Sporcu insan sigara içer mi?

Sigara içmek bize yakışır mı?

• Elbet hayat çok kısa, hayattan keyif almak lazım

• Olur mu öyle şey asla içmem, içilmez.. resmen cinayet

• Bırakmak istiyorum ama onsuz çok zorlanıyorum, inşallah en kısa zamanda bırakacağım

• Toplam katılım
    483

Hasan Hakan Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.177
Bisiklete binen çok iyi de pedal çeviren dostlarımdan çok azı da olsa bazıları sigara içiyor ve bu beni kahrediyor. Düşünsenize dağa çıkıyorsunuz bir şeyler atıştırıyorsunuz ve dostununuz keyif için tabutuna manzaraya karşı sizin gözlerinizin önünde bir çivi çakıyor. Bisikletle sigarayı, daha doğrusu sigarayı yaşamla bağdaştıramıyorum. Sigara içen dostlarımızı bu hastalıklarından vazgeçirmek için ne yapabiliriz? İçip de vazgeçenler ne yapmışlar önerileri olan varsa çok sevinirim. Dostlarımıza yardımcı olalım.

Scudo

Emre Ede

Forum Demirbaşı
Tepki
207
Hasan abicim hakikaten önemli bir konuya değinmişsin, bunun için sana çok teşekkür ederim..
17 yaşındayım ve 2 yıl boyunca sigara içtim,adamlıktan saydık,kendimizi efe zannettik sigara içince...ama ne zaman bisikletle tanıştım, ne zaman bi rampada arkadaşlarımın arkadasında kaldığımı görüpte kendime yediremedim işte ozaman sigarayı bırakma kararı aldım...
sigarayı bıraktırman için üzgünüm ama senin benim ve diğer arkadaşların yapabilcek pek bişeyi yok Hasan abicim.çünkü sigara içen bi insanın sigarayı bırakması kendi istek ve çabasıyla olur.adam bırakmak istemedikten sonra sen istersen boğazını batlat banamısın demez,sigara içmeye devam eder..
Biz yinede üstümüze düşen görevi yapıpta zararlarını söyleyelimde,onların kendi bilcekleri iş sigara içip içmemek ( ayrıca : sigara içen arkadaşları bisiklet ortamından dışlamak ' git başka yerde iç benim yakınıma gelme ' bi nevi caydırıcı olabiliyo :) )

ama istisnalarda var, sigara içipte hiç kösülmeyen bisikletçilerde gördüm :D:D

nuriaktürk

Forum Bağımlısı
Tepki
1.394
çok güzel konuya deginmişin yine hakan abi eline saglık .

ben çevremden küçük bir örnek vereyim .
kış aylarında basketbol oynuyoruz nevsehir çapında 5 6 takımın katıldıgı bir lig bazı kişiler devre arası olsada içeri girip bir siğara yaksak diye can atıyorlar ve soyunma odasına girer girmez hemen yakıyorlar sigarayı:boese157: :boese157: bende çok sinirleniyorum bu olaya ama ne diyelim içiyorlar işte.

• Beğen
Tepkiler: Hasan Hakan Koç

abdullahabdullah

Forum Bağımlısı
Tepki
633
İsim
Abdullah YEŞİLTAŞ
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Allah'a şükür içki yok, sigara yok. Ama puro bazen ot çekiyorum :)

Tertemiz, engelsiz rahatça nefes almak varken ne gerek var.
Sigarayla Savaşanlar Derneği ile de çalışıyorum, kütüphanede çalıştırdığım kişilere sigaranın zararları hakkında bilgi verip, bırakmaları konusunda telkinde bulunuyorum.

Sporla uğraşanın hiç içmemesi gerekir. Kalp daha hızlı çalışıyor, bol oksijen lazım ama sigara bütün gerekli maddeleri silip atıyor.

İçmek ne kadar tehlikeli ise, sigara içenin yanında da durmak son derece tehlikeli.

