Trafikte Güvenlik

egesenkaya

Aktif Üye
Tepki
187
İsim
Ege
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
güzel bir gelişme olmuş fakat yelek yerine bisiklette reflektör olması daha mantıklı bence

• Beğen
Tepkiler: Ali Eren
Scudo

oscak41

Rider
Tepki
397
İsim
Osman Çakmak
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Gündüzü bilemem ama gece evet reflektör veya ışıklı bir şey olmalı ki can sağlığına zarar gelmesin

Seyfoo

Üye
Tepki
24
İsim
Seyfettin
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Reflektör filan tamamda kask gözlük filan isteğe bağlı kalsaydı keşke,ben kendimce kask takmayı sevmem. Bence her sürücü kendi rahatına göre sürmeli.

Walenkino

Üye
Tepki
0
İsim
Atakan
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti

ali önder

Forum Demirbaşı
Tepki
1.293
İsim
ali önder büyüksünetçi
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Hepimize kolay gelsin. Yazılanları okudum da herkes uygulamanın güzel olabileceğinden bahsetmiş. Bizim sorunumuz kask, reflektorsuz olmak mı? görünmemek mi? Bizizim sorunumuz bisikletin bir trafik taşıtınin herkes tarafından bilinmesi ve biz bisiklet kullananlara saygı gösterilmesi ve kaza anında bisiklet linin ölme ihtimali olduğunun farkında olması. Bizim sorunumuz bizim olan yollarda motorların, elektrikli araçların yanımızdan deli gibi geçip bizi tehlikeye düşürmesi..Geçen gün arkadaşın teki yazmıştı arabanın bilerek yanından geçtiğini ve onu tehlikeye attığını.
Kendi sağlığını düşünen arkadaşlar gereken güvenlik önlemlerini alarak biniyorlar.
Dört tane bisikletim var. İki Dağ, bir hibrit,bir yarış hepsinde zil var. Dağ bisikletlerimde reflektor var. Bunlar sabit. Ki bisikletlerimde ayaklık bile yoktur.
birçok arkadaşın kaskı ışığı var. bizlern bu kadar kendimizle ilgili güvenlik önlemi almışız, sen en ufak ikili bir kazada kaportasi vücudu olan bisikletliyi koruyacağını yerde kaportasi zarar gören araci korumak icin kanun çıkarıyorsun. Gel sen bizim özlük (b u kelimeyi daha uygun buldum) haklarımızı iyileştir ondan sonra armutun sapı üzümün çöpü de..
Bizim ülkede yöneticilerimiz en iyiyi biz biliriz, yaptık oldu. Dedikleri için show devam etmeli
Ayrıca kasaya da para lazım....

hasanben

Forum Demirbaşı
Tepki
805
İsim
Hasan
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Diğer
Boş muhabbet toplum bitmiş arabası olanların %90'ı artist,bisiklet çocukluk,ergen kızların bile utanmıyorlar bisiklete biniyorlar dediği bir ortadoğu ülkesi burası..Yemişim reflektörünü dostlar alışverişte görsün.Kazalardan bisikletçiyi nasıl haksız çıkartırız kanunu.!!!

Bıyıkov

Forum Bağımlısı
Tepki
3.079
İsim
Ayhan Bıyıklıoğlu
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Siz kafanızı çok sevmiyorsunuz sanırım 🤦🏼‍♂️

Reflektör filan tamamda kask gözlük filan isteğe bağlı kalsaydı keşke,ben kendimce kask takmayı sevmem. Bence her sürücü kendi rahatına göre sürmeli.

hasanazmi

Aktif Üye
Tepki
209
İsim
Hasan azmi
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Aklı başında her sporcu kaskinı takmalı ve gece görünürlügünü arttirmalı zaten. Bunun icin yasaya da uygulanmasıma da ihtiyacım yok . Ama toplumun bisiklet konusunda bilinçlendirilmesine ihtiyacımız var. trafikte hele az olan bisiklet yollarında bizi bize birakmalılar.

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.289
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bugüne kadar hiç kask kullanmadım, kullanmak da istemiyorum. Önce güvenli bisiklet yolu yapmayı öğrensinler sonra giysiye karışsınlar.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.934
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Anayolda, hızlı araçların olduğu yerde spor amaçlı sürmek başkadır, bir kasabada mobiliteyi arttırmak için, yürüyerek 10 dakikada varacağın yere 1 dakikada ulaşmak başkadır. Datça'dan örnek vereyim mesela, ufacık bir kasaba, her yol daracık tek şeritli ve yazın tıklımtıkış insan dolu, ve buna rağmen o daracık yollarda 50 km/h le giden andavallar oluyor. Datça'da hop bi orada olayım bi burada diye bisiklet kullanan biri 40 derece sıcakta kask mı takacak? Kask takmazsa ve bu kullandığı arabadan ego kazanan magandalardan biri bisikletliye çarpsa "ama onun da kaskı yokmuş" olacak. Bu saçmalık.

