laktik asit!!! Faktörü

ali_gülcan

Daimi Üye
Tepki
58
merhaba arkadaşlar bu konuda laktik asit konusundaki bilgilerimizi burada paylaşalım istedim.
Bildiginiz gibi Spor yapılırken ortamdaki şeker tüketildikten sonra, kas dokusunda depolanan karbonhidrat yakılır ve bu sırada açığa çıkan laktik asit
birikimi meydana gelir ve bunun sonucunda yoruluruz.
Merak ettigim konu ise laktik asit geciktirilebilirmi?
bu konudaki bilimsel yorumlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim.

Scudo

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Laktik asit geciktirilebilir, örneğin antiasit kullanımıyla, bazı enerji içeceklerindeki magnezyum karbonat (bikarbonat türevleri) maddelerinin amacı budur.

Aslında laktik asit bir koruyucudur kanımca , çünkü belli bir seviyeden sonra kasların hareketini engeller, dinlenme olduktan sonra devam edebilir kaslar, eğer laktik asit olmasaydı kaslara zarar verene kadar devam edebilirdik antrenmana diye düşünüyorum.

tuninger_haa

Forum Bağımlısı
Tepki
486
kasa gereklı oksıjen gelınce laktık asıtler de yakılarak enerjı uretılır (mıktarını hatırlamıyrum)
bir de insana hoş bir acı veriyor sahsen ben cok hoslanıyorum :)

Levent Temiz

Daimi Üye
Tepki
96
en doğal yöntem kaslarımızı düzenli antremanla geliştirmek ve düzenli nefes alarak spor yapmak, böylece laktik asit birikimi engellenir ve gecikir. kaslara yeterli oksijen gitmediği durumlarda laktik asit birikmeye başlar laktik asit üretimi en verimsiz enerji üretimi olan oksijensiz enerji üretimi sonucu ortaya çıkıyor ve birikerek limitimizi sonlandırıyor..

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
@Hakan Yazman

Mesela atlarda bitirme olmuyor ve kasları eiriyip kana karışmaya başlayana kadar koşabiliyorlar ve protein zehirlenmesinden ölebiliyorlar bu yüzden. Tahminimce insanlarda böyle olabiliyor aşırı zorlamada. Mesela geçen sene yada bu tam hatırlamıyorum 24 saat solo yarışında 2.ye tur bindirerek önde giden bisikletçi yarışı bitirememiş ve protein zehirlemesi sebebiyle hastanelik olmuştu.

@karga 76

Doğal yöntem zaten antreman. Antremanla kaslar larımız kadar kılcal damar sistemimiz ve ciğerlerimizde geliştiği için kaslara daha çok oksijen gidiyor ve laktit oluşumu bu sayede azalmış oluyor. Tabi bununda bir limiti var bir yerden sonra işe yaramayabilir...

tuninger_haa

Forum Bağımlısı
Tepki
486
@H.Çağrı

at meselesını tam olarak bılmedıgım ıcın hep kafamı karıstırırdı bılgı ıcın tesekkurler:)

bır de o yarısı bıtıremeyen yarısçı acaba laktık asıt engelleyıcı gıbı bırsey mı kullanmıs ??

rammstein

Üye
Tepki
69
@aligulcan

eğer imkanın warsa laktat testi yaptırıp anaerobik eşiğini öğrenebilrsen, bu noktanın biraz üstünde yapacağın çalışmalarla laktik asiti geciktirebilrsn.

• Beğen
Tepkiler: ali_gülcan

krizalittt

Daimi Üye
Tepki
120
kondisyon arttıkça laktik asit birikimiin yavaşladığını biliyorum. bence en iyi yoluda bu.

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
@krizalittt

Gerçekte tam tersi kondisyon arttıkça laktik asit üretimi de artar, ancak damar sistemi ve enzimler hormaonlar geliştiği için lactik asidi daha çabuk kastan uzaklastırabilmeye başlarız, bu yan ürün her zaman üretilmektedir, hatta şu anda siz ekrana bakarken bile, bize sorun olan bunun belli bir yoğunluktan sonra aşırı artmaya başlar ve yavaşlayıp dinlenmeden devam edemeyiz buna laktik asit veya laktat eşiği denir. Bu eşik antrenmanla yükseltilir ve laktik asit tolere edebilme yeteneğimiz artar bu sayede daha yüksek performansa erişiriz..

krizalittt

Daimi Üye
Tepki
120
demekki ben yanlış biliyormuşum yada hatırlıyormuşum :)

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
@krizalittt
@krizalittt

Kelime anlamına tam bakınca dediğin doğru aslında, laktik asit birikimi azalır doğru çünkü vücut kondisyonu arttıkça daha hızlı düşürürür konsantrasyonu, aynı zamanda yüksek performanslara erişildiği için üretim fazlalaşacaktır...

Tepki
61
Özellikle zamana karşı yarışılıyorsa (anaerobik bölgede 3-7 dakika gibi) sodyum bikarbonat veya sodyum citrate gibi maddeler, hidrojen iyonlarını hücreden uzaklaştırıp laktik asit oluşumunu zamansal olarak geciktirebiliyor. Kilo başına 0,3 gr.lık dozlarla. Ancak daha uzun süreli maksimal eforlarda etkisini kaybediyor.

TT yarışları için bu tür maddeler kullanılabilir ancak daha uzun süren XC yarışları için en iyisi, iyi bir temel oluşturduktan sonra laktat temizleme antrenmanlarıyla vücudu buna hazırlamak.

Sahinoz

Forum Demirbaşı
Tepki
161
İsim
Ahmet Sahinoz
Kasın kasılması için O2 lazım, senin kanının O2 tutma kapasitesi yüksekse ve kaslarının enerji tüketimi düşükse(yani güçlü ve antremanlılarsa demek oluyor bu) laktik asit oluşumu çok çok az olur, Laktik asit zaten laktik asit solunumu sonucu açığa çıkar. Solunumun amacı enerji üretmektir, yani sen kasları anlık olarak çok zorlayınca oksijenden alamadığı enerjiyi laktik asit solunumu ile kazanmaya çalışıyor, ama kazanamaz çünkü zaten O2'li solunumdan 32atp süretilirken laktik asit solunumundan kazanç 2atp'dir, yani aşırı verimsiz ama O2 gerektirmeyen bir solunum yolu, bazı bakteriler sadece bu solunum yolu ile idare edebiliyorlar ama depara çıktıkları söylenemez :)

Lasktik asit oluşum nedeni ve yolu bu şekilde, peki oluşunca ne olur? Adı üstünde asit, başlıyor yoğunluğu arttıkça ortamı asidik hale getirmeye, bu da kasları deforme etmeye başlıyor, çok yüksek olması zarar, ama şahsen ben de orta dereceli laktik asitin verdiği ağrıdan hoşlanıyorum mazoşist miyiz ne :D

runner

Üye
Tepki
9
laktik asiti yennmek icin:
1-ornegin 43 km lik bir kosu sonrasinda asla hareketsiz kalinmamali.
2-ertesi gun rejerenasyon antrenmani yapilmali.
kisacasi laktik asiti surekli spor yaparak atlatabilirsin

• Beğen
Tepkiler: Ali AKTAŞ

Ali AKTAŞ

Forum Bağımlısı
Tepki
993
@runner

Rejenerasyon (yenilenme) antrenmanı aynı gün yapılmaz mı ?

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
@PROCYCLİST

Tabii ki yapılır hatta milli takım kamplarında hep yapılmaktadır, genelde sabah asılantrenman akşamda hafif tempolu bir gezi yapılarak toparlanma antrenmanı yapılmış olur hem de morallar yükseltilir ;) Bir çok sporcu da bu şekilde günde 2 antrenman yapmaktadır.

• Beğen
Tepkiler: Specter1

Saruz26

Daimi Üye
Tepki
237
Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre de laktik asidin o kadarda kötü birşey olmadığı ve vücut terbiye edilebilirse laktik asidinde enerjiye çevrilebileceğini okumuştum ya national geographic te ya da bilim teknikte. birde ayrıca lance armstrong üzerinde yapılan araştırmalar sonucu görülmüşki lance in vücudu açığa çıkan laktik asidi de işleyerek enerjiye çeviriyor hem yorulma katsayısı yükseliyor hemde diğer sporculara göre uzun süren yarışlarda daha dinç olmasının sağlıyor. daha ayrıntı isterseniz o dergiyi bulursam yazarım

• Beğen
Tepkiler: sonEr´´