Sele ve gidon ağrı yapıyor.

H.ibrahim Erdemir

Daimi Üye
Tepki
120
Dün akşam bir buçuk saat kullandım, ağrılar biraz azaldı galiba, belkide hamladım ondan okadar sızı vardı. Eller yine ağrıyor, eldiven alsam iyi olacak.

Scudo

Mümin Zorcan

Daimi Üye
Tepki
114
Şu gerçek ki vücut seleyi biraz geç kabulleniyor alıştırmak gerekli. :)
Bende ilk dönemler çok zorlandım jelli sele kılıfı aldım işe yaramadı.
Çok dert ettim şimdi öle bir sorunum kalmadı:in:

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.080
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
10 yıl aradan sonra xc 500 aldım, benim de ilk 3-4 gün sele ve gidon ağrı yaptı, 1 haftadan sonra iyice alışmaya başladı, bugün 15 km yol yaptım ve ne ağrı ne de rahatsız edecek bir durum yok şükür. Toplamda 95 km kadar oldu, bu pazar uzun bir sürüş yapmayı planlıyorum havalar müsade ederse, pazar gününden sonra ağrı ve sızı olmazsa vücut iyice alıştı demektir. Sizin ne kadar oldu, ağrılar hala devam ediyor mu?

• Beğen
Tepkiler: H.ibrahim Erdemir

H.ibrahim Erdemir

Daimi Üye
Tepki
120
Sele ağrısı gittikçe azaldı, bileklerde ve avuçlarda ağrılar var. Toplamda 20km yapmış olabilirim tam bilmiyorum, yavaş yavaş süreyi uzatmak istiyorum fakat hava koşulları izin vermiyor.

Uzun yol planım var, bisikletime tam anlamıyla alışana kadar şehir içinde duracağım, sonra diğer memleketlere gideceğim :)

Hayırlı olsun bu arada bisikletin

• Beğen
Tepkiler: Rocketman

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
Kimse yazmamış ben ekleyim bari. uzun tur planların varsa bir an önce sert seleye alışmanı tavsiye ederim 100 km üstü turlarda tecrübeyle sabittir yumuşak sele daha çok ağrı ve pişik yapar :) dikkat edersen performans bisikletlerinin hepsinde ince ve sert sele kulanırlar eğer geniş ve yumuşak olanı makbul olsaydı eminim onlarında 150 gramını yapıp kullanırlardı.ve son tavsiyem şehir içi kullanarak uzun yola hazırlık yapılmaz. uzun yolun antremanı uzun yolda olur.Çok kardeşlerim ile turlara gidiyorum 100-150 km cıvarı ve ilk şehirler arası turunu yapan çoğu kardeşimin bana söylediği "abi şehir içi akşama kadar 100 km den fazla yapıyorum ama bunun gibi olmuyor " dikkate alman gereken bir konu.

Erdem Akcan

Forum Bağımlısı
Tepki
592
merhaba ...öncelikle bisikletin hayırlı olsun...yazıların tümünü okudum ve benim ilk zamanlarım aklıma geldi bende sedonamı aldığımda aynı sorunlarla karşılaştım hatta şöyle diyeyim işe gidip gelirken kot pantolon ile sürüş yapıyordum ve popom baya bir acımıştı ama inatla hergün bindim ve ağrıma zamanla azaldı ....birde elciklerimi değiştirmedim ama kendime tutuş pozisyonumu değiştirecek barendler ve tabii ki olmazsa olmaz eldivenler aldım ...eldiven ve barend dertlerimin çaresi oldu.....ama ilk uzun turumda hiç unutmam popom öyle bir acıdıki 10 gün kadar üzerine oturamamıştım ama zamanla oda geçti.......ama yumuşak seleyi keisnlikle tavsiye etmem alacaksan ve kullanacaksan sert seleye alış derim .....

H.ibrahim Erdemir

Daimi Üye
Tepki
120
@ferhat köse; bisikletim şuan için çıplak ve far-reflektör gibi ihtiyaçları karşılamadan yola çıkmak istemiyorum çünkü sadece akşam saatlerinde binebiliyorum bisikletime. Bu eksikleri giderdikten sonra ankara-konya yolu üzerinde mesafe çalışmaları yapacağım. bu konuda destek ve bilgin için teşekkür ederim. Sert sele bakayım ben hemen kendime :)

@Erdem Akcan, tavsiyen için teşekkür ederim, selemi kısa süre içerisinde daha iyi bir seleyle değiştireyim ozaman. ben yumuşak selenin daha iyi olduğunu düşünüyordum oysaki.

