Menisküs yırtığı

Aliuysalo7

Üye
Tepki
72
İsim
Ali UYSAL
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Felt
Bisiklet türü
Cyclocross
Eski bir *gym rat* olarak bir çok sakatlanma yaşadım ve yaşıyorum size tecrübeme dayanarak şunu söylemek isterim.
Tendonlar hiç bir zaman kendiliğinden durduk yere iyileşmezler, ilerleyen sürelerde belki ağrınız azalabilir fakat en ufak bir harekette yine tetiklenebilir ve daha kötü duruma gelebilir.
Tendonlara giden damarlar belirli sayıdadır ve normal bir kasa göre kan akışı neredeyse hiç yok denilebilecek kadar azdır o yüzden iyileşme gösteremezler.
İstediğiniz kadar jel sürün, hap kullanın veya vitamin alın bir etkisi olmaz.
İki çeşit yöntem izleyebilirsiniz bunun için. 1. Yöntem proloterapi yöntemi ile iyileşmeyi deniyebilirsiniz eğer 1. yöntem işe yaramaz ise ameliyat son çağre olarak düşünülebilir.

Ben bursa da tedavi olmuştum tendon kopmasından, iyileşmem toplamda bir kaç senemi almıştı.
Proloterapi yi sizden ögrenmiş oldum an itibariyle bu alanı araştıracağım, doktorun söylediği kendiliğinden iyileşme süreci muhtemelen kopan bağ kemiğe yapışıyor böylece işlevini kısmen de olsa yerine getiriyor ama ileride sorun açma ihtimali çok yüksek. Eğer ki ameliyat olursam en az 1 sene toparlanma süreci olacak dile kolay.

Şuan nasıl peki mr çektirdiniz mi süreç bittikten sonra ağrı sızı yada hareket kısıtlığı varmı?

Scudo

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
6.112
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Proloterapi yi sizden ögrenmiş oldum an itibariyle bu alanı araştıracağım, doktorun söylediği kendiliğinden iyileşme süreci muhtemelen kopan bağ kemiğe yapışıyor böylece işlevini kısmen de olsa yerine getiriyor ama ileride sorun açma ihtimali çok yüksek. Eğer ki ameliyat olursam en az 1 sene toparlanma süreci olacak dile kolay.

Şuan nasıl peki mr çektirdiniz mi süreç bittikten sonra ağrı sızı yada hareket kısıtlığı varmı?
Kopan bağ halk arasındaki adıdır, asıl ismi tendondur. Eğer sakıncası yok ise MRI raporunuzu görebilirmiyim? Kopan bir bağ eğer grade 2 veya 3 değil ise kendi kendine tekrardan uzayıp koptuğu yere yapışma ihtimali yoktur maalesef. Proloterapi ve PRP tedavisine göz atabilirsiniz. Ben proloterapi tedavisi sayesinde iyileştim ameliyatsız.
Toplamda sakatlanmalardan 14 kere MRI girmiş biri olarak inanırmısınız bir doktor kadar anlayabiliyorum raporlardan :D.

Benim vücudumun çoğu yerinde kopuk yırtık var, omuzum da bulunan infraspinatus tendonu grade 2 seviye de yırtılmıştı. Tedavi olmadan önce epey ağrıyordu ve acıyordu fakat tedavi olduktan sonra bir şeyim kalmadı. Tabi tedavi olup yatmadım, spor salonunda omuz güçlenme hareketleri yaptım.

Aliuysalo7

Üye
Tepki
72
İsim
Ali UYSAL
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Felt
Bisiklet türü
Cyclocross
Kopan bağ halk arasındaki adıdır, asıl ismi tendondur. Eğer sakıncası yok ise MRI raporunuzu görebilirmiyim? Kopan bir bağ eğer grade 2 veya 3 değil ise kendi kendine tekrardan uzayıp koptuğu yere yapışma ihtimali yoktur maalesef. Proloterapi ve PRP tedavisine göz atabilirsiniz. Ben proloterapi tedavisi sayesinde iyileştim ameliyatsız.
Toplamda sakatlanmalardan 14 kere MRI girmiş biri olarak inanırmısınız bir doktor kadar anlayabiliyorum raporlardan :D.

