Scott Sub Retro 2015

mcb

Daimi Üye
Tepki
762
İsim
Murat
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Cyclocross
Merhabalar,

Uzunca yıllar Berlin’de yaşadım ve sürekli şehir bisikleti kullandım. Retro modellere bayıldığım için 1951 Doğu Alman Yapımı bir model toplayıp kullanmıştım. Frenler, elcikler, sele, farlar, çamurluklar, lastikler, zincir vs. değişmişti.

Sonra İstanbul’a gelince ilk olarak VFS Fahrradmanifaktur’a baktım en sevdiğim şehir bisikleti markası olması sebebiyle ama Euro’nun hali ortada olunca başka modellere bakmaya başladım. Sonra 1 yıl kadar önce 2015 model ancak sıfır bir Scott buldum. Hem görüntüsü Retro hem de model yılı 2015 olduğundan indirime de girmişti ve bu fırsatı kaçırmadım. 1 yıldır kullanıyorum ve şu ana kadar çok memnunum. 6061 Aluminyum Kadrosu ve 17 kg ağırlığı benim için oldukça yeterli, Velo 8144 selesi Brooks B17’ye çok yakın bir konforda (eski bisiklette Brooks kullanmıştım), KMC zinciri ki bu konuda en iyisidir, Shimano Nexus 7 göbekten vitesi bulunuyor. Kontraya ek olarak ön ve arkada Promax frenler var (disk değil, jant freni) ve yine göbekten dinamosu, Trelock farları ve arka kanatta Abus marka jant kilidi var üzerinde. Tekerler ise CST marka, nisbeten ince. İleride Schwalbe Delta Cruiser’ın krem ya da yine koyu kahve renkteki tekerlerini takmayı düşünüyorum. Şehir bisikleti olmasından mütevellit zincir kapağı, arka bagaj yeri vs var. Kablolamalar da alta yapıldığından sürüşte çok güzel görünüyor. Maalesef şu ana kadar alışamadığım tek şey ise Türkiye’nin bisiklet kültürü ile alakalı sorunları. Mesela bir işim olduğunda ve bisikletle gitmek istediğimde dışarıya bırakmanın güvenli olup olmadığını 10 kere düşünüyorum. Bisikletin kendi kilidi olmasına rağmen görünür olsun diye yalandan bir kilit de takmak zorunda kalıyorum caydırıcı etken olarak :/

Scudo

C.Koc

Forum Bağımlısı
Tepki
1.087
İsim
Cem
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bence güzel bir U kilit alın derim... Güzel bir bisiklet kazasız belasız kullanın...

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen
Tepkiler: mcb

mcb

Daimi Üye
Tepki
762
İsim
Murat
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Cyclocross
@C.Koc teşekkürler, ya şu an kapalı otoparkta duruyor. Git gel yapıp tekrar yerinde bırakıyorum ama bazen mesela bir şey almak için bir dükkana bile girdiğimde frene basanlar vs. millet oyuncak gibi oynuyor o_O, dolayısıyla u kilit de alsam zarar görür diye çok bırakmamaya çalışıyorum dışarıda.

C.Koc

Forum Bağımlısı
Tepki
1.087
İsim
Cem
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@mcb o zaman size tavsiyem U kilit parasına eğer koyacak yeriniz varsa 100 150 tl civarı yedek bir bisiklet almanız çarşı pazar için [emoji16]

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen
Tepkiler: necmeddin ve mcb

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Çok güzelmiş güle güle kullanın. Kedro geometrisi olarak hibrit modellere yakın sanırım, bu da kullanışlılığını arttıracaktır.
Farklı modeller kullansak da çocukluğumdan beri hayalümde hep böyle bir şehir bisikleti var.

mcb

Daimi Üye
Tepki
762
İsim
Murat
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Cyclocross
@C.Koc hahah evet doğru diyorsunuz aslında. Ya da 10-15 seneye insanlar alışır diye bekleyeyim :D trafikte bayağı bayağı alışkınlar zira artık Kadıköy civarında. Arada sırada bazı saygısızlar olsa da :)

