kaç cm kadro?

Lancer

Daimi Üye
Tepki
79
1.86 boyu olan birinin kaç cm.lik mtb kadrosu kullanması gerekir?
şuanki kadrom 44cm. yenisini almak istiyorum. ancak deneyipte alma imkanım yok.

Scudo

Lancer

Daimi Üye
Tepki
79
inch olarak büyüklüğü sanırım 17..
19 yada 20inch yeterli olur mu?

T

Tuğrul

Misafir
19,5 kadro size göredir
buradan hesaplayabilirsiniz.
(link)

Selamlar

Lancer

Daimi Üye
Tepki
79
bu konuda son bir şey daha sormak istiyorum;
kadro büyüklüğü aynakol milinden yukarı doğru kadronun en üst noktasına kadar olan ölçüsü değil mi?
şimdi merak ettiğim; bu ölçü diyelimki 5cm uzarsa buna göre sele borusunun kelepçesi ile maşa yatağı arasındaki mesefe (umarım anlatabilmişimdir) ne kadar artış gösterir?

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Lancer kadrolarımızın ilk taslak hallerinde her noktalarının açıları bellidir. Farklı kadro boyları ile üretim yapılırken her üretici bu geometriyi bozmayacak veya az en derecede değiştirecek şekilde üretim yaparlar. Bu yüzden farklı üreticilerde bu boruların gösterdikleri artış değişebilir ki değişir de zaten.
Aynı zamanda kadro ölçüsü hesaplanırken kimi zaman ayna kol göbeğinin merkez noktası ile sele borusunun girdiği borunun en üst noktası ölçülürken, kimi üreticiler de üst boru ile, arka tekerlek göbeğinden gelen üst-arka borunun, sele borusunun girdiği boru ile birleştikleri yerin merkezini alırlar.
En kesin bilgiyi bisikletinizin üretcisinin web sitesinden alabilirsiniz. Farklı kadro boyları için kadro geometrisi detaylı bir şekilde verilir.

Lancer

Daimi Üye
Tepki
79
tşk ederim halil.. bianchinin sitesine baktım ama detaylı bilgi yok ne yazıkki.

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
çünkü tr de üretilen bianchi lerde öle kadro boyu felan diye bişey yok...

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Aynen Çağrı'nın dediği gibi. Türkiye'de üretilen Bisan, Salcano, Bianchi ve diğerleri... Hiç birinde kadro boyu diye bir şey yok. Herkese aynı beden pantolon satmak gibi bir şey aslında bu.
Kron'da Türkiye'de üretiliyor (en azından toplanıyor) ancak kadro boyu alternatifi sunan sanırım ilk ve tek yerli üretici...

ikbal

Üye
Tepki
0
merhabalar Değerli Dostlar
Ben spor amaçlı, bazen de çarşıda şehir içi bir bisiklet düşünüyorum. iki tane iş bisikleti aldım hiç kullanmadan 2. el olarak sattım; bu nedenle bana dağ, taş parke taşlı yol (bizim şehir hep parke taşlı), kısacası her zemine uygun bir bisiklet, nihayet sizin önerinizle, almak istiyorum. kilom 91,7 ; boyum ise 1,65 tir. Bana hangi bisiklet uygunsa mümkünse belirtin. bisiklet seçimiden ve kilo derdinden kurtulayım. not; kiloma göre amortisörlü tavsiye edilir mi
saygılarımla...............

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
İkbal amortisör tabi ki tavsiye edilir, ancak sadece ön amortisör. Çünkü arka amortisör bahsettiğin kullanım tarzı için çok gereksiz.
Ancak biraz üst seviyede de olsa havalı bir amortisör alman yararına olacaktır. Çünkü havalı amortisörlere kullanıcının kilosu ile doğru orantılı olarak hava basılır. Bu da amortisörün ağır kullanıcı altında ezilmesini, hafif kullanıcı altında da çok sert kalmasını engeller. Aslında yaylı amortisörlerin yurtdışında farklı sürücü ağırlığı aralıkları için farklı yaylı olan modelleri mevcut. Ancak biz Türkiye'de amortisör bulduğumuza şükreder durumda olduğumuz için bunu es geçiyorum :).
Tabi yaylı bir amortisör alıp (en azından sertlik ayarlı olan modellerden) sertliğini artırıp da konforlu bir sürüş yakalayabilirsin. Alternatif ve daha ekonomik bir çözüm olacaktır bu.
Diğer yandan kendi tecrübeme dayanarak söylüyorum ki eğer taş parke yolda süreceksen bisiklerini 2,00 veya daha üzeri (2,10 veya 2,25 gibi) bir lastik tercih et. Asfaltta gücünün bir kısmını yok etse bile sağladığı konfor inanılmaz oluyor ;).

