2014 Haziran Yalova - Antalya Turu

Tepki
27
Bisiklet
Kron
Merhaba arkadaşlar,

Bisiklet almamın nedenlerinden biriydi bu tur. Bu sene bu turu gerçekleştirmemiş olmamın sebebi ise kondisyon eksikliği. Bu eksikliği ise bu sene Yalova çevresinde 40-70 Km tur atarak elde etmeyi düşünüyorum. Şu ana kadar 300 Km yapmış bulunuyorum. Bu ısınma turları seneye kadar devam edecek. Bisikletim Kron XC 500 HD ve sadece lastik ve sele değiştirmeyi düşünüyorum. 1.75'lik Schwalbe düşünmekteyim. Sele ise ya Fizik yada Brooks olacak.

Tura yeğenim ( eğer caymazsa ) ile başlayacağım ve isteyen arkadaşlarda tura katılabilirler. Çadır konaklamalı , günde 75-100 Km arası pedallama , gece sürüşü olmadan ( hava kararmadan önce mutlaka çadır kurulacak ) gereken yerlerde ucuz konaklama yerlerinde kalmak, beğendiğimiz yerlerde 2-3 gün kalmak, bol foto ve video çekimli bir tur olmasını planlıyorum. İlk defa böylesine uzun bir tura çıkacağım için yol güzergahlarını pek bilmiyorum. Turu geniş bir zamana yaymayı düşünüyorum. Bu zaman süreci maksimum 1 ay kadar olacak. Ege sahillerini dolanarak Antalya - Merkez'de turu sonlandırmayı amaçlıyorum. Antalya ya vardığımızda nasip olursa forumdan Lacivert abimizle buluşup onun arkadaş grubuyla ve onların belirlemiş olduğu rotalarda kısa veya uzun turlarda yapacağız.

Tur için rotaları belirledim ama yine de emin değilim ve sizlere danışmak istiyorum. Belirlediğim rota aşağıdadır. Bu rotaların birini veya birkaçını yapmış olanlar fikirlerini belirtirse sevinirim. Rota önerilerine de açığım. Zamana karşı yarışmıyorum ve gezerek,eğlenerek,her pedalın zevkini ala ala bir tur yapmak istiyorum.

Belirlemiş olduğum rota şu şekildedir ;

1. Gün : Yalova ( Altınova ) - Gemlik ( 75 KM )
2. Gün : Gemlik - Ulubat ( 81 KM )
3. Gün : Ulubat - Bandırma ( 50 KM )
4. Gün : Bandırma - Biga (70 KM )
5. Gün : Biga - Çanakkale ( 94 KM )
6. Gün : Çanakkale - Ayvacık ( 69 KM )
7. Gün : Ayvacık - Akçay ( 51 KM )
8. Gün : Akçay - Dikili ( 76 KM )
9. Gün : Dikili - Yeni Foça ( 70 KM )
10. Gün : Yeni Foça - İzmir ( 55 KM )
11. Gün : İzmir - Kuşadası ( 78 KM )
12. Gün : Kuşadası - Didim ( 74 KM )
13. Gün : Didim - Milas ( 65 KM )
14. Gün : Milas - Bodrum ( 50 KM )
15. Gün : Bodrum - Ören ( 62 KM )
16. Gün : Ören - Marmaris (Akkaya ) ( 45 KM )
17. Gün : Marmaris - Dalaman ( 82 KM )
18. Gün : Dalaman - Fethiye ( 58 KM )
19. Gün : Fethiye - Kalkan ( 75 KM )
20. Gün : Kalkan - Finike ( 98 KM )
21. Gün : Finike - Kemer ( 68 KM )
22. Gün : Kemer - Antalya ( 70 Km )

1 ayı doldurması için geriye 8 gün kalıyor ( Rota değişikliğine ve yolların durumuna göre süreler değişebilir ). Bu 8 günüde beğendiğimiz yerlerde ekstra konaklama olarak kullanabiliriz.

Bu konuda her türlü bilgi ve tecrübelerinize ihtiyacım olacaktır. Katılmak isteyen arkadaşlar olursa sevinirim. Aksi takdir de yeğenimle ya da en azından tek başıma bu turu tamamlayacağım.

Scudo

Murat Ekmekçi

Daimi Üye
Tepki
174
Bisiklet
Sedona
Aynen ben de haftada en az 2 gün bir yerlerde sabit dururdum ve bu mekanları özenle seçer, hem şehire yakın hem doğaya yakın biryere olmasına dikkat ederdim. Bu sayede bacaklar dinlenmiş olur, daha da önemlisi bıkkınlık hissi azalır.
Benim uzun bisiklet turu anlayışım daha çok bisikletin araç olduğu, tarihi mekanların bolca gezildiği, güzel hiçbir koyun kaçırılmayacağı bir tur olur.
Şimdi bazıları kızabilir ama Yalova-İzmir arası ile İzmir-Antalya arası kıyas bile kabul etmez(gene bana göre). Eğer tatile çıkacak isem 2.sini tercih ederim. O ilk yarı seni hem fiziken hem de madden tüketecek. İlle de 1 ay tur yapacaksanız İzmir'den sonraki tüm koylara gire çıka gidebilirsiniz.
Şunu da bir düşünün. 1 aylık turun ilk yarısı liselerin ortaokulların ve üniversitelerin ders ve final zamanına denk gelecek, haziranın 2. yarısı ipini koparan güneylere tatile gidecek, yani tatilinin en güzel kısmında güneyler silme insan kaynıyor olacak. Mesela ben sırf bu yüzden okulların açıldığı 16 eylül tarihinden sonra İzmir-Fethiye yapmayı planlıyorum ( tabi ekonomimi ayağa kaldırabilirsem!)
Bunun dışında konuşacak o kadar çok şey var ki, benzer konu başlıklarında bunlar defalarca konuşuldu, oralara da bir göz atmak isteyebilirsiniz. ve de son bir tavsiye; Datça yarımadasında Knidos antik kenti ile Antalya da Phaselis antik kentine kesin gidin.

