Çanakkale,Kilitbahir-Eceabat-Bigalı (Atatürk Evi)-B.Anafarta-Anzak Koyu-Kabatepe Turu

Kamil Yıldız

Daimi Üye
Tepki
457
Merhabalar, bu haftaki turumuzu ben yayınlıyorum! Öncelikle İrfan abiden bir kez daha özür dileyerek başlamak istiyorum; çok istememize rağmen bazı aksaklıklar yüzünden iki günlük Geyikli-Bozcaada planı için kendisine katılamadık! :(

Biz de kendi aramızda Pazar gününü değerlendirelim dedik ve sabah saat 9 motoruyla Kilitbahir' e geçip, oradan sırasıyla Eceabat, Bigalı Köyü, Büyük Anafarta Köyü, Beşyol Köyü ve ardından Ece Limanı, oradan da Anzak Koyu' na çıkıp Kabatepe istikametinde geri dönmeye karar verdik! Ama Büyük Anafarta - Beşyol Köyü arasında bir yerde Beşyol köyüne gitmekten vazgeçip rotayı biraz kısalttık...

Aşağıdaki haritadan, Google Earth' te çizdiğim yol ve rota bilgimize bakabilirsiniz...

(link)

Google' ın dediğine göre 52 km. yol yapmışız. Ama Google Earth olayı 2 boyutta incelediğinden ve bazı detaylardan dolayı, gerçek uzunluktan %5-10 kadar eksik ölçüm yapıyor! Yani, şehiriçini de hesaba katarsak yaklaşık olarak 60 km yol yaptık diyebiliriz. (Bu arada daha geçen tur, km. saatinin pili biten ve bugüne kadar değiştirmeyen Murat abime, beni bu kadar uğraştırdığı için teşekkür etmek istiyorum :D!)

Fazla uzatmadan fotoğraflara geçmek istiyorum; hava genelde kapalı olduğu için çok iyi olduklarını söyleyemem ama elimden geldiğince çok fotoğraf koymaya çalıştım! İyi seyirler...

Hava kapalı demişken, bu fotoğrafla başlamak iyi olur; Milli Park girişindeki ilk molamızda, biraz geç de olsa makinemi çantamdan çıkarıyorum; görünüşe göre Ç.kale' de yağmur başlamış...

(link)

Ve bizim ekip, soldan sağa; Murat Varol, Gürkan Atar, Murat Yılmazer;

(link)

Bu karede de ortadaki benim; Kamil Yıldız...

(link)

Bigalı Köyü sapağına döndüğümüzde hemen sağ taraftaki yeşillikte ilginç mantarlar dikkatimizi çekiyor; ve hemen fotoğraflıyoruz...

(link)

Türleri ve yenilip yenilemeyecekleri hakkında fikri olanlar yorum yaparsa seviniriz, biz karar veremedik...

(link)

(link)

Bigalı köyü yolunda ilerliyoruz...

(link)

(link)

Yol üzerinde muhtemelen savaş zamanından kalma, belki de çok daha eski bir çeşme, ve hala akıyor...

(link)

Köyden önceki son sapakta bulunan taş tabela önünde tek tek poz veriyoruz, Murat Varol;

(link)

Murat Yılmazer;

(link)

Gürkan Atar;
(link)

Ve ben;
(link)

Köy girişindeki tabelalar;

(link)

Ve köye pedal basıyoruz, böyle bir deyim yok herhalde ama aklıma geldi :D;

(link)

Burası köy meydanı,bizi ilk karşılayan arkadaşımız da bizimle birlikte poz vermeyi eksik etmiyor;

(link)

Köyün her tarafı Atatürk posterleri, ve fotoğraflarıyla donatılmış;

(link)

(link)

Köy kahvesinde oturup çayımızı yudumluyoruz, derken bir evsahibi daha hoşgeldiniz diyor;

(link)

Murat abi çantasından atıştırmak için bir şeyler çıkardığında da çaktırmadan yan yan bakıyor; çok güldük...

(link)

Çay molamız bitince buradan kalkıyoruz ve Atatürk evine geçiyoruz;

(link)

Arkada görünen ev, Mustafa Kemal' in savaş başlamadan 1 hafta önce taşındığı ve savaş süresince Karargah olarak kullandığı yer! Savaştan sonra ev sahipleri burayı tekrar kullanmış; 1969 yılında ise kendilerinden satın alınarak Müze haline getirilmiş, 1973 yılında da onarılarak ziyarete açılmıştır...

