Durumu olmayanlar için bisