Trafikte Güvenlik

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.869
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Bisikletlerde kask ve karanlıkta reflektör kullanılması bugünkü resmi gazetede yayınlanarak zorunlu oldu.

(link)

"Sürücüsü bir çerçeve veya karoseri ile korunanlar hariç" dışında bir sınırlama/ayrım olmadığına göre üç tekerlekli bisiklet kullanan engelliler, dede bisikleti kullanan amcalar, 200 metre ötedeki simitçiye kapının önündeki bisiklete atlayıp gidenler v.b de artık kask ve reflektör kullanmak zorunda. Pratikte uygulanabileceğini ve denetlenebileceğini sanmıyorum ama artık bisikletlilerin karıştıkları kazalarda kask ve gece reflektör kullanmayanlar doğrudan kusurlu sayılacaktır diye düşünüyorum. Denetlenir, zorlanır ve uymayanlar cezalandırılırsa bu bisiklet kullanımını belirgin azaltacak bir uygulama olacaktır.

Scudo

ugur3458

Üye
Tepki
83
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Diğer
güzel gelişmeler yaşanıyor keşke uygulansa ama bizdeki sorun yasa olarak bir çok şey var ama uygulama sıfır. Tabi bunlara uymayanlara ceza verilecekse baya bir para toplama kaynağı haline gelir.

CengoCenk

Daimi Üye
Tepki
1.163
İsim
Cenk
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Denetlenir, zorlanır ve uymayanlar cezalandırılırsa bu bisiklet kullanımını belirgin azaltacak bir uygulama olacaktır.
Sadece kaza vs durumlarında buna bakılır bence. Bisikletli haksız çıkartılır olur biter. Onun dışındaki durumlarda kimsenin bakacağı yok.
Örn: Yıllardır motorda kask zorunluluğu var. Halen şehir içinde kask takmayan ve denetlenmeyen/uyarılmayan tonla insan motor kullanıyor. Motorda bile bu kadar rahatken bisiklete kimse dokunmaz.

Bıyıkov

Forum Bağımlısı
Tepki
3.079
İsim
Ayhan Bıyıklıoğlu
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Reflektif kiyafet konusu biraz muğlak. Birçok tayt, forma ve ceket reflektif parçalar barındırıyor ve bence bu kapsama dahil olarak düşünülebilir. Sonuçta yelek vb diyerek örnek vermişler sadece.

TatanQa_tr

Forum Bağımlısı
Tepki
4.347
İsim
Taner
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Karar güzel , tabii uygulanabilirse .. destekliyorum.

Elektrikli scooter'lar da uygulamaya dahil mi? Mantıken dahil olması lazım ancak bu yönetmelik uygulanırsa scooter pazarını bitirir. Kim yanında kask taşıyacak ki scooter'a binmek için?
Keşke azalsa , trafiği alt üst eden ve tehlikeli kullanılan bir araç . Ha diğerleri de çok iyi değil ama en azından motorlu taşıt sürücülerinin cezai ehliyeti var , bunlarda o da yok , saçma sapan hareketler yaparak kullanılıyor. Antalya bunların cenneti.

789

Üye
Tepki
131
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Diğer
Bana kalırsa kask harici mevcutu geriye götüren bir değişiklik olmuş. Uygulamada, yeterince reflektif giyinmemişsin diyerek bisikletliyi haksız çıkarma çabası olacak gibi. Hele ki reflektif kıyafet ve yelek giyinmek zorunluluk olacaksa hepten beter.

Mehmet Vidinli

Canyon RoadLite 6.0 - Van Rysel Edc Af 105
Tepki
358
İsim
Mehmet Vidinli
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bence uygulanırsa çok iyi. Sonuçta kask her daim zorunlu olmalıydı. Oldu da.
Yelek ya da reflektif kıyafet kısmına gelince. Bence bu da olması gereken birşey. Akşam görünürlük artsın. 1 tane sele altında kırmızı ışıkla olmuyor.
Ben Ankara'da akşam sürüşlerimde arkada mavi-kırmızı çakar ve sarı yelek giydiğimden beri sıkıştırma ve kornalar azaldı.