• Beğen
Tepkiler: Oğuz Özgenel
Tepki
27
Bisiklet
Kron
Tavsiye ve yorumlarınız için çok teşekkür ederim Murat Bey. Ben Yalova - Ayvacık'a kadar olan yerin sıkıcı olacağını düşünüyordum. Çocukken hep yaz tatillerimi Ayvacık - Edremit arasında geçti. Oraya kadar artık bir şekilde geleceğiz :) Akçay'da 2 gün dinlenme düşünüyorum.
Geçmiş konuların hepsini okudum. Ama kafam biraz karıştı. Dediğiniz gibi İzmir den sonra bütün koylara girip çıkmak gerek. Benim amacım da turda bütün yol üstündeki tarihi mekanlara uğramak ve güzel koylarda denize girip kamp yapmak. Son tavsiyenize kesinlikle uyulacaktır :)
Umarım sizin de arzu ettiğiniz tur için maddi olanağınız oluşur ve gerçekleştirmenizi isterim.

• Beğen
Tepkiler: Murat Ekmekçi
Tepki
5
Bisiklet
Scott
Arkadaşım bende 2014 mayıs yada haziran ayında izmir - antalya turu yapacağım tura buradan ulaşabilirsin. (link)

bende senin güzel yerlerde 2-3 gün dinlenmeyi planlıyorum..

• Beğen
Tepkiler: Emrah GÜLEZ

revan55

Üye
Tepki
22
İsim
Recep V.
Bisiklet
Kron
Bizim de arkadaşla İstanbul-Mersin turu planımız var haziran sonuna doğru YBUBİK olarak. Belki karşılaşırız yolda.

Tepki
38
Bisiklet
Salcano
Merhaba, güzel bir rotan var. yanılmıyorsam o mevsimde rüzgarda arkadan esecektir ve daha kolay ilerlemene neden olacaktır. benim tavsiyem günlük km yazdığının üstüne çıkma derim 50-75 idealdir.ortalama hızının 15 km oldugunu düşünürsek 75 km 5 6 saatini alacaktır. geri kalan zamanınıda vardığın yeri gezerek ve dinlenerek geçirdiğini düşünürsek arkadaslarında söylediği gibi bıkkınlık ve yorgunluk durumu yaşamadan rahatça bitirebilirsin bu turu.Diğer tavsiyem ise antalyaya kadar gelmişken alanyaya da devam et orada bitir derim çünkü antalya alanya arasında gezilecek birçok tarihi mekan,şelale,turistlik yerler vb birçok yer var.son olarak izmirin içindekı trafıkten çekinirsen eğer İzban banliyö hattını kullanarak da es geçebilirsin.aliağadan baslar yaklasık 75 kadar devam eder. (bellı gunlerde bellı saatlerde bınebılırsın)

Abdullah.R

Forum Demirbaşı
Tepki
958
İsim
Abdullah Ramazanoğlu
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur

adnan kahveci

Daimi Üye
Tepki
118
Bisiklet
Salcano
haziran ayı sıcak olursa bu turdan zevk almazsın ben tura nisan -mayıs gibi başlayacam ..tarih size uyarsa birlikte gidebiliriz

Mehmet D.

Forum Demirbaşı
Tepki
95
Bisiklet
Salcano
Haziran ayında olabilirse bende bursadan katılabilirim size.

ÖÖnder

Üye
Tepki
4
Bisiklet
Kron
Merhabalar
Geçen yaz İzmirden Antalyaya tur yaptım iki kişi. Tam sahil turu. Öncekiy yıl da Çanakkaleden İzmire yapmıştım. Çanakkaleden sonra sahilden geyikli bozcada öneririm. Sonrasında ayvacıktan Asos a gider orada konaklayabilrisniz. Asos görülmesi gereken yerlerdendir. Oradan da çok güzel bir sahil yolu var. Kücükkuyu akçaya kadar yol çok güzel. İsterseniz kamp yerleri konusunda da yardımcı olabilrim. Özellikle izmirden sonra....Bodrumdan sonra da sahilden yalı, oradan ören yolu daha kıyıdandır. Ören den çıkış sıkıntılıdır. sıfırdan 600 metrelere çıkıp akyakaya iniyorsunuz. Köyceğizi es geçmeyin, dalyana ugrayın öneririm.

Bu yıl 19 mayıs haftası veya temmuz ayının ilk haftası 9 gün Antalya Hatay Samandag turu düşünüyorum. Rota bilgisi olan varsa bende paylaşımlara açığım...

Antalya Hatay isimli konu açtım...