Wiggins sigara içiyormuş

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
Geçmişte alkol problemi olduğunu okumuştum ama sigara ilginç geldi. Bu seviyede bir sporcu ve sigara. Bütün dünya bu fotoğrafları konuşuyor.

• Beğen
Tepkiler: Ferhat Köse
Scudo

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
Cem bu konuda (sigara içme ve ortalama hız mevzusu) daha önce özelden bir konuşmamız geçmişti hatırlarsın :) demek ki olabiliyormuş.Milli takımdada eskiden içenlerin olduğunu biliyordum ama bu seviyede bir insanın içtiğini ilk defa duyuyorum.Kötü örnek örnek değildir diyerek gençleri özendirmeyelim :)

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
Dönem dönem , üst seviye sporcuların sigara içtiklerine şahit oldum . Üst seviyede olunca baskıyı kaldırmak zor . Tabii çare olarak sigara , içki , uyuşturucuya başvuranlar çok oluyor . Sonra performans kaybı ve ardından doping kullanarak eski seviyeye ulaşma çabaları . Sonuç fiyasko .

Mallorca tatilinde bayağı dağıtmış. Felaket derece sarhoş olmuş . Wiggins'da sonun başlangıcında . Birkaç seneye esamesi okunmaz .

Bu fotoğraflar sonrası Danimarka Turuna katılmayacağı açıklandı . Eylül ayında Britanya Turunda yarışacakmış
http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2012/08/14/article-2188427-148B9FBA000005DC-699_634x358.jpg

• Beğen
Tepkiler: gokhantig

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@Cem Unden

Bu adamın ne zaman bir fotoğrafını görsem aynı şey geliyor aklıma sporla hiç alakası olmayan bir tipe benziyor.Gel gör ki aynı ayın içerisinde kazandığı başarılar ortada incelenmesi gereken biri.Başarı olduğu sürece destek olacaktır kazandığı başarılar kolay değil ne zaman başarısızlık başlar bu fotoğraflar yine gündeme gelir yerden yere vurulur.Kıytırık bir iki yarışa girdi 5 nci 8 nci oldu diye 5 metre etrafında sigara içirtmeyen (hem kendi hemde ailesi tarafından azar işitiyorsunuz) Türk sporcular biliyorum :) tabi ki savunulacak bir şey değil ama yukarıda fotoğraflarını gördüğümüz adamın başarıları ve rahatlığı da ortada demek ki her şey kasmayla havayla olmuyor giderek sempati duymaya başladım ben bu Wiggins e :)

Serkan.Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
764
Bisiklet
Mosso
wiggo mods kültüründen geliyor.. punk sınıfın bir altı diyebilirz buna tipi ondan öyle. klasik bir mods saç kesimi giyimi kuşamı. o yüzden garip bir tipi var heleki zayıfladıktan sonra daha saçma bi hal aldı görüntüsü az bi komik gelebilir :)) sigara konusuna gelincede messi bile içerken yakalandı amerikalı yüzücü philipsin elinde bong şişeleri ile neler içtiği fotolarla gördük.. arada bir zararı yoktur sıgaranın.. alışkanlık edinmedikçe

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@ferhat köse Al benden de o kadar . Aldığı başarılarda üzerinde sırıtan bir elbise gibi hiç uymuyor ona . Sanki bir makina ürünü gibi ruhsuz , tarzı olmayan , karizmasız bir sporcu .

