Vücudumuzda oluşan "morluklar"

Derya AKYILDIZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.666
Morluklar

• Morluklar kılcal damarların hasar görerek cildin altına doğru kan sızdırması sonucu oluşan renk değişiklikleridir.Morluk genelde bir düşme, darbe veya sert bir yüzeye çarpma sonucu oluşur. İnsanlar bazen morluğun nasıl oluştuğunu kesin olarak hatırlarlar, bazen de morluklar tamamen bir sürpriz olarak ortaya çıkar. Morluklar genellikle bir kırmızılıkla başlar, daha sonra maviden kahverengine, kan cilt yüzeyinden çekilip uzaklaştıkça da sarı-yeşil’e döner. Bazı morluklar aynı zamanda da şiştir. Bu genelde alın gibi kemiğin deriye yakın olduğu yerlerde ortaya çıkar. Morluklar genelde ciddi değildir, kendi kendilerine ortadan kaybolurlar.
Morlukların Evde Bakımı

• Morlukların birçoğu için profesyonel bakım gereksizdir. Ağrılı olabilmelerine ve göze hoş görünmemelerine rağmen genellikle ciddi yaralanmalar değildirler.
Bir morluk için evde yapabilecekleriniz şunlardır:

• Daha hızlı bir kan akışı için morluklar olabildiğince serbest bırakılmalı, kapalı pansuman uygulanmamalıdır.
  • Şişliklerin daha kolay çözülebilmesi için morlukların olduğu alan yüksekte tutulmalıdır.
  • Morluğun olduğu alana bir buz torbası yardımıyla 10 dakika boyunca orta basınçta baskı uygulanmalıdır. Bu 2-3 gün boyunca her 3-4 saatte bir tekrarlanmalıdır. (Bu amaçla dondurulmuş sebze torbaları da tekrar tekrar dondurularak kullanılabilir, tabi ki daha sonra bunları tüketmemek gerekir) Soğuk şişi indirecek ve ağrıyı hafifletecektir.
  • Morluğun olduğu alana ısı uygulamaktan kaçınılmalıdır. Eğer morluk ciddi derecede ise 24 ila 48 saat boyunca ağır egzersiz yapmaktan kaçınmak gerekir.

Bir Morluk Nedeniyle Ne Zaman Profesyonel Yardım İstenmelidir?

• Morluklar nedeniyle profesyonel bir yardım almak genellikle gereksizdir. Ancak bazen de gerekli hale gelebilir.
Bir morluk ne zaman ivedi önlem gerektirir?

• Eğer başa gelen bir darbe nedeniyle geçici de olsa bir bilinç kaybı, hafıza kaybı ortaya çıktıysa, kusma veya görme veya yürümede bir değişiklik ortaya çıktıysa ivedi yardım gereklidir.
Morluklar nedeniyle profesyonel yardım isteme nedenleri

• Eğer dinmeyen bir ağrı veya baş ağrısı morluğa eşlik ediyorsa,
  • Eğer morluk karın bölgesinde ise ve morluğa eşlik eden bir kusma veya karın ağrısı mevcutsa (bu iç organlarda bir hasar olduğunu gösterebilir)
  • Bir gözde siyah ve kafa yaralanmasını izleyen bir morluk ortaya çıktıysa,
  • Antikoagülan (kan pıhtılaşmasını engelleyici) ilaçların alımı sırasında bir morluk ortaya çıktıysa,
  • Hemofili gibi bir kan hastalığı olan kişide bir morluk ortaya çıktıysa,
  • Belirgin bir neden olmaksızın sık sık morluklar görülüyor veya kısa bir süre içinde çoğalıyorsa,
  • Morluk 2 ila 3 hafta içinde iyileşmiyorsa (morluğun rengi ve şişliği gitmiş olmalıdır)
  • Eğer morluk enfekte olmuşsa. (Bu en azından 24 saat alacaktır. Morluğun etrafında hasar görmemiş olan alanın kızarmış olması, duyarlılığın artması, kalın, beyaz veya sarı-yeşil cerahat, kırmızı çizgiler, etkilenen bölgenin sıcak hale gelmesi enfeksiyon geliştiğine işarettir)

(link)

Scudo

tuninger_haa

Forum Bağımlısı
Tepki
486
paylasım için tesekkurler

bir de morluklarla ilgili eger yüzeysel olarak büyürse müdehalede bulunmak gerekıyormus yani bana okulda (sağlık odasında) oyle soylemıslerdı:)

hobi olarak(mazoşist falan degılım kemıklerın sıkıstırılması davası, bıraz da boks ozentısı:) ) duvar yumrukladıgımdan sık sık olabılıyor :D