İstanbul Eskişehir hızlı tren ve Katlanır Bisiklet

Üye Adı

Forum Bağımlısı
Tepki
1.149
Bisiklet
Dahon
merhaba arkadaşlar.
Bu perşembe 2 günlüğüne Eskişehir gezisi yapacağım. Hızlı Trenle seyahat edeceğim. Tecrübesi olan arkadaş var mı? KBler trene alınıyor diye okumuştum. Emin olmak istiyorum. Teşekkür ederim.

Scudo

gezgin gezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.600
İsim
mehmet emin
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
(link)

Banliyö Trenleri ve Marmaray trenlerinde;

-Pazar ve milli bayram günleri hariç diğer günlerde yolcu yoğun saatler (zirve saatler) olan 07.00-09.00 ila 16.00-20.00 saatleri dışında bisikletler trenlerde, yolcu beraberinde küçük el bagajı kabul edilerek, taşıma için ayrıca bir ücret alınmadan taşınacaktır.
-Yolcu yoğun saatlerde ise trenlere kesinlikle bisiklet kabul edilmeyecektir.
-Yolcu yoğunluğu olmayan pazar günlerinde ve milli bayramlarda gün boyunca bisikletler taşımaya kabul edilecektir.
-Bisikletler tüm vagonlara kabul edilecek ve varsa bisiklet taşıması için ayrılan boşluklarda veya ara boşluklarda yolcu geçişini engellemeyecek şekilde taşınması gerekmektedir.
-Yolcu başına sadece bir adet bisiklet taşınmasına izin verilmektedir.
-Asansörlerde, yürüyen merdivenlerde, trenlerde ve trenlere iniş binişlerde kendilerine ve/veya diğer yolculara verilecek her türlü zarar ve ziyandan bisiklet sahibi sorumludur.
-Turnike olan bölgelerde bisiklet geçişleri engelli turnikelerinden yapılacaktır.
-Bisikletlerin trene yükleme, trende muhafaza ve trenden indirme işlemleri bisiklet sahibi tarafından yapılacaktır.
- TCDD TAŞIMACILIK A. Ş.'ne , kendilerine ve/veya diğer yolculara verilecek her türlü zarardan bisiklet sahibi sorumludur.

YHT`lerde;

-YHT`lerde el bagajları için ayrılmış bölmeye sığabilecek ölçüde katlanabilir bisikletler,yolcu yanında küçük el bagajı olarak kabul edilecek, yolcusu beraberinde ücretsiz taşınmaktadır.
–YHT`lerde katlanamayan bisikletlerin taşınmasına kesinlikle izin verilmemektedir.

Anahat ve Bölgesel Trenlerde;

Sadece tren teşkilatında furgon veya furgon bölmesi olan trenlerde, katlanamayan bisikletler yolcu yanında küçük el bagajı olarak kabul edilecek, ücretsiz taşınmaktadır.
-Teşkilatında furgon olmayan trenlerde, bagaj bölmesine sığabilecek ölçüde katlanabilir bisikletler, yolcu yanında küçük el bagajı olarak kabul edilecek, ücretsiz taşınmaktadır.
Bu trenlerde katlanamayan bisikletlerin taşınmasına kesinlikle izin verilmemektedir.
-Yolcu başına sadece bir adet bisiklet taşınmasına izin verilmektedir.
-Tren teşkilatında furgon veya furgon bölmesi olan trenlerde, katlanamayan bisikletlerin açık hali ile sığmasının mümkün olmadığı durumlarda tekerlerinin ve pedallarının sökülerek boyutunun yolcu tarafından küçültülmelidir.
-Tüm trenlerde, bisikletlerin trene yükleme, indirme işleri, trende muhafazası, yolculara rahatsızlık vermeyecek ve yolcu geçişlerini engellemeyecek ve emniyetli şekilde olması sağlanacaktır.
-Bisiklet sahipleri kendilerine ve/veya diğer yolculara verdiği her türlü zarardan sorumludur.

TCDD TAŞIMACILIK A. Ş. trenlerde bisiklet taşıma şart ve koşullaırnı değiştirme hakkını saklı tutar.

