Mosso Monza Cyclocross/Gravel/Adventure türevi bir şey toplama

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.133
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bugün diskleri rubleyi falan taktım, rubleyi takınca sürmeyen lastik kadroya sürter oldu. Onu ayarladım bu sefer disk sürtüyor, keza aynı şekilde ön taraf içinde durum aynı.32c falan takacak olduktan sonra disk frenli yol bisikletindr farkı ne kalıyor. Zaten anlamadığım şekilde head tube çok kısa yani yol bisikletindr büyük kadro olduğu belli olurken mosso'da her kadroda aynı boyda. 20" üzeri kadroya sahip MTB kadrosu bakıyorum, uyguna bir şeyler bulursam bunun kadrosunu satarım.
Özceylanlar Bisiklet'e de teşekkürler. Konya'da oldukları için paket içine küçük konya şekeri koymuşlar.

Dosyalar

Scudo
Tepki
203
İsim
samet
@gezgin gezer Yaklaşık bir sene kullandım o frenleri. Bir sorunu var çok çabuk ayarı bozuluyor, belki ben sti kol ile kullandım bu sebeple olabilir. En sonunda dayanamadım değiştirdim.Kullanım olarakta mekanik frenden pek farkı yok. Tek avantajı balatanın çift taraflı çalışması.

Spd-SL Terlik

Aktif Üye
Tepki
1.016
İsim
Osman Sarıkaya
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Cyclocross
@MakRo Aslında 35c ve 37c tam oturuyor kadroya ama maşa konusunda daha önce de konuştuk... mtb 26" maşa ile aynı ölçülerde. Enteresan.

Bu arada aklıma geldi jantı dış çember ve iç çember çapı ne kadar? Jant çok genişse ondan da olabilir.

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.133
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@gezgin gezer Yaklaşık bir sene kullandım o frenleri. Bir sorunu var çok çabuk ayarı bozuluyor, belki ben sti kol ile kullandım bu sebeple olabilir. En sonunda dayanamadım değiştirdim.Kullanım olarakta mekanik frenden pek farkı yok. Tek avantajı balatanın çift taraflı çalışması.
Bakalım test edeceğim artık gittiği yere kadar, yine de bilgi için teşekkürler.
@MakRo Aslında 35c ve 37c tam oturuyor kadroya ama maşa konusunda daha önce de konuştuk... mtb 26" maşa ile aynı ölçülerde. Enteresan.

Bu arada aklıma geldi jantı dış çember ve iç çember çapı ne kadar? Jant çok genişse ondan da olabilir.
Aynen maşanın önünde minik bir yer sürtüyor. 38c bile bana küçük gelirken ucu ucuna sığması garip geldi.

İlk defa disk frenli bisiklet kullanıyorum. Klasik v frenden yol bisikletine geçince temel olarak alışık olduğum sistemdi. Disk fren ayarı baya basitmiş yapıp bir test sürüşüne çıktım 500 metre kadar kullandım, en bariz olan şey ön tekerde mink bir sürtme oluyor komple değil de sadece bir alanda oluyor. Sonrasında arka frene basıyorum yol bisikleti ile bile kazık fren sıkarken bu niye böyle derken bir bastım teli çok sıkmamışım arka fren elimde kaldı :D ön ile durup eve döndüm. Minik 1-2 ayardan sonra yola hazır. Sonrasından hazır çıkmışım diye az biraz diğeri ile tur attım.

234349 dosyayı görüntüle

sspl

Forum Bağımlısı
Tepki
2.774
İsim
Emre
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
@MakRo jant akortunu veya lastiğin janta tam oturup oturmadığını kontrol ettin mi? Sığması lazım gibi 🤔

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur

Aynen maşanın önünde minik bir yer sürtüyor. 38c bile bana küçük gelirken ucu ucuna sığması garip geldi.

