Yerli bisiklet firmalarına eleştiriler ve sorular

onur caliskan

Aktif Üye
Tepki
378
İsim
onur çalışkan
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ne yapmak istediğinize bağlı aslında. Küfür edip sinirimi atayım diyorsanız az bile. Ama firmayla bağlantıya geçip bundan sonrası için bir adım bekliyorsanız, bu mesaj olmaz. Eğer ikinci seçenekse, bence herşeyi eleştirmek yerine ana probleme odaklansanız daha iyi olur. Yani aracınızla kaza yapıyorsunuz ve airbag açılması gerekirken açılmıyor, sonrasında üreticiye dava açıp bagajı da küçüktü, ses sistemi de iyi değildi diyorsunuz gibi olmuş. Bir hak arayacaksanız, gidon üzerinden yürümekte fayda var bence

Scudo

Ekncn

Üye
Tepki
2
İsim
Ekincan
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@trainspotting35

İngiliz anahtarıyla ikisinide sıktım hocam son raddesine kadar ama olmadı. Çer çöp bisiklet almamak gerekiyor. Benim de hatam.

@onur caliskan
Hocam açıkçası sakin bir yazı yazsaydım yine cevap gelmez, site tr gg sitelerinden hallice. Ben tek mesajda bisikletin çıkardığı bütün sorunları tek seferde yazdım. Hayatım tehlikeye girince acayip sinirlendim. Eğer bu mesajın üstüne iyi bir dille yaklaşırlarsa müşteri yanlısı bir firma olduğunu kanıtlamış olur.

• Beğen
Tepkiler: trainspotting35

onur caliskan

Aktif Üye
Tepki
378
İsim
onur çalışkan
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ekncn
Dediğim gibi sinirinizi atmanız anlayışla karşılanabilir ancak bu mesajın üstüne iyi dille yaklaşacak firmayı bırakın Türkiye'yi, birçok ülke gördüm şu ana kadar ama hiçbirinde bulmanız söz konusu değil zannımca

Ekncn

Üye
Tepki
2
İsim
Ekincan
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@onur caliskan
Haklısınız hocam, başka bir kimlikle sakin bir mesaj göndermeyi de deneyeceğim birde :)

• Beğen
Tepkiler: onur caliskan

Someonlyou

Üye
Tepki
0
İsim
Batuhan
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@onur caliskan Merhaba benim bir sorum olucak yazıcak başkasınıda bulamadım,ben bu bisiklete sahibim (link)

Yakın geçmiş zamanda sağ ön fren kolu kırıldı ve değiştirmem lazım ama alhonga marka oldugu için istanbulda yada internet sitelerinde bulamadım.Yurtdışından gelınce 150 tlye falan gelıyo ve o kadar para ödemek istemedim ve böyle bir ürün buldum (link) acaba bu parça bisikletimdeki fren sistemi ile uyum sağlarmı yada bir sıkıntı çıkartırmı yardımcı olursan sevinirim.

onur caliskan

Aktif Üye
Tepki
378
İsim
onur çalışkan
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Someonlyou
Aslında forumdaki bu kadar kişi arasında baya kötü bi seçim yapmışsınız beni seçerek bunu sormak için ? ben hem yıllardır dağ bisikletine binmedim hem de teknik açıdan gerçekten çok bilgisizim, teker patlaması dışında ne sorun olsa kendimi bisikletçide bulan bir kullanıcıyım. Forumda benden kat be kat bilgili birçok kullanıcı var, biraz ararsanız bulacağınızı düşünüyorum. Kusura bakmayın yardımcı olamadım

Nurkank

Üye
Tepki
21
İsim
İstanbullu
Başlangıç
2001—02
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Şöyle bir sorum olacak. Konu açamıyorum buraya yorum olarak ekliyim

Yarın sipariş vereceğim

Ya dacron mandallı vites kollu corelli chronic 2.0
Ya da shimano 41 mandallı vites kollu corelli trivor 1
Aktarıcılar shimano

Vites kolunun önemi var mı

B

BF Okuru

Misafir
Şöyle bir sorum olacak. Konu açamıyorum buraya yorum olarak ekliyim

Yarın sipariş vereceğim

Ya dacron mandallı vites kollu corelli chronic 2.0
Ya da shimano 41 mandallı vites kollu corelli trivor 1
Aktarıcılar shimano

Vites kolunun önemi var mı
İstediğin vites fren kolunu alıp değiştirebilirsin. Shimano 41 dediğin sanırım kelebek vites fren sistemi. Sti kol değilse değiştirme işlemi çok pahalı olmuyor, üzerinden çıkanı da satabilirsin.

Nurkank

Üye
Tepki
21
İsim
İstanbullu
Başlangıç
2001—02
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Shimano stef 41.

Aslında sormak istediğim şu. Önemi var mı vites fren kolunun. Baş ağrıtabilecek bir parça mı bunlar. Yoksa önemli olan aktarıcılar vs mi

B

BF Okuru

Misafir
Hocam aslında beden tartışması firmaların sitelerinde standartlaştıramayacağı özelliklere sahip. Mesela boyunuz 185. Teoride deniliyor ki 185 boya sahip birisi 56 kadro kullansın. Ama sadece boy bir etken değil, iç bacak boyunuz kısaysa 56 yerine 54 kadro daha iyi olabilir, bilmiyoruz. E o zaman iç bacak boyuna göre hesap yapılsın derseniz de üst gövde ve kol uzunluğu devreye giriyor. O da kişiden kişiye değişiyor. Yani boyunuz ve bacak boyunuza göre bir kadro teoride uygun olabilir ama kollarınız bir miktar kısa olsa omzunuz ve kollarınız acır uzun olsa kalçanız acır. İnternette ve firma sitelerinde yazan boyları aşağı yukarı referans alabilirsiniz ama mutlaka bisiklete binmeden almayın. Sıfır bisiklet satılırken pedal takılmıyor, binip süremezsiniz ama en azından bi üzerine binin seleyi ayarlayın ve sürüş yapar gibi üzerinde durun sonra inip test edin. Test etmeden almayın mutlaka. Diğer her dediğinize hak veriyorum, yan siteler ana sitelerden daha çok bilgi içeriyor. Tüm detaylar ana sitede verilmeli. Tedarik konusunda ise bu sürece özel olabilir. 2 ay kadar fabrikaların çoğu çalışmadı ve pandemi sütecinde bisiklet satışları patladı. Hem firmalar üretime yetişemiyor hemde bisikletçiler bu süreçte iki fazla satınca hemen tok satıcı moduna geçti. Deposunda duran ürünü elimde yok diye çıkarmayan satıcılar var başkasına daha pahalı satarsam diye. Umarım iyi bir bisiklete ve bisikletçiye denk gelirsiniz.
Shimano stef 41.

Aslında sormak istediğim şu. Önemi var mı vites fren kolunun. Baş ağrıtabilecek bir parça mı bunlar. Yoksa önemli olan aktarıcılar vs mi
O kol işinizi görecektir, stabil ve iyi bir kol. Değiştirme ihtiyacı duymazsınız muhtemelen.

Nurkank

Üye
Tepki
21
İsim
İstanbullu
Başlangıç
2001—02
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Aslında soruyu ters sordum :) mtb olanda shimano var. Ama ben şehir almak istiyorum onunda vites kolu Dacron ST-40 21 Vites.

Tip olarak aynılar. 2 si de mandallı.

Eğer önemli bir parça ise uğraşma derseniz mtb de olsa chronic 2.0 ı alıcam

Yok farketmez derseniz dacron kollu şehiri alıcam.

Üsküdarda kullanıcam

SOZUAK

Forum Demirbaşı
Tepki
778
İsim
Barış SÖZÜAK
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Vites kolu uygun fiyata alinir degisir. Alacaginiz bisikletin biri elma biri armut . Siz kendinize uygun ture karar verin. Ilerleyen zamanlarda vites sistemi dahil hersey istediginiz gibi yada daha ust olanlarla da guncellenebilir. Shimano referanstir ama vites kolu cok dert edilecek konu degil begenmezsiniz 1 ay sonra baska taktirirsiniz eskisini satisa sunarsiniz vs vs.

• Beğen
Tepkiler: HakanAydn

OB_Tolga

Aktif Üye
Tepki
312
İsim
Tolga
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Giant
Aslında soruyu ters sordum :) mtb olanda shimano var. Ama ben şehir almak istiyorum onunda vites kolu Dacron ST-40 21 Vites.

Tip olarak aynılar. 2 si de mandallı.

Eğer önemli bir parça ise uğraşma derseniz mtb de olsa chronic 2.0 ı alıcam

Yok farketmez derseniz dacron kollu şehiri alıcam.

Üsküdarda kullanıcam
Dacron markası Corelli'nin kendi yedek parça markası. Tabiki bir çok firma gibi kendileri bu ürünü yapmayıp çinden alıp üzerine markasını yazdırıyor. Bu vites kolları sunrun gibi bir çinli firmanın ürünü olabiliyor. Kısa sürede çok bir sorun yaşamazsınız belki ama iki sene sonra belki içindeki mekanizmaların ucuz olmasından dolayı bir bakım/değişim gerekebilir. Diğer arkadaşlarında dediği gibi tek vites koluna takılı kalmayın kullanacağınız yerlere en uygun ürünü seçin. Ekipmanlar zamanla değiştirilebilir.

• Beğen
Tepkiler: SOZUAK