Bu yeni mod-punk'lardan pek bi şey anlamadım
http://www.kevchino.com/graffix/bandphotos/jam_bp.jpg

• Beğen
Tepkiler: Ferhat Köse

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@Serkan.ÇABAŞ

Güzel anlatmışsınız ama ben giyim kuşamdan bahsetmemiştim veya tarzından .bana garip gelen vucut şekli duruşu yani iskelet çatısı.İyi kötü 10 yaşından beri spor yaparım pek çok branşta eğitim aldım veya ferdi takım antremanlarda bulundum kısacası iyi bir sporcu çevrem var bu adam uzaktan bakınca hiç Fransa turunu kazanacak gibi spor yapan birine benzemiyor.Çelimsiz kambur garip birşey :) (küçümsemek için yazmıyorum cidden büyük adam onu kabul ediyorum) mesela Lance in fotoğraflarına bakınca bariz aradaki farkı görebiliyoruz.Lance in vucut oranları kas yapısı duruşu buna göre çok farklıydı hiç tanımasak bile bir yerde görsek profosyonel sporcu diyebiliriz Wiggins i tanımadan yolda yada plajda görsek acırız gibime geliyor :)

Sigara meselesi de benim takıldıgım bir şey olamaz çünkü kullanıyorum :) Cem ile özelden aramızda muhabbeti geçmişti uzunca bir zaman önce onu hatırlattım Ceme.

Diğer mevzularda bizi aydınlattığınız için teşekkürler.

@Serkan.ÇABAŞ

Bu konuda da onlar bizim kültürümüzü öğrensinler diyenlerdenim :)

Serkan.Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
764
Bisiklet
Mosso
lance 170lerde sanırsam boyu wiggonun boyu 190lara yakın kiloları aynı olsada tipler biri yapılı biri yapısız durabilir boy farkından
birde geçmişlerine bakarsan lance triatlondan dağ bisikletinden geçme yol bisikletine
wiggo pist bisikletinden geçme hani bunlar bile kaslarını etkiler şekillendirir o vucudu

Artık Yok

Forum Bağımlısı
Tepki
1.463
alkol ve sigara kesinlikle spor ile hiçbir şekilde bağdaştıramadığım maddelerdir bunun azı veya çoğu yoktur benim gözümde kullanıyorsan bana asla sporcuyum deme cümlesini sıklıkla sarf ederim yakın çevremde
bu insanlar bu sporda örnek insanlar şimdi bunları gören genç nesil ne diyecek abi onlarda kullanıyor demekki birşey olmuyor savunmasını yapacaklar uzun lafın kısası sağlık herşeyin başıdır elin oğlu ne yaparsa yapsın ben kötü alışkanlıklardan uzak olmak gerektiği inancındayım

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@ReşitÇağırgan

Senin , benim sigara içip içmemen önemli değil de böyle sporda rol model olan tiplerin kötü alışkanlıklarını herkesin önünde yaşaması ; spor ahlaklarının ve disiplinlerinin çok alt seviyede olduğunu gösterir . Kim bilir hangi ilaçlarla , dopinglerle bu başarıları aldı .

Bir kere de içsen , bin kerede içsen aynıdır . Herhalde Wiggins'ın içtiği ilk sigara değil bu . İşin kötü yanı , çok var böyle sporcu

Bu da Wiggins , Ne yedin , ne içtin de bu kadar kiloyu güç kaybetmeden verdin ?
http://www.velouk.net/wp-content/uploads/2012/07/0000_Wiggins2003_Track01.jpg

Tepki
80
wiggins'in hikayesindeki en çarpıcı kısım, babasının mesafe bisikletçisiyken orta yaşlarını bir alkolik olarak geçirmesi ve sokakta ölü bulunmasıdır.koyu ingiliz alışkanlıklarına dönük olması, içine kapanıklığı, rockerlara ve erken dönem hippilere karşı ingiliz pub kültüründen doğan mod kültürüne kendini tariflemesi anlaşılır şeyler.

sigara konusuna gelince, performans sporcularının çoğu hayatlarını ( en azından ileri yaşlarını) tehlikeye sokacak kadar zorlarlar limitlerini, bir tür hak doğduğunu düşünüyor olmalılar, " öyle de yaktık böyle de" der gibi".

geçenlerd eddy mercxx 'in belgeseli vardı, o kadar çok yarışa katılmış ki 78 de tüm vücudu iflas edip uzun süre hastanede yatmak zorunda kalmış.

iyi sporcuların örnek alınacak durumları varsa, disiplinleri, çalışma azimleri, motivasyonları olmalı.hayat biçimi ise tümüyle kişiye özel ve eğer miguel indurain'in vital kapasitesi, lance'in beden gücü vs vs varsa bu hayatta dilediğinizi yapabilirsiniz gibi görünüyor.yaşlılıkla birlikte birikecek sorunlar ise sporcu filan tanımaz, kim daha çok harap ettiyse alır götürür gibi...

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@Serkan.ÇABAŞ

Serkan bey ben bugün anlatamıyorum sanırım bir türlü uzlaşamadık sizinle.ikisininde boylarını ve geçmişlerini biliyorum.Cem başka bir fotoğraf koymuş Wigginsin pist yarışları döneminden,oradaki vucut şekline bakarsanız tamamen anlatmak istediğimi özetlemiş o fotoğraf.Adam şu dönem acaip bir şeye dönüştü kesinlikle sporcuya benzemiyor demek istemiştim.

Cem, Murat bey yazmış içtiği,orada söylediği gibi başka şey de olabilir.Bana da öyle geldi sanki.

tt2000

Forum Demirbaşı
Tepki
431
Bisiklet
Diğer
Bencede o içtiği şey sigara değil. :) Kaldı ki sigara olsa bile "bir sigara ile bin sigara aynı şeydir" fikrine katılmıyorum.Arada tatil zamanlarında kafayı dağıtmak için insan bence böyle şeyler yapabilir.Sporcular da ara sıra yaptığı işin tamamen dışına çıkıp yaşadığının farkına varmalı diyorum. Bunun kalıcı bir durum olup olmadığı zaten ileriki yıllarda ortaya çıkacak.

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
yani adamlar makine gibi pedal çevirseler de, makine diiller sonuçta... duyguları, moralleri, istekleri, boş bulundukları anları var...

benim için kriter, kendisinin ve başkalarının hayatını (kariyeri de hayatın bi parçası olarak düşünebiliriz), sağlığını tehlikeye atmamak...
e adamın da hayatı, en azından şimdilik, kaymış gibi görünmüyo sanki...

yani mesela, içimizden birinin içtiği kola, onun içtiğinden çok daha tehlikeli boyutlarda olabilir... falan filan işte :)

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
Herkesin kendi hayatıdır.İnsan iyi yada kötü bütün yaptıklarının sonucunu görür.Wiggins sigara,esrar..v.b. içerse kendine yapar.Arkadan disiplinli,çalışan insanlar geliyor,gün gelir geçilir.Motor teklemez umarım.Teklerse kötü olur.Çabuk yükselen,çabuk düşer.

Para ve hırs insanı kötü yola sürüklüyor ve bir çok sporcuda görülüyor böyle durumlar.İnsanın kişiliği böyle durumlarda çok net belli olur.

• Beğen
Tepkiler: Şerif Şentürk

derşan sezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.158
bizler bilim adamı değiliz arkadaşlar,ayrıca tour de france sadece kas değil taktik işi takım işi.Zamana karşıda adamın duruşunu gördük hepimiz.Mükemmel bir formdaydı boyuna ramen.tour de franceı kazanmak birde istemekle ilgili birşey.Psiton gibi düşünün bacakları lancein ufak bacakları tıpkı yarış arabaları gibi ani ivmelenme yüksek devir çevirebilme meziyeti veriyor ona.Ama wiggens ın ise uzun kamyon silinidiri var yavaş yavaş hızlanıyor torku muazzam bunu hepimiz gördük hiç ani hızlanmaı hep yavaş yavaş sonundada kazandı.Yokuş çıkabildimi lancei gibi hayır ama zamana karşıda lokomotif gibi ezdi geçti.Birde rakiplerde önemli.Rakipler bu snee tırttı biri çok isteksiz biri yeteneksiz.Karşısında adam akıllı rakipler olsa öyle kolay alamazdı turu.