İlk defa disk frenli bisiklet kullanıyorum. Klasik v frenden yol bisikletine geçince temel olarak alışık olduğum sistemdi. Disk fren ayarı baya basitmiş yapıp bir test sürüşüne çıktım 500 metre kadar kullandım, en bariz olan şey ön tekerde mink bir sürtme oluyor komple değil de sadece bir alanda oluyor. Sonrasında arka frene basıyorum yol bisikleti ile bile kazık fren sıkarken bu niye böyle derken bir bastım teli çok sıkmamışım arka fren elimde kaldı :D ön ile durup eve döndüm. Minik 1-2 ayardan sonra yola hazır. Sonrasından hazır çıkmışım diye az biraz diğeri ile tur attım.

234349 dosyayı görüntüle
Tum aksakliklara rağmen makina şahane duruyor. Smdi bunu ben celik bir mtb uzerinde hayal ettimde bi titreme geldi

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.133
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@MakRo jant akortunu veya lastiğin janta tam oturup oturmadığını kontrol ettin mi? Sığması lazım gibi 🤔
Aynen zaten ondan kaynaklı olduğunu düşünüyorum, minik bir akort problemi var. Lastiğin tepe noktasında sürtme var genişlik olarak bir sıkıntı yok en azından ön teker adına, arkada da zaten alabildiği genişliğin üst limitine yakın olduğu için biraz yamukluk olsa o da değecek gibi.

sokakkedisipisipisi

Daimi Üye
Tepki
737
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Cyclocross

234349 dosyayı görüntüle
Dostum foruma girmiyorum 3aydır.şimdi gördüm bu resmi. Harika olmuş. Güle güle kullan. Rengine bayıldım 👍👍👍

• Beğen
Tepkiler: MakRo ve necmeddin

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.133
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Dostum foruma girmiyorum 3aydır.şimdi gördüm bu resmi. Harika olmuş. Güle güle kullan. Rengine bayıldım 👍👍👍
Teşekkür ederim, ara ara işten fırsat buldukça biniyorum (2 haftada bir). Yıllık izinde Manisa - Denizli yapma niyetim var. Yıllık izin 25 Mayıstan ertelene ertelene 1 Ekime kadar geldi. Sürekli ottan çöpten sebepler öne sürüldü, bu sefer de yasak gelirse ne olacak diye çekincem başladı. İnşallah sıkıntılı bir durum olmazda çıkarım, yalnız yol bisikletinden sonra 38T x 11-42 oranı rampa çıkarken süper ama belli bir hızdan sonra "noluyor yahu" dedirtiyor. Gece vardiyasının çıkışı izin olunca zaten 8'e kadar güneş doğmuş oluyor bir yemek ye, yola çık derken 9'a geliyor. Yine de bu pazar biraz çıkıp sürsem iyi olacak.

Maşaya da küçük bir düzeltme ile hallettim belli dahi olmuyor.

sokakkedisipisipisi

Daimi Üye
Tepki
737
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Cyclocross
Teşekkür ederim, ara ara işten fırsat buldukça biniyorum (2 haftada bir). Yıllık izinde Manisa - Denizli yapma niyetim var. Yıllık izin 25 Mayıstan ertelene ertelene 1 Ekime kadar geldi. Sürekli ottan çöpten sebepler öne sürüldü, bu sefer de yasak gelirse ne olacak diye çekincem başladı. İnşallah sıkıntılı bir durum olmazda çıkarım, yalnız yol bisikletinden sonra 38T x 11-42 oranı rampa çıkarken süper ama belli bir hızdan sonra "noluyor yahu" dedirtiyor. Gece vardiyasının çıkışı izin olunca zaten 8'e kadar güneş doğmuş oluyor bir yemek ye, yola çık derken 9'a geliyor. Yine de bu pazar biraz çıkıp sürsem iyi olacak.