Benim vücudumun çoğu yerinde kopuk yırtık var, omuzum da bulunan infraspinatus tendonu grade 2 seviye de yırtılmıştı. Tedavi olmadan önce epey ağrıyordu ve acıyordu fakat tedavi olduktan sonra bir şeyim kalmadı. Tabi tedavi olup yatmadım, spor salonunda omuz güçlenme hareketleri yaptım.
Mr e-nabız üzerinden görülüyormuş çıktısını bu sefer alamadım.4 sene öncesinde 2. Derece yırtık vardı doktor dikkat edersen toparlar demişti.Hiç ağrı sızı olmayınca unuttum oradaki hasarı sonraları düzelmiştir diye umut ederek yaşamaya devam ettim 🙂 Bu sefer ki sonuçta tamamen kopmuş dedi doktor. Sizin durumunuz bi nevi benim umudumu ciddi anlamda yükseltdi.Çünkü baya badire atlatmışsınız.Bundan sonra ki yaşamınızda Allah sağlığınızdan gram eksiltmesin🤲🏽 benim daha ilk kez başıma geldi, raporun süresinin bitmesine az kaldı tekrar mr gireceğim merakla bekliyorum.

• Beğen
Tepkiler: StanicEnemy

BurakLEE

Daimi Üye
Tepki
107
İsim
Burak
Bisiklet
Giant
grade 1 ve 2 menisküs için sıcak kaplıcada su tedavisi ile kan akışını canlandırmak işe yaramaz mı?

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
6.112
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
grade 1 ve 2 menisküs için sıcak kaplıcada su tedavisi ile kan akışını canlandırmak işe yaramaz mı?
Kaplıca tedavisi tamamen koca karı ilacıdır. İşe yaramaz. Menisküs e giden damarlar çok kısıtlıdır özellikle iç menisküse takviye sağlayacak damar bulunmaz. Bu yüzden de iyileşme gerçekleştirmez vücut. Proloterapi tedavisini deneyebilirsiniz, iyileşme oranı vardır.

• Beğen
Tepkiler: BurakLEE

nhtpkl

Daimi Üye
Tepki
461
İsim
Nihat
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
geçmiş olsun Allah acil şifalar versin

BurakLEE

Daimi Üye
Tepki
107
İsim
Burak
Bisiklet
Giant
o tedaviyi nerden alabilirim? bende dış menisküs seviye 1 zorlanması var. menisküsün en dışı ve ortasında kan varmış en içte yokmuş, üç tabaka şeklinde yani... dış ve orta iyileşiyormuş.. KONDROMİN adlı ilacı alıp kullansam kafama göre zarar olur mu? bazısıda Genacol Plus öneriyor bunları alıp kullansak 1 defalık 3 ay boyunca zararı olur mu

Son düzenleme:

Taygun Kon

Forum Demirbaşı
Tepki
1.522
İsim
Taygun K.
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
o tedaviyi nerden alabilirim? bende dış menisküs seviye 1 zorlanması var. menisküsün en dışı ve ortasında kan varmış en içte yokmuş, üç tabaka şeklinde yani... dış ve orta iyileşiyormuş.. KONDROMİN adlı ilacı alıp kullansam kafama göre zarar olur mu? bazısıda Genacol Plus öneriyor bunları alıp kullansak 1 defalık 3 ay boyunca zararı olur mu
Siz doktorsuz hiçbir şey yapmayın. Doktorlar zaten öyle ilaçları tavsiye ediyorlar gidince.
Ben hala ara ara toparlama yaşıyorum, ama bacağım baya sağlam gibi. Fena bir rahatsızlık. Geçmiş olsun.

• Beğen
Tepkiler: BurakLEE

Mythshaman

Daimi Üye
Tepki
464
İsim
Bora KARA
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Sağ dizimde 3 tane sol dizimde ise bir tane lateral yırtık var. Kaslarınızı güçlü tutup dizlerinizide zorlamadiginiz sürece problem olmuyor.

Bisikletin üzerinden inmiyorum desem yeridir. İşe gidiş geliş, çarşıya pazara, yakın bakkala bile bisikletle giderim. Uzun sürüşler yapmam, bisiklette asla şu kadar hızlı gidicem, kadansım şu kadar olsun, birilerine yetiseyim diye zorlamam, uygun viteste düz yolda 15-20 km/h civarı hız ile etrafı seyrederek giderim, dik rampa zaten yok ciktigim. Hafif rampalarda hızımı azaltırım ama durma noktasına gelmem, zorlanmayacağım kadar.

