Tuna Nehri Bisiklet Turu | 2. Gün (Münih)

Barış Çavuş

Gezgin Kızanlar
Tepki
1.010
Bisiklet
Sedona
Tuna Nehri Bisiklet Turu | 2. Gün (Münih)

İlk günümüz havalimanında bisiklet paketleme, pasaport noktasında kontrol heyecanı, bisikletleri toplama, havalimanından çıkamama gibi birçok heyecanla birlikte çok çabuk geçti ve gerçekten çok yorulduk. Gece yemekten sonra önceki gece uykusuz kaldığımızı bu nedenle yorulduğumuz için dinlenmek istediğimizi söyleyerek erkenden uyuduk.

İlk kez Warmshowes konaklaması yapıyorduk. İlginç bir deneyimdi. Ev sahibi olan Tanja çok sıcak kanlıydı fakat kocasına o kadar kanımız ısınmadı. Bu sebeple yarın buradan ayrılıp başka bir yerde konaklamaya karar verdik. Sabah kalktığımızda yağmur yağıyordu ve hava yaklaşık 10 dereceydi. Eşyaları toparladık ve evden sabah 8 gibi kahvaltı yapmadan ayrıldık. Evden çıkıp direk bisiklet yoluna bağlanmak çok güzel.

Bisikletlerimiz ile evden hotele doğru ilerlerken birden kendimizi Münih şehir meydanında bulduk. Burayı görünce çok heyecanlandık, çok hoşumuza gitti.

Hemen hoteli bulup yerleşip, kahvaltı yaptıktan sonra şehri tam anlamıyla gezmek istedik. Merve’nin yol için hazırladığı yiyecekler hala duruyordu. Hotelimize giriş yaparken kafeden termoslarımıza sıcak su doldurtup odamızda bir güzel kahvaltı yaptık.

Daha sonra hazırlanıp metro ile şehir merkezine gittik. (Metro bileti kısa mesafe kişi başı 1.40€.) Metrodan çıkarken yaşlı bir amca nere gittiğimizi sordu. Bizi meydana yakın çıkıştan çıkardı ve zamanı olsa bize bir kahve ısmarlayabileceğini söyledi. Ancak yetişmesi gereken bir doğum günü partisi olduğundan sadece bize çıktığımızda binalar hakkında kısa bir bilgi verebildi. Çıktığımızda karşımızda çok fazla bisikletin olduğu bir bisiklet parkı görünce şaşırdık.

Gezerken gördüğümüz bi başka bisiklet park alanı

Yağmur yağmaya devam ediyordu. Yola çıkmadan önce bisiklet ayakkabısı dışında bir ayakkabı daha çantama koyduğumda “Acaba ağustos ayında gerekli mi?” diye düşünmüştüm. Çünkü kullanmadan taşıdığım herşey bana ağırlık yapacaktı. Hava bana cevabını vermişti: “Evet, kesinlikle ayakkabısız olmaz.”:) Meydana geldiğimizde Euro bölgesinde olduğumuz için hemen ucuz ve küçük şemsiye arayışına girdik. Yurtdışına giden birçok kişi gibi kafamızda fiyatları ortalama 4 ile çarpma alışkanlığı baş gösterdi. :) Uygun fiyata bir şemsiye aldık fakat mağazadan dışarı çıktığımızda bir baktık ki yağmur dinmişti.

İnternetten yaptığımız araştırmalar da Avrupa’da birçok şehirde, şehrin en merkezi noktasından ücretsiz (bahşiş usulü) rehberli tur olduğunu öğrendik. Münih’te sabah 10:30 ve öğlenden sonra 14:00 gibi yapılıyordu. Biz Marienplatz’da saat 14.00 yapılacak olan tura yertiştik. Yaklaşık olarak 50 kişiydik. İki grup halinde rehberimizle birlikte şehrin görülmesi gereken önemli yerlerini yaptığı İngilizce anlatımla gezdik. Ancak yeteri kadar iyi İngilizce bilmediğimiz için anlamadığımızdan dolayı turda verilen moladan sonra bahşişimizi verip gruptan ayrıldık.

