Sub40 - Escape1 - 7.2- Q4... Artık Karar Anı !!!

E. Erdi

Üye
Tepki
10
Bisiklet
Giant
Merhaba arkadaşlar,

Yaklaşık 2 gün önce açtığım konu sonrasında değerli fikirlerinizi aldım, bilgilerimi tazeledim ve bugün aklımda olan 4 bisikleti de bizzat yerinde inceleyerek son fiyatlarını aldım. Adım adım bunları listelersek;

- Scott Sub 40

(link)

Vites sistemi Acera 24 vites, maşası aluminyum (bunu soramadım ama öyle olduunu zannediyorum). fiyatı 1330 TL. Aktarıcısı diğer modellere göre düşük ve görünüm açısından bence diğerlerinden bir adım geride. Gerçi herkesin de tavsiye ettiği bir model. Kafamı karıştıran bu.

- Giant Escape 1

(link)

Vites sistemi Alivio 27 vites, maşası karbon. Fiyatı 1300 TL. Görünüm olarak güzel bir mavi. Ancak bisiklet araştırırken kendimi hep Trek, Speciliazed, Scott ve Cannondale olarak 4 markaya endekslediğim için sanki biraz soğuk yaklaşıyorum. Kötü bir marka değil elbette bunun farkındayım. Diğer 4 markayla aynı seviyede kendisi. Ama işte dediğim gibi...

- Trek 7.2

(link)

Vites sistemi Alivio 24 vites, maşası aluminyum. Fiyatı 1450 TL. Fiyat olarak en pahalısı. Gittiğim Velespit'te de istediğim siyah rengi bulamadım. Mavi olan model kalmış sadece. En başından beri kafamda olan bisikletti ama 150 TL'lik fark soru işareti yaratıyor. İstediğim rengi bulamamış olmam da cabası.

- Cannondale Quick 4

(link)

Vites sistemi Alivio 24 vites. Maşası karbon. Fiyatı 1300 TL. Aslında mağazaya giderken kafamda Quick 5 vardı, zaten geçen konumda da bu model üzerinden tavsiye istemiştim.Ancak gittiğimde Q4'ü daha uygun buldum. Hem donanım hem de fiyat açısından. Kafama en çok yatan bisiklet de bu oldu açkcası.

Yukarıda yazdığım özelliklere göre kafamdaki model Cannondale Quick 4 ki bunda karbon maşanın bulunması etkili oldu. Ama tabi szin değerli fikirlerinizi almak ve tekrardan düşünmek istiyorum. Evet arkadaşlar, bu modeller ve kriterler üzerinden hangisini önerirsiniz :) Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

Not: Dün açtığım konu üzerinden devam etmek istemedim. Bu yeni konuda bilgileri derli toplu koyarak daha rahat bir beyin fırtınası alanı oluşturmak istedim. Eğer konu kirliliği yarattıysam şimdiden affola.

Scudo
Tepki
1.364
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Raleigh-USA
Bisiklet türü
Katlanır
Escape 1 alırdım

• Beğen
Tepkiler: E. Erdi

kemal.bahadır

Forum Demirbaşı
Tepki
524
İsim
Kemal Bahadır Çakır
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Giant ve trek arasinda gidip geldim. Ama giant daha mantikli gibi

• Beğen

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Dört bisiklet çıktı meydane dördüde birbirinden merdane diyecektim ama değil tabi. Cannon ı baştan eledim. yani barbar conan ı hatırlattığı için değil. Alacağın bisiklet iki ayaklı olması gerekiyor. (mecazi olarak) birincisi yol/yarış bisikletine bakan kısmı; bisikletide bir otomobil olarak düşünürsen kullanımının % 90 şehiriçidir. Bu nedenle heryere kolayca girip çıkacak, hıza yönelik, rijit, hafif bir bisiklet tercih etmek zorundasın. İkinci yönü ise hadi yaz geldi bir festivallere bir gezilere gideceğim dediğin vakit bagajını bağladınmı buradan fizana kadar gidebilmeli. Bu iki amacı birden karşılayamayacak gibi duran bisiklet quick olarak duruyor. Bisiklet resmine bakınca ilk önce inanamadım. Kaç jant telinin üzerinde duruyor o bisiklet. Yüküde üzerine attığında bahçe kapısına kadar çıkamayacağına bahse girerim. Birde bu quick in düşük profilli kadro yapısına öteden beri iğreti olurum. Diğer bisikletlere gelince hepsi koçlar gibi duruyor. Hangisini alırsan pişman olmazsın. Giant ta güzel diğerleride. Ama nedense gönlüm scott tan yana olsada mantığım giant veya trek diyor. Ben olsam bu bisikletlerden en hafifini ve en çeviğini seçerdim. Bir zamanlar hibrit piyasasında bu fitnes denilen tarzdan daha çok seçenek var gibiydi. Marin alp serisi, giant rapit serisi, raleigt cadent serisi. Birde sse var. Ama bana sorarsan şu üç bisikletin iskeleti katır gibi sağlam bunun yanında bastınmıda gider. Birde benim gönlümdeki aslan corratec shape pro var. Tabi ona vereceğin parayla kendine bisiklet aldığın gibi eşine dostunada bir tane alırsın.

