Fren Kolunda Boşluk var

Altınbaşak

Daimi Üye
Tepki
125
İsim
Mehmet
Bisiklet
Carraro
Hayirli geceler arkadaşlar,
Bisikleti aldigim günden beri arka fren kolumda boşluk vardi.freni sıkıyorum ama kol tamamiyle eski yerine gelmiyordu ama serviste baya azalttirtmistim bu olayi.fakat bugun pabuclarimi baradineyle degistirdim ve boşluk daha da artti.artik freni sıkıyorum neredeyse yerinde kalıyor.nedir bunun çaresi?
Edit:servis teli değiştirirsek duzelebilir demişti ama ben yanasmamistim.var midir başka çare?

Scudo

Altınbaşak

Daimi Üye
Tepki
125
İsim
Mehmet
Bisiklet
Carraro
@Salih Korkmaz
Neresi için bahsediyorsunuz tam olarak?nereyi sıkayım?

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Ben de sorunun telde olduğunu düşünüyorum açıkçası. Görmeden söylemek çok doğru değil tabi ama telinizin paslanmış olabileceğini ya da bir yerlerinde bükülmüş olabileceğini düşünüyorum.
Bu yüzden ilk önce iç teli ve eğer yine zorluk çıkarıyorsa sonrasında dış teli değiştirmeniz muhtemelen sorunu çözecektir.

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.058
Bisiklet
Diğer
Fren bacaklarının yayları sağlam çalışıyormu. Yoksa bacaklar açılıyor da sadece kolmu kapalı kalıyor kol kapalı kalıyor sa kabloda padlanma olabilir teli çıkarıp kontrol edin bükülme veya ince tellerinde kopma varmı diye koblo içinde ince teller kopma yapınca takılma olabilir yağlayarak takın teli yinede olmazsa kablo değişecek.

Altınbaşak

Daimi Üye
Tepki
125
İsim
Mehmet
Bisiklet
Carraro
@Edip Dinçer
Hocam dediğim gibi ilk günden beri boşluk olduğu için paslanmadan dolayı olacagini zannetmiyorum.iç diş tel değiştirilmesine bir bakayim.

@mustafa genç
Paslanma olabileceğini zannetmiyorum.tel değişimine bir bakayim.

Tepki
20
@ALTINBAŞAK

Merhaba.
çok basit bir sorun gibi görülebilir ama hayati önem taşımaktadır! Lütfen önemle ilgilenin.
Fotoğraftada göreceğiniz gibi fren kolu ile V-fren sistemi arasındaki telde yapılması gereken ayarı anlatmaya çalıştım.Umarım yardımı dokunur.http://imageshack.com/a/img89/7378/7oqz.jpg

Tutucu vidayı güzelce sıkmayı ihmal etmeyin! Benim en büyük şüphem bu yöndedir. Tutucu görevi yapan vidanın gevşeyip kaçırma yapması olabilir.
Selam ve Saygılarımla..
Sağlıklı ve Mutlu pedallar dilerim..

Altınbaşak

Daimi Üye
Tepki
125
İsim
Mehmet
Bisiklet
Carraro
Hocam ugrasmissiniz.teşekkürler.ben de su siralar meşgul olduğum için bu gün tarik ustama(ispartada oturanlara şiddetle tavsiye ederim.) götürdüm.10 dakikada yaptı.yaglamalari felen de yaptı tam oldu.

chikasis

Üye
Tepki
2
İsim
burak özkal
Bisiklet
Salcano
aynı sorun bende de var malesef fren kolunda boşluk oluştu fren kablosunda yamukluk olabilir ona bkıcam

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bu konu üzerinden bir sorum olacak ;
Sti sol fren kolunda bir boşluk var tabiri caizse otomobillerin direksiyon boşluğu olur ya tıpkı onun gibi..fren sistemi hd disk fren ,vites kolları: SRAM S700, 10 speed. Bildiğim kadarıyla kapalı bir sistem yani fabrikadan çıkarken hidrolik yağı konulup yollanıyor bisikletçiye . Yağ eksilmesi olabilir mi? Ya da kapalı sistem hava alabilir mi? Sizce sorun ne olabilir. Şimdiden teşekkürler. 209837 dosyayı görüntüle

Tepki
1.982
İsim
Ceyhun Özkan
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ippon Sistemin içindeki yağ basıncı bir şekilde azalmış olacak ki fren kolunda bu bahsettiğiniz boşluk (etkisiz alan) oluşsun.Yağ kaçırma veya hava yapma, hidrolik fren kullananların yaşadığı sıkıntılardan zaten.Eğer imkanınız varsa bisikletinizi yetkili servisine götürmeniz yerinde bir karar olur.

• Beğen
Tepkiler: Cemal Ç.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@ippon Sistemin içindeki yağ basıncı bir şekilde azalmış olacak ki fren kolunda bu bahsettiğiniz boşluk (etkisiz alan) oluşsun.Yağ kaçırma veya hava yapma, hidrolik fren kullananların yaşadığı sıkıntılardan zaten.Eğer imkanınız varsa bisikletinizi yetkili servisine götürmeniz yerinde bir karar olur.
Yetkili bayii bizim ktm’lerde de oluyor diye garip bir teşhiste bulundu ?

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.414
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
klasik hd fren sıkıntısı gibi duruyor. havasını alıp yağ ekletirseniz ilk günkü gibi olur. tanıdık iyi bir bisikletçiniz varsa çok uyguna halleder muhtemelen. bir ihtimal de balataların bitmiş olması.