Klasik bisiklet üzerine lakırdılar

-Deniz-

🌴🌴🌴🌴
Tepki
904
İsim
Deniz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Jantları ben toplamıştım. Gerginlikler ölçülü, teller jant yüzeyine çıkmıyor. Dikey ve yanal yalpalama da yok. Düzgün yaptığımı sanıyordum ama işte aşırı sola kaçık olmuş. Ne çok detay varmış arkadaş ya. Şimdi kısa tel işine girersek zaten mahvolduk. Telleri set halinde iki boy almıştım. Daha da kısası için yeniden masraf. Murat abiyle de konuştuk. Fren yayı da yamulmuş ve sonrasında başa iş açacak gibi. Hazır telleri dağıtıyorken fixie yapıp vites, fren uğraşmadan takılayım diyeceğim sonunda 😄

Scudo

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
(link)

Tamamen turculuğa dönmüş olmam nedeniyle elimde 3 yıldır hiç kullanmadığım bu bisikleti satmak istiyorum. Kaçtan satışa koymam gerekir. Yardımcı olursanız sevinirim. Saygılarımla.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.723
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@mehmetsunu Sahibinden'deki çelik yol piyasasına sık sık bakan biri olarak bu bisikletin 20,000'den aşağı verilmemesi lazım derim.

• Beğen
Tepkiler: mehmetsunu

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.723
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
USTAm bu teker ortalanmaması bende de var. Ama akord iyi. Neye zararı olur? Hıza etkisi yüzde kaç olur?
Tekerin akortunun hızlı kaçmasına sebep olur azıcık. İki teker birbiriyle çakışmadığı için dengesiz bir gidişi olur bisikletin. Düzeltilmesi lazım.

• Beğen
Tepkiler: Sinyor

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.723
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Özelden sordum 1700 TL dedi. Fırsat mı kazık mı bilmem, çünkü model ve piyasası hakkında hiçbir bilgim yok. Belki bir cevher çıkar ve burada ilgilenen olur diye paylaşayım dedim.

1750 'ye alınır bence. Ama çok zaman verceksin adam etmek için. Üstündeki dişliler çıkartılıp kamalı aynakol ve single ruble ile nostaljik bir single yapılabilir. Bu iskelete koç dümen (dropbar) olmamış. Roadster gidon lazım. Alırsan ön tekeri çöpe atma alırım ben.

• Beğen
Tepkiler: Covanni ve MakRo

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.723
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
27 inç, 686 mm'ye tekabül ediyor ama bu çemberlerin dış çapı 642 mm civarı geliyor yani 25 - 25.5 inç arası bi uzunluk. Lastik takılmış ve lastiğin şişik hali de 71 cm civarı geliyor, yani 28" civarı. O zaman neden 27" diye anılıyor bu jantlar?
Hazır elimdeyken ölçeyim dedim. 27"lerin isimlendirilmesinde bir yanlış yokmuş. 32 mm genişliğinde lastik ile şişik halde tam 27" (686 mm) geldi. Şişik halde 71 cm gelmiyomuş yani, yanlış yazmışım. Asıl yanlışlık 28" lere 28" demekte imiş. Üstünde ince teker varken 28" (71.1 cm) gelmesi mümkün değil.

20240205_215238.jpg

Haluk Eke

Daimi Üye
Tepki
1.300
İsim
Haluk Eke
Başlangıç
1956—57
Bisiklet
Specialized
Hazır elimdeyken ölçeyim dedim. 27"lerin isimlendirilmesinde bir yanlış yokmuş. 32 mm genişliğinde lastik ile şişik halde tam 27" (686 mm) geldi. Şişik halde 71 cm gelmiyomuş yani, yanlış yazmışım. Asıl yanlışlık 28" lere 28" demekte imiş. Üstünde ince teker varken 28" (71.1 cm) gelmesi mümkün değil.

