Vidalı maşa sistemini vidasız maşa sistemine çevirmek

BF Okuru

Üye
Tepki
2
herkese merhaba şehir bisikletimi boyamak ve tur bisikletine çevirmek için tüm parçalarını söktüm . maşayı elime alınca neredeyse kadro kadar agır oldugunu fark ettim . evet maşam çelik kadrom aluminyum . sonra aluminyum maşa araştırmasına giriştim fakat yurt dışından alabileceğim maşa vidasız yeni sistem . bndeki ise eski tip vidalı sistem . internette vidalı sistemleri vidasızlara çevirmek için çeşitli videolar mevcut . işin mekaniğini kafamda tam olarak canlandıramıyorum . birde şöyle bir parça buldum . aradığım eleman bu mudur acaba ? konu hakkında bilgi sahibi olanlar yorumlarını esirgemezlerse çok sevinirim . herkese teşekkürler.

Scudo

Uğur S.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
Bisiklet
Bianchi
Doğrudur @furkan.zaman Edinmeniz gereken parça budur.
Aynı sistemi ben de kullanıyorum. Gayet sağlam.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@uğurs. Musayit bi zamaninizda bi foto atar mısınız ? Bana gidon cok asagida kalacak gibi geldi , cunku gidon alin borusundan 10-15 cm yukarida durabiliyor bndeki bogazla .

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@furkan.zaman

Merhaba Furkan,

Öncelikle bilmemiz gereken sey, masayi vidasizmi yoksa eski vidali masanimi takmak istiyorsun?

Yukaridaki gösterdigin adaptör sadece eski vidali masani taktiktan sonra gidon bogazini 1" den 1 1/8" Cevirmene yarayacak, vidasiz masayi takmaya degil. Ukarida dedigin gibi eski 1" gidon bogazini az bir sey yukari asagiya ayarlama opsiyonun var ve adaptörle yok, adaptöre dibine kadar indireceksin ve ögle montaj edeceksin.

Gelelim vidasiz masaya.
Vidasiz masayi takmak icin ise, sadece vidali furj takimini 1" ahead furj takimi ile degistirerek vidasiz masayi takabilirsin.
(Dikkat etmen gereken noktalar, Saftborusunun uzunlugu. Gidonj bogazinin 1" ve gidonun takilan yerinin capi gidonunla ayni olmasi)

Mesela sana su videodaki gibi. (Videoda 1" vidali masayi 1 1/8" masayla degistiriyorlar ama gegisme yöntemi ayni)

Bu videoda yukaridaki sordugun adaptörün ne ise yaradigini gösteriyor.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@muratcömez cok tesekkur ederim . dun ilk attiginiz videoyu izlemistim fakat siz anlatınca kafamda daha net oldu herşey . bu sistemi hic gormedigim ve kullanmadigim icin bir kucuk sorum daha var. Saft borusunun uzunlugunu kullanmak icin yani gidon bogazini alindan 10-20 cm yukarı takmak icin. gidon bogazi ve alin borusu arasinda kalan şaft borusuna yuzuk mu dizmem gerekiyor. fotografta normalde ne kadar yuksekte kullandigimi gostermeye calistim.

Murat Cömez

Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@furkan.zaman

sorunu anladimda hangi masa dedigini gerceklestirmek istedigini anlamadim. Resimdeki vidali masadami yoksa almak istedigin vidasiz masadami?

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Murat Cömez

Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@furkan.zaman

almak istedigin masada @fadıl pala arkadasimizin sundugu adaptör ile yükseltme sansin var ve daha fazla yükseltmek istiyorsan birde yükseklik ayari olan gidon bagazi takarsin ve istedigini rahatlikla elde edebilirsin.

Kolay gelsin ve basarilar dilerim.:)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@muratcömez ilginiz ve sabrınız için teşekkur ederim [emoji4]

@fadılpala ben bi arastırayım gosterdiginiz aparatı , tesekkurler .

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.010
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
Bu eski tip gidon sistemine yeni maşa takmak mümkün mü ?

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@MAERKEK

Furc sistemi alacaksin a head yeni tiplerden . Bizm burda duz maşa satan bi dukkan var ama eski tip vidali maşalar var. Çelik ama hafifler abisi dusun bence hem yeni tip maşa da gerek olmaz birde gidon bogazi lazim ayrica

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.010
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
@mariokaldato
Katılıyorum abi . 90 lira ucuzundan amörtisörlü alacağım . Direkt takıp keyfime bakacağım. İllaki amörtisörlü olacak , ön taraftan gelen darbeyi biraz emmesi lazım.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato
Tepki
4
İsim
Ege
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Downhill-Freeride
Merhaba arkadaşım da eski tip vidalı maşa var sr suntour ile değiştirecek kadroya sığarmı bütçe önemli değil sıgıyorsa alıcaz bogaz furş basit

Murat Cömez

Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@GagarinlerinYuri
Vidasiz masayi hirsizlar calarmi diyorsun? Yani komple bisikleti 1-2 dakikada alip gitmek varken yarim saat masa sökmeye ugrasacak, ondan kaliteli hirsiz olmaz hemen yakalanir.

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.010
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
@Egeyilmaz16
Boru çapları önemli burada . Yukarıdaki mesajlarda bahsi geçmişti .Bi zahmet okuyun lütfen. Eski vidalı tipte boru çapı 1 inçtir. Düz borudur. Alacağın suntour ise 1/8 inç çapa sahip. Başlangıcı daha dar bitişi daha geniş . Uyumu sağlamak içinse şu videodaki işlemi yapman gerekir .