Çanakkalede bir bilinmiyen anıt ağaçlar

İrfan Aşıroğlu

Daimi Üye
Tepki
579
Bisiklet
Whistle
Degerli arkadaşlar bugunki turumuz hedef olarak elmacık köyünde koruma altına alınmamış. :eek: Dev ulu çınarlar :eek: acaba bu ufak katkımızla, çevreye bir nebze olsun yardımcı olabilirmiyiz.Diyerek çanakkaleden bastık pedallara :) Cihan hocam ve Cem güzelyalıdan, daha yenı tanısacagım.Dr Ertan bey ve ben çanakkaleden izmir yolu kepez alt gecidinde saat 10.00 da buluşmak üzere sözleştik ve hepımızde bisikletlerden inmeden aynı noktada aynı dakıkada buluştuk.Ne isabet herkes randevu saatine bu kadar sanıyelerle uyması ama hepımızın içinde elmacık köyundeki ulu çınarları bir an önce görüp görüntülemek ve sizlerle paylaşmanın gururunu duymaktı.Fazla yoruma gerek duymadan o çekmiş oldugum kareleri beraberce seyredelim.

Okçular barajı Dr.Ertan bey,Cihan hocam ve ben

(link)

Ertan ,Cem ve Cıhan hocam ben daha once rampayı çıktıgımdan görüntülerını alıverıyorum.Sabah yedigim incirler etkisini gösterdi şimdi arkadaşlarada ikram edecegim :eek poşette onları beklıyorum.

(link)

İncirleri yiyince arı oldular maşallah Cem hala görüntüye giremedi :eek:

(link)

Elmacık köyüne hoş geldiniz

(link)

İşte merakla görmek istedigimiz dev anıt agaçlar :eek: ama hiç bir koruma yok gidenleriniz görmüştür çengelköydeki çınar agacı 1400 yaşının üstünde bu çınarın gövdesi ondan kalın içi yaşlanmadan dolayı boşalmış.tabıı dallarıda zamana karşı karılmış sahip çıkılması lazım tema vakfıyla irtibata geçip ulu agaçları envarterıne gırmesi lazım diye düşünüyorum.:)

(link)

(link)

(link)

(link)

Dr.Ertan hocamın elındekı bısıklete dıkkat edın kalıtesine ve tek amirtisörlü :eek:

(link)

(link)

Cihan hocam yakışıyor valla

(link)

(link)

(link)

Artık ulu çınarlara veda zamanı geldi sizleri koruma altına aldıracagız diye sözleştik. Yolumuza koyulduk e şimdi köylü amcamla bu 2009 model mersedes yanı bızım tabırımızle karakaçanı görüntülemeden sizi köyden salmam deyince amcamın hatırınımı kıralım.Görüntülemekte Dr.erhan beye düştü ve bu görüntü çıktı . :eek:

(link)

İncirlerin vermiş oldugu enerji azalmaya başladı e artık okçular köyünde bir cay molasını hakettik.Çaylar geldi kahvecının gözü erhan beyın bısıklette kaldı bu ıkı teker bızım traktorden pahalıdır demezmı. :eek: Amcam bıle anlamış kalıteyı bız de fazla oralı olmadık çayları tazele gzl miş dedık artık. :)

(link)

Cem kardeşim çay takvıyesını alınca gırdı ftf karesıne :eek:

(link)

Önümüzde ulupınar rampaları var rakım 430 basın pedallara çayları hakadelim. :eek: Tabii ben yıne fırlamışım rampalar benım cıhan hocam hiç alınma bısıkletin trek olacak sankı yolda yuruyorum.

(link)

Rampalar baya terlettı ama geldıgımızede degdı yanı orman bolgeden emeklı mühendıslerımızden yusuf amcanın ve köy muhtarının hatırı kırılırmı benım mısafırperver köylüm.:) Hemen kavunlar kesıldı kendımıze geldık ıçımız ferahladı ölmüşlerının ruhuna deysin.

