Kendi ellerimle topladığım ilk bisiklet. Genesis Vapour CCX Team

gezgin gezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.600
İsim
mehmet emin
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
10 numara olmuş abi. Eline sağlık.
Teşekkürler.

Güle güle kullanın. Dişli oranlarına bakılırsa yüksekleri hedefliyor olmalısınız. Ağrı, everest vs. :D
Teşekkürler.
Dişli oranlarına gelince.Çok hızlı sürüş yapacak yada tepeleri tırmanacak güçlü bacaklarım da yok.
40km hızın üstüne hemen hemen hiç çıkmayan, ortalama hızı 22-25km olan biriyim.
50x34 ikili aynakollar olduğu zaman arkadaki 11,12,13t dişliler tertemiz kalıyor :D
Ondan tekli, küçük aynakollar kullanıyorum.
Daha önce 34t slx aynakol kullanıyordum da buna takamadım onu. (mtb aynakollar bb86 göbekli yol kadrolarına uymuyor. bb92 yada bb89.5 göbekli kadro gerekiyor.)
Slx olmayınca başka bi tekli 44t aynakol buldum. 44t fazla bile geldi. Sram tekli yol aynakollarına en küçük 38t takılabiliyor. Bulabilirsem 38t dişli takacam ama yerli satıcılarda bulamadım. Yurt dışı sipariş vercem olmazsa.
Bi yandan da düşünüyorum. 2.5mm lik halkalar var. onlardan 2 tane kullanarak mtb göbeği bu kadroya takmam mümküm olur mu? bi ara deneyecem. olursa 34t slx'e geri döncem. :D
Bir de oturduğum eve gelirken %10-%15 eğimli bi ölüm yokuşu var(çoğu zaman yürüyerek çıkıyorum ya:). fazla zorlamadan çıkmak için küçük aynakol gerekiyor.

Scudo
Tepki
97
İsim
Adnan Aydınoğlu
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Cyclocross
Hayırlı uğurlu olsun güle güle kullanın. Birde tekli aynakol kullanımı tecrübelerini paylaşırmısınız. Bende tekli aynakola niyetlendim bi ara ama büyük ve küçük dişlilerde çapraza kalırmı diyorum ?

gezgin gezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.600
İsim
mehmet emin
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
Hayırlı uğurlu olsun güle güle kullanın. Birde tekli aynakol kullanımı tecrübelerini paylaşırmısınız. Bende tekli aynakola niyetlendim bi ara ama büyük ve küçük dişlilerde çapraza kalırmı diyorum ?
Teşekkürler.

Tekli aynakol, büyük ve küçük dişlilerde biraz çapraza kalıyor. Ama sorun çıkaran bir durum değil. Ortadaki dişlileri kullanırken ise zincir düz duruyor. Genelde de ortadaki dişlilerde olduğundan pek bir kayıp yok.
En randımanlı vites sistemi mi değil? 2li aynakollarda güç kaybı daha az olur, zincir ömrü de daha uzun olur. Yarış, yüksek hız vs. için ikili aynakol daha iyi.
Kullanım kolaylığı, basitlik, kolay temizlik vs. isteyen birisi için(benim gibi) tekli aynakol gayet ideal.

Eduardo Bianchi

Daimi Üye
Tepki
358
İsim
Eduardo Bianchi
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Colnago
Bisiklet türü
Yol bisikleti