314410 dosyayı görüntüle
Can, o dış çapı 642 mm gelen çemberin 27 inçlik olduğuna emin misin? Çünkü dış çapı 642 mm olan bir çember lastik oturma payı olarak 2 taraftan toplam 20 mm düşüldüğünde tam 622 mm yapıyor ki, bu da biliyorsun 28 lik tekerin jant ölçüsü oluyor. Sanırım o ölçtüğün 27 değil 28 inç diye bilinen ve yaygın kulandığımız çemberlerden. 27 inç çemberin lastik oturma çapı 630 mm' dir. Buna toplam 20 mm çember yanağını eklendiğinde çember dış çağının 650 mm olması gerekir. Bu durumda ölçtüğün çember 27 inç değil bildiğimiz 622 mm lik 28 inç diye anılan bir çember olmalı.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.723
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Fotodaki çember 27" abi. Çünkü nerden biliyorum, üstündeki lastik 27" lastiği (dikkatli bakınca "32-630" yazdığı görülüyor fotoda). Ve bu lastiği elimle geçiremeyip levye kullanmak zorunda kalmıştım. Fotodakinin çapı 640 mm geldi. Bendeki başka bir 27" çember ise 642 geldi. Ama 27" olarak geçen bir çemberin 650 mm gelebileceğini sanmıyorum. Lastik 642'lik çembere levyeyi baya zorlayarak geçiyor, 650'lik çembere geçmesi imkansız.

Velhasıl-ı kelam, 27" tekerler şişikken gerçekten de 27" geliyor, ama 28" tekerler 28" (71.1 cm) gelmiyor anormal geniş lastik kullanılmadıkça. Gizem devam ediyor :okyrm:

PuncherZ

Puncher
Tepki
5.355
İsim
Ziya D. Bilgitoğlu
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Cipollini
Bisiklet türü
Yol bisikleti
29 jantta 29 inc değil onda da 29 inç için epey yüksek bir lastik takmak gerekiyor. Zaten onunda çember boyu 28 inç ile aynı.

Haluk Eke

Daimi Üye
Tepki
1.300
İsim
Haluk Eke
Başlangıç
1956—57
Bisiklet
Specialized
Fotodaki çember 27" abi. Çünkü nerden biliyorum, üstündeki lastik 27" lastiği (dikkatli bakınca "32-630" yazdığı görülüyor fotoda). Ve bu lastiği elimle geçiremeyip levye kullanmak zorunda kalmıştım. Fotodakinin çapı 640 mm geldi. Bendeki başka bir 27" çember ise 642 geldi. Ama 27" olarak geçen bir çemberin 650 mm gelebileceğini sanmıyorum. Lastik 642'lik çembere levyeyi baya zorlayarak geçiyor, 650'lik çembere geçmesi imkansız.

Velhasıl-ı kelam, 27" tekerler şişikken gerçekten de 27" geliyor, ama 28" tekerler 28" (71.1 cm) gelmiyor anormal geniş lastik kullanılmadıkça. Gizem devam ediyor :okyrm:
Sevgili Can, örülmüş bir jantın çapını doğrudan ve tam doğru olarak ölçmek imkansızdır. Çünkü göbeğin şişkinliği nedeniyle kullanılan metre veya masura ortada kavis yapacak ve ölçüm değeri örneğin 622 lik bir jantta yaklaşık 1 cm fark yaratacaktır.

IMG_20240207_143906.jpg

Örülmemiş jantta da muhtemel ovallik nedeniyle, metre merkezden geçmiş olsa da her noktada farklı değerler elde edilecektir. Burada dikkatli bir ortalama ile doğru sonuca ulaşılabilir ancak.
ertro2.jpg
Biliyorsun 28'lik jantlarda 622 olan ölçü aşağıdaki resimde BSD ile verilen uzaklıktır. Jantın üzerinde lastik varsa bunun ölçüm noktalarını belirleyip tam bir ölçüm yapmak yine imkansızdır. Ancak bunu jantın dış çapından içeri doğru 1 mm varsayımı yaparak telafi etmeye alışırsın bir şekilde.

ertro1.jpg
Lastikler janta kolay geçer veya zor geçer. Asıl gizem burada, yok efendim lastik hooklessmiş, jant hookedmuş, lastik tubeless veya tubeless ready imiş jant farklı imiş, vs. vs. izahlar var, ama yine de biz bazı lastikleri janta 1 dakikada takabilirken, bazılarını yarım saatte 2-3 kişi ittire kaktıra ancak takıyoruz. Bu dediğim lastik ve jantlar da iyi markalar hem de. İnternette 50 video da seyretsen sonuç değişmiyor Herkes icabında uzman videocu, ama sonuç yok.

