Yeni Başladım * 2 Günlük Antrenmanım * Astım hastası için bisiklet

Loyol

Üye
Tepki
79
İsim
Özgür
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bisiklet sürmek ciğer kapasitesini arttirir. Bu açidan olumlu. Ancak özellikle hava kirliliği ve polen yoğunluğunun çok oldugu ortam ve zamanlara dikkat etmek gerekli. Bir anda nefes alamamaya başlayabilirsiniz. Bu açıdan hava durumunu takip edin ve her ihtimale karşi spreyleri yaninizdan ayirmayin.

Scudo

samet akkaya

Forum Bağımlısı
Tepki
3.562
İsim
Samet Akkaya
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Geçmiş olsun @samet akkaya ben bu ve bunun dışında bir sağlık sorunum nedeniyle yeni yeni ritim tutmuşken yol bisikletine veda etmek durumunda kaldım maalesef. Çok moralim bozuldu sosyal medya ve stravadan bile bisikletle ilgili hesapları takipten çıkmıştım.
Ama nispeten daha düşük bir eforla daha kontrollü bisiklet kullanmaya devam edebilirsin demişti doktor. Akıllı saat alıp nabız alarmı kurdum trekking bisikleti alıp brooks seleye döndüm tekrar. Tın tın gezerek te olsa bisiklete bineceğim, hiç olmadı dağ bisikleti alıp iniş yaparım. Bisiklet benim için bir ulaşım aracından da, spor aletinden de fazlası sanırım.
Çok geçmiş olsun Samet. Skolyoz var bir de akcğerlere uygulanan baskı vs deyince korkuyor insan .

Kronik astım hastasıyım ve bisiklete 3 yıl önce doktorumun kardiyo spor önerisi ile başladım, artık nerdeyse ilaçlarımı kullanmıyorum bisiklet o kadar iyi geldi ki tekrar zor nefes alacağım korkusu ile her gün antrenman yapıyorum nerdeyse, yanına yüzme ve koşuYu da ekledim. Tabi ki doktora danışmak lazım riskli konular.
İlk sürüşlerimde hep yanımda spreyim olurdu, sürüşün başında kullanmam yetiyordu, sonra gün geçtikçe ihtiyaç duymamaya başladım . Hala spreylerim arabada iş yerimde ve evde yedek olarak durur, son 2 yıldır 1 yada 2 kullandım o da önlem amaçlı. Ben doktor değilim ama tavsiyem ilaç tedavinizin yanı sıra düşük nabızlarda antrenman yapın bana iyi geldi ve hastalığımı yendim
Umarım doktor banada müsade eder. Koştuğumu söyleyince eğer şu an geçmişinde spor olmamış olsaydı yanımda oturuyor olmazdın demişti. İşe bisikletle gideceğim . Herkes aman grip olma hasta olma diyor. Biraz ürküyor insan .

Bende kronik alerjik astım hastasıyım.
Henüz 1 senedir yol bisikletine biniyorum ve %10 yukarısı eğimlerde nabız tavan yaptığında tıkanmaya başlıyorum.
Günde 1 adet alerji hapı alıyorum ve tıkandığım zamanlarda da günde 1 kereden fazla olmayacak şekilde Symbicort spreyimi kullanıyorum.
Soğuk havalar beni daha çok etkiliyor. Çünkü nabız tavan olduğunda sinüslerim doluyor ve soğuk havayı direkt ağızdan ciğerlere alıyorum.
Halbuki doğrusu havayı burundan filtre ederek ciğerlere almalıyız.

Bu 1 sene içinde yaptığım antrenmanlar sayesinde %5 eğimden sonra başlayan tıkanmalarım %10'ların yukarısına çıkmış durumda.
Bana hiç ilaç vermedi gerek yok dedi ama yine gideceğim bu hafta içi riske atamam . Bisikleti keserse, tırmanma derse daha pek bir şey kalmamış olur .

Çok teşekkürler cevaplarınız için . Çok geçmiş olsun .