Arka vites Uzun bacak-Kısa bacak meselesi?

nuhcan

Forum Bağımlısı
Tepki
812
İsim
nuh can
Şu olayı hala anlayamadım!

Ne zaman uzun bacak, ne zaman kısa bacak?

benim arka ruble 11-34
aynakol 50-39-30

uzun mu daha iyi kısa mı?

Bilen birisi izah ederse çok memnun olurum.

Tüm foruma Saygılarımla...

Scudo

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
Kısa bacak (GS) genellikle tek yapraklı ayna kolları ile kullanılır. Bacak boyu uzadıkça (SGS) zincir toleransı artar bu saydede farklı dişli oranlarında sistemin daha iyi çalışması sağlanır. Yanılmıyorsam bununla ilgili Shimano'nun detaylı bir dökümanı vardı. Ön vitesin olduğu bazı durumlarda da GS tip arka aktarıcı kullanılabiliyordu. Bana soracak olursan hiç riske atma derim. Ön vites kullanıyorsan arka vites aktarıcın SGS olsun.

memocy

Forum Bağımlısı
Tepki
714
Bu dişlilerle hem uzun bacak kullanmalısın hemde bu büyüklükte aynakolla zincir boyunu yeteri kadar uzun tutmalısın.Aynakolun büyük olduğu için kısa bacaklı vites özellikle ön vites değiştirirken çok gerilir.
Genelde zinciri ilk aldığında uzun çıkar ve fazlası (4-5 bakla) çıkarılır. Sizin büyük aynakola göre iyi ayarlama yapmalısın. Önde büyük ayna ,arkada da 1.vitese (en büyük dişliye) getirip optimum gerginlikte ayarladıktan sonra birde aynayı en düşüğe arka dişliyi de en küçüğe getirip zincirin vites bacağına değmeyeceği bir duruma göre ayarlama yaparsan en iyi düzenleme olur.

• Beğen
Tepkiler: orneken ve nuhcan

nuhcan

Forum Bağımlısı
Tepki
812
İsim
nuh can
bilgiler için çok teşekkür ederim...

şu an 113 bakla var, ilk aldığımda 1 çift çıkarmıştım, tekrar takayım mı?

benben

Üye
Tepki
166
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Shimano Tiagra 4700 50-34 aynakol, 11-34 uzun bacak arka aktarıcı kullanıyorum. Bu arka aktarıcıyla -fazladan bir parça kullanmadan- 11-36 ruble kullanan var mı ya da kullanılabilir mi?

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.769
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
Shimano Tiagra 4700 50-34 aynakol, 11-34 uzun bacak arka aktarıcı kullanıyorum. Bu arka aktarıcıyla -fazladan bir parça kullanmadan- 11-36 ruble kullanan var mı ya da kullanılabilir mi?
Shimano aktarıcı kapasitelerini belirtirken biraz temkinli davranması ile ünlüdür. Yani aktarıcının toplam kapasitesinin hafifçe aşılması genellikle herhangi bir sorun yaratmaz.

Sizin durumunuzda ise aktarıcı kapasitesi 41T görünürken mevcut sistemde 39T kullanımınız mevcut. Yani 11-36 kaset dişliyi problemsiz kullanabilirsiniz.