Lastik Seçimi

Tepki
3
Bisiklet
Sedona
Arkadaşlar merhaba,

Bisikletle profesyonel anlamda yeni yeni ilgilenmeye başladım, bilgi birikimimi ve performansımı hızla geliştirmeye çalışıyorum. Bu yüzden sizin birikiminizden de faydalanmayı çok isterim.

Sorum şu olacak : 26" mtb'de hangi kalınlıktaki lastik nasıl performans gösterir, konfor açısından nasıl olur?

Bisikletimde SCHWALBE BLACK JACK 26"X2,10 takılı. Kısa ve orta uzunluktaki turlara katılmayı planladığım için asfaltta daha az yoran ama aynı zamanda araziye girdiğimde de beni mağdur etmeyecek sağlam bir lastik arayışındayım. Üstat Serkan Taşdelen, SCHWALBE MARATHON XR 26×2.00 önermiş. Ancak bu lastiği sitelerde bulamadım. Bu lastikle ilgili görüşlerinizi ve nerede bulabileceğim konusundaki yardımlarınızı bekliyorum.

Not: Fiyat olarak daha uygun alternatifler de sunabilirsiniz, sağlamlıktan ödün vermeden. :)

Scudo

Taner Erinmez

Aktif Üye
Tepki
124
Bisiklet
Sedona
Schwalbe Maraton serisi hibrid bir lastiktir, hafif arazilerde ve asfaltta iyi performans sergiler..patlamaya karşı oldukça dirençlidir özellikle PLUS modeli..Bu lastiğin en önemli kullanıcısı Gürkan GENÇ'tir. Bu lastikle Türkiye'den Japonya'ya gitmiştir.Şu anda 7 yıl sürecek bir Dünya Turu'nun başlarında İsveç'tedir.

Schwalbe Black Jack benim 2 yıldır kullandığım lastiktir..Asfaltta çok yoran yumuşak bir lastik..Arazide Orta-İyi seviye bir performansı var. Orta iyi diyorum çünkü yumuşak arazilerde diğer lastiklere göre(Continental Race King 2.2 ve Maxxiss Crossmark) daha fazla gömülüyor ancak 1300 km yol yaptım %70 arazide geçti, daha birkere patlamadı maşallah..Üzerinden diken topladığımı hatırlıyorum..Birazda ağır bir lastik..

Continental Race King 2.2 ben kullanmadım ancak etrafımda kullanan çok kişi oldu..Arazide harika bir lastik, asfalttada diş derinliği Black Jack'e göre daha az olduğundan daha iyi performans gösteriyor. Ancak bir turda 3 kez farklı noktalardan patlatan arkadaşlar oldu..Kullanım süreside biraz düşük dişleri çabuk deforme oluyor.

Maxiss Crossmark, bu lastiği genelde profesyonel arkadaşlar tercih ediyor, yarışlara bunlarla giriyorlar, tercih etmelerindeki önemli neden hafifliği..Arazi performansınında üst seviye olması..

Rubena Scylla Sport Bu lastik benim gördüğüm en kötü lastik oldu tabiiki patlama açısından..Bu lastikle yola çıkan arkadaşların en fazla 2 turda bir patlağı oldu..orta hafiflikte bir lastik,benim tercih etmeyeceğim bir lastik..

2 yol durumu birden dşünüldüğünde size verilen tavsiye çok yerinde..Schwalbe maraton ve ya maraton plus en akıllı tercih olacaktır..Hem hafif arazide madur olmayacaksınız hem asfaltta madur olmayacaksınız..Benim Black Jack'leri attığımda benimde geçeceğim lastik bunlardır.

Bisiklet store'ların sitelerinde fiyat araştırması yapabilirsiniz..Delta bisiklet, erdoğanlar bisiklet, güngörler bisiklet vs. sitelerinde araştırın, arayıp sorun sitelerinde olmama ihtimali vardır, ellerinde olmayıp tedarik etme durumları vardır bunları öğrenirsiniz...

Tepki
3
Bisiklet
Sedona
Taner bey teşekkürler ederim bilgilerinizi paylaştığınız için.

Araştırmalarım sonucu ulaştığım bilgilere göre SCHWALBE MARATHON XR artık üretilmiyor şeklinde bir sonuca ulaştım. Bu lastik yerine bu tarzda çıkan bir lastik buldum. SCHWALBE MARATHON PLUS TOUR 26 x 2.00. Bu lastik de iyi gibi görünüyor. Asfaltta ve arazide iyi performans sergiliyormuş yazılanlara göre. Kullanan ya da araştıran başka arkadaşlar varsa yorumlarınızı bekliyorum.