Tepki
40
İsim
Serhat Küçüközler
Bisiklet
Peugeot
Eski trenlerimi özledim. Hatlar bakımsızdı. Vagonlar kötüydü, lokomotifler arıza yapardı ama bu tarz sorunlarımız yoktu. Küçük bir yük/eşya taşıma bedeli karşılığında bisikletimi taşıyabiliyordum. Çoğu zaman o para alınmıyordu da. Furgon olmasa da en arka vagonun en arka kapısı yük için kullanılırdı.

cem_filiz

Daimi Üye
Tepki
301
İsim
Cem Filiz
Bisiklet
b'Twin
Neden yapsınlar ki? Sonra vatandaşa hizmet edilmiş olunur.. ne gerek var.. (!!!)

Hadi eski sistemler uygun olmayabilir, şurada yeni yapılan trene neden yer bırakılmaz.. İnsan Avrupa'da bisiklet vagonu olan trenleri görünce özenmeyip de ne yapsın..

Üye Adı

Forum Bağımlısı
Tepki
1.149
Bisiklet
Dahon
anlaşılan kimse bu yolcuğu yapmamış, deneyip görmekten başka çare yok. Umarım sorun çıkmadan gider gelir deneyimlerimi paylaşırım.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@Üye Adı Katlanır bisiklet kurallarda yazdığı üzere alınıyor.

Üye Adı

Forum Bağımlısı
Tepki
1.149
Bisiklet
Dahon
@Bisikletli Gezgin teşekkür ederim, online biletimi aldıktan sonra hemen yukarda c/p yapılan kuralları zaten okudum. Hatta TCDD MH arayıp bilgide aldım.
Israrla iki kez sormama rağmen bisikletin bir çanta içinde mi, yoksa çıplak taşınması konusuna açıklık getiremedik. Belliki karşımda konuştuğum arkadaş bu konuda bilgisizdi ve olumlu olumsuz hiçbirşey söylemeyip "katlanır bisikletinizle seyahat edebilirsiniz" dedi.
İlk mesajımda belirttiğim gibi "Tecrübesi olan arkadaş var mı?" ,benim asıl öğrenmek istediğim tecrübeler.

antika

Aktif Üye
Tepki
318
Bisiklet
Tern
Çanta konusunda şüphe ediyorsanız yanınıza 2-3 adet en büyük boy çöp torbası alın, tatsızlık çıkaran olursa kapatırsınız çenesini. Çantanın amacı inip binerken sağa sola, insanların üstüne başına yağ ve kir bulaşmaması.

Tepki
39
İsim
Berkay
Bisiklet
Specialized
@okaancetin Ankara-Eskisehir ve Eskişehir-Ankara YHT hatlarına birkaç defa katlanır bisiklet ile bindim :) katlanır bisikletim Btwin Tilt 500, maalesef el bagajına sığması mümkün değil. Ben de bu yüzden bisikleti bazı zamanlarda büyük valiz bagajina, bazı zamanlarda ise merdiven boşluğuna koymak zorunda kaldım ve bir olumsuzlukla karşılaşmadım.

• Beğen
Tepkiler: Devenez ce que

FoldingRider

Düşündüğünü, yapabildiğin kadar özgürsün
Tepki
625
İsim
foldingRider
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Herkese Merhaba

26 jant katlanır bisiklet ile Yht ye binen oldu mu hiç. Çünkü yönetmelik te şöyle bir detay var aklıma takıldı
WhatsApp Image 2019-07-26 at 11.25.28.jpeg

Bölmeye sığabilecek diyor. Yani '' hop hemşerim bunun tekeri büyük in aşşa yaktım biletini '' derlermi :)

• Beğen
Tepkiler: Devenez ce que

FoldingRider

Düşündüğünü, yapabildiğin kadar özgürsün
Tepki
625
İsim
foldingRider
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kimsenin bilgisi yokmu ya ?

Tepki
44
İsim
Mustafa Boncuk
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@FoldingRider
Daha önceden dahonun katlanan bisikletini aldıklarını görmüştüm ama jant konusunu tam bilmiyorum.

bTwin06

Üye
Tepki
3
İsim
Uğur K.
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Katlanır bisikletle her zaman binebilirsiniz, bir şey demiyorlar. Fakat normal katlanmayan bisikletlerde saat sınırı var