Başta meydanı bulmakta zorlandık. Çok üşümüş ve açıkmıştık. Haritadan bakarak bir şekilde meydana çıkmayı başardık. Hemen meydanda çeken internetten ne yiyebiliriz diye baktık. Sonra birkaç sokak ileride küçük şirin bir pizzacıya gidip hem ısındık hem de karnımızı doyurduk. İki kişi 2 pizza ve içeceklere 20€ ödedik. Birlikte fiyatları 4 ile çarpmayı bırakmaya karar verdik. Pizzacının yakınlarında bulunan ve rehberle birlikte gezerken gördüğümüz St. Peter’s Kilisesi’nin kulesine çıkıldığını öğrenmiştik Tüm şehri yukarıdan görmek güzel fikirdi. Rehber 3000 merdiven olduğunu söylemişti. Kişi başı 3€ vererek merdivenlerden kuleye tırmanmaya başladık.

Merdivenlerde Merve'nin sözleri:)

Kulenin zirvesinde havanın soğuk ve kapalı olmasına rağmen bizi güzel bir manzara bekliyordu. Özellikle yukarıdan Marienplatz’ı ve şehrin diğer yapılarını izlemek çok güzeldi.

Ayrıca bazı binaların çatıları dikkatimizi çekti. Şimdiye kadar gördüğümüz en dik çatılar buradaydı.

Münih’i şehir olarak çok beğendik. Kuleden aşağıya indik ve sokak sanatçılarını dinledik. Onlara bayıldık :)Ordan sonra dört katlı büyük bir spor mağazasına gidip bagaj üstü çanta ve ocak için propan gaz aldık. Saat 20.00 olmak üzereydi ve girdiğimiz spor mağazası dahil birçok yer kapanıyordu.

Bugün bisiklet yerine yürüyerek gezmeyi tercih ettik ve hayran kaldığımız çok güzel yapılar, sokaklar vs gördük. Münih’ten memnun ayrılacağımız için mutluyduk. Hava durumuna baktık ve yarın havanın 18 dereceye kadar yükseleceğini gördük. Artık tam anlamıyla Tuna Nehri Bisiklet Turumuza başlayacaktık. Çok fazla heyecanlı ve meraklıydık. Her günümüzün birbirinden güzel geçmesini umuyorduk.

Saat 21:30 civarı hotele gidip çantalarımızı yarın için hazır olsun diye yerleştirdik. Akşam hava sıcaklığı 8 derece olduğu için üşüdük ve hotelde petekleri açıp öyle uyuduk. Gerçekten bu mevsimde bu kadar soğuk olmasını beklemiyorduk.

Günlük yol bilgileri: Evden hotele 6 km yaptık.

(link)

(link)

(link)

(link)

Scudo

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.057
Bisiklet
Diğer
Güzel bir gezi olmuş tebrikler devamını bekleriz yöneticiler bu tur günlerini bir araya toplasa daha da muhteşem olurdu. Öte yandan 20€ iki kişilik pizza o paraya burda lahmacun yeseniz bir hafta yeterdi size

Barış Çavuş

Gezgin Kızanlar
Tepki
1.010
Bisiklet
Sedona
@hakkında: boşluk teşekkürler. Tüm günlerin bir arada olması okuma açısından çok uzun olacak ve sayfa zor yüklenecektir. Okuma ve bilgiye ulaşma konusunda gün gün olmasının daha basit olacağını düşünüyorum. Ancak son karar adminlerin ve okuyucuların olacaktır. Yine de bu değerli görüşünüz için teşekkürler

Velespitli Seyyah

Keşfetmek Güzeldir...
Tepki
1.663
İsim
Sabri
Bisiklet
Carraro
Çok güzel bir tur olmuş, yurtdışı tur düşünenler için rehber niteliğinde deneyimlerle dolu günlükler.