Maşaya da küçük bir düzeltme ile hallettim belli dahi olmuyor.
Ehehehe 11.42 39 ile kullanıyorum bende. Fenaa bişey. Rahat keyfi usulca gitmek harika 👍👍👍

• Beğen
Tepkiler: necmeddin ve MakRo

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.133
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Aslında güzel bir kombinasyon ile toplanmış bir bisiklet oldu. Bu son sürüşte de oldukça keyif aldım fakat uzun sürüşte şunun farkına vardım kadro boyu bana küçük geliyor gidon yükseltme vs olmasına rağmen omuz ve boyun bölgemde ciddi ağrılara sebep oldu. Bisikleti zaten memlekette bırakmak istiyordum ama ev ortamını düşününce satmanın daha iyi olacağına karar verdim. Aslında yurt dışında güzel bir kadro bulup disk frenli mtb grup seti kullanacağım tek bir bisiklet yapmak istiyordum fakat komple satmamın daha iyi olacağına karar verdim malum döviz uçuşlarda iken 100 dolarlık bir kadro bile vergisiyle 800-1000 arası bir fiyata gelecek. Zaten işten çok vakit ayıramazken ekstra bir masrafa gerek yok. Severek topladım boyadım, keyfine vardım ama 10km'den uzun her turda ağrılar başlıyor. Pazartesi iş başı için geri döneceğim, oradaki parçaları da toplayıp ilana koyacağım. Kasımda 5 gün iznim daha var onun için geri gelirim satabildiğimi satarım. Tercim parça parça satmak.

IMG_20200830_180459.jpg

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.133
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bisikletin uzun turda küçük geldiğini deneyimledikten sonra satmaya karar vermiş ve Denizli'de bırakmıştım, yıllık izinde geri gidip alacaktım sonra pandemi izinlerin iptali derken bisiklet Denizli'de ben Manisa'da kaldım. Geçenlerde bir tane cromo kadro önerisi geldi bisiklet kadro olarak uygun gelecek olsa da 26" olunca yeniden dağ bisikleti ilanı açmaya karar verdim ve iki tane ilan buldum. Şimdilik konuşma aşamasındayım tam netleşmiş durumda değil ama ikisinden bir tanesini alacağım kesin. Her iki durumda da sabit maşa yine aynı grup set duruma göre veya büyük olasılıkla düz gidon (flatbarlı) çakma gravel olacak. Kadroyu da artık satabilirim. İş yerinden izin alabilirsem Denizli'ye gidip bisikleti getireceğim, zaten sahibinden ve buradan ilan açarım.

necmeddin

Acemi Balıkçı
Tepki
12.807
İsim
necmeddin
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bisikletin uzun turda küçük geldiğini deneyimledikten sonra satmaya karar vermiş ve Denizli'de bırakmıştım, yıllık izinde geri gidip alacaktım sonra pandemi izinlerin iptali derken bisiklet Denizli'de ben Manisa'da kaldım. Geçenlerde bir tane cromo kadro önerisi geldi bisiklet kadro olarak uygun gelecek olsa da 26" olunca yeniden dağ bisikleti ilanı açmaya karar verdim ve iki tane ilan buldum. Şimdilik konuşma aşamasındayım tam netleşmiş durumda değil ama ikisinden bir tanesini alacağım kesin. Her iki durumda da sabit maşa yine aynı grup set duruma göre veya büyük olasılıkla düz gidon (flatbarlı) çakma gravel olacak. Kadroyu da artık satabilirim. İş yerinden izin alabilirsem Denizli'ye gidip bisikleti getireceğim, zaten sahibinden ve buradan ilan açarım.
Sağlık olsun ve en önemlisi de canın sağolsun. Elinden her iş geliyor. Yeteneklisin vesselam. Sürmek kadar , kendi bisikletini toplayabilecek yetenek herkese nasip olmaz. Bazen emek verdiğin şeyler elinden çıkabiliyor. Bunlar hayatın olmazsa olmazı. Her halükarda harika işlere imza atacağına inancımız tam. :harika:

1adam

Üye
Tepki
2
İsim
Ufuk güler
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Cyclocross
Mosso monza 2.el alacağım alacağım 2018 bildiğiniz gibi sora set ek olarak SHIMANO rx05 jantı var ne 3000 anlaştım ne dersiniz?İşe git gel için kullanacağım. Teker de continental sportcontract 700x38?

