H.Nihal Atsız Paylaşalım Şiirlerini

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.

Bıyıkov

Forum Bağımlısı
Tepki
3.071
İsim
Ayhan Bıyıklıoğlu
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Neyin hazımsızlığıdır Atsız ın şiirleri hayatı yazdıkları yaptıkları sizleri neden bu kadar rahatsız ediyor önce tahammül etmeyi öğrenin bizler kimseye ağzımızı açıp şu şöyle bir hayat yaşamış şuradan buraya kaçmış şu şiirinde şunu demiş demiyoruz şairin yahut yazarın ne yazıp yazamayacağına bizler mi karar veriyoruz ya da yazanların inançlarına görüşlerine karışmıyoruz yazdıkları ile değerlendiriyoruz sadece Atsız ın şiirlerinin paylaşıldığı bir sayfa neyin peşindesiniz pireyi deve yapmaya konuyu çatışma haline getirmeye gerek yok yazının başlığı belli ATSIZ seven ilgilenen girer bakar belki paylaşım da bulunur sevmeyen girmez fikrini zikrini saygı çevresinde kendine saklar girmez illegal bir insan değildir paylaşılan kişi bu kadar basit konuyu daha dallandırıp budaklandırmamak için kesiyorum lütfen ATSIZ ın şiirlerini paylaşın sayfa amacı budur sağlıcakla kalın
Noktalama işareti olmayınca ben çok iyi anlamıyorum yazılanları.

• Muhteşem
Tepkiler: Eshquia™
Scudo
Tepki
1.236
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Bıyıkov Lütfen sayfayı meşgul etmeyin paylaşacaksanız ATSIZ ın şiirlerini paylaşın.
(link)

Son düzenleme:

celilyafes

Aktif Üye
Tepki
228
İsim
CELİL ALPEREN
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Şehir - Tur
''bu ülke delilerle, geri zekâlılarla, ruh hastalarıyla doludur.'' herkesin kendi düşüncesi. Eğer Atsız ırkçıysa kendi düşüncesidir. Özgürlükse buda özgürlük. Ayrıca özgürlük özgürlük diye toplumun ahlakını yozlaştırdılar malum kesim bundan bahsetmiyor. Gazi Mustafa Kemal ''bütün ümidim gençliktedir'' derken gençlerin ahlaksız sokakta caddede çiftleşen veya çiftleşmeye çalışan gençlik olmasını istememiştir. Atatürk'ün arkasına sığınan kesim ilk başta Gazi Mustafa Kemal'in Milliyetçiliğini benimsesinler. Ülkemizin en büyük sıkıntısı, herkes birilerini işine geldiği gibi kullanıyor. Herkesin hatası yanlışı vardır. Hayatın her günü aynı geçmiyor sonuçta. Düşünceler değişebiliyor. Dün tartıştığınız insanla bugün dost olabiliyorsunuz. Eleştirirken, eleştirdiğiniz kişinin bir insan olduğunu yanlış düşüncelere sahip olabileceğini UNUTMAYIN!
ve alıntı (ekşi sözlük) bir paragraf paylaşıyorum:

edebi olarak Atsız'ı eleştirdiğini düşünen mini çakallar Atsız'ın hiçbir kitabını okumamakla övünüyorlar. Türk edebiyat tarihinde yazılmış en başarılı psikolojik romanın yazarı Atsız'dır(ruh adam).
evet, Atsız ırkçıdır ve çok uç görüşleri vardır fakat bu onu edebi açıdan asla küçültmez. Atsız ırkçı olduğu için edebi varlığından çok siyası varlığıyla ele alınmış olsa da, edebi üretkenliği asla tartışılamayacak büyük bir yazardır. bozkurtlar serisi, deli kurt, ruh adam romanları hala çok fazla okunan ve satılan eserlerdir. gerçekten de inanılmaz güzel eserlerdir ve bir nefeste okunurlar.
hem aruz hem de hece ölçüsüyle yazdığı "geri gelen mektup" şiiri bile edebi olarak içimizdeki şeytan romanından ağır gelen adama böyle pervasızca havlamak anca cahillere yaraşacak bir bilgeliktir.

