Yoğun kar altında Hissedilen -15 derece! Bursa Uludağ'a Mtb sürüşü | Bisiklet Vlog 4

Özcan güler

Daimi Üye
Tepki
2.827
İsim
özcan güler
Bisiklet
Diğer

-15 derece Uludağ! İlk defa yaşadığım bu soğuk önemli bir deneyim oldu. Tipi ve yoğun kar altında 1950metreye çıkma çabası harikaydı! Masal diyarı gibiydi... Özellikle milli parktan sonra doğa bize tüm güzelliklerini ve zorluklarını sundu. Mevsim bir anda değişti ve hızlıca -10 derecelere doğru indi. Gopro bataryaları çalışmadı ve hızlıca bitti. Bazı yerlerde çekim yapamadım. Soğuktan telefonum kapandı. Bir yerde tipi yüzünden 1 metre önümü göremedim. İnen araçların temkinli davranması inme düşüncemizi tamamen yok etti. İnişte yoğun trafik vardı. Bisiklet ile inmek tüm trafiği bekletmek demekti. Bu arada kayıp yoldan çıkan araçlar oldu. Bu epey tehlike arz ediyordu. Yukarı çıkarken araçlar yüzünden parçalanmış kar parçalarının üzerinde mtb ile dans ederek çıktık. Oteller bölgesine ulaşınca Jandarmaya durumu anlattık. Bize yardımcı oldular. Tur otobüsü ile görüşüp aşağı inmemizi sağladılar. Jandarma ekiplerine ve tur firmasına minnettarım! Her daim dinliyor ve destek oluyorlar! Bu arada tur otobüslerine erken iniş anonsu geçildi. Yolu kapatıyorlardı. Eldiven, mont, kalın buf ve içeceğimiz sular dondu. Zaten Serdar: " suyum dondu" dedikten sonra, bir daha elimi mataraya götürmedim. Hiç su içmedim :) Serdar en son matarayı gidona vurup buzları kırıyordu. Eldivenim yetersiz kaldı ve parmakları karıncalanmaya başladı. Durum böyle olunca ellerimi yumruk yapıp 11 km öyle sürdüm. Böyle bir sürüş yapmak istememin altında yatan asıl sebep -15 derecelerde nasıl giyinmem gerektiğini öğrenmek ve tecrübe kazanmak. Ultra sürüşlerde sadece km'lerle mücadele etmezsiniz. Eğer hikayeniz hikayem gibi dağlarsa; daha çok tecrübeye sahibi olmalısınız, olmalıyım... Unutmamak gerekir ki doğaya sadece ayak uydurabiliriz. Eğer o: " hayır " derse asla mücadele edemeyiz! Doğa ile şaka olmaz. Ayrıca " buz yanığı " konusunda da bilgi sahibi olmak gerekir. Soğukta kaslarınız farklı çalışır. Mudanya'da bizi misafir eden Hakan abiye teşekkür ederim. Daha vahşi sürüşlerde görüşmek üzere!

Sürüş verileri:
✩✩✩(link)

Sürüşün fotoları:
http://instagr.am/p/CZOzZOctioq/
Ride More Bro!

Scudo

Bir vatandaş

Forum Bağımlısı
Tepki
942
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Scott
Tebrik ederim, böyle sürüşleri bir gün yaparsak ne ile karşılaşabiliriz, nasıl ekipman bulundurmalıyız, ne yemeli ne içmeli ne giymeliyiz gibi anahtar bilgileri ve tecrübeleri paylaşıyorsunuz. Bunlar kıymetini bilene çok değerli bilgiler, o nedenle ayrıca teşekkür ederim. Bu şartlarda bir sürüş yapmadım, ama daha iyi şartlarda yaptığım 100 - 200 km lik sürüşlerimde sizden edindiğim bilgiler çok yararlı oluyor. 🙏🏻

• Beğen
Tepkiler: necmeddin

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.277
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Vallahi ne yazsam bilemedim, yazdim yazdim sildim, bu maceraya kalkistiginiz icin cesaretinizden dolayi tebrik ediyorum, inis yapmiyor olmaniz cok isabetli olmus.

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ayağınıza sağlık, tebrik ederim. Sağlıklı pedallamanız bol olsun..

Burak B.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.986
İsim
Burak
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Heyecanla ve zevkle izledim. Güzel bir deneyim olmuş, cesaretide tebrik ediyorum :) İniş yapmamanız iyi oldu, iniş daha riskli. İzmirde kar yağmasada eksi8 derecelere kadar antreman yaptıgım oluyor zaman zaman. Çok fazla yoruyor, vucut ısınmak için ayrı enerji harcıyor ve bisikletin mekanizmalarıd agırlaştıgı için ayrıyetten fazladan enerji kaybı oluyor. Soguk havanın verdiği yoğunlukda sürtünmeyi çok artırıyor hem kışlık kıyafetlerin ağırlıgı, kısıtlamaları. Kısacası adamı mahveder :D

• Beğen

Özcan

Forum Bağımlısı
Tepki
6.900
İsim
Özcan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Specialized
Tebrikler. Cumartesi gelseydiniz katılacaktım size. Bir dahaki kışa artık :)🧿 👏👍

• Beğen

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Özcan Güler çok güzel işler çıkarıyorsun. Kompleksiz, kibirsiz bunları paylaşmanda ayrı bir incelik. Pedalladığın her rota ve denemeyi ilgiyle takip ediyorum. Pedalın güçlü yolun açık olsun.

Ride Alone

Üye
Tepki
249
İsim
Ahmet
Başlangıç
1961—62
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Çok çok güzel bir paylaşım, sürüş zaten efsane olmuş. Tebrikler kardeşim, aynen devam... 😍 😍 😍

• Muhteşem

necmeddin

Acemi Balıkçı
Tepki
12.807
İsim
necmeddin
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Çok çok güzel bir paylaşım, sürüş zaten efsane olmuş. Tebrikler kardeşim, aynen devam... 😍 😍 😍
Abi gaz verip durma Özcana. Şimdi Elon Musk Mars(ne kafiyeli oldu ama) için bisiklet grubu kursa @Özcan güler düşünmeden uzaya fırlar.

Tebrik mebrik bekleme Özcan , çocuklarımızı geçtik torunlarımıza bile kırılacak rekor bırakmadın. Çılgınlıkta sınır tanımıyorsun. Yinede Maşallah deyim bari. :harika: 🧿:mad:

seko35.50

Forum Bağımlısı
Tepki
17.156
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
(link)
Eksi 15 derecede bisikletle Uludağ’a tırmandılar
Özcan güler
Reis basınada yansımış sürüşünüz:harika:

• Beğen

RoninRider

Daimi Üye
Tepki
465
İsim
Metehan
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Özcan güler Beyin paylaşımlarını cümlelere dökmek, betimlemek çok zor. Hep nefes kesici turlar ve paylaşımlar yapıyordu ama bu turu ürkütücü derecede. Allah sağlığınıza zeval vermesin. Can-ı gönülden TEBRİK ediyor, başarılarınızın devamını diliyorum. 👏👏👏

Saygıyla ve imrenerek takipteyiz...

• Beğen