İnsan bile bile nasıl kendini ölüm bataklığına iter hayret. Bilinçli bir insan sigara içmez. Efkar, problemler sigarayla değil arkadaşla, doktorla, zamanla aşılır. Sigara insanı aşındırır. Alın size benden bir de slogan :)

Ben, sigara yzünden bir çok dostumla arama set koydum. bu seferde üşütük olan ben oldum. Hayat işte bu ciğeri köpek bile yemez. Sigara içenin ciğeri işte bu. WD 40 bile yaramaz buna :)

basar

Daimi Üye
Tepki
189
Sigara içenlerin ortak savunması "hayatta herşeyi denemeli, tad almalı" gibi bir şey.

Bu nedenle kararmış ciğer resimleri onları etkilemiyor. Önemli olan uzun yaşamak değil, anı güzel yaşamak diyorlar.
Bu görüşe tamamen katılıyorum. Ama anı da yaşayamıyorlar: Koku ve tat alma duyguları köreliyor. Spor, yemek, uyku, seks... Hepsinden de den daha az tat alabiliyorlar, hepsindeki performansları da daha düşük oluyor. Ayrıca kötü koktukları için daha da az tat veriyorlar.
Ben tek nefes bile içmedim. Tadını bilmiyorum. Bu yüzden beni küçük görenler de oldu. Ama eminim ki, daha gerçek ve daha çok yaşıyorum hayatı.

abdullahabdullah

Forum Bağımlısı
Tepki
633
İsim
Abdullah YEŞİLTAŞ
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hasan Abi, ben olsam doğru ruh ve sinir hastalıkları hastanesine gönderirdim ama bir bakarsın ki doktor da sigara içiyor. Gel de burdan yak :) Bakınız, deyimlerimizde de var" Gel de burdan yak" . Sigarayla Savaşanlar derneği yada Vakfı bu iş için biçilmiş kaftan. Bizim üniversitenin başkanı ilgileniyor. Selçuk Alagöz, Ubeyd Korbey gibi isimler yönetimde. Tamamen kişinin isteği ve onun çevresindeki sosyal şartların elverişliliği ile ilgili. Düşünün ki sigara bırakacaksınız ama etrafınızda herkes tiryaki, bir de sigara ikram ederler. Al benim sigaramla öl diye. 10 yaşındaki çocuk artık sigara içmiyor Hasan Abi, 21. yy.'a geldik,artık esrar içiyor. Nasıl ama. Sigarayı bırakması için kiminin elinin, ayağının kesilmesi lazım; kiminin ciddi bir girişimde bulunulması lazım, dost desteği önemli. Bir tane karikatür vardı. Sigara, senin artık bırakıyorum. Elveda. diye yazı yazmış, adam kendisini asıyordu. ancak ölünce bırakanlar da var. İnsanın iradesi sağlamsa bu iş tamamdır. Tabi ki ben sigara içmiyorum, bekara karı boşaması kolay gelir, bizimkisi de bu hesap. Bazı tiksindirici sigaralar var, elektronik cihazlar var onlar da faydalı oluyor.

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Beni en çok şaşırtan Alanyaya gelen çoğu rus triathletin yarış akşamı pofur pofur sigara içmeleri olmuştu.Hemde öyle 1-2 tane değil 3-4 saat içinde 1 paket içenler oldu. Adamlar 2 saatin altında yarış bitirebiliyorlar ama sigara içiyorlar ilginç. (Not: Türklerden Alanya triathlonunu 2 saatin altında bitiren 6 yada 7 kişi var...)

H.Can DEMİREL

Forum Bağımlısı
Tepki
950
Hakan'cığım çok önemli bir konuya değinmişsin teşekkür ederim.Bende seninle aynı kaderi paylaşıyorum.Çok nadirde olsa bazı arkadaşlarımız oluyor tabi.Molalarda sudan önce sigara yaktıklarını görüyorum ve üzülüyorum.

Bence sigarayı bırakmak tamamen kişinin kendi iradesine bağlı.Kesin kararlılık gösterdikten sonra neden bırakılmasın diye düşünüyorum.

Sigarasız bir dünya için el ele verelim.Dünyada insan yaşamından önemli ne olabilirki?