@Haggard1963

Çok teşekkürler, umarım size de nasip olur böyle bir şey ileride. Maalesef Scott böyle model çok nadir üretiyor. Şu an buna yakın olarak gördüğüm tek model KTM Exzellent. Uzun süredir modeli üretiyorlar. Scott da retroların bu denli moda olduğu bir dönemde belki yeniden üretime girerler :)

mcb

Daimi Üye
Tepki
762
İsim
Murat
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Cyclocross
Benim emektarı bu kış detaylı bir servise sokmaya karar verdim.
  • Öncelikle lastikleri Schwalbe Delta Cruiser’ın kahve rengiyle değiştireceğim. Şimdiye kadar bisikletle birlikte CST’lerden aslında memnun olsam da Schwalbe daha iyi diye düşünüyorum. Artık 5 yıl oldu ve bir kere bile patlamadı ne lastiğim ne iç lastiğim. Ancak artık çatlaklar oluştu. Umarım yeni lastikten de memnun kalırım.
  • İkinci olarak zincir kesinlikle değişecek. Artık miadını çoktan doldurdular
  • Jantlara güzel bir temizlik ve gerekirse balans ayarı yaptırmak istiyorum. Herhangi bir sorun yok görünüyor ama çıkmayan kirler var, onlar gitse yeter
  • Nexus Hub’ı da bir bakıma sokayım istiyorum
  • Son olarak ön ve arkan frenleri de değiştireceğim. Frenler gerçi iyi durumda gibi. Çok gerek olmazsa sadece fren pabuçlarını değiştirip geçerim
Bunlar dışında beni rahatsız eden tek şey aslında gidondaki metalin matlaşması oldu. Onu da bir parlatıcı alıp parlatsam diye düşünüyorum. Şu ana kadar o kadar memnun kaldım ki şehir/tur bisikletim olarak korumayı istiyorum. Tasarımı da retro ve zamansız. Asla eskimiyor yıllar geçtikçe. Ancak şehir/tur kullanımında elektrikliler çok mantıklı gelmeye başladı. Bu nedenle güzel bir Riese&Müller elektrikli mi alsam diye aklım karışıyor. Şimdilik kendi kendime en azından 4 sene boyunca kullanmak için karar verdim. Sonrasını zaman gösterecek :)

mcb

Daimi Üye
Tepki
762
İsim
Murat
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Cyclocross
Merhabalar,

bugün itibariyle benim emektarı servise verdim. Servis'te işçiliğinden emin olduğum ve çok detay çalışan bir yere bıraktım.

• Öncelikle uzayan zincir değişecek.
  • Bir süredir dinamo kablosunda bir temassızlık var, kablo değişecek
  • Jantların balansına bakılacak ama ilk bakışta hala sorun yok görünüyor
  • Nexus Hub da bir test edilecek, gerekirse sökülüp yağlanacak ancak ilk etapta o da temiz göründü.
  • Lastikler değişecek (Delta Cruiser Plus koyu kahve rengini istedim özellikle)
  • Ön ve arka frenlere ve kablolarına da yine bir bakılacak, gerekirse değişecekler
  • Son olarak güzel bir temizlik de yapılacak
Bunlar dışında aslında Brooks sele ve elcikler almak istemiştim. Bu planımı şimdilik askıya aldım. Bunun en büyük nedeni her ikisinden de son derece memnun olmam. İkincisi ise bisikleti her ne kadar ömürlük bir bisiklet de olsa işe git-gel, şehir ve tur kullanımı için kayışlı ve göbekten vitesli elektrikli bisikletle çok mantıklı gelmeye başladı. O nedenle bir 4-5 sene daha kullanıp sonrasında muhtemelen elektrikli bir Riese & Müller'e terfi edeceğim.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Güzel bisiklet, zamanında aramış ama bulamamıştım.
Güle güle kullanın

mcb

Daimi Üye
Tepki
762
İsim
Murat
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Cyclocross
Güzel bisiklet, zamanında aramış ama bulamamıştım.
Güle güle kullanın
Çok teşekkür ederim. Ben de baktığım yerdeki son ürünü almıştım. Allahtan boyuma uygunu kalmıştı diye sevinmiştim. Sonra ilk servisine götürdüğümde satan arkadaş da bundan bir tane kendime ayırmadığıma pişman oldum demişti. Şu ana kadar son derece de memnun edip hakkını fazlasıyla verdi. Ben de yanımda ta Avusturya’ya kadar getirmiş oldum ve elimden geldiğince iyi bakmaya çalışıyorum. Umarım size de daha güzelleri nasip olmuştur ya da olacaktır.