789

Üye
Tepki
131
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Diğer
Meanwhile in England :)
(link)

Scyleia

Aktif Üye
Tepki
364
İsim
MKR
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Gel gelelim ülkemizin en temel problemine,
Yasa çokta uygulayan nerede ?
Ülkemizde konulan yasalar bugüne kadar uygulanmış olsa zaten şuan bu durumda olmazdık.

• Beğen
Tepkiler: Ciclista

RmzBurak

Forum Bağımlısı
Tepki
1.593
İsim
Remzi Burak
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Çok güzel olmuş.
Ama yorumların bir çoğu beni üzdü. Biz bisikletçiler olarak üzerimize düşeni yapalım. Zaten yapıyoruz biliyorum ama artık yasa ile de korunuyoruz. Bu gelişme bizim için çok değerli. Bizi önemsiyorlar.

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
6.193
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Her ne kadar sevindirici haber olsa da aynı diğer kurallar gibi bu kuralda hiçe sayılıp denetlenme olmadan herkes bildiğini okumaya devam edecek.
Örneğin; Sahil de motor ve scooter girmesi yasak lakin bu tür araçlar sahil yolunu işgal ederken hiç bir polisin veya zabıtanın sesi çıkmıyor.

• Beğen
Tepkiler: Hami Bulut
Tepki
47
İsim
Emrullah
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Katlanır
Çok iyi olmuş. İnşallah uygulamada da yaygınlaşır.

TatanQa_tr

Forum Bağımlısı
Tepki
4.347
İsim
Taner
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
(link)
"Öte yandan, ilgili plan kapsamında, bisikletçiler tarafından yaralanan yayaların tazminat almasını sağlayacak sigorta sisteminin de yürürlüğe girmesi bekleniyor. "

Bizde böyle bir uygulama olmasın... yayalar sigortadan para almak için önümüze atlar yeminle. :krktm:

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.869
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Elektrikli scooter'lar da uygulamaya dahil mi? Mantıken dahil olması lazım ancak bu yönetmelik uygulanırsa scooter pazarını bitirir. Kim yanında kask taşıyacak ki scooter'a binmek için?
Bisiklet kiralama sistemleri için de aynı konu geçerli. Mesela bazen Bostanlı'daki akrabalarıma gittiğimde dönüş için sahile yürüyüp Bisim istasyonundan bisiklet kiralayıp Karşıyaka sahilindeki son istasyona iade ediyorum. Şimdi bunu yapabilmek için yanımda her zaman kask, gece yapabilmek için bir de reflektörlü yelek taşımam gerekecek.

Kanun bu şekilde çıkana kadar tüm bisiklet ve scooter kiralama şirket ve kurumlarının hazırlık yapmış olması ve yasa çıktığı zaman bisikletlerle birlikte kask ve reflektör olanağı sağlamış olmaları gerekiyordu bence. Kask olayının hijyen konusunu nasıl çözerler bilemiyorum. Güncel durumda kendileri kask ve reflektör vermedikleri, binenlerin de kaskı ve reflektörü olup olmadığını denetlemedikleri ve olmasa da kullanıma izin verdikleri için cezaya ortak olmaları gerekiyor sanki.

(link)
Bizde plaka-ruhsat-ehliyet zorunluluğu gelir ve uyulmaya zorlanırsa bisiklet kullanımı onda birinden azına düşer.
Mesela ben 4 bisikleti 1 ya da 2'ye düşürürüm. Çocukların bisiklete başlamasını sağlayan karne hediyesi olayı biter. Yaşlıların (özellikle geliri düşük olanların) dinç kalmasını sağlayan bisiklet kullanımı sıfırlanır. Gerçi bu kask-reflektör olayında zorlama olursa da son grubu epey etkiler.

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.535
Bisiklet
Scott
Bizde plaka-ruhsat-ehliyet zorunluluğu gelir ve uyulmaya zorlanırsa bisiklet kullanımı onda birinden azına düşer.
Zaman zaman forumda geyiği yapılmıştı "Motorsuz Taşıtlar Vergisi" diye :) Gidişat o yöne doğru sanki zira hazine tamtakır. Böyle durumlarda yeni vergi kalemleri icat edilir. Akaryakıt zamlarından sonra bisiklet, e-bisiklet gibi taşıtların kullanımı da arttığına göre, devletimizin bu kaynağa el atması yakındır...