Ercan Bayram

Forum Bağımlısı
Tepki
1.518
benim boy da 186 ve hesaplamalar

Your Handlebar Width is :: 46cm Center-to-Center
Your Overall Reach is :: 12cm Center-to-Center
Your Frame Size is :: 48cm OR 49cm Center-to-Top / 50cm Center-to-Center
Your Recommended Saddle Height is :: 67.11cm

koray386

Üye
Tepki
32
arkadaşlar benim arkadaşımın boyuda 1.86 ve biz ameoba hussar almayı düşünüyorduk ama bike and autdoor firmasını aradığımda ellerinde sadece 18 inç lik
kadro olduğunu ama mayıs ayının sonu gibi 20inç lik kadroların geliceğini
söyledi sonuç olarak benim arkadaşıma bunların hiçbirisi uygun gelmiyor
peki bu arkadaşım 20 inç lik kadroyu yada 18 inçlik kadroyu alsa olurmu
yani biri küçük diğeride çok büyük gelirmi acaba

birde ben sedona vitrayı da çok beğeniyorum ama kadro boyları hakkında bilgi bulamadım
peki sizler bu iki bisikleti tavsiye edermisiniz yada piyasada bu iki bisikletin kalitesinde fiyat performans oranı iyi 19 yada 19,5 inçlik başka modelleri önerirmisiniz?

Ercan Bayram

Forum Bağımlısı
Tepki
1.518
valla koray386

benim boy 186 şuan ki tur bisikletim 17"
topladığım ama bitmeyen hala yatan bisikletim 17.5"

arkadaşım 187 boyunda 21.5 inch trek kullanıyo
başka bir tanıdığım da 185 ve 19" kullanıyor

kullanıcıya bağlı
bazısı dik sürüyor bazısı eğilerek
ben belki rahatımdır ama senin belin acıyabilir gibi olaylar...

bunun tam bir yolu yok nasıl alıştıysan öle.. :)

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Şimdi ilk olarak şunu sölemeliyim Hailide konun ilk başlarında söylemiş ama tekrarlıyım açıklayıcı olmak için her üretici kendi özgü ölçülendirmeler kullanabiliyor mesela scott ta scale modeli içinüst boru center to center 55 cm sele borusu kısmının yüksekliği 15.5" ve small olarak geçiyo ama benim kendi kullandığım bisiklette üs boru center to center 54 cm ve sele borusu yüksekliği 16" ve small olarak geçiyo...Yani burda önemli olan üreticinin size verdiği sunduğu 15-17-19 gibi ölçülerden çok sizin kullanım amacınız ve tarzınız...

Bisikleti ilk alırken seçiminizide bu kullanım amacı ve boyunuza göre yüksekliği seçebilirsiniz ki 186 cm boy için arazi mtb kullanımında bana göre sele borusu kısmının yüksekliği 17.5"-18" idealdir..Bu tercihten sonra gidon boğaz sele yüksekliği ve selenin gidona ulan uzaklığı gibi ayarları zamanla kendi kullanım şeklinize rahatınıza göre ufak değişiklerle yakalayabilirsiniz ve en rahat şekilde bisikletinizi kullanabilirsiniz...

kalafh

Üye
Tepki
0
arkadaşlar selamlar geçenlerde bisikletimin arka vites mekanizması tekerin içine girdiği için yolda kaldım :) ve bisikletimi değiştirmek istiyorum ben salcano NG350 almayı düşünüyorum fakat kadrosu ufak kalırmı kalmazmı bilemiyorum 97 kilo ve 179 cm ölçülerindeyim birde biliyorum baya farklı modeller ama salcano NG350 ile bianchi track i karşılaştırabilirmisiniz ?

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
ilk başta şunu söyleyerek söze başlmaka istiyorum bisiklet alırken çok extrem durumlar dışında (150-200 kilo olmak yada çok uçuk bir bisiklete sahip olmak gibi) kilonuz hiç önemli değildir zaten bu iş için .eşitli hesaplamar yapan interbnet sitelerindede bu yüzden kilonuzu sormaz yani bisiklete binerken sadece apış arası yüksekliğini söylemeniz yeterlidir çünkü kadro boyunda esas önemli etken odur diye bvelirtmek istiyorum...
Bildiğim kadarıyla bianchi ve salcanoda çeşitli kadro boyları mevcut değil ve sabit 17.5" yada 18" boylarında kadro üretiyorlar bu sebeple denemeden bilemessiniz demek istiyorum ayrıca salcanao Ng 350 nin bianchi ye göre daha iyi bir tercih olabileceği düşüncesindeyim...