olarak, kurumunuzun olanaklarını kullanabilmeyi ve bisiklet dostu bir firma olarak sizleri de yanımızda görebilmeyi çok arzu ediyoruz.

İlginiz için tekrar teşekkür eder; kolaylıklar dilerim.

Berkay*

Daimi Üye
Tepki
91
Bisiklet
Salcano
@Ziya A.
Ziya Bey, tekrar takdir ediyorum sizi bu konudaki ilginizden ötürü fakat kampanya ve kampanya katılımcıları hakkında yine yeterince bilgi vermemişsiniz sanırım mesajınızda, bir diğer konuda detaylı bir sunum istiyorlarsa Güvenli Bisiklet Parkı'na bir taslak tasarım hazırlasak, gönderdiğimiz mesajdada açıklasak güzel olmaz mı? Bu konuda forumun yardımcı olacağına hiç şüphem yok.
Örneğin şu şekilde bir taslak hiç de fena olmaz.
http://www.photoshopmagazin.com/portfolios/n_362fb30e7862b4b_2b49b4233b78f8e63c7a552d.jpg

Ziya A.

Aktif Üye
Tepki
3
Bisiklet
Bianchi
Berkay Bey çok teşekkür ederim ilginiz için.
Kampanya adresimizi hem firmaya gönderdiğim mailde, hem de foruma yazdığım mesajların neredeyse hepsinde paylaşıyorum.
(link)

Sitede imzacıların isimleri ve yorumları var.
Şimdi bir de blog sitesi hazırlıyoruz.

İlginiz için çok teşekkür eder; kıymetli desteklerinizi bekleriz.

Tahsin Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
114
Migrosu tebrik ettim ve tabii ki sizide.

Sizi cabanizdan oturu migrosu ise bu projeyei dusunmeleri ama dedigim gibi plan proje kismini bize birakmalarindan dolayi.

Ziya A.

Aktif Üye
Tepki
3
Bisiklet
Bianchi
@Tahsin Y.

Çok teşekkür ederim Tahsin Bey;
Desteklerinizi bekler, kolaylıklar dilerim.