(link)

Ne kadar anlamlı söz değil mi?

(link)

Bu yazı giriş kapısının hemen yanında bulunuyor. Aslında biz evden çıkarken farkettik ve fotoğrafını çektik; ama baştan okusaydık içeride bulunan eşyalar hakkında boş yere bir sürü teori ortaya atmamış olacaktık!

(link)

Evin hemen girişindeki büyük odada birkaç fotoğraf ve resim bulunuyor;

(link)

Evde çektiğim tüm fotoğrafları buraya koyuyorum, eminim gidip görme fırsatı olamayan arkadaşlar için faydalı olur;

(link)

(link)

Giriş katında bulunan küçük oda da bu şekilde düzenlenmiş;

(link)

Ahşap merdivenlerden üst kata çıktığımızda, üç adet odaya açılan salonla karşılaşıyoruz;

(link)

Burası soldaki kapıdan girilen Atatürk' ün yemek odası;

(link)

(link)

Sağ taraftaki kapı Atatürk' ün yatak odası;

(link)

Ve yatak odasında bulunan bazı eşyalar;

(link)

(link)

Son olarak ortadaki oda, Atatürk' ün çalışma odası...

(link)

Ve Atatürk' ün çalışma masası! Düşünsenize; Türk milletinin kaderini belirleyecek olan savaşın planları bu masada çizilmiş, hazırlanmış... O an o odada olmayı bırakın, şu an fotoğrafına bakıp bu satırları yazarken dahi hissettiğim duyguları tarif etmem mümkün değil...

(link)

Evin avlusunun genel görünümü bu şekilde;

(link)

Avluda bir adet çeşme;

(link)

Bir adet de kuyu bulunuyor;

(link)

Ama ne zaman kazıldığı hakkında bir fikrimiz yok!

(link)

Avlunun duvarları da yine çeşitli tablo ve fotoğraflarla donatılmış;

(link)

Evin giriş kapısının tam karşısında bulunan duvarın da fotoğrafını çektikten sonra evden çıkıyoruz...

(link)

Bana sorarsanız Türkiye' nin en güzel köyü kesinlikle burası... Şu sokağın güzelliğine bakar mısınız? Her sokakta, her evin duvarında bir Türk Bayrağı;

(link)

İmkanı olan herkese ömründe en az bir defa gelip bu topraklara ayak basabilmelerini diliyorum... Köyden çıkarken Murat (Yılmazer) abinin aklına harika bir fikir geliyor ve Atatürk evinden başlayarak köyün çıkışına kadar bir video çekelim diyor! Biz de harika olur diyerek, önden yavaş yavaş ileriliyoruz... Murat abiye video için tekrar çok teşekkür ediyorum;

(link)

Köye girdiğimiz yere geri dönüp, köyün yan tarafından Büyük Anafarta' ya doğru devam ediyoruz;

(link)

Öğlen vakti güneş açıyor ve hava biraz ısınıyor, sonbahar tüm güzellikleri ile karşımızda;

(link)

Buradaki yol ayrımından da sağa dönerek ilerliyoruz;

(link)

...

Scudo

Kamil Yıldız

Daimi Üye
Tepki
457

Ve Büyük Anafarta köyüne giriş yapıyoruz;

Köy meydanında bulunan Atatürk heykeli;

Burada da bir poz vermeyi ihmal etmiyoruz;

Köyün hemen çıkışındaki Büyük Anafarta Şehitliğine uğruyoruz. Burası yol üzerindeki giriş kapısı;

Merdivenlerden yukarıya çıkıyoruz;

Şehitliğin genel görünümü bu şekilde. İçerisinde bir adet Yönetim odası, hizmetlilerin konakladığı bir bölüm;

Bir adet mescit;

Bir adet de çeşme bulunuyor;

Alt kısımda ise bir çavuş ve bir adet subayın mezarı bulunuyor;

Aşağıdaki mermer sütunlarda ie savaş sırasında bu civarda şehit olan askerlerimizin listesi bulunuyor. Hepsi için birer Fatiha okuduktan sonra, "Ruhları Şad Olsun" deyip buradan da ayrılıyoruz...