(link)

(link)

Kavunları yedık vedalaştık rampa daha bıtmemişti rakım 430 varmaya :eek: Tabıı ben yıne rampacı bas cıhan hocam az kaldı ftf cekımı bolye gzl oluyor:eek:

(link)

Ertan hocamda geldi

(link)

Cemde geldi artık rakım 430 dan aşagı inmek kaldı e artık kalıte konuşur.:eek: Tabiki erhan hocaya rampa aşagı yakalamak olmaz.Bisikletlerin akışı önemli bızım pedallar boş dönmeye basladı o kadarda olsun :eek: rampa aşagı süzülüp gıttık bu günki turumuzda aynen su gibi akıp gitti.Arkadaşlar ayaklarınıza saglık bu gunde gzl bir gün geçirdik tşk ler.Eve geldıgımde km 72 yi gösterıyordu degerli arkadaşlar sizlerede pc başında hoş bır vakıt geçırtebıldiysek nemutlu bizlere başka bir turda buluşmak dilegiyle aslında bu turu cem yayınlayacaktı pıcasa dan ftf attım ama yıne bana kaldı.Aslında turu yapınca taze goruntulerle hemen ertesı gun yayınlamak ayrı bir lezzet verıyor.Bu seferlık kusurumu hoş görün .
Saygılar

Scudo

İrfan Aşıroğlu

Daimi Üye
Tepki
579
Bisiklet
Whistle
@çirkin

Yorumunuz için tşk ler.Yemişler kendi imalatımız arkadaşlarla yiyecek kadar:)

Ama faydasınıda görmüyoruz değiliz yani:eek: Tam bir dogal domping pazarda böylesını bulamazsınız.

@Cem Ateş

Yorumunuz için tşk ler :) Çok gzl arkadaşlık ortamı kurduk inşallah sizlerede nsp olur.;)

@İrfan Can

Yorumun için tşk ler hocam:) Tema vakfıyla irtibata geçecegiz.Onların envarterıne aldırmamız lazım

@İrfan Aşıroğlu

Merhaba İrfan bey

Neye yanıyorum biliyormusunuz? Bu sene Haziran başında Çanakkale'ye gelipte, sizleri tanımadığıma yanarım.
Çanakkale'de bir bisikletçi arkadaş aradık ki? Bize rehberlik yapsın diye, ama forumda oralı hiç kimse yokmuş, ya da bizi seven hiç kimse yokmuş ki, kimse bize cevap vermedi, bizlerde pek bilmeden, kendi başımıza bisikletlerimiz ile bir haftayı geçik bir zamanda gezebildiğimiz kadar gezdik.

Sizlerin şimdi gezilerine bakınca, ne kadar çok gezecek yerlerin olduğunu görüyorum. :eek:

Zaten Çanakkale de tek bir bisikletçi, bile bize önderlik rehberlik etmediğini görünce, bende kendi kendime karar aldım, benim olduğum bölgeye hangi bisikletçi gelirse gelsin, bende artık dönüp bakmayacağım dedim. :eek:

İşte böyle İrfan bey.
Çok güzel gezilere imzanızı atıyorsunuz. Kendi adıma teşekkür ediyorum.:)

Sevgi ve selamlarımla.

cihan aksoy

Hayallerini erteleme
Tepki
446
İsim
Cihan Aksoy
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@İrfan Aşıroğlu

Teşekkürler ağabey paylaşımın için. Diğer arkadaş sevgili ERTAN YALÇIN idi . ( Erhan değil ! ). Bisikleti Cannondale lefty (Taurine ) carbon. Ancak standart donanımın hayli üstünde artık.Fotoğraflardan görüldüğü gibi...
Bu arada Çanakkale'de yaşayan çoğu kişinin bile habersiz olduğu ulu çınarların bir nebze olsun tanıtımı yapılmış oldu . Dilerim muhteşem ağaçlar koruma altına alınabilirler.
Sevgilerimle.

@Ender Alıcıoğlu

Bu konuda şaka yaptığınızı varsayarak Çanakkale'li bisikletseverler adına özür diliyorum. Nasılsa gözümüzden kaçmış. Başımızın üstünde yeriniz var her zaman bekleriz.
Sevgilerimle

Ender Alıcıoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
3.923
@cihan aksoy

Sevgili Cihan kardeşim.

Şu anda yazdığınız mesaj inan tüm yazdıklarımı unutturdu.

