Tekerine taş değsin ama unutma!

Gezegen

Üye
Tepki
95
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhabalar. Tur esnasında eşyalarımı unutmaktan (duruma göre düşürüp çok geç fark etmekten) mustaribim. Yerleşik yaşamda özellikle unutkan olduğumu söyleyemem, beni rahatsız edecek denli sıklıkta ve önemde unutkan olmadım, arada bir unuttuğum şeyler olurdu ama genellikle çok geçmeden fark ederdim (anahtarı -almayı- unutmak, banka veznesinde alışveriş çantasını unutmak, vb.) Fakat bisikletle turda unutkanlık giderek canımı yakmaya ve sıkmaya başlıyor, unutma sıklığı, unutmanın yol açtığı masraf, unutulan şeylerin tekrar ihtiyaç halini alması, yokluğunun verdiği sıkıntı vb. nedeniyle. Örneğin, Decathlon'dan kış mevsimi için aldığım eldiveni bir yerde unuttum/düşürdüm diyelim, şu an Bingöl'de olayım (veya yabancı bir ülkede), eldivenin parasal kaybının yanında eğer yeni bir tane sipariş vereceksem yenisinin varmasının ortalama 5 gün sürmesinin, bu beş gün boyunca eldivensizlik sıkıntısının çekilmesini veya alternatif olarak idareten bir eldiven (bu 5 günlük için) alınması, bunun da ek bir masraf olması, dikkatini çekmek istediğim. Bu tabii bir örnekti. Unutulan şey, sadece para bakımından değil, başka bakımlardan da çok önemli, hatta hayati olabilir (bir yedek lastik, bir pompa, bir yama veya cep telefonu, değerli ve/veya kişisel eşyalar). Ayrıca her defasında sadece tek bir şey değil, birden çok şey de unutulabiliyor (örneğin bir ufak çantanın içinde, çantanın kendisi unutulunca). Unutulan şeylere ve unutma durumlarına/nedenlerine sayısız örnek verilebilir. Uzatmadan genel olarak sormak istediğim, unutmamak için neler yapılabilir? Örneğin, sırt çantayla gezi dönemlerinden bellediğim, tam olarak alışkanlık haline getiremesem de sıkça başvurduğum bir uygulama var: ayrılırken her zaman arkana bak, bir şey unuttun mu diye kontrol et, öyle ayrıl. Sorun şu ki, bu çoğu zaman işe yarasa da, bazen geride bir şey unutmadığını SANıYORSUN ayrılma anında, dolayısıyla "her zaman arkana bak" ilkesini çiğneyerek arkaya bakma gereği duymuyorsun. Bisikletle turun yeterince zorluğu var, bu unutkanlıklar, yol açtığı masraf ve sıkıntı, bisikletle turu çekilmez ve sürdürülemez yapıyor bende. Sizin deneyimlerinizi ve düşüncelerinizi öğrenmek isterim. Teşekkürler.

* Turdan kastım, uzun süreli, sonunda kısa sürecek bile olsa ucu açık turlar; süresi önceden belirlenmiş, kısa süreli (3-5 haftalık) turlar değil. Bu ayrım önemli olabilir, zira mesela yukarıda verdiğim eldiven kaybı örneği veya benzer başka kayıplar, kısa süreli bir turda önemli olmayabilir, turun zaten bitti bitecektir, kaybettiğin/unuttuğun şeye bir daha ihtiyaç duymayacaksındır, falan.

Scudo

bilalfidanboy

İstanbul
Tepki
2.328
İsim
Bilal Fidanboy
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yanlış anlamayın ama kan tahlili yaptırıp B12 değerlerinizi kontrol etmenizi öneririm,B12 eksikliğinin en büyük handikapı unutkanlığa yol açması, kendimden bilirim...

Atasoy

Terörü ve destekcilerini Lanetliyorum
Tepki
12.347
İsim
ibrahim
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Üzerimde olmasi gereken şeyleri çikardiğimda (eldiven, gözlük v.s) bisikletin üstüne koyuyorum işe yarayan bir yöntemdir. Unutup geri dönmek kadar sinir bozucu birşey yok.

• Beğen
Tepkiler: necmeddin

Cemal Ç.

Sadece sürüyorum. 😒 𐱅𐰇𐰼𐰰- 🚵‍♂️🚴‍♂️
Tepki
20.347
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Özellikle kaskımı bir yerde unutmam pek mümkün değildir.
Farklı zamanlar, farklı yerler.😅
IMG-20211010-WA0006.jpg20211012_214155.jpgScreenshot_20210926-143252_Twitter.jpg
Eve geldiğimde ceketimi falan çıkarmazsam babam "oğlum besmeleyle mi giydin, bir soyun" derdi.

M.İhsan

Love Mountains!
Tepki
3.169
İsim
Muhammed İhsan
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Yol bisikleti

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kuruhasanın içine sucuk, salça, kaşar, yumurta, ton balığı koyup tost yapan @Cemal Ç. i
Aynı zamanda aşağıdaki fotoda İzmir bombayı ayran ile içen @Cemal Ç. i "unuttum" Unutmak bazen iyidir. Buna da şükür.
Screenshot_20220226_134833_com.android.chrome.jpg

hallemon

Üye
Tepki
23
İsim
okan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Ümit
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Dünyanın en unutkan insanıyim, sanırım teçhizata verdiğim para , unuttuklarimı yerine koymak için harcadığım paradan azdir. Bazı ürünleri 2-3 defa yerine koyduğum bile oldu