Sokma Mil Göbek Boşluk Sorunu

murty

Forum Bağımlısı
Tepki
1.185
Bisiklet
Giant
Deore XT sokma mil ön teker göbek sanki bilya dağıtmış gibi sallanıyor (90ekseninde) bisikletim yeni Ankara da performans bisiklet ve batikente baska bir yerden yardim istedim ama sokma mil li sisteme olan yabancilik sebebi ile sorun devam ediyor.Ne yapabilirim kendi cabalarimla yada biraz boyle surmemde sakinca varmidir .Tesekkur ederim.

Scudo
Tepki
73
Bisiklet
Giant
Eğer sokma mil dediğiniz klasik shimano göbek gibiyse 14 ve 15 açık ağız anahtarla videoda gösterildiği gibi karşılıklı sıkacaksınız. Çok sıkmamaya dikkat edin. Bir de dengeli sıkmalısınız. Sıktıktan sonra tekeriniz zorlanmadan dönüyor ve boşluk yoksa sorun hallolmuştur. Videonun sonunda bakımdan sonra sıkarken gösteriyor. Bakarak anlarsınız, çok karışık değil.

• Beğen
Tepkiler: EnesHzzrr ve murty

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
@MEVLÜT M. TUTMAZ sokma mil dediği o değil hocam :) kalın millerin girdiği rulmanlı göbekler oluyor şu ilandaki gibi (link)

@Erdoğanlar Bisiklet 'ten Mehmet bey size yardımcı olabilir diye düşünüyorum. :)

• Beğen
Tepkiler: murty

arif dal

Üye
Tepki
10
Bisiklet
Bisan
@murty
Usta bu problemin aynısını yaşıyorum. Kime gösterdiysem bi anlam veremedi. Kendim teknikerim bi çaresine bakmayı düşünüyorum. Sizin bu konuyu görünce sormak istedim. Bu problemi çözebildiniz mi

• Beğen
Tepkiler: EnesHzzrr

EnesHzzrr

Üye
Tepki
27
İsim
Silvia
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
Sorunu çözebildiniz mi aynı sorunları bende yaşıyorum sürüşten sonra sağa sola bir kaç mm oynama yapıyor zararı olur mu nasıl çözülür bilgisi olan var mı

Son düzenleme:

SerkanNamazcı

Forum Bağımlısı
Tepki
2.039
İsim
Serkan Namazcı
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Arkadaşlar 110x15mm ön 148x12 arka jant seti vardı arıza yaptı yenisini aldım...
Fakat direk daha önce bu tip sokma mil teknolojisi kullanmadığım için biraz yabancı kaldım ve aralarda boşluk kaldı
WhatsApp Image 2022-05-23 at 19.51.32.jpeg
WhatsApp Image 2022-05-23 at 20.08.56.jpeg

Sanırım teknik bir konuda eksikliğim var ...

Şimdi sorunu halletmek için nasıl bir çözüm bulabilirim.
Adaptör var mıdır?
Varsa nereden alabilirim
Montajı basit midir?

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Jant 142mm olabilirmi?
Okadar bosluk olmasi imkansiz ve 148 boost kadroya 148 boost jant takinca okadar boslugu gectim hic bosluk olmuyor, olmazda. Adaptör malesef yok ve olmazda cünkü o jant 148 ise mm oynamadan oturmasi lazim. Baska türlü delme takma olur ve bu kadar bosluk ta zincir hattida capraza düser. Zaten bosluga bakinca okadar mesafe mm olarak jantin 142mm oldugunu gösteriyor.

Eger jant 142 mm size baska bir konuda adaptörleri yazmistim ki bu konuda oradan devam edebilirdi.

SerkanNamazcı

Forum Bağımlısı
Tepki
2.039
İsim
Serkan Namazcı
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Evet ön 100mm arka ise 142 mm çıktı kalem ile göbek uzunluğunu ölçüm seti yanlış göndermişler.

Bizide uğraştırıyprlar...

Murat bey Giresun dan selamlar.
Yardımınız için teşekkür ederim.

Uygun ölçüler gelince hem ön hemde arka tamamen olacak sanırım.

Dosyalar

Mehmet_26

Üye
Tepki
6
İsim
Mehmet
Arkadaşlar merhaba kendim toplamak amacıyla ikinci el rockrider 520 aldım bir adet. Ön jant aero trail 27.5 ve 28 tel göbek stok tekrar örülmemiş ancak qr mandal ve mil değiştirilmiş. Motosiklet mili gibi kalın yanlardan taşan uzun bir mil sokularak civata ile sıkılmış ve sürtme yapıyor ön kadroya. Sadece mandala (çift) 100tl çin malı mile 100tl işçiliğede 80tl istendiğini görünce ikinci el bir göbekten mil ve mandalı alarak kendim değiştirmeye karar verdim. Bilyalar idare eder durumda gresleyip kapatırım diye düşünüyorum. Uzunluk, çap ve göbek seçimi olarak dikkat etmem gerekenler nelerdir decathlonda orjinal mandal çapı 9mm (link) ancak uzunluk belirtilmemiş. Yol bisikleti ya da 100 mm standart aksa uygun değildir yazıyor sitesinde. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.