Aşağıda verdiğim tablo nette her yerde bulduğumuz tablo. 27 inç oldumu BSD değeri 622 mm, 28 oldumu 630 mm. Bundan ötesi ölçümler doğru değil demektir.

ertro3.jpg

Bu arada mesleki bir deneyimimi kısaca anlatayım: Ben sistem yazılımcısıyım ve kodlamayı da kendim yaparım. Yazarsın sayfalarca, hadi bakalım çalıştırırsın yazılımı... hatalar dökülür. Düzeltirsin bir yerde bir mesaj, bilmemne girişinde bilmemne hatası var. Yazdıklarına bakarsın olamaz öyle birşey. Bu derleyici bozuk, bug var falan diye ortalıkta gezinirsin. Bir yandan da içinde hep bir kuşku, cümle alem kullanıyor da kimseden ses çıkmıyor, tek bende mi bu arıza falan dersin zor da olsa. Şansın varsa biraz sonra yoksa yatıp uyuyup kendine geldikten sonra "haaa, vay be dersin". Burada da benzer duyguları hep yaşarız. O ona uymaz, bu buna uymaz, ama o ona uyar...

Şimdi benim sana aktaracak bildiklerim bu kadar. Gizeminin çözümünü senden merakla bekliyorum:harika:

Son düzenleme:

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.723
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Aşk olsun abi. Tabii ki tel üzerinden ölçmüyorum. Böyle ölçüyorum. Birbirinin 180 derece karşısına gelen tel deliklerine hizalayarak. Şerit metrenin doğrusallığı bozulmadığı için ölçümde bir hata olmuyor.

AAAAAAAA.jpg

Levyeyle geçirme konusundan neden bahsettim, bu çember 28" olsaydı, levyeye gerek olmadan geçerdi bu 27" lastik.

PuncherZ

Puncher
Tepki
5.355
İsim
Ziya D. Bilgitoğlu
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Cipollini
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Jant stickerlarını hep 630mm luk daire üzerinde hazırlıyorum. Bire bir çember ile uyuşuyor.

Covanni

Üye
Tepki
139
İsim
Oki
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti

1750 'ye alınır bence. Ama çok zaman verceksin adam etmek için. Üstündeki dişliler çıkartılıp kamalı aynakol ve single ruble ile nostaljik bir single yapılabilir. Bu iskelete koç dümen (dropbar) olmamış. Roadster gidon lazım. Alırsan ön tekeri çöpe atma alırım ben.
Hocam konumum itibarı ile maalesef almam mümkün değil. Burada bisiklet toparlamam imkansız. Ben belki bir fırsattır ve burada değerlendiren çıkabilir diye paylaştım. Ama güzel bilgileriniz için yine de teşekkürler.

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.010
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer

Arkadaşlar bu Gimondi satılık ilanı vereceğim . Ne kadar eder ? Ya da restore etmek isteyen var mı ?

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.723
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
bir restorasyon videosu çekseniz bizler de afiyetle seyretsek?
Şimdiye kadar boya kazımaları kumlamacıda, boyayı da fırın boyacıda yaptırdım hep. Bundan sonra bütün aşamaları kendim yapacağım. Haliyle boyamada deneme yanılmalar yapıp ustalaşmam gerekiyor. Tabancanın tazzik ayarı, tinerin ne oranda konulacağı, boyanın ne sıcaklıkta yapıldığı, kururkenki ortam sıcaklığı, bunların hepsi boyanın ömrünü (metale ne kadar iyi yapıştığını) değiştiriyor. Geçen yaz apartman bahçesinde hava tabancasıyla boya denemeleri yaptım ama bu işte tam ustalaşmadan apartmandakilerle papaz oldum (balkonda otururken boya kokusu geliyormuş) ve engellediler orada boya yapmamı. Boya yapabilmek için bi yer arıyorum bu aralar. Bulunca paylaşıcam bütün aşamaları.