Tepki
43
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Katlanır
Maalesef centerlock rotorları bekliyorum hala. İnternette 60 lira olan ürünü 70 liraya satmaya çalışan esnaflardan dolayı yine interneti tercih ettim bekliyorum şuan. Freni hidrolik fren ile her hangi bir deneyimim olmadığı için anca V fren ile kıyaslayabilirim.

Bu geçen sürede frenler nasıl bir performans gösterdi acaba?

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.133
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bu geçen sürede frenler nasıl bir performans gösterdi acaba?
Vallahi bisikleti yaklaşık 300-350 km kadar kullandım kadro boyu uyumlu olmadığı için sattım. Daha sonrasında hidrolik fren kullanmaya başladım. Hidrolik fren performansı beklemiyor ve standart tip tek taraf baskı yapan mekanikten iyi olsun diyorsanız makul ama hidrolik frenle ilgisi alakası yok.

Tepki
43
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Katlanır
Vallahi bisikleti yaklaşık 300-350 km kadar kullandım kadro boyu uyumlu olmadığı için sattım. Daha sonrasında hidrolik fren kullanmaya başladım. Hidrolik fren performansı beklemiyor ve standart tip tek taraf baskı yapan mekanikten iyi olsun diyorsanız makul ama hidrolik frenle ilgisi alakası yok.
Bisikletim katlanır olduğundan (katlama esnasında borulara zarar verebilme ihtimali var.) ve hidrolik sisteme geçersem vites kolu vs değişmem gerektiğinden bu sistem aklıma yattı gibi.
Kartal-Uğur Mumcu bölgesinde oturuyorum ve evimin rakımı 200m civarı. Ortalama %5 eğimli bir inişim var. İş dönüşü ise Maslak'tan İstinye'ye %8-15 arası eğimli 2 km'lik bir inişim var. Bu inişlerde mekanik disk fren biraz tedirginlik yapabiliyor.
Sistem ile ilgili şunları sormak isterim.
1) Hidrolikteki gibi küçük kuvvetlerle teker kitlenebiliyor mu? Mekanikte teker kitleyecek şekilde yapabilmek için çok ince ayar çekmek gerekiyor. Yapılmazsa sürtünme yüzünden gidişi zorlaştırabiliyor.
2) Telin esnemesi ve sürtünmesi olacak, kaçarı yok. Çok can sıkıcı vaziyette midir?
Bu sistemin benim için avantajları
1) Mevcut durumumda 300TL civarına çifti getirtilebiliyor. Hidrolik sistem alsam en dandiğinden 400-450 tl fren seti 150-200tl vites kolu derken 2 katı fiyata gelecek. Gerçi amörtisör taktırmadan ön tarafı hidroliğe geçirmeyi düşünmediğimden bu setin çifti hidroliğin teki fiyatına denk düşecek benim için.
2) İlerleyen zamanlarda elektrik kiti takma düşüncem var ve bu kitlerin basınca elektriği kesen kendi fren kolları var. Bunları hidroliğe uyarlamak gerekecek.
3) En büyük sıkıntım ise bahsettiğim katlama mekanizmasının durumu. Vapura-metroya binerken vs acele katla aç işlemleri yapmam gerekebiliyor. Hidrolik hortulu eğilip bükülmelerde, uzun kullanımda sorun çıkarabilir gibi gelmekte.
İki sistem arasında gidip gelmekteyim. Ara ara aklıma çılgın projeler vs de gelmekte. En son uzun inişler için koşucuların kullandığı paraşüt dirençlerden kullanmayı bile düşündüm. Daha da uçuk Zihni Sinir projeleri kafamı karıştırmadan bu meseleyi halletmek istemekteyim.

• Beğen
Tepkiler: BF Okuru