• Beğen
Tepkiler: necmeddin

mhmtp

Daimi Üye
Tepki
472
İsim
Mehmet Pehlivan
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Harika bir bisiklet yıllara meydan okuyan türden. Merak ettim Bu Scott Sub Cross serisi 20 ve 30 gibi. Bunlar şehir mi* Yoksa Dağ mı? Birbirine çok yakın.

• Beğen
Tepkiler: mcb

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.966
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Harika bir bisiklet yıllara meydan okuyan türden. Merak ettim Bu Scott Sub Cross serisi 20 ve 30 gibi. Bunlar şehir mi* Yoksa Dağ mı? Birbirine çok yakın.
Bunlar hibrid.
Bazı firmalar dağ bisikletlerine yakın Hibritlere trekking diyor. Yola yakın özellikte olanlarına da fitness diyorlar.
Bu trekking tarzı bir hibrid

• Beğen
Tepkiler: mhmtp ve mcb

mcb

Daimi Üye
Tepki
762
İsim
Murat
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Cyclocross
Bunlar hibrid.
Bazı firmalar dağ bisikletlerine yakın Hibritlere trekking diyor. Yola yakın özellikte olanlarına da fitness diyorlar.
Bu trekking tarzı bir hibrid
Aynen öyle, trekking tarzı bir hibrit bisiklet. Aslında Commuter dediğimiz işe git-gel, çarşıya pazara git-gel bisikleti olarak mükemmel. Sorunsuz (göbekten vites, kontra fren ve dinamo ile) ve çok fazla yük taşıma kapasitesi var zira. Bu aynı zamanda bu bisikleti tur için de çok iyi bir bisiklet yapıyor rotanın çok yokuşlu olmaması kaydıyla. Çünkü hem bisikletin kendisi hem de göbekten vitesin küçük viteslerde yetersiz kalması nedeniyle.
Çok teşekkür ederim, ben de orijinalliğini korumaya çalışıyorum bu nedenle. Scott özelinde nadir bir ürün çünkü. Bu sebeple ilk etapta düşündüğüm fren seti, sele ve elcik değişimlerini dahi askıya aldım. Jantları da temizletiyorum. Lastikler de kahverengi isteyince Mart ortasında gelebiliyor Schwalbe'den aldığımız yanıta göre ama kahverengi olması için bekleyeceğim :) 3-4 sene sonrasında ise iyi bakacak bir arkadaşa satıp satmama konusunda nihai kararımı vereceğim. İşe gidip gelmeye ve turlara çıkmaya kayışlı, göbekten vitesli bir elektrikli bisiklet daha mantıklı görünüyor çünkü. Ancak bu bisikletin mükemmel bir retro olması da beni çok zorluyor. Mantık başka bir şey kalp başka bir şey söylüyor durumu yani. Bakacağız artık durumlara :D

• Beğen
Tepkiler: mhmtp

mcb

Daimi Üye
Tepki
762
İsim
Murat
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Cyclocross
Bir süredir filomuz şu şekil oldu :)

IMG_7492.jpeg

Riese & Müller o kadar keyifli ki yakın mesafede tek aracım olma yolunda hızla ilerliyor. İnsanı binmeye teşvik ediyor. Sanıyorum ki birkaç seneye ömür boyu kullanırım dediğim Scott'ı elden çıkarıp kendime de bir RM elektrikli alacağım. 20km'ye kadarki her yere de artık sadece bisikletle gideceğim. Trek çok keyifli ancak biraz daha hobi bisikleti gibi. Günlükte kullanmak için daha büyük şehir gerekiyor bence. Scott ise güzel, hoş ancak maalesef çok ağır. Yokuş tırmanması dert. Onun dışında mükemmel ama hem konfor hem de kalite olarak.

• Beğen
Tepkiler: Can Çelik