Fatbike hakkında

hasanben

Forum Demirbaşı
Tepki
805
İsim
Hasan
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Diğer
Biz ulaşım araci olarak kullanıyoruz konforu sebebiyle mantıksız diyebilmek için bilimsel bir çalışma gerekli kişiye göre değişir beklentiler önemli her bisiklet her alanda kullanılabilir bu bisiklet ile yapılabilip diğer bisikletler ile yapılamayan yada tam tersi ne olduğunu söylerseniz gidip kumda oynayalım bana göre yarış bisikletiyle şehirde gezmek mantıksız ama herkes geziyor dersem bende yanlış konuşmuş olurum

Rüzgar yoksa 45 47 km görüyorum normal olarak 25 km ile çok rahat ilerliyorum heryere girebiliyorum darbeleri hissetmiyorum çatır çatır yokuş çıkıyorum ama hiç kum da oynamadım kuma girmedim deneyeceğim ek olarak bu gibi bakış açıları yüzünden çoğu bisikletçi bu tip modelleri kullananlara çocuk gözüyle bakıyor en son 150 lira bakım parası alıp tespit edemedikleri hasar sesi çok yoğunuz havasıyla dolandırıcılık mayetinde gecistirdiler sırf fatbike diye adım gibi eminim çokça örneği var bunun gidip işinin hakkını yapanlarla sorunu çözünce anladım ki herkes esnaf olamaz tabelacı bunlar

Scudo

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
bilimsel bir çalışma gerekli
1623912419898.png

diğer bisikletler ile yapılamayan yada tam tersi ne olduğunu söylerseniz
Daha az enerji harcayıp, daha çok yol katedebilmek olabilir mi?

bana göre yarış bisikletiyle şehirde gezmek mantıksız ama herkes geziyor dersem bende yanlış konuşmuş olurum
Yanlış konuşmuş olursunuz zira onun adı yarış değil "yol bisikleti"..

Rüzgar yoksa 45 47 km görüyorum normal olarak 25 km ile çok rahat ilerliyorum heryere girebiliyorum darbeleri hissetmiyorum çatır çatır yokuş çıkıyorum
Tabii ki.. 5 Eylülde İzmir Granfondo'yu düşünmez misiniz, biraz antreman yaparak bu ortalamalarla ilk sıralarda yer alacağınıza eminim.
(link)

İşin nüktedan kısmı bir yana; "kimse keyfimin kahyası değil, ne hoşuma giderse ona binerim, size ne lan" demeniz yeterli bir argüman. Diğer başka şeylerle kendinizi kendinize haklı çıkarmaya çalışmayın, gereksiz çünkü.

hasanben

Forum Demirbaşı
Tepki
805
İsim
Hasan
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Diğer
Bahsettiğiniz bilimsel bir çalışma ama kastettiğim bu degildi ve bu bisiklete mantıksız demenizi gerektirmiyor emek verip tek tek cevaplamissiniz eyvallah sürtünme kuvveti fazla diye bir bisikleti kullanmak mantıksızlık olmuyor mantıksız kelimesine yönelik bir bilimsel çalışma bekliyorum bu arada şahine de doğana da binmesin insanlar güvensiz ve yavaş diye

Yol yada yarış ne fark eder ikiside mantık dışı o zaman bu bozuk yollarda🙂

Enerji derken motor alın hiç problem kalmaz

Anlamadığınız şu benim kendimi haklı çıkarmam olup olmama değil anlamadığınız yukarıda tek tek cevaplayarak aklınızda mantıksız argümanıniz için haklılık yaratmak

Ben binerim kime ne lan diyip geçilecek bir konu değil bu benim binip binmemem mesele değil sattım bu sabah yine fikirlerim degismez siz bir olguyu markayı olağan kabul görmesi gereken bir objeyi reddediyorsunuz mantıksız diyerek

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ben de bir Fat bike sahibi olarak açıkcası çok memnunum iyiki de almışım diyorum Fatkamfwagenımla mesut,mutlu bahtiyarım.🤗

• Beğen
Tepkiler: hasanben

Oklüzal Builder

bisiklet
Tepki
1.844
İsim
İsa
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
267228 dosyayı görüntüle

Daha az enerji harcayıp, daha çok yol katedebilmek olabilir mi?

Yanlış konuşmuş olursunuz zira onun adı yarış değil "yol bisikleti"..

Tabii ki.. 5 Eylülde İzmir Granfondo'yu düşünmez misiniz, biraz antreman yaparak bu ortalamalarla ilk sıralarda yer alacağınıza eminim.
(link)

İşin nüktedan kısmı bir yana; "kimse keyfimin kahyası değil, ne hoşuma giderse ona binerim, size ne lan" demeniz yeterli bir argüman. Diğer başka şeylerle kendinizi kendinize haklı çıkarmaya çalışmayın, gereksiz çünkü.

Abi öyle bir aşağılık kompleksine girmişsin ki adam mantıksız bile yazmamış sen öyle bir çıkarımda bulunmuşsun. Birisi sana bir şey mi dedi göster onu linç edelim çok ağır travma geçirtmişler sana galiba :( .