Ne diz agrisi var nede zorlanma şu anda. Doktorum operasyon tavsiye etmedi, anestezi almak istemiyorum. Yaslaninca, kasların zayıflamaya baslayip gercekten sikinti yasamaya baslayinca o zaman gelirsin ameliyat icin dedi. Günlük hayatimi ve bisiklet binmeme hiç etkisi yok şu anda bu yırtıkların.

BurakLEE

Daimi Üye
Tepki
107
İsim
Burak
Bisiklet
Giant
hibiskus çayını günde 1-2 kez, kuşburnu aldım onu çay yapıyorum, akgünlük sakızı aldım günde 1 kere yutuyorum, bunları aktardan aldım. diz sıvısınıda artırıyormuş. glukozamin aldım, tip2 kolajen, kemik suyu, kuyruk yağını karıştırıp içmeye çalışıyorum haftada 2-3 kez. yine n11 de kuyruk yağı kremi aldım (antik yağ instagramı var )sabah akşam sürüp streçliyorum. doktor 1 ay sonra gel dedi yine bunları kullanıp röntgen ve emar çektirip değişim var mı bakacağım. 1 aydır dinleniyorum tedavi için. sporu bıraktım. doktor naprasyon plus hap ve krem verdi onları da kullanıyorum. tendon bandı verdi dizime hergun takıyorum destekliyor. sabah akşam buz uyguluyorum dizdeki ödem için araya peçete koyarak.... herkese acil şifalar.

• Beğen
Tepkiler: osmancan71

osmancan71

Forum Bağımlısı
Tepki
2.375
İsim
osman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
hibiskus çayını günde 1-2 kez, kuşburnu aldım onu çay yapıyorum, akgünlük sakızı aldım günde 1 kere yutuyorum, bunları aktardan aldım. diz sıvısınıda artırıyormuş. glukozamin aldım, tip2 kolajen, kemik suyu, kuyruk yağını karıştırıp içmeye çalışıyorum haftada 2-3 kez. yine n11 de kuyruk yağı kremi aldım (antik yağ instagramı var )sabah akşam sürüp streçliyorum. doktor 1 ay sonra gel dedi yine bunları kullanıp röntgen ve emar çektirip değişim var mı bakacağım. 1 aydır dinleniyorum tedavi için. sporu bıraktım. doktor naprasyon plus hap ve krem verdi onları da kullanıyorum. tendon bandı verdi dizime hergun takıyorum destekliyor. sabah akşam buz uyguluyorum dizdeki ödem için araya peçete koyarak.... herkese acil şifalar.
Bu şekilde iyileşme yöntemi olsa 1 aylık süreçte herkese onerılırdı diye düşünüyorum. Bana biraz hayali geldi

Mythshaman

Daimi Üye
Tepki
464
İsim
Bora KARA
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Menisküs yırtığının tek çaresi operasyondur. Yırtık alınmadan yada dikilmeden ne yapılırsa yapılsın, en küçük bir iyileşme olmaz. Yırtık olan herkes bir gün ameliyat masasına yatacak malesef.

Aynı sekilde diz eklemide öyle, aşınma, kireclenme veya sinovyal sıvı kaybını onarmanın hiç bir yolu yoktur. Ekleme sıvı bile enjekte ettirseniz geçici çözümdür. Tüm çözümler geçici yada semptomatiktir. Eninde sonunda operasyon gecirip diz protezi taktıracaktır bu kişilerde.

O yüzden eklemlerinizi asla zorlamayın. Profesyonel degilseniz ve bu işten para kazanmiyorsanız. Belki 90 yasina kadar yasayacaksiniz genelde 70 den sonrada operasyona pek sicak bakmazlar. 20 sene topallayarak yürürsünüz, yere dusen birseyi almak icin dizinizi kıramazsınız bile.

rawnerve

Üye
Tepki
31
İsim
Okan
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Yıllar geçmiş olsa da ben de yazmak istedim. 2023 Mayıs sonunda kilitlenme olduğu için sol dizimden kapalı ameliyat olmak zorunda kaldım. İç menisküsün 1/3 kısmı alındı. 3ay sonra yarım saatlik bir pedal çevirme denemesi yaptım. Akşamına hafif bir ağrı ve yanma başladı.