Bu yol ayrımından da sağ taraftan devam ediyoruz ve Küçük Anafarta köyü istikametinde ilerliyoruz;

Yolun bu kısmı eğim çok fazla olmasa da, yaklaşık 3 km. lik yokuştan oluşuyor;

Yokuşun sonunda Gürkan' ı beklemek için durakladığımızda Murat abinin canı sıkılmış;

Şurdan inerken beni çeksene diyor ilk kareyi çekiyorum ama, gerisi gelmiyor; bir de bakıyorum kart dolu... Meğer yanlışlıkla boyutu küçük olan hafıza kartımı almışım :( Neyse fazla olan gereksiz birkaç fotoğrafı temizleyip ve fotoğraf boyutunu mecburen biraz düşürüp 50 karelik daha yer açıyoruz;

Ve gezimizin bence en heyecanlı yerine gelmiş bulunuyoruz, sağolsun Murat abinin keşfettiği bu kayalıklar tam adrenalin kaynağı;

İnerken korkmadım dersem yalan olur, ama bir solukta kendimi aşağıda buldum;

Murat abi de geliyor, Gürkan da bize tepeden bir şeyler söylemeye çalışıyor galiba ama ben duyamıyorum;

Gürkan' a normal yoldan devam etmesini, bizim buradan ileride önüne çıkacağımızı söyleyip, aşağıdaki traktör yolundan devam ediyoruz;

Küçük Anafarta Köyüne kısa bir mesafe kala yolun sol tarafında top mevzileriyle karşılaşıyoruz ve burada da bir mola veriyoruz;

Savaş sırasında kullanılmış iki adet top mevzisi, ama burası sanki düzenleme bakımından biraz eksik kalmış gibi;

Ne bir tabela, ne bir açıklama hiç bir şey yok, sadece bir adet Türk Bayrağı var;

İlk planımıza göre bu yoldan yukarıya doğru devam edip, Küçük Anafarta, Beşyol köyü, oradan da Ece limanına geçmek vardı ama ondan vazgeçip yarım saatte çıktığımız 3 km.lik yokuşu 5 dakikadan kısa bir sürede aşağı indik ve sağa döndüğümüz bu yol ayrımının diğer yönünde Anzak koyuna doğru yol aldık;

Buralarda çok sayıda şehitlik var, hepsine uğramamız mümkün değil;

Murat abinin selesiyle arası biraz bozuk olduğundan :D bazen bu şekilde biniyor;

Sağ tarafta bulunan ecnebilere ait bir şehitliğin önünden geçiyoruz;

Gürkan' ın ilerlerken bir anda Dağ Çileği diye bağırmasıyla ilk başta ne olduğunu anlamasam da, sonradan açlık dürtüsünden olsa gerek yol kenarındaki bir meyve ağacını farkettiğini anlıyorum. Durup adını bile duymadığım bu harika meyveden nasibimizi alıyoruz;

Yine biri solda, diğeri de yolun sağında olmak üzere iki ecnebi şehitliğinin daha önünden geçiyoruz;

Anzak koyuna yaklaşırken artık sahile geliyoruz ve Ege semaları görünüyor;

Bu arada anlatmadan geçemeyeceğim; bu iki kare arasında da bana göre turumuzun en komik olayı yaşandı; yine Google Earth' e göre 32,90 ile 33,60. km. ler arasında bir bahçeden çıkan biri Sivas kangalı, irice iki adet kuçu kuçu 700 m. boyunca bizi sağlam bir atağa kaldırdılar! Gülmekten fotoğraf çekmek bile aklıma gelmedi :D ben pek korkmam ama, arkadaşlarım için aynı şeyi söyleyemeyeceğim! özellikle Gürkan' ın, hele yorulup artık yavaşladığında ve Sivas kangalı tam yanında koşup havlarken surat ifadesini görmeliydiniz...

Neyse, Anzac koyuna yemek molası için sapıyoruz;

Hepimiz oldukça acıkmışız sanki;

Bu benim yoldaşım;

Bu da Murat abinin canavar;

Anzak koyunun tam karşısında sarp yamaçlar bulunuyor; kahraman askerimizin karaya buradan ayak basmak isteyen düşmana aman vermediği ilk yer burası;

Son olarak bir anzak mezarlığına daha giriyoruz, burada yavaş yavaş yağmur yağmaya başladığı için makinemi çantama koymak zorunda kalıyorum!

Buradan sonra yaklaşık 15 km. kalan yolumuzu Kabatepe' de ufak bir mola vererek kısa sürede tamamlıyoruz. Geldiğimiz yoldan yine Kilitbahir motoruyla karşıya geçip turumuzu bu şekilde sonlandırmış bulunuyoruz.

Bu tura katılan arkadaşlarıma bir kez daha teşekkür ediyorum, katılamayanların da canları sağolsun; fotoğraflarla onların da gelmiş kadar eğlenmesini umuyorum! İzleyen, yorum yapan herkese şimdiden teşekkürler, kucak dolusu sevgiler! Hoşçakalın..!

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Bir tarih öğretmeni olarak Çanakkale hakkında çok şey bildiğimi, gördüğümü sanıyordum.
Çanakkale'nin bilinemeyecek, anlaşılamayacak sadece hissedilebilecek bir yer olduğunu tekrar hatırlattığınız için teşekkür ederim.

Katılan herkesi tebrik eder, paylaşım için teşekkür ederim.
Çanakkale de güzel şeyler oluyor, takipteyiz.
Selamlar

ugurcuum

Aktif Üye
Tepki
435
Teşekkürler Arkadaşlar, harika bir gezi olmuş. Çanakkale adı zaten başlıbaşına insanı heyecanlandırmaya yetiyor Harika fotoğraflar ve anlatımınızla bu vatanın ne zorluklarla elde edildiğini ve tesadüfen bu topraklarda yaşamadığımız bilincini kalplere nakşediyorsunuz. Pedal basan ayaklarınıza , yüreklerinize sağlık. Tüm şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum, mekanları cennet olsun..
Saygılar ve sevgiler..

Kamil Yıldız

Daimi Üye
Tepki
457
@Soner Sarihan

Rica ederim Soner Bey, Çanakkale hakkında söylediklerinize tamamen katılıyorum; anlamak için içinde yaşamak bile yetmiyor inanın!

@ugurcuum

Biz de bu güzel yorumunuz için teşekkür ediyoruz, keşke herkes sizin gibi düşünebilse!

@Hakan Eşme

Teşekkür ederim Hakan Bey, bu arada kusuruma bakmayın kendimi şu ana kadar tanıtma fırsatım olmadı ama ben de Keşan' lıyım; her ne kadar birkaç yıldır bayramlar dışında uğramasam da! Bu yaz bir süreliğine gelmeyi düşünüyorum; birlikte pedallamak dileğiyle..!

varol bisiklet

Daimi Üye
Tepki
297
eeeeeee bukadar yorumdan sonra ben ne yazayım bilemiyorum valla ,kardeşim kamil ellerine ve pedallarına sağlık fotoraflar ve yorumlar süper olmuş ,
Dur yolcu! Bilmeden gelip bastığın,
Bu toprak, bir devrin battığı yerdir.
Eğil de kulak ver bu sessiz yığın
Bir vatan kalbinin attığı yerdir.
Bu ıssız, gölgesiz yolun sonunda,
Gördüğün bu tümsek, Anadolu’nda
İstiklal uğruna, namus yolunda,
Can veren Mehmet’in yattığı yerdir.
Bu tümsek, koparken büyük zelzele
Son vatan parçası geçerken ele
Mehmet’in düşmanı boğduğu sele
Mübarek kanını kattığı yerdir.
Düşün ki haşrolan kan, kemik, etin
Yaptığı bu tümsek amansız çetin
Bir harbin sonunda bütün milletin
Hürriyet zevkini tattığı yerdir

işte biz bu vatanın evlatlarıyız ,bizler eğer bu tarihi yerlerde bu kadar rahat dolaşabiliyorsa ,binlerce vatan evladının sayesindedir HEPSİNİ RUHU ŞADOLSUN

BİRDAHAKİ TURUMUZDA GÖRÜŞMEK ÜZERE

Ender Alıcıoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
3.923
Merhaba

Çok anlamlı bir gezi yapmışsınız.

Sizin geziye baktığım anda, kendimi sanki tekrar oraları gezer hissettim.

15-21 Haziran tarihlerinde bizde, bir kaç bisikletli arkadaş ile, sizlerin izlediği rotada dahil olmak üzere, tüm Gelibolu yarımadasını ve şehitlikleri gezdik, dolaştık ve içimize sindirmeye çalıştık.