Bahsettiğiniz bilimsel bir çalışma ama kastettiğim bu degildi ve bu bisiklete mantıksız demenizi gerektirmiyor emek verip tek tek cevaplamissiniz eyvallah sürtünme kuvveti fazla diye bir bisikleti kullanmak mantıksızlık olmuyor mantıksız kelimesine yönelik bir bilimsel çalışma bekliyorum

hasanben

Forum Demirbaşı
Tepki
805
İsim
Hasan
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Diğer
@Emre Tuna Mirliva için yazdım aslen o cevabı ama o kişinin mesajı uzerine arkadaş benim attığım mesaja hitaben cevap verdiğinden ona söylemiş gibi oldum 😆

Burası forum işin latifesindeyim ben hepimiz fikir belirtiyoruz travma falan demeyelim söyle ozetleyim zaten bu ülkede bisiklete bakış açısı tam bir rezalet bisiklete binenlere hala utanmıyorsunuz çocuk işi şeytan filan gözüyle bakıyorlar ha aldırış etmesemde deli oluyorum helede trafikte saygısızlık diz boyu bunca şeyin üstüne bisiklet severler hergun binenler olarak bizler aramızda saçma sapan yorumlarla didisiyoruz ben katlanır bisiklete mantıksız demiyorsam Fat bikeda bmx de kimse demesin demeyelim kastım o yoksa mesele benim kullandığım bisiklet degil şahine binen adama gitmez o buzdolabına tekerlek takmışlar diyip dalga geçilen adam muamelesi kimse yapamaz kalın tekere🙂

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
@Emre Tuna Mirliva için yazdım aslen o cevabı ama o kişinin mesajı uzerine arkadaş benim attığım mesaja hitaben cevap verdiğinden ona söylemiş gibi oldum 😆

Burası forum işin latifesindeyim ben hepimiz fikir belirtiyoruz travma falan demeyelim söyle ozetleyim zaten bu ülkede bisiklete bakış açısı tam bir rezalet bisiklete binenlere hala utanmıyorsunuz çocuk işi şeytan filan gözüyle bakıyorlar ha aldırış etmesemde deli oluyorum helede trafikte saygısızlık diz boyu bunca şeyin üstüne bisiklet severler hergun binenler olarak bizler aramızda saçma sapan yorumlarla didisiyoruz ben katlanır bisiklete mantıksız demiyorsam Fat bikeda bmx de kimse demesin demeyelim kastım o yoksa mesele benim kullandığım bisiklet degil şahine binen adama gitmez o buzdolabına tekerlek takmışlar diyip dalga geçilen adam muamelesi kimse yapamaz kalın tekere🙂
Bisiklete binenlere olan bakış açısının hepimiz farkındayız ve düzelmesi konusunda da herkes mutabık sanıyorum.

Yalnız şahin metoforu doğru bir benzetme değil. İnsanlar niye şehirde şahin'e biniyorsunuz demiyorlar. Şehir içinde Hummer'a binmenin ne lüzumu var; diyorlar.

1624004663593.png

Kimse küçük ya da hakir görmüyor; boşa endişelenmeyin.

beermug

Aktif Üye
Tepki
344
İsim
Kemal Etikan
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Biz ulaşım araci olarak kullanıyoruz konforu sebebiyle mantıksız diyebilmek için bilimsel bir çalışma gerekli kişiye göre değişir beklentiler önemli her bisiklet her alanda kullanılabilir bu bisiklet ile yapılabilip diğer bisikletler ile yapılamayan yada tam tersi ne olduğunu söylerseniz gidip kumda oynayalım bana göre yarış bisikletiyle şehirde gezmek mantıksız ama herkes geziyor dersem bende yanlış konuşmuş olurum

Rüzgar yoksa 45 47 km görüyorum normal olarak 25 km ile çok rahat ilerliyorum heryere girebiliyorum darbeleri hissetmiyorum çatır çatır yokuş çıkıyorum ama hiç kum da oynamadım kuma girmedim deneyeceğim ek olarak bu gibi bakış açıları yüzünden çoğu bisikletçi bu tip modelleri kullananlara çocuk gözüyle bakıyor en son 150 lira bakım parası alıp tespit edemedikleri hasar sesi çok yoğunuz havasıyla dolandırıcılık mayetinde gecistirdiler sırf fatbike diye adım gibi eminim çokça örneği var bunun gidip işinin hakkını yapanlarla sorunu çözünce anladım ki herkes esnaf olamaz tabelacı bunlar
Merhaba, bisikletinizle mutlu olmanız çok güzel ve değerli, bırakın fat bike'ı isterse tahtadan olsun, bisiklet elbette bisiklettir.

Fakat fat bike kullanım amacı Alaska, Sibirya ya da çok gevşek zeminli kumluk. Bisiklet lastik genişliği 1800'lerin sonlarından beri neredeyse aynı kalmış; bu, yaşayıp ölmüş belki de milyarlarca insanın deneyiminin bir sonucu.