• Beğen

İbrahim Eren

Aktif Üye
Tepki
23
Bisiklet
Kron
scott iyi bisiklet ama sürüşünün sert olduğunu duymuştum. trek 7.2 güzel ama maşa alüminyum ve istediğiniz renk olmaması ayrıca fiyatı dezavantaj. cannondale 24 vites almışken 27 olsun. bu durumda bence tercihim giant escape 1 olurdu. tabi bu sadece sizin sunduğunuz tercihler arasında yapılan bir değerlendirme. ben sizin yerinizde olsam 400 TL daha az verip 930 TL ye sedona321 alırdım. aradaki 400 TL ye ise; bagaj (55 TL) , kablosuz km. saati (vdo-a8-80 TL)- sedona kask (75 TL), zefal suluk ve kafesi (35 TL), sedona pompa (25 TL), ön-arka çamurluk (35 TL), ön-arka ışık (35 TL), sele çantası (30 TL)- sedona eldiven (30 TL) alırdım. böylece cannondale ye vereceğiniz paraya hemen hemen aynı donanımda bi bisikleti neredeyse tüm aksesuarları ile birlikte alabilirsiniz. unutmayın bisiklet aldığınızda en az 500 TL ye yakın aksesuara para harcayacaksınız...kolay gelsin...

• Beğen

E. Erdi

Üye
Tepki
10
Bisiklet
Giant
O jant meselesi benim de dikkatimi çekti ve satıcıya sordum. Satıcı da uzun turlarda ve günlük yaşamda sorun yaratmayacağını söyledi. Zaten Cannondale gibi bir markanın da böyle bir hata yapmayacağını düşünüyorum açıkcası :) Ama dediğiniz gibi uzun turlarda diğerlerine oranla daha fazla sıkıntı çıkarabilir.

Sedona 321'î düşündüm aslında ama bu fiyatlara çkıldığında marka bir bisiklet alma hevesi baş gösterdi. Marka bağımlısı mı oldum bilmiyorum ama gönlümden de bu bisikletler geçiyor. Kulağa biraz garip geldi biliyorum :)

Cannondale düşünmemdeki sebeplerden biri de açıkcası bisikleti alırken koparabildiğim ikramlar. Ama buradan Giant tavsiyeleri geliyor. Sanırım ona doğru kayacağım.

kemal.bahadır

Forum Demirbaşı
Tepki
524
İsim
Kemal Bahadır Çakır
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Yol bisikleti
merida speeder t2-t2d-t3 ü düşünmezmisin.Ben araştırma aşamasındayım ve ben çok beğeniyorum bir ka haftaya almış olurum sanırım

• Beğen

laciverti

Forum Demirbaşı
Tepki
588
Bisiklet
Cannondale
Sub serisinde kadro iyi.Alloy 700C e karşın 6061 alloy.
Canondale 'de donanım iyi.Maşa karbon. Renkler güzel.
Jant tel sayısı az ancak teller daha güçlü olmalı.

Şu forumu okumanı öneriririm:
(link)
Yabancı forumlarda Canondale oldukca iyi notlar almış.
Jant konusu kafana takılmasın.İlerde tura çıkacağında ikinci el yedek jant seti ve tur lastiği alabiliyorsun.Başta dediğim gibi, bu bir yolculuk :) Sürekli yeni olasılıkları deneyeceksin.
Bir bakmışsın, Cyclocross alma yolundasın.
Şİmdi içine sineni al.
Sub 30 daha güzel (disk fren dışında) Orange bana güzel geldi:)
Canoondale için şu rewiew e bakabilirsin.:
(link)

İçine sineni, aşık olduğunu al. :)

Dostlukla.