Ama hakikaten ben, tüm Antalya'ya uğrayan, buradan geçen, hatta yurt dışından bile gelenleri karşıladığım ve onlara yapabildiğim herşeyi yapmaya çalıştığım için, belki kendime de böyle davranılmasını istediğim için böyle sitemkar oldum sanıyorum.
Yoksa kimsenin en ufak bir zorunluğu olamaz, bu yazdıklarım için.

Çok istedim Çanakkale'yi gezerken, orayı tanıyan bisikletçi arkadaşlarımla beraber olmayı. Bizlerin bilemediği yerlere, oraları bilen arkadaşlarımın bizleri yönlendirmesini, İnşallah kısmet bir daha ki gelişimize diyelim. :)

Sevgi ve selamlarımla.

İrfan Aşıroğlu

Daimi Üye
Tepki
579
Bisiklet
Whistle
@Ender Alıcıoğlu

Degerli ender hocam ben forumla tanışalı henuz ıkı ay kadar olmadı:eek: Yoksa benım bılgım olsa sızlerı mısafır etmekten gurur duyarım. :) Malesef hatırlarsınız ılk assos turunu daha yenı eklemıstım ftf ıkıserlı ve hatalı cıkmıstı yardım ıstedım.Siz farketmıssınız duzenledınız.Tekrar huzurlarınızda tşk ler.:)

Ondan sonra bozcaada turunda artık donuyordum askerlıgını çanakkaled yapmış.Haşim arkadaşımla bozcaada tanıstık bır tur daha onunla adayı turladık.Aksam gec kaldık benım geyıklıdede yazlıgım var o arkadası o aksam mısafır ettım.Ertesı gunde kalması ıcın ısrar etmeme ragmen assos tarafından ayvalık yaptı ve ıstanbul ve turu epey maceralı gecmış.İstersenız forumdan bır bakın benımde orada ftf var arkadası elımden geldıgı kadar yardımcı olup gezdırdım.:) Bende onun sayesınde forum la tanıstım ılk uyelıgımıde o yaptı bılgısayarıda onun sayesınde ogrendım.Hatalarım olmasına ragmen baya kararlıyım.Pedallarım kadar ıyı olmasada basaracagım.Tekrar yorumun ıcın tşk ler .:)

Mugla bısıklet dernegının duzenlemıs oldugu yollar hepımızın paylasalım gokova bısıklet turuna katıldım 9 gun kamplı kaldım.:) Köycegızde sele yakalandık sultanıye kaplıcalarından donmek zorunda kaldım.:eek: Yoksa fethıye.kaş,antalyaya kadar ınmeyı dusunuyordum.Ama olmadı nsp olursa baharda cıhan hocamla bır antalya oradan kapadokya dusunuyoruz.

Çanakkaleye geldıgınızde beklerım.Basımın ustunde yerınız var :) Saygılar kendınıze ıyı bakın

@Cihan Aksoy

Cihan hocam kusura bakmaz artık ertan beyde yanlıslık için özür dilerim.:)

Güzel yorumun içinde tşk ler.

Ender Alıcıoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
3.923
@İrfan Aşıroğlu

Merhaba İrfan hocam

Benim sitemim içimde kalanları dışa vurmaktan başka bir şey değil. Sizleri görünce neden sizleri orada bulamamışım diye yanıp, yanlız başımıza gezdiğimiz aklımıza geldi.
Aman yanlış anlaşılma olmasın, bizim aradığımız sadece ve sadece bize orda rehberlik yapacak dostlar bulmak, yoksa mecbur kalınmadıktan sonra, ya otelde, ya pansiyonda ya da çadırlarımızda kalıyoruz. Kesinlikle gezilerimizde kimseye yük olmayız. İstediğimiz oraları bilen dostlar bulmak, beraberce gezmek.

Biz Çanakakle'den yukarı çıkıp oradan Geliboluya geçtik. Tüm şehitlikleri bilebildiğimz kadarıyla gezdik. Alçıtepe'de bir pansiyonu kendimize orta nokta yapıp hergün değişik yerlere gittik, sonrada Bozcaada'ya geçip orada bir dostumuzun evinde bir kaç gün kaldık.

Gökova'ya Bülent hocamın daveti olmasına karşın gelemedim, onada çok üzülüyorum. Gelebilmiş olsam orada tanışacaktık.