@emre ceyhan, elciklerim aşırı sert ve pütürlü bir yapısı var, sürekli avuç içinde yanma yapıyor. elciklerimi değiştireceğim. pedli tayt alacağım bu aralar. Sele konusunda biraz bilgisizim mümkün olduğunca uygun seviyeye getirmeye çalışıyorum. forumda sele yüksekliği ile ilgili bir konu okumuştum ve ona göre ayarladığımda tam ayarında gözüküyor.

Mehmet Ser

Forum Bağımlısı
Tepki
462
Bisiklet
Giant
Doğru sele ve gidon yüksekliği ağrılarını azaltır. fakat yanlış gidon ve sele yüksekliği. bazı sağlık sorunlarına yol açar dikkatini çekerim. forumda bu konu hakkında makaleler var. Bisikletini ayar yapabilirsin.. Bunlar çok önemli hoşçakalın.

• Beğen

engin güner

Forum Bağımlısı
Tepki
709
Kron xc 250 kullanıyordunuz öyle değil mi ? :D
evet efendim sorununuzu iyi bilirim o sele ve elcik bende var :D
benim kazık gibi sele beni bitirdi bilek ağrısında hiç kurtulamadım :D
sanırım değiştirmek lazım.Alışmanız zaman alır avuç içlerim elcik le bütünleşti.Elimin içi delik deşik pürtüklü birşey vader sele mi ne ucunda kron ablemi var kazık gibi. Sorun onlar tabi bu benim görüşüm
saygılarımla

• Beğen

Abdullah Hakkı

Forum Bağımlısı
Tepki
673
Bisiklet
Diğer
öncelikle bisikletiniz hayırlı uğurlu olsun. kazasız belasız kullanmanız dileğiyle. önce popo ağrısından bahsedecek olursak eğer uzun süredir bisiklete binmeyipte binmeye başladıysanız doğaldır. 1 hafta içinde geçer. çok konforlu selelere alışmanızı pek tavsiye etmem. çünkü mtb bisikletlerin üzerinde pek hoş durmuyorlar. ayrıca bilek ağrılarınıza gelecek olursak bunun birçok sebebi olabilir. sele açınız, sele yüksekliğiniz, gidonu tutarken kollarınızın birbiriyle yaptığı açı, ve eğilip ellerinize uyguladığınız yük. öncelikle sele ayarınızı yapmalısınız. bunun için seleye oturun, topuğunuzu pedala koyun(pedal en alt seviyedeyken) ve seleye oturur haldeyken dizinizin tam düz olduğu yükseklik size en uygun noktadır. kollarınızın birbiriyle yaptığı açı çok önemli bir noktadır burda. eğer kollarınızı açıyorsanız bileklerinize daha fazla yük binecektir. kollarınızın birbirine paralel olduğu noktalarda bileğinize sadece dikey ağırlık binecektir ve bu bileklerinizi fazla zorlamaz. dolayısıyla ağrılarda olmayacaktır. eğer gidon fazla uzun geliyorsa uygun noktalardan kestirebilirsiniz. ellerinizle gidonu tutuş şeklinizde önemlidir. bunun açıklamasını şöyle yapabiliriz; ellerinizi düz şekilde uzatın. vücudunuzla dik açıya en yakın pozisyonda olan kollarınızla gidonu tutun. tabi selede otururken yapın bunu. fren kollarınızı parmaklarınızın çok az altında kalacak şekilde ayarlayın. vites kollarınıda aynı şekilde ayarlayın. ve son olarak kendinizi öne çok yatırırsanız bileklerinize binen yük fazla olacağından yine bilekleriniz ağrıyabilir. fakat bu eğilmeden kaynaklanan ağrılar kasların ham olmasından kaynaklanır ve zamanla geçecektir. son olarak elcekler. benimde en çok sıkıntı çektiğim konu :). önceleri pek eldiven takmazdım. sert bi elcek vardı bide. her bisikletten inişimde tabiri yerindeyse cayır cayır yanardı. tabi daha sonradan nasırlarda çıktı. sonradan kafaya dank edip hemen gidip yumuşak bi elcek aldım ve o gün bu gündür eldivensiz okula bile gidip gelmiyorum. ama olan oldu tabi nasırlar olduğu gibi duruyo :) zamanla geçmesini bekleyecez artık yapacak bişey yok. ayrıca şöyle bir durumda varki eğer eldiven kullanmazsanız ve plastik elcek kullanıyorsanız avuçlarınız feci derecede terler ve ellerinizin kayma riski çok fazla artar. ayrıca bu ter atılmadığı için mantar yapma gibi bi tehlikeside vardır. son olaraktan bence pedli taytla birlikte kask da düşünmelisiniz :) . kazasız belasız sürüşler .:)

Ozan Akçay

Forum Demirbaşı
Tepki
191
Ben de sizin dertlerden müstariptim.Beni kurtaran donanımları bir bir yazayım:

Allay nomad sele 1.1

(link)

Bu seleyi kullandıktan sonra 3 yıl boyunca kullandığım eski klasik tip (kalça kemiklerinin arasına giren türden) seleme bir daha oturamadım.