Bıyıkov

Forum Bağımlısı
Tepki
3.071
İsim
Ayhan Bıyıklıoğlu
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
VATAN MARŞI ŞİİRİ​
Kadınlar, kızlar, çocuklar,
Koşacak kutlu ülküye.
Erler yeniden doğacak,
Doğacak Türkçü Türkiye.

Taşında gözü olanın
Yurduna mezar kazacağız
Hainin, soysuzun, döneğin
Alnına "vatan" yazacağız
Hainin, soysuzun alnına
"Yaşasın Turan" yazacağız

Biz güneşin milletiyiz
Gün doğdukça doğacağız
Kainat bizim evimiz
Her yanını saracağız

Alsın kaç can alacaksa
Kan da aksın akacaksa
Bu dünya cehennem olsa
Biz onu da yakacağız

Yetmez Türk'e dünya yetmez
Dört yön, yedi kıta yetmez
Aya çıksak aya, yetmez!
Güneşi de yakacağız

Bir Türk'ün bir damla yaşı
Yok edecek dağı taşı
Düşmanın başına arşı,
Gökyüzünü yıkacağız!

Erisin damla damla kar
Gelmek üzere ilk bahar
Hazırlansın tabutluklar
Yine girip çıkacağız

Öfkemiz sarsın her yanı,
Bozkurtlar yürüye yürüye.
Dükülsün düşmanın kanı,
Yaşasın ırkçı Türkiye.

Taşında gözü olanın
Yurduna mezar kazacağız
Hainin, soysuzun, döneğin
Alnına "vatan" yazacağız
Hainin, soysuzun alnına
"Yaşasın Turan" yazacağız

30 Ağustos 2014

Caner Kara
Siz böyle paçavraları paylaşacak, sonra da bu da özgürlük, sayfayi mesgul etmeyin mi diyeceksiniz? Ne zamandır bu tip paylaşımlar bu kadar rahatça dillendiriliyor?
Bu şiddet ve ırkçılık içermiyor da ne oluyor, şiir mi simdi bu? Boyle zehirli fikirlerinizi kendinize saklayın bence.

Tepki
1.236
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Siz böyle paçavraları paylaşacak, sonra da bu da özgürlük, sayfayi mesgul etmeyin mi diyeceksiniz? Ne zamandır bu tip paylaşımlar bu kadar rahatça dillendiriliyor?
Bu şiddet ve ırkçılık içermiyor da ne oluyor, şiir mi simdi bu? Boyle zehirli fikirlerinizi kendinize saklayın bence.
Kaşıntı nedeni saptanabilirse nedenin ortadan kaldırılması önemlidir fakat neden ortadan kaldırılamıyorsa daha fazla kaşıntıyı önlemek için tedavilerin yapılaması gerekir . Bir doktora gitmenizi öneririm.

Samet M.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.139
İsim
Samet
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Fransız ihtilali ile dünyada yayılmaya başlayan milliyetçilik akımı birinci dünya savaşı sonrası, ikinci dünya savaşı öncesi s.s.c.b hariç tüm dünyada pik yapıyor. (s.s.c.b'de de bir takım hareketler var ancak mevzu bu değil)
Ülkemizde de kafa tası ölçümleri yapılan çalışmalar var. Ancak bunlar döneminden ayrı ele alınmamalı. Her olay döneminin sosyolojik gerçekliğiyle değerlendirilir.
2020 dünyasında ise ırk, din, mezhep bunlar artık devletlerin, halkların dinamikleri değil. Boşu boşuna kırmayın birbirinizi.
Belirtmeden edemeyeceğim, yarın bir Türk ırkı DNA'sı testi imkanı olur da testi eline alıp gezen arkadaşımız ciddi şaşkınlığa uğrayabilir.
Biz boydan millet olmak için 1000 yıl uğraştık ve bu aziz milleti meydana getirdik.

Nihal ATSIZ ile ilgili olarak oğluna yazmış olduğu mektup kendisi ile ilgili çok güzel bir özettir merak eden okuyabilir. Burada açılan bir başlığın konseptini başlığı açanların belirlemesi gibi bir kural olmadığını düşünerek ırkçı güzellemeler yapmadım, (ırkçı sıfatını Atsız kendisi için kullandığından ben de kullanmakta beis görmüyorum)
bu yönde bir kural varsa moderasyon müdahale edebilir.