Artık Baharda kısmetse görüşürüz. Şu an bizimde bir hayalimiz var, baharda yapmak üzere. Bir kaç arkadaş 4 veya 5 kişiyi geçmemek üzere, otobüsle Ürgüpe gidip oraları gezmek ve Beyşehir gezimizde yaptığımız gibi oradan, geze geze Antalya'ya kadar pedal basma hayalimiz hazırda duruyor.

Antalya'ya gelirken benimde haberim olsun, sizleri yanlız bırakmayayım. :)

Sevgi ve selamlarımla.

• Beğen
Tepkiler: İrfan Aşıroğlu

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Sevgili İrfan abi,
Bu ne güzel konu, bu ne içten anlatımdır. Bu sefer 3-5 kere bakmadım.
Tek seferde aklıma kazındı geziniz.

Atalarımız Çınar dikermiş eskiden, geç büyür, kısa sürede ne odun ne meyve vermez bu ağaç ! Eee o zaman neden dikmişler ?
Yada tersinden sorayım şimdi neden çınar dikilmiyor ? Kavak dikiliyor ?:mad:

Çünkü kavak çabuk büyür, büyüyünce hemen satılır. Para , para ....:mad:

Osmanlı Çınar dikiyordu çünkü , bu topraklarda yüzlerce yıl kalacağını vurgulamak istiyordu. Günlük, geçici, pragmatik düşünmüyorlardı.

Bu konu için bin kere teşekkür etsem az. Çünkü benim de evde 3 aylık bir "Çınar"ım var. :)

Şimdi bir "bisiklet çınarı" olan Ender Abime de buradan yazayım.
Yarın 7 kat yabancı biri Antalya'ya geliyorum dese ve Ender Abi'min iki eli kanda olsa koşar yardıma. :)

Ama Ender Abi'mizin haklı serzenişinide dikkate alsın Çanakkale'li bisiklet dostları.:rolleyes:
Bir şansızlık olarak değerlendiriyorum bu durumu.:(

Tepki
2
Önünden kimbilir kaç nesil geçmiş bu ağaçların başına birşey gelince insanın canı daha çok yanıyor. Koruma için girişimde bulunmanız çok güzel. Bu arada sizin ekip güzel yerlerde yaşamanın hakkını veriyor, gezilerinizi imrenerek izliyorum. Devam edin, ne diyelim:)

İrfan Aşıroğlu

Daimi Üye
Tepki
579
Bisiklet
Whistle
@Soner Sarihan

Tşk ler soner hocam sizleri tanıdıgım için çok şanslıyım.Bisikletle gezi ve
turlarını içtenlikle sanki oraları gezmiş kadar oldum.Ender hocamında çanakkaleye gelmiş olması ve ben de o zaman forumla tanışmamıştım.Keşke zamanı geri getırebılsekte sizleri agırlayabılsem.:) Ama geriye degil devamlı ileriye bakmak lazım.Her zaman beklerim ıyıki sizler gibi dostlarım var.Her zaman için aklınızda olsun çanakkalede açık bir kapınız oldugunu unutmayı.Saygılar

naz34

Forum Bağımlısı
Tepki
1.120
Bisiklet
Carraro
İrfan bey merhaba
Keyifli gezinizi, güzel anlatımınız ve foto.larla bizlerle paylaştığınız için teşekkürler..

Gökova turundan beri dur-durak yok bakıyorum..Ne güzel, sürekli bi yerlerde pedallamaktasınız..
Gezilerinizin devamını ve paylaşımlarınızı bekliyorum...

Sağlıcakla kalın...
.
.

• Beğen
Tepkiler: İrfan Aşıroğlu

İrfan Aşıroğlu

Daimi Üye
Tepki
579
Bisiklet
Whistle
@İlkay Kocayiğit

Yorumun için tşk ler ilkay hanım inşallah ankaralı arkadaşlarla sizleride bekleriz.Çanakkalenın daha çok gezılecek yerlerı var.Bu yerlerı forum sayesınde karınca kararınca tanıtmaya çalışıyoruz.Saygılar

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@İrfan Aşıroğlu

Dostlukları, arkadaşlıkları, "Bisikletforum"'u güçlü ve vazgeçilmez kılan sebeplerden birisi de işte sizin bu yazdığınızda saklı . Bu samimiyet ve sadece bisiklet temel çizgisinden hareketle diğer tüm farklılıklarımızı mazur ve hoş görmemizi sağlayan bu düşünce yapısı.

Geziniz içinde, davetiniz içinde tekrar teşekkürler.

İrfan Aşıroğlu

Daimi Üye
Tepki
579
Bisiklet
Whistle
@naz34

Yorumunuz için tşk ler.Çanakkalemızın bu güzelliklerini elimizden geldiği kadar sergilemeye çalışıyoruz.Aslında vatanımızın her köşesi birbirinden gzl bu güzellikleri vakıt kaybetmeden gezmek lazım nsp olursa gezmeyıde düşünüyorum.Kendınıze ıyı bakın.Saygılar

Ali Kader Erol

Aktif Üye
Tepki
138
....İrfan Bey gezilerinizi zevkle izliyorum. ve sizin incir efektinin nasıl birşey olduğunu rampalarda test etmek istiyorum..:) Cihan abi boşuna güzelyalıya yerleşmemiş demek ki....! sanırım oraya yerleşme fizibilitesi yaparken böyle aktif bir bisikletçi potansiyelini de görmüş olmalı..:) ben Çanakakaleli olarak bisikletle böylesi ilgili abiler görmekten inanın çok mutluluk duyuyorum.. çanakkale emekli yatağı diye bilinir ve yakından bakmayınca hantal ve enerjisi düşük bir profili olduğu düşünülür.. ancak bunun böyle olmadığının en gerçek kanıtı irfan bey, siz oluyorsunuz... Cihan abi ve doktor beyleri ithal yetenekler olarak kabul edersek..:) şuan siz Çanakkalede emekli orta yaşı ( nüfus kağıdı yaşına göre orta yaş diyorum lütfen alınmayın, yoksa sizin hem fiziken hem ruhen 20 li yaşlarda olduğunuza inanıyorum ) temsil eden en doğru örneksiniz..

Zerrin

Üye
Tepki
32
Çınarları umarım, doğa dostları dışında kimseler merak etmez ve oralara sadece gerçek doğa aşıkları gider. Biliyorsunuz bizim insanımız ağaç gördüğü anda mangal yakmak ister. Yer içer ve oraları batırır gider.

Bu ağaçlar yüzyıllardır buradalar, birkaç yüzyıl daha burada kalmalarını diliyorum.

Gezi resimleri için çok ama çok teşekkürler. Yine hasret gidermemi sağladınız.

İrfan Aşıroğlu

Daimi Üye
Tepki
579
Bisiklet
Whistle
@Ali Kader Erol

Degerli kardeşim ali bey iltifatlarınız ve güzel yorumunuz için tşk ler.:) Hakikaten kendımı oldugum yaşta degil fiziken ve beynımde dedıgınız gıbı 20 li yaşlarda hissediyorum. Çanakkalemiz hakıkaten emeklı yatagı kahve ve oyun yerlerınde gordugüm arkadaşlara üzülüyorum.Benım alkol ve sıgara bagımlılıgım yok tek hobıb yuzme hatta bu aylarda dahı denıze gırmeden edemıyorum.Bısıklette ıkıncı hobıb oldu bırde bısıklet forumla bırlestırınce sizler gibi degerli arkadaşlarla tanıştıkca dahada heyecan andrıyalım yükseldi:) Tekrar yorumunuz için tşk ler.Saglıcakla kalın

@Zerrin

Yorumunuz için tşk ler zerrin hanım.Dedıklerınız hakıkaten dogru bızım halkımız malesef agaç altını gördümü mangalı yakar. :ci: Nolacak et yeme peynır ekmekte yesen ölmezsin ama yanınada açacak tekırdag rakısını sözde keyıf yapacak.Malesef o da şisede durdugu gibi durmuyor zıkkım olası şimdi banada kızacak alkol alanlar :boese157: kusura bakmayın alkolde nefret edıyorum.İçinlerede saygım sonsuz ama dunyayı bu kadar gzl görmek varken nıye toz pembe göreceksin :) Kendınıze ıyı bakın kalın saglıcakla

• Beğen
Tepkiler: Ali Kader Erol