Tepki
19
hakan bey, gerçekten çok önemli bir konuya değinmişsiniz, sadece sporcu adamlar değil, akıllı adamlar sigara içmez bence. sigarayı bırakma gerçekten zor ancak imkansız değil, ben sporu bıraktığım yıllarda uzun süre sigara kullandım, tekrar düzenli spora başladığımda ise sigaranın vücudumuz için ne kadar zararlı oduğunu anladım ve sigarayı bırakma kararı aldım, hala da içmiyorum. sigara içip bırakan biri olarak, sigara için arkadaşlarımı rahatlıkla eleştirme hakkım olduğunu düşünüyorum, çünkü gerçekten istiyorsanız ve kafanızda gerçekten sigaranın zararına inanıyorssanız, bırakmak çokda zor olmuyor. ne yazık ki insanlar kendilerine çeşitli bahaneler bularak tekrar başlıyorlar veya hiç bırakmıyorlar. sigarasız günler dileklerimle.

ismailofli

Forum Bağımlısı
Tepki
443
Ben ankete katılamadım;çünkü bir dönem içiyordum ve bıraktım...Bence içmekle içmemek arasındaki farkı anlamak için malesef içmek gerekiyor...
İçmiş biri olarak maddi-manevi eziyetten başka birşey olmadığını düşünüyorum...

ismailofli

Forum Bağımlısı
Tepki
443
Sigarayı bırakmanın benmce en güzel yolu nefret etmektir...Bisiklet üzerinde sigara etkileri koşu kadar belli olmuyor... Bırakmak isteyen arkadaşım, dağ bayır bir yer bulsun ve tempolu koşmaya başlasın... O zaman ne halde olduğunu daha iyi anlayacaktır...
Şahsen ben böyle bıraktım...;)

• Beğen

İsmail Ağıllı

Forum Bağımlısı
Tepki
833
hakan abi sigara konusu çok önemli elbette çevremdeki herkeze bıraktırmaya çalışıyorum, benim düşünceme göre hiç bir kişi sigara kullanmamalı helede spor yapan bir kişinin sigara içmesi beni kahrediyor kesinlikle kullanılmamalı :)

• Beğen

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
Sigara içilmesine de, içenlerin dışlanmasına da karşıyım. İçenleri hastanelerin sigara bırakma polikliniklerine, uzman desteğinde bu zehirden kurtulmaya davet eder küçüklerin gözlerinden öper büyüklere selam ederim. :)

• Beğen
Tepkiler: felis911

Ergün Gündoğar

Forum Bağımlısı
Tepki
206
Sigara spor yapana zararlı yapmayana zararsız değil, içenede içmeyene de büyük oranda zararlı, ister spor yapsın ister yapmasın.

• Beğen
Tepkiler: Selim Çam

isparta32

Aktif Üye
Tepki
12
Güzel bir konu, birde bilimsel olarak değinelim.

İçilen bir sigaranın vücuttan atılma süresi yaklaşık 5 saat.

Bilim adamlarına göre günde 5 adet sigarayı geçmedikten sonra zararı yok. Eskiden 1 paket içerdim, zar zor 5 e indirdim ve gerçekten faydasını gördüm. ama tabi hiç içmemek en iyisi tartışılamaz.

• Beğen

basar

Daimi Üye
Tepki
189
Hatta azı yarar, çoğu zarardır di mi?

Hangi bilim adamı demiş 5 taneye kadar zararı olmadığını? Lütfen insanları yanlış yönlendirmeyelim.

• Beğen
Tepkiler: Timukan Karaca

invasion

Üye
Tepki
6
Hiç bulaşmamalı insan!
Sporcu olsa da olmasa da.
Bisikletteki performansla ilişkisi hakkında birşey bilmiyorum ama 8 senedir basket oynuyorum, sigara içenler hemen kesiliyo.
İçiyorsanız hemen bırakın derim.

felis911

Forum Bağımlısı
Tepki
859
bence kıyaslar falan gereksiz sigara zararlı ve bırakılmalı o kadar başka söylenecek birşey yok

• Beğen