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.400
Bisiklet
Scott
Atsız'la bir alıp veremediğimiz yok. En nihayetinde dönemindeki siyasi akımların fazlasıyla etkisinde olan, "dönem şairi" kalıbına sıkışıp kalmış tarihi bir şahsiyet.

Lakin şu noktayı da özellikle vurgulamak isterim. Zamana ve mekana sığmayan, bana göre Türk şiirinin en büyük üstadı olan, bağımsızlık mücadelemizin şairi Mehmed Akif'in şiirine bakalım: İstiklal Marşı'mızın tek bir satırında Türk, Kürt, Rum, Ermeni, Laz, Çerkez vb. etnik kökene vurgu yapan sözcük bulamazsınız.

Akif'in şiiri, dünya görüşü böyle evrensel ve kapsayıcı bir dile sahiptir. Yüksek insani değerleri savunur, böylece herkes onun şiirinde kendine bir yer bulur. "Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem" dediğinde mazlumun Türklüğüyle, Kürtlüğüyle ilgilenmez. Zulüm nereden gelirse gelsin karşısına dikilir, mazluma kimlik sormaz.

Tepki
1.236
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Atsız'la bir alıp veremediğimiz yok. En nihayetinde dönemindeki siyasi akımların fazlasıyla etkisinde olan, "dönem şairi" kalıbına sıkışıp kalmış tarihi bir şahsiyet.

Lakin şu noktayı da özellikle vurgulamak isterim. Zamana ve mekana sığmayan, bana göre Türk şiirinin en büyük üstadı olan, bağımsızlık mücadelemizin şairi Mehmed Akif'in şiirine bakalım: İstiklal Marşı'mızın tek bir satırında Türk, Kürt, Rum, Ermeni, Laz, Çerkez vb. etnik kökene vurgu yapan sözcük bulamazsınız.

Akif'in şiiri, dünya görüşü böyle evrensel ve kapsayıcı bir dile sahiptir. Yüksek insani değerleri savunur, böylece herkes onun şiirinde kendine bir yer bulur. "Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem" dediğinde mazlumun Türklüğüyle, Kürtlüğüyle ilgilenmez. Zulüm nereden gelirse gelsin karşısına dikilir, mazluma kimlik sormaz.
(link)

ahmet1914

Forum Bağımlısı
Tepki
1.263
İsim
Ahmet Y
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
😀 😃😃 Belli kesim istediklerini yazıyor çiziyor,görüşlerini çok keskin ve sert biçimde ifade edebiliyor,türlü eleştiriler getirebiliyor adı özgürlük oluyor ki bence de ifade edebilmeli bu özgürlüktür(edep,ahlak sınırlarını aşmadan olmalı elbette).Ama belli bir kesim diğer kesimin yaptığının belki yarısı yapıyor:Ooooo,istemezük,olmaz efendim,bu nasıl iş oluyor?
Arkadaşlar,abiler,kardeşler istemeyen başlığı takip etmez,isteyen eder.Elbette ki Atsız'ı sevmeyebilirsiniz,elbette fikirleri ve şiirlerine olumlu düşünceler beslemeyebilirsiniz. Bu gayet doğal ve olağandır buna itiraz olmaz,olamaz. Peki o halde niçin sizin özgürlük alanınıza müdahale edilmediği halde,bu başlık kapatılsın,paçavra vs gibi ifadeler kullanılıyor.Mesela üstte bir arkadaşımız yazmış 2.satırdan sonrasını okumadım.Ne güzel yapmış,gayet olumlu bir değerlendirme.Yani benim için hiç bir değeri yok demek istiyor,son derece saygı duyuyorum,olabilir elbette.
Bu saygıyı kazandığımız,birbirimize karşı daha fazla empati kurduğumuz güzel,aydınlık bir ülke ümidiyle hepinizi saygı ile selamlar,keyifli pedallamalar dilerim.
(Hüseyin Nihal Atsız'ın sadece 1 kitabını okumuş ve sadece 1 kıta şiirini bilen biri )

karanbatu

Forum Demirbaşı
Tepki
993
İsim
Batu
Bisiklet
Fuji
Bu da vasiyetiymiş. Düpedüz ruh hastası, tedavi olamadan gitmiş yazık.
Bu kafadaki bir adam Sabahattin Ali’leri, Hrant Dinkleri öldüren, insanları asit kuyularına atanların şairi olur ancak, ben almayayım.
Edebi yönü iyiymiş, tamam İbrahim Tatlıseste güzel şarkı söylüyor ne olmuş yani. Gelip burda ibo şarkısı paylaşmıyoruz. Buradaki paylaşımlar da güzel edebiyat için yapılmadığı çok açık.
Gerek vatan sevgisi, gerek şiirlerindeki edebi kalite Mehmet Akif Ersoy’un sadakası etmez. Bir de Akif için onu da anlamak sevmek lazım gibi lakırdı etmiş hadsiz.
Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır. Gerisi ancak bundan menfaat temin edeceklerin lakırdısı olur.