Bıyıkov

Forum Bağımlısı
Tepki
3.079
İsim
Ayhan Bıyıklıoğlu
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu kadar kask düşmanının olduğunu bilmiyordum. Tabi ki kurallar, bisiklet yolları, haklarımız vs öncelikli ama herhangi bir olumsuzlukta kafanızı korumak istememenizi anlayamam.

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.738
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Bu kadar kask düşmanının olduğunu bilmiyordum. Tabi ki kurallar, bisiklet yolları, haklarımız vs öncelikli ama herhangi bir olumsuzlukta kafanızı korumak istememenizi anlayamam.
Bunun kask düşmanı olmakla pek ilgisi yok.
Ben uzun sürüşlerde kask takıyorum ve gece sürüşlerinde fazlasıyla aydınlığım. Ancak hiç göremeyenlerin beni görmemesi mümkünken bir de reflektörlü yelek giymek istemiyorum. Çeşit çeşit var ama gerekli gördüğümde kendim giyerim.
Mesela 50 metre ötedeki bakkala kapının önündeki bisikleti alıp giderken kask takmak, hava biraz karardıysa reflektörlü yelek giymek istemiyorum.
Buradaki bisiklet kullanıcılarının önemli kısmını oluşturan 70+ üstü amcaların hiçbirine o kaskı taktıramazlar. Birçoğu zaten ona para da ayıramaz. Sosyal sorumluluk bilinciyle herkese bir kask dağıtıp kullanın derlerse tamam. Yelek için de aynı şeyler geçerli.
Yeni düzenleme, tek mobilite şansı üç tekerlekli bisikleti olan zemin kattaki engelli teyzeye de kask ve reflektörü zorunlu kılıyor, çünkü olasılıklar hesaba katılmadan hazırlanmış uyduruk bir düzenleme.

Sadece bunlarla sınırlı değil. Şurada verdiğim örnek gibi durumlar var: (link)

Hafta sonu kiralık bisikletleri görüp kiralayan, oradan aldığı hevesle bisiklete başlayan birçok insan var. Bisikleti kiraladıktan 10 dakika sonra ceza yediğini düşünün. Müthiş motivasyon.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
Tam olarak ne olduğunu anlamadan konu hakkında yorum yapmak istememiştim, değişikliği inceleyince anladım ki gene saçmalamışlar...

Öncelikle; reflektör eskiden de zorunluydu, orada yapılan değişiklik artık "skutır" için de zorunlu olması ve taşıtın (motosiklet/moped/bisiklet/scooter) üzerinde değil kıyafette olmasının gerekmesi. Scooterların yerden 5cm yükseklikteki 3 cm'lik reflektörünün hiç bir işe yaramadığını, yasal zorunluluk olduğu için bisikletin üzerinde olan reflektörü hepimizin daha dükkandan çıkmadan söktürdüğünü düşünürsek bu değişiklik mantıklı aslında.

Saçmalık işin kask tarafında. Bisiklet sürerken de kask takmak zorunlu hale getirilmiş; bisiklet ile benzer süratte giden, hemen hemen her konuda bisiklet ile aynı kurallara tabi olan, daha dengesiz ve sürüş pozisyonunu daha yüksek olduğu için daha yüksek kafa travması riskine sahip scooter içinse bu zorunluluk yok. Üstelik bu kask ECE R22 (Avrupa Birliği motosiklet kaskı standartı) kurallarına uygun ve yanmaz olacak.

Ülkemizde motosiklet kaskı kullanımı bile sorunluyken; polisin, Konya'da dükkanına giden dayıyı, bakkaldan dönen apartman görevlisini falan durdurup ceza yazmasını beklemiyorum açıkcası. Ancak olacak olan şu: sokak arasında 80'le giden, tali yoldan çıkarken hız kesemeyen, telefona baktığı için önündekini görmeyen birisi bisikletliye çarpıp öldürdüğünde mahkemede avukatı "kazada müvekkilim tamamen kusurlu olsa bile maktulün ölmesinin sebebi kask takmayışıdır." gibi bir beyan verir ve katil ceza almaz.

RmzBurak

Forum Bağımlısı
Tepki
1.512
İsim
Remzi Burak
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
  • Beğen
Tepkiler: Fatih AYTAÇ

ozips

Aktif Üye
Tepki
310
İsim
özalp
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bisiklet kazalarının önüne geçmek için bisiklet sürmeyi yasakladık şeklinde bir açıklama da gelebilirdi. Buna da şükür. :agla::)

monder33

Daimi Üye
Tepki
829
İsim
Murat Önder Boyluoğlu
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
At Arabasını tanımlayamayan Tesla acaba bizi reflektörlü veya reflektörsüz tanıyabiliyor mu. :(

(link)

• Hahaha
Tepkiler: suyunsesi