On one mary gidon:

(link)
(link)

Ergon GP1 elcik:

(link)
(link)

Hepsini bir arada bisikletimin üzerinde görmek isterseniz:

(link)

Pedli şort veya tayt kullanmıyorum, gerek olmuyor.Eldiven ise konfor için olmasa bile güvenlik için şart.Mutlaka edinin bir tane.

Tepki
109
sele için kendi yapabileceğiniz bir çözüm buldum. pedli taytlara +50 tl gibi fiyatlar vermek istemiyorsanız iş gorebilir bence. yöneticilerden af dileyerek link paylaşıyorum.

(link)

iskender şerit

Forum Bağımlısı
Tepki
464
Bisiklet
Bianchi
senin ilacın zamandır, her binişinde zamanla yeni şeyler keşfedeceksin.

Tepki
1
Benim bisiklette 3. günüm. Popo ve el, kol, omuz ağrısından muzdaribim. Bu konudan anladığım kadarı ile zamanla hepsi geçecek. fazla takmaya gerek yok.

Ömer Özen

Aktif Üye
Tepki
23
Arkadaşlar. Bendede Salcano Ng650 var. Onunda gidonu bana şehirde yada 20-30 km yol yapınca hiç kötü gelmemişti. Sonra 90-100 km yol yaptıktan sonra kollarım çok ağrımaya başladı. Bende gidonu değiştirmek istiyorum. Selemden çok şükür muyluyum. Ancak gidonum o kadar kötü ki. Bi açısı var. Çok garip. Artık o uzun yoldan sonra kısa turlarda bile dirseğim bileğim vb. çok ağrıyor. Sizlerede hangi gidonu alsam diye fikir sunacaktım. Aklımda

(link)

yada

(link)

bu var. Sizce hangisini almalıyım, neden ?

onur demirer

Daimi Üye
Tepki
317
Bisiklet
Marin
Bisiklette ergonomik ayarlariniz dogru oldugu surece alisma/kondisyon sureci disinda agri yasamamaniz gerekir. Uzun vadede ozel sele, elcik vs kullanmadan rahat edemiyorsaniz buyuk ihtimal ayarlariniz yanlistir. Bosuna kolaya kacip yeni parcalara para bayilmadan once mutlaka ayarlarinizi gozden gecirin bence. Forumda bununla ilgili birkac konu var, misal:

(link)

Resimli ama ingilizce anlatim icin:
(link)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
Herkese merhaba Bendede bianchi shark sf var Aldığım gibi sele ve elciklerini değiştirmeden kullanıyorum İlk 50-60 KMlik turumdan sonra iki üç gün otururken çok sıkıntı yaşamıştım Hele elciklerim avucumun içini resmen traşlamıştı.Artık seleme alıştım Eskisi gibi ağrılarım yok İstediğim kadar uzun turlar yapabiliyorum.Kendime birde eldiven aldım Ellerimde acımaktan ve su toplamaktan kurtuldu.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
Arkadaşlar ilk uzun turunuzda veya ilk birkaç turunuzda ağrılar olması gayet normal hemen birşeyleri değiştirmeye çalışmayın.Çalışmayan kaslar devreye giriyor veya hiç o kadar uzun süre titreşim görmemiş bölgeler çok sallanıyor.Araya zaman koymadan aynı uzunlukta tur yapmaya devam edin.Ağrılar kesilmiyorsa o zaman sorun var demektir.Ayda 1 defa 100 km uzun yol yaparsanız tabiki biryerleriniz ağrıyacaktır.Veya şöyle düşünün mtb için söylüyorum ortalama hız 25 kabul edelim 100 km yol 4 saat eder 4 saat boyunca bileğinizi gidon tutar gibi evde koltuk üstünde bekletseniz o bilek yine ağrır.Azıcık sabır ve sürekli binmek gerekiyor kesin kanaat getirmek için.