Aşağıda ki resimide Anzak koyunda sizinde resim çektiğiniz yerde çekmiştim.

(link)

Bu güzel gezinizden ve bizle paylaşımınızdan dolayı hepinizi kutluyorum. ;)

Gezilerinizin devamını diliyorum. :)

Sevgi ve selamlarımla.

varol bisiklet

Daimi Üye
Tepki
297
Ayrica Bu Turda EmeĞİ Gecen Herkeze Çok TŞk Ederİm BaŞta Kamİl GÜrkan Ve Murat Kardesİme Sonsuz Sevgİlerİmİ Sunuyorum Varol Bİsİklet Olarak , Bİrdahakİ Turda Eksİk ArkadaŞlarida Aramizda GÖrmek İstİyoruz BaŞta Murat Abİ ,İrfan Abİ Ve Cİhan Abİ Gİbİ Vs.)))

• Beğen
Tepkiler: cihan aksoy

Kamil Yıldız

Daimi Üye
Tepki
457
@Asmirk

Teşekkür ederiz, özlediğiniz besbelli; her zaman bekleriz!

@varol bisiklet

Teşekkürler Murat abicim, sen de çok sağol! Necmettin Halil' in bu muhteşem şiiri için ayrıca teşekkürler; görüşmek üzere..!

@Ender Alıcıoğlu

Çok teşekkürler Ender Bey, keşke sizin gezinizden haberimiz olsaydı! Bunu saymayız, tekrar bekleriz o zaman; çok sağolun..!

Kamil Tabak

Forum Demirbaşı
Tepki
1.764
Hem hemşehrimiz, hem bisikletçi hem de güzel fotoğrafçı olup birde güzel anlatıverince çok keyif aldım. O turu bizede yaşattığınız için ne kadar teşekkür etsem az.
Turlar yayınlanmaya bizde çevremizi gezmeye başladıkça Canım ülkemin her karış toprağı çok güzel, her karışı Atalarımızın Canları ve özverileri ile bize sunulmuş. Bisikletçiler olarak ne kadar şanslı olduğumuzu bir kez daha algıladım, kim bu kadar gezip görüp kültürünü algılayabilir ki.
Emeği geçen tüm bisiklet dostlarımıza yüreğiniz mangal şiarınız pedal olsun diyorum.

Kamil Yıldız

Daimi Üye
Tepki
457
@KAMİL TABAK

Biz de bu güzel yorumunuz için teşekkür ediyoruz Kamil Bey, ayrıca bir detayı atlamışsınız; aynı zamanda adaşız! :) Çok memnun oldum, Keşan' da birlikte pedallamak dileğiyle, hoşçakalın..!

İrfan Aşıroğlu

Daimi Üye
Tepki
579
Bisiklet
Whistle
Kamil kardeşim şahane Fotograflar:in: bu kadar güzel anlatım.:in:
Her şeyiyle dört dörtlük bir gezi neyse sen üzülme bende tek başına yapmış oldugum turdan zevk aldım ama sızınle gelsem daha ıyı olacakmış dıye düşünüyorum.Saglıcakla kal tüm arkadaşların ayaklarına saglık bisikletle gezmek insanı yormuyor.Foruma konu yüklemek daha zor gelıyor ama onada alışacagım.

Yine beraber pedallamaya devam:in: Bu hafta olmazsa bır program yapalım.Kemel ,bodurlar olabılır.:in:

• Beğen
Tepkiler: Kamil Yıldız

Kamil Yıldız

Daimi Üye
Tepki
457
@İrfan Aşıroğlu

Teşekkür ederim abi, bu yorumun biraz olsun içime su serpti; çok üzülmüştüm yoksa! :)

Bu hafta hiç farketmez, nereye istersen oraya gideriz; sen yarın gidiyoruz de tamamdır! :in:

• Beğen
Tepkiler: İrfan Aşıroğlu

cihan aksoy

Hayallerini erteleme
Tepki
446
İsim
Cihan Aksoy
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Kamil Yıldız

Sevgili Kamil aranızda olamasamda neredeyse toprağın kokusunu bile hissedebiliyorum sayenizde.Fotoğraflar,anlatımın o kadar güzel ki... Çok teşekkürler .
Ellerine ,emeklerine sağlık ...Sevgilerimle.