Bisikletin kuzeni ? Halfbike

Tepki
33
Bisiklet
Dahon
(link)

Enteresan bir ürün arkadaşlar, Kickstarter projesiymiş şu anda. Sitedeki videolara mutlaka bakın. Bir tane olsa denemek isterdim. Fiyat bence pahalı ama seri üretim olursa epey ucuzlaması gerek.

Scudo

Yakup ADIGÜZEL

Daimi Üye
Tepki
75
Bisiklet
Merida
Az yer kaplaması avantaj ama uzun süre ayakta sürmek zor olacaktır.

Rıdvan SIĞAN

Aktif Üye
Tepki
48
Bisiklet
Kron
Oldukça güzel görünüyor ancak sürekli ayakta pedal çevirmek çok yorar. Bence alt kısımdan yukarı doğru uzun bir sele borusu ile sele konulabilirdi. O zaman kullanımı daha rahat olacaktır.

Ahmet Can Yakışır

Forum Bağımlısı
Tepki
1.137
Bisiklet
Sedona
Yürüyüşe en yakın taşıt bu olsa gerek; ayaktasınız ama tekerlek takmışsınız. Yürüyüşte de ayaktasınızdır ama yol alabilmek için bacaklarınızı sürekli ileri-geri hareket ettirmelisiniz. Bu icatta ise yol almak için bacaklarınızı ileri-geri hareket ettirmek zorunda değilsiniz. Ama yukarı-aşağı basmak durumundasınız bu sefer de. Sadece attığınız adıma göre birazcık daha fazla yol alıyorsunuz; çünkü pedalın çizdiği yörüngenin çapından birazcık daha büyük çapta bir tekerlek sizi ileri çekiyor. Bu çapların oranı, fotoğraflara bakınca 2/3 civarında görünüyor. Yani basitçe şöyle anlatılabilir: Pedalları tam bir tur çevirdiğiniz zaman, normalde yürüyüş sırasında 2 adım atacağınız kadar enerji harcamış oluyorsunuz ama cihaz aslında 3 adımlık mesafe kat ediyor. Bu durumda sizin normalde atacağınız her 2 adım için, bu cihaz da bir adım sizin yerinize atıyor. Bu açıdan bir enerji tasarrufu var evet. Ama belli bir mesafeyi yürüyerek kat edeceğinizde harcayacağınız toplam enerji ile, bu cihazın üzerinde harcayacağınız enerjinin arasında pek de bir fark yok. Sadece mesafe 3/2 katına çıkıyor, süre üçte ikisine iniyor.. Biraz tempolu bir yürüyüş yaparak, saatte 6-7 km hızla 1 saat yürüyüş yaptığınızı varsayalım. Bu yürüyüşün sonunda kat edeceğiniz mesafe 6-7 km olur. Aynı eforu bu cihazın üzerinde sarf ederseniz, 1 saatin sonunda kat edeceğiniz mesafe 10 km civarında olur. Ya da 6-7 kilometrelik mesafeyi 1 saatte değil de, 40 dakikada gidersiniz.

Bu şekilde bakınca pek de pratik gözükmüyor... Yok yok, bisiklet çok daha verimli; bu olsa olsa çeyrek bisiklet hatta bisikletin sekizde biri falan olur, ama kesinlikle bir yarı (half) bisiklet olamaz :)

• Beğen
Tepkiler: Selcuk Demiray
Tepki
33
Bisiklet
Dahon
Çok güzel incelemişsiniz, tam bir mühendis cevabı olmuş, yanılıyor muyum?

Ahmet Can Yakışır

Forum Bağımlısı
Tepki
1.137
Bisiklet
Sedona
Makina mühendisiyim, doğrudur :)

HUAWEI P6-U06 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi