'96 Bisan -baraküda- Apennin

delibalta

Forum Bağımlısı
Tepki
2.701
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
yıllar sonra gelen güncelleme aracılığıyla:
elinde o yılların Shimano kataloğu olanlar haber etsin. Değerinden alırım.
Elinde bu tip Bisan kadrolarından ve Shimano malzeme olanlar için de teklifim geçerli.
1999-2009 arası kullandığım silah arkadaşım, çelik atım, inatçı katırım, sırdaşım, canavar bisikletim: baraküda :)

kayıp günlüklerimi bulmamla yakın bisiklet tarihimin karanlık sayfalarında gezmeye başlamam bir oldu.

eylül 1997 ilk bisikletim. Montero. olabilecek en ucuz bisikletti, piyasada daha kötü bir malzemeye hiç rastlamadım. Sürekli kırılan, ayarları bozulan ağır mı ağır lanet birşeydi. Sürmekten çok tamirle uğraşarak ileride bana çok faydası olacak teknik yeteneklerimi geliştirdim. fotoğrafı yok, internette de bulamadım. 4'lü aynakola ve çürük bir kadroya sahip 24 vites bir hurdayla 2-3 ay harcadıktan sonra ilk gerçek bisikletimi aldım: Bisan montana, al jantları ve altus shimano grubuyla gerçek bir devrimdi. Akşam eve geldiğimde jantların hala dümdüz olduğunu görünce gözlerim yaş dolmuştu. Ama kaşınma devam etti, süspansiyon istiyordum. Mutlaka gerekliydi. Montanamı satıp al kadrolu ve amortisörlü bisan apennin aldım, altus olan donanımını da stx ile değiştirdim. 400 $ gibi bir para tutmuştu ki aynı paraya diğer seçeneğim stc-rc donanımlı tahminen 96 üretimi bisan mont-blanc idi. Ama amortisörü yoktu!! Basit bir yaylı amortisör uğruna yapılan seçime bakın. O mont-blanc her yönüyle o kadar üstün bir bisikletti ki hala üzülürüm yaptığım hataya.
Neyse 98 yazını amortisörlü ve ayar tutmayıp sürekli janta değen v-frenli bisikletimle geçirip üniversite için Ankara'ya gittim. Bu arada araştırıp öğrenmem gerekenleri de öğrenmiştim. Bu bisiklette gitmeliydi.
Ankarada alakasız bir nedenle bindiğim ve Dışkapının oradan geçen otobüs hattı sayesinde sürüyle bisikletçi görmüştüm ve gözlerim faltaşı gibi açılmıştı.
Bir süre sonra aynı otobüse binip bu sefer bisikletçilerin orada indim. Dükkanları gezip iyi bir bisiklet soruyordum. Uygun fiyatlı, çok sağlam, ağırlık önemli değil, yeni teknolojilere gerek yok diye anlatıyordum ne istediğimi. Bir dükkanda sevecen bir amca öğrenci misin diye sorduktan ve bisikleti nerede nasıl kullandığımı öğrendikten sonra senin ilacın bunlar diyip 3 tane bisiklet gösterdi: 700 $, yabancı marka, al kadrolu, çok iyi donanımlı (xtr vb), çok hafif; 450 $ kaliteli çelik kadrolu, orta donanımlı (xt-lx), orta ağırlıkta, bisan marka ve 300 $, düşük donanımlı (alivio), görece ağır, çelik kadrolu, bisan marka. Ben olsam 450$ olanı alırım boruları tange'dir çok iyi bir bisiklet bu dedi. Bu 3 bisiklette tamamı satılan ve geri kalan nadir modeller dedi. İnsanlar eski model istemedikleri için fiyatları böyle ama yeni üretilenlere fark atarlar dedi. Tamam dedim, geleceğim gene bunlar için.
Alüminyum Apennin'i bir sonraki memleket ziyaretinde otobüse atıp Ankaraya getirdim ve zorla da olsa sattım. Uğraşa didine biraz daha para artırıp bisikletçinin yolunu tuttum. Hala dükkanda olmasını umarak içeri girdim ve ortancayı istiyorum dedim. Amca gülerek geldin mi dedi ve senin bisiklet duruyor dedi. 700 $ olan artık vitrindeydi, birkaç sene durdu sonra kayboldu şanslı biri aldı muhtemelen. Çok değişik malzemeleri olan ilginç bir bisikletti.
Bisikletin ayarları yapıldı ve dışkapıdan okula doğru yola çıktım bilmediğim şehirde elimde bir haritayla. Daha ilk metrelerde farkı görmüştüm, bir makinanın vucudun bir parçası olması ne demektir anlamıştım. Ölçülerime son derece uygun, agresif bir pozisyonda durduğum, kayıpsız güç aktardığım bir makine. Seninle büyük işler yapacağız, deli yerler göreceksin dedim barracuda'ya. İsmini oracıkta vermiştim, artık bana düşen bu ismin hakkını vermekti.

Picture 022.JPG
2003 mayıs sonu. yepyeni bir sezona hazır.

1996 - DEORE LX.jpg
üzerindeki malzemenin çoğu 96 LX serisinden. Kollar 95 LX, arka aktarıcı 96 XT.

(link)

Picture 016.jpg
canavar gibi arka göbek. aslında içinde stx-rc mekanizma var. Flibir Torul'da kırılmıştı da Trabzon'a zor sürmüştüm kırık göbekle. Bulabildiğimiz en uygun göbeği söküp değiştirmiştik içini.

Picture 017.jpg
XT aynakol. Orijinal LX aynakol yeni zincirle çok atlama yapınca değişmek zorunda kalmıştım. Tabii o zamanlar türkiyede yedek yaprak olayı pek yoktu olsa bile 96 model malzeme olunca bulunması imkansızdı. Yine eski model depoda tek kalan malzemelerle revizyon yapmıştım bisiklete sanırım 2002'de. Pedallarda yine çok uygun fiyata 747'lerle değişmişti ki hala kullanıyorum bu pedalları :)
Lastikler de maxxis wormdrive. Uzun süre bu hibrit desenli lastiklerden kullandım.

restday0008.JPG
bir yaz sezonunda Haziran 1- Eylül 20 arası yaklaşık 5500-6000 km yol yapıyordum. Her yaz bir ruble ve bir zincir, iki yeni lastik gidiyordu. Bu da düşeş getirdiğim XT 739 8'li ruble.

restday0009.JPG
99 model XT aynakol. İlk çıkan 9'lü XT serisinden. Çizikler Tirebolu-Torul yolunda yeni yapılmakta olan Torul barajının yakınındaki ~1800m'lik viraj tüneli karanlıkta geçmeye çalışırken vertigo olup kaldırıma ve ardından duvara çarpıp takla atmam sonucu oluştu. Sağlam aynakol 40+ km hızla kaldırıma sürtmesine rağmen sadece çizildi ama zincir ağır hasar alıp Trabzon'da sahile indiğim sırada kesildi. Şanslı bir günümdü, sadece 5 km kalmıştı eve.

Picture 019.jpg
fren papuçları da çok sık değiştiğinden ve artık v-frenler kullanıldığından kaliteli cantilever papuç bulmam çok zor oluyordu. Sürekli cantilever papuç sorup beğendiğimi alıyordum. Ve birgün neredeyse papuçların fiyatına bu seksi xtr ayaklar üzerinde papuçlarla teklif edildi. Kaçırmadım :)

restday0006.JPG
bisikletin üzerinde gelen XT aktarıcı bağlantı noktasından kırıldığında aynı modeli sudan ucuz bulmam büyük bir şanstı. 739 serisi XT aktarıcı, 96 üretimi olması lazım.

100_0051.JPG
"her şartta çalışan komponentler" Shimano katalogundan.

3_gun_yay0007.JPG
14 Haziran 2003. doğal ortamında. lastikler continental, arkada explorer modeli. Çok iyi tutan, çok kaliteli lastiklerdi. Asfaltta çimento kamyonu gibilerdi ama bozuk zeminde veya ıslak çimende çoşuyorlardı. Continental çıkartması bir gelenek oldu onlardan sonra. Bir de deltabisiklet.com çıkartması.

hcelebiEskiler178.jpg
bizim için ulaşılmaz ve korkutucu olan Zigana yoluna artık alıştığımız zamanlar. Sağdan sağdan ilerlediğimiz yolda artık bütün gücümüzle denizden esen rüzgarı yarıp hız yapmaya çalışıyor hatta araba solluyoruz :)
Cantilever frenler sayesinde ileriyi düşünerek inmeyi öğrendiğim yıllar. Frenlere bütün gücünle asılıyorsun, kitlenmeden az salıyorsun; dozlama nedir, çok kol gücü isteyen fren nasıl dozlanır öğrendiğim zamanlar. Islak havada freni sürekli sıkılı tutup frenlemeye hazır halde tutmak elzemdi. Yoksa yağmur altında 70 km/s ile frene asılınca epey süre sıfır frenleme ile gidiliyor janttaki su temizlenince de aniden sert bir tutuş yaşanıyordu.

3_gun_yay0018.JPG
16 Haziran 2003. Dağların arkasını keşfettiğimiz zamanlar. Önce kuzeyde kendi yaylalarımızdaydı herşey. "Tünelin arkası" bir bilinmezdi. Sonra bir gün tüneli geçtik. Arkanın sıcağında bisiklette neden iki tane matara tutacağı ve 750 cclik matara gerektiğini beraber erimiş asfatta öğrendik.

3_gun_yay0019.JPG
tam bir tırmanma bisikletiydi baraküda. Dişli lastiklere rağmen akıcıydı. Burada Torul tarafından Ziganaya çıkarken görülüyor. Tam dinlenik performansın bir anlamı olmadığını asıl önemli olanın devamlılık olduğunu Ziganayı çıkıp Torula indikten sonra geri çıkarken beraber öğrendiğimiz yollar.

ovit0006.JPG
13 Temmuz 2003. ilk çok günlük tur tecrübemiz. ilk defa Bayburt'u, İspir'i, Çoruh'u görmemiz, Ovit'e çıkmamız ve İkizdere. Şimdi yakın olan o yerler o zamanlar çok uzaktı.

kamp3 090.jpg
kulat patikalarında antrenman. 17 ağustos 2005. 18 eylüldeki babadağ tırmanma yarışına hazırlık. Antrenman süreci ve yarışın konusu burada:
(link)

kamp3 231.jpg
bu da bir gün öncesi. Trabzon-Maçka-Zigana-Kulat yolu. Rampaların başına yakın yoldan çıkıp araziden ilerlerken. Serkan hatırlıyor musun aşağıdaki virajı? Köpeklerden sonra çıktığın rampanın sonu :)

KurtunRekor0092.JPG
10 temmuz 2004. Hızla Torul'a ve Zigana çıkışına doğru ilerliyoruz. 325 km'lik zorlu bir rotadayız, günün kaderi rampada belirlenecek:
(link)

dag0010.JPG
28 temmuz 2004. performansın zirvesindeyken.
yakalayıp geçeceğim olm seni az kaldı :)
(link)

kutsalyol 011.jpg
aksilikler sadece bana olmuyor. baraküdanın kadrosu sele altından çatlıyor. Uzun süre bu halde kullandım ama birgün çatlak tamir isteyecek hale geldi ve ilk kaynak atıldı. Bu görüntü bilmem kaçıncı kaynağın atılması için eskilerini traşlama sürecinden.

hcelebiEskiler030.jpg
artistik foto çekelim derken lastiği taşa yandan çarpıp patlattık. Yapıştırıcı uçup geriye kutuyu bırakmış olunca bisikleti sırtlayıp kestirme yoldan tepeye tırmanmak şart oldu. Bisikletin başına gelen nadir aksiliklerdendi, yer İstavri.

eylul030014.JPG
her 1000 km'de kendime bir ziyafet hediye ediyordum. Burada Sümela inişinde 10.000 km olurken görülüyor. Tabii bu km saatiyle 10 bininci km. Eylül 2003, toplam km 30 bin civarı o sıralar.

Şimdi evde kolduğun arkasında demonte yatıyor baraküda. Eski günlerin hatırına hala benimle. Sende ne bisiklet var sorusunun otomatik cevabı :)
huzur içinde dinlen baraküda. what a ride it has been!!

Son düzenleme:
Scudo

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
Eskiler gün yüzüne çıkıyor.Emektarları görelim artık.

Paylaşım için teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: delibalta

alperen_69

Forum Bağımlısı
Tepki
305
Bisiklet
Giant
Demekki benim gibi eski komponentler ile devam edenlerde var :)

(link)

burda benim bisikletler var aynı serinin xt li ve lx li versiyonları bisikletlerin üzerinde ,kollar v - fren uyumlu sizinkiler bir önceki seri

delibalta

Forum Bağımlısı
Tepki
2.701
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@alperen_69

apennin'i artık kullanmıyorum ileride belki restore ederim ama kadrosu 2 yerden kırık olduğundan biraz zor.

Sizin mavi bisiklete hasta oldum bu arada.. muhteşem olmuş :)

zamanında Erdoğanlarda benim bisikletten bir tane vardı. Onu almayı çok düşündüm zamanında ama artık gitmiştir.

Yeşil bisiklette de bir tane aynı dönemden full xtr bisiklet vardı, bilmiyorum ne oldu.

alperen_69

Forum Bağımlısı
Tepki
305
Bisiklet
Giant
Artık eski parçalarıda bulmak pek kolay olmuyor uyum sorunu çıkıyor ,bizim bu bisikletlerde kullandığımız seriler IG dişli diziliminde idi ,şimdi hepsi HG oldu zaten ,şimdi kullandığınız bisiklet nedir ,bu arada bende bayburtluyum ,bir yerde yeşillik yayla gibi bir yer var orayı görünce ilk önce bizim köy sandım trabzona çok yakındır

delibalta

Forum Bağımlısı
Tepki
2.701
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
o ig-hg olayıyla çok uğraşmıştım. ig zincir bulmak imkansızdı ben de hg kullanırdım. Aynakol hg, kaset ve aktarıcılar ig, zincir hg oldu mecburen. Uyumluydu ama hassas bir ayar gerekir diyordu shimano.

Bayburt tarafından foto yok ama Bayburt arazisine çok girdim, diğer konularda vardır mutlaka.

• Beğen
Tepkiler: SerkanNamazcı

SerkanNamazcı

Forum Bağımlısı
Tepki
2.040
İsim
Serkan Namazcı
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Galiba bilmeyerek de olsa bazı şeylerin üzerinden geçmişim..
Dağ geçitlerinden ..
Kulat patikalarından..
ve bir çok şeyden bu güne muhteşem gelişmeler var..
Gerçek manada mazisine sahip çıkan birisi var.
Yayla havasını köküne kadar almış birisi..
Ama deden haklıydı kaptan pedal :) o günlerde yaylaya çıkılır mı be :)
Beni de telef ediyordun az daha...
Tabi ki kocaman bir şaka benim kisi..
Harika manzarası varmış..
Evet o yokuşu hatırlıyorum..
Düzlük oluyor hafiften sonra dikleşiyor köşe dönülüyor...
Gerçekten bu adamı büyüğümüzü tebrik etmekten başka yapacak bir şey yok..
Bir daha ki buluşmada pide yemeğe gel :)
O dönemlerden bu güne hala değişen bir şey yok..
Hala kaptan pedal.
Yıllar geçse de anlatım her şeyin kokusunu çıkarır..
Ras gele kaptan pedal...
Evinde çay içmeye geleceğim inş.
Ömür yeterse.

Osman D.

Forum Bağımlısı
Tepki
261
Bisiklet
Cube
Yazı harika olmuş :) okurken duygulanmamak elde değil...

• Beğen
Tepkiler: delibalta

Aybars Öge Sürücü

Forum Bağımlısı
Tepki
1.494
Ve efsane mavi Apenin sonunda yeniden fotoğraflarda... Tange Ultimate boruseti ile üretilen ve genelde hep aynı yerden kırılsa da şiir gibi tırmanan bir kadroydu.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Vay arkadaş ne maceraydı okurken hiç bitmesin dedim :) süper bi anı olmuş size ve baraküda ya teşekkürler

delibalta

Forum Bağımlısı
Tepki
2.701
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bu vesileyle elinde o yılların Shimano kataloğu olanlar haber etsin. Değerinden alırım.
Elinde bu tip Bisan kadrolarından ve Shimano malzeme olanlar için de teklifim geçerli.

mai

Üye
Tepki
9
İsim
Muhammet Ali
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhabalar, muhtemelen o zaman almayıp pişman olduğunuz stx-rc donanımlı mont-blanc. çocukluğumda Trabzonda çok gezdim kendisi ile. sonrası istanbul günümüzde izmirde hala bana eşlik ediyor. değerli bir yol arkadaşı.
IMG_1631.JPG

delibalta

Forum Bağımlısı
Tepki
2.701
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhabalar, muhtemelen o zaman almayıp pişman olduğunuz stx-rc donanımlı mont-blanc. çocukluğumda Trabzonda çok gezdim kendisi ile. sonrası istanbul günümüzde izmirde hala bana eşlik ediyor. değerli bir yol arkadaşı.
306720 dosyayı görüntüle
way, merak ediyordum buna ne olduğunu. Bu mavi olan pasaj içindeki dükkanda, kapının sağında asılı duruyordu sanırım. Bir de kahverengi olan vardı, onu rus bir müşteriye satmışlardı.
Onca yıl Trabzonda bu bisiklete hiç rastlamadım, göreni de duymadım. İyi oldu ortaya çıktığı.

Melih Koç

Two wheel addict!
Tepki
249
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Yıllar oldu hala ara sıra açıp okuyorum şu başlığı :) 90’lı yılların parçalarına bayılırım. Teknoloji ilerledi, elektrikli hatta wireless setler çıktı ama o 737 serisi XT’nin o krom görünümlü STX-RC’nin görsel güzelliğini hala geçemediler bence.

Bu arada bu parçalarla 3 tane vintage MTB projem var, ikisi bitti biri yolda, üşenmezsem detaylı hikayelerini paylaşıcam yakın gelecekte :)