• Beğen

E. Erdi

Üye
Tepki
10
Bisiklet
Giant
@kemal.bahadır hocam,

Merida'nın o serisie bakmıştım ama onlar bildiğim kadarıyla yol bisikleti kıvamındalar. Hem sürüş pozisyonu hem de rahatlık bakımından daha bir şehir tarzı modellere yönelmek istediğimden pek üzerinde durmadım. Tabi bu bilgim yanlış da olabilir, dediğim gibi pek araştırmadım.

kemal.bahadır

Forum Demirbaşı
Tepki
524
İsim
Kemal Bahadır Çakır
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Anladim yok haklisiniz açilar yakın. Zaten tanitiminda da sehir bisikleti olmasina ragmen daha agresif bir yapida olduğu yaziyor.ustundeki bazi donanimlarda ona işaret zaten. Sehir bisikleti olupta yola en yakin tad veren bisiklet diyen bir cok kullanıcıyala konustum.Alanlar anlata anlata bitiremiyor:) tabi bu birazda ne istiyorum meselesi.amaca uygun almak şart. Bisikletle olan duygusal bağ önemli. İnşallah en yakin zamanda karar verip almak nasip olur; )

• Beğen

E. Erdi

Üye
Tepki
10
Bisiklet
Giant
Yarın büyük ihtimalle Giant'ı almaya gidiyorum. Başlarda aklımda Cannondale olsa da gerek daha üstün özellikleri gerek de görünüşüne daha bir ısınmam nedeniyle ibrem Giant'a kaydı.

Aslında Trek'in fiyatını bir miktar daha düşürebilsem onu alacağım ama kaç tane bayiyle konuştum inmiyorlar daha fazla. Yarın da birkaç yeri arayıp fiyat soracağım. Olmazsa Giant.

Beni kararımdan döndürecek veya kararımı destekleyecek son yorumları alabilirim :)

ender77

Üye
Tepki
27
@E. Erdi

Bu cümleniz sizin hala kararsız olduğunuzu gösteriyor.Teknik detayları boşver, hangisiyle gönül bağı kurmuşsan onu al.

• Beğen

E. Erdi

Üye
Tepki
10
Bisiklet
Giant
Yazmaya şimdi fırsat buluyorum, haftasonu itibariyle Giant Escape 1 almış bulunmaktayım. İlk izlenimlerim oldukça olumlu. Dişsiz lastik ve 28 jant gerçekten çok farklı bir olaymış :)

Karar anında fikirlerini paylaşan ve yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim :)

Cersahin

Üye
Tepki
1
Bisiklet
Specialized
Selamlar,
Memnunmusunuz bisikletten? Şehir içi kullanımda lastiklerin ince olması size sorun yaratıyor mu?
Ben de benzer bir model için kararsız kaldım... Dönüşlerinizi merak ediyorum.

E. Erdi

Üye
Tepki
10
Bisiklet
Giant
@Cersahin

Bundan önce dağ bisikleti kullanan ve bir dahaki bisikletim şehir yada yol bisikleti olacak diyen benim için ince tekerin hiç bir sorunu yok, severek kulanıyorum :)

Bir kere şehir içi kullanımı için çok uygun. Deyim yerindeyse yağ gibi akıyor hem düzlük hem de yokuşlarda. Yani benim için fark hissedilir düzeylerde. Zaten öyle sert kaldırımlara inip çıkan biri değilim. Ama bozuk yol ve çukurlara girdim birçok kez, bu yollarda da hiç üzmedi beni. Hee bu çukurları biraz daha hissettiriyor doğal olarak aama çok da önemli olduğunu düşünmüyorum. Bu tip yollarda seleden ayağa kalkarak bir nevi doğal amortisör oluşturulabiliyor.

Aynı şekilde ön amortisörü de gereksiz buluyorum. Eski dağ bisikletimi zaten sürekli maşasını kapalı olarak kullanmıştım.

Şahsi fikrime göre 2 çukur yada tümsek için şehir bisikletlerinin nimetlerinden vazgeçilmez. Hatta bence alındı mı yol-yarış bisileti alınmalı. Böyle rahat bir bisiklet kullandıktan sonra artık bunu düşünüyorum. Bütçe azlığı ve deneyim eksikliği nedeniyle şimdilik bulaşmamıştım ama bu gidişle birkaç seneye kadar yol bisikleti dünyasına ben de geçeceğim :)

laciverti

Forum Demirbaşı
Tepki
588
Bisiklet
Cannondale
yol yarış mutlaka çok güzel Erdi.
Ancak sen mutlaka Cyclocross'lara bir göz at.
:) Yol bisikleti tadında , dağ bisikletinden daha sağlam.
Ve arada kalmış bir şey sanma.. Gerçek bir tür .

• Beğen