Bilmiyorum denediniz mi ama, bence 700x35-40 lastikli, nispeten iyi bir markanın sabit maşa bir şehir-tur bisikletiyle ulaşımınızı bir kaç defa yaparsanız, bence fat bike'a bir daha binmek istemezsiniz. "Maksat spor değil mi, varsın bisşklet çok yorsun, ne güzel..." gibi bir argüman çok anlamsız, amacı dışında kullanılan bisiklet vücudu daha fazla çalıştırmaktan ziyade anlamsız bir debelenmeye sebep oluyor.

hasanben

Forum Demirbaşı
Tepki
805
İsim
Hasan
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Diğer
Anlayışlı yorumunuz için teşekkürler işte mesele şu ki ben kendimi sadece bu kalın tekerlek ile rahat hissediyoum yeterince hızda yapıyorum bana yeterli zaten andaval olmam lazım 14 aydır üstünden inmediğim halde yoruluyorsam neden devam edeyim kendime bunu soruyorum hep ve sağlıklıyım çok şükür hergun daha gucleniyorum farklı bisikletler elbette kullandım dediğiniz gibi ama bu rahatlığı güveni vermedi tr yollarında en azindan

Tepki
4
İsim
Safa
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
27-28-29 inç fat bike yok mu?

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.133
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
27-28-29 inç fat bike yok mu?
27,5 ve 29" grubunda tam anlamı ile fat değil plus(+) olarak geçen grupta bisikletler var. Bu tip bisikleti ülkemizde üreten firma maalesef yok bir ara carraro denemiş ve görülmeden kayboldu, gittiğim carraro bayisi bile bilmiyordu o derece yani. Canlı olarak Manisa'da numunelik görmüştüm. 28 ve 29 olayı aslında aynı, forumdaki lastik, jant başlıklarını incelerseniz göreceksiniz. Jant boyları aynı lakin 29" lastiğin yanak kalınlığında dolayı 29" a geçiyor. Aynı zamanda 26" fat bike lastik boyu olarak 29" lastiğe eşit oluyor.

tire size.jpg

(link) 27,5+
Bulabileceğin en iyi kaynaklardan birisi (link) bisiklet forumdan sonra en çok takıldığım forum sitesi. Gönül istedi ki ülkemizde de talibi olsun pazarı olsun ama en başta maliyet sebepli sıkıntılardan dolayı maalesef bulmak zor oluyor.

Dosyalar

Tepki
4
İsim
Safa
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
@MakRo Ülkemizde bulunan fat bike modellerinden önerileriniz var mı peki?

hasanazmi

Aktif Üye
Tepki
209
İsim
Hasan azmi
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Olay hep beynimizin bir köşesinde sakli duran hız abi daha hızlı olmaliyimda bitiyor. Zaman içinde bir çok bisiklet sınıfı geliştirildi ama ilkel bakışımız aynı kaldı düz yolda kac basar yokus aşagı kaç basar. Hic bir bisiklet 1 km bile basmaz. Basan sizin kaslarıniz.
Ekonomik durum elverse fat bike alırmıyım sanmıyorum. Ama kumsalda yada çamurda biraz tecrube etme isteğim var mı var.
Uzun tura cikmak istiyorum bakışı ister sirt çanrani al otostop ile yola basla istersen enduro bir motor al bas gazz ya da al bir dunya seyahati gemi bileti. Araya her kes istediğini istediği gibi sekillendirir. Zevkler ve renkler tartışılmaz.
Uluslararası yol yarışlarında millet 23 den 25 e 25 den 28 e bile geçmeye başladı . Her seye korlemesine eski kafa ile de bakmamak lazım. Bisiklette akıcılık yol direnci ayna kol ruble zart zurt önemlidir ama en inemlisi sele üstünde oturan benim aldığım keyiftir.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Valla fat bike dan aldığım keyfi başka bir bisikletimden alamıyorum bakış açısı şu aaaa!!! bu çok kalın, çok ağır yorar ya sanırsın fat bike'ın bütün dış lastiği yere değiyor havayı daha fazla basınca ki ben öyle kullanıyorum lastiğin tamamı asfalta değmiyor kondisyon da varsa gayet güzel hızlara çıkıyor önyargı ve bilinçsizliği kırmak çok zor malesef.

• Beğen
Tepkiler: hasanben

hasanben

Forum Demirbaşı
Tepki
805
İsim
Hasan
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Diğer
Çatir çatır sürüyorum tırmanıyorum bisikletin suvudur benim için hadi bunada gülün🤣

• Beğen
Tepkiler: BF Okuru
Tepki
79
İsim
Kerem Tarık
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Fatbike keyiftir, yol durumunu, yol şartlarını kafaya takmamaktır. Şöyle etrafta az bir dolaşayım diye çıkarsın, dağ, bayır, kum, deniz 60-70km yapmadan dönmezsin. Bacakların el verdikçe üstünden inmek istemezsin. Vakit geçirmek için sürmesinden en keyif aldığım bisikletimdir kendisi.

3.jpg