• Beğen
Tepkiler: Barış Çavuş
Tepki
82
İsim
Baran D.
Bisiklet
Kron
Gayet güzel ve detaylı anlatıma sahip bir gezi yazısı olmuş. Fotoğraflar da çok güzel. Logonuz süper. İnternet siteniz de var, tamamdır. Takipteyim..
Not: Euro bölgesinde fiyatları 4 ile çarpma alışkanlığını terketmek bizler için oldukça zor olacaktır diye düşünüyorum. Sözde çarpmasak da beyin çarpmaya devam eder sanki.. :D

• Beğen

Cemil Dada

para todos todo nada para nosotros
Tepki
694
İsim
Cemil Dada
Bisiklet
Cube
4'le çarpmak da tam yetmiyor, kur biraz daha yüksek. O yüzden hiçbir şeyi çarpmamak kafayı serin tutmak için makul bir strateji :D

• Beğen
Tepkiler: James Delaney

Barış Çavuş

Gezgin Kızanlar
Tepki
1.010
Bisiklet
Sedona
@James Delaney çok teşekkürler. Evet o alışkanlığı terk etmek çok zor oluyor. Bazen gerçekten yahu ne yedik/ne yaptık ki bu kadar pahalı diyorsunuz. Kısa bir süre sonra bu alışkanlığınız geçiyor. Normale dönüyorsunuz.

@Cemil Dada Biz gittiğimizde 4.2 idi kur. o yüzden işlem kolay olsun diye 4 ile çarpıyorduk. Şimdi gitsem 4.5 ile çarparım işlem kolay olsun :) Sizinde dediğiniz gibi hiçbir şeyi çarpmamak en iyisi

• Beğen
Tepkiler: Cemil Dada

waafy

Daimi Üye
Tepki
305
İsim
Mustafa
Bisiklet
Giant
euro ya tl gibi davranacaksın . Cebinde 50 euro yerine 50 tl var dersen alacağın/yiyeceğin ürünlerde bütçene şekillenmeye başlıyor. Değişen bir şey yokta biraz rahatlıyorsun işte.

Çok karışık büyük bir forum değil ama gün gün ayırdıysan her günün olduğu sayfaya diğer ilk günlerin de linkini eklemelisin . İleride 3. gününe denk gelip baştan okumak isteyen olursa kolaylık olur sayfaların konumları zamanla uzaklaşacak.

• Beğen

Barış Çavuş

Gezgin Kızanlar
Tepki
1.010
Bisiklet
Sedona
@waafy Tabikide öyle davranmak en doğrusu ama ilk gittiğiniz zaman malesef ki öyle olmuyor :) Konularımı artık düzenleyemiyorum. Yönetime mesaj attım eğer düzenlemem için yer açarlarsa diğer günlerinde bağlantılarını ekleyeceğim. Değerlendirmeniz için teşekkürler.

kaju

Evlenmeyin olm. Ya bisiklet ya ben oluyo.
Tepki
291
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Dahon
anlatım diliniz ve turunuz çok güzel. yeni turlarınızı da okumak dileğiyle. bu konuda resimler silinmiş. ben internet sitesinden baktım ama burada da güncellense iyi olur.

• Beğen

Barış Çavuş

Gezgin Kızanlar
Tepki
1.010
Bisiklet
Sedona
@kaju Değerlendirmeniz için çok teşekkürler. Ben farklı cihazlardan girip yine bisikletforum üzerinden fotoğrafları gördüm. Sorunu tespit etmek amacıyla soruyorum. Acaba sizden başka göremeyen var mı?

kaju

Evlenmeyin olm. Ya bisiklet ya ben oluyo.
Tepki
291
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Dahon
@Barış Çavuş bigisayardan gözükmedi ama telefondan açılıyor. demek ki bilgisayarda bir problem oldu. sıkıntı yoktur sanıyorum.

• Beğen

KuzeydenGaliba

Daimi Üye
Tepki
266
İsim
KuzeydenGaliba
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Gel de 3.günü okuma. Gayet eğlenceli yazı, harika fotolar...

• Beğen