Aha bu da vasiyeti hoş adamın oğlu da kaale almamış.

Yağmur, Oğlum!

Bugün tam bir buçuk yaşındasın. Vasiyetnameyi bitirdim, kapatıyorum. Sana bir resmimi yadigar olarak bırakıyorum. Öğütlerimi tut, iyi bir Türk ol.
Komünizm bize düşman bir meslektir. Bunu iyi belle. Yahudiler bütün milletlerin gizli düşmanıdır. Ruslar, Çinliler, Acemler, Yunanlılar tarihi düşmanlarımızdır.
Bulgarlar, Almanlar, İtalyanlar, İngilizler, Fransızlar, Araplar, Sırplar, Hırvatlar, İspanyollar, Portekizliler, Romenler yeni düşmanlarımızdır.
Japonlar, Afganlılar ve Amerikalılar yarınki düşmanlarımızdır.
Ermeniler, Kürtler, Çerkezler, Abazalar, Boşnaklar, Arnavutlar, Pomaklar, Lazlar, Lezgiler, Gürcüler, Çeçenler içerki düşmanlarımızdır.
Bu kadar çok düşmanla çarpışmak için iyi hazırlanmalı.
Tanrı yardımcın olsun!

Tepki
1.236
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Kaşıntılar artarak devam eder kaşıntı nedeni saptanabilirse nedenin ortadan kaldırılması önemlidir fakat neden ortadan kaldırılamıyorsa daha fazla kaşıntıyı önlemek için tedavilerin yapılaması gerekir . Bir doktora gitmenizi öneririm.

Cemal Ç.

Sadece sürüyorum. 😒 𐱅𐰇𐰼𐰰- 🚵‍♂️🚴‍♂️
Tepki
20.658
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Sayın üyeler, yazmayayım diyordum ama olay çıkarmaya hiç gerek yok. Merak ediyorsanız konuya girer bakarsınız, etmiyorsanız görmezden gelirsiniz, bu kadar kolay.
Konuya girip insanları kışkırtmaya gerek yok diye düşünüyorum.
Daha önce dedim, hatasız kul olmaz. Hepimiz insanız.

celilyafes

Aktif Üye
Tepki
228
İsim
CELİL ALPEREN
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Konu Mehmet Akif'e gelmişken eşsiz marşımızdan bir dize ve büyük üstadın bir şiirini arzularınıza sunarım.
- " kahraman ırkıma bir gül ne bu şiddet bu celal"
-" İhtiyar amcanı dinler misin, oğlum, Nevruz?
Ne büyük söyle, ne çok söyle; yiğit işde gerek.
Lafı bol, karnı geniş soyları taklid etme;
Sözü sağlam, özü sağlam, adam ol, ırkına çek."
Konu amacından çok uzaklaştı. Rahatsız olan varsa görmeyebilir. Ne de olsa herkes işine geldiği gibi davranıyor düşünüyor konuşuyor. Bizim milliyetimizi sevmek en doğal hakkımızdır. Herkes kendi milliyetini sevebilir, övebilir bunda da sıkıntı yok. Bakın burası polemiğe girme yeri değil. Bu şiirler paylaşıldığı için rahatsız olan arkadaşlara Ilber Ortaylı hocamızın kısa videosunu paylaşıyorum:
Ayrıca burda ne kadar polemiğe girersek girelim, ne kadar kanıt sunarsak sunalım işinize gelen kısmı keserek aldığınız için çokta gerek yok aslında. 40 alime 1 delil getirsen inanır ama 1 cahile 40 delil getirsen inanmaz. Allah, kalbinizin güzelliği gibi bi hayat yaşatması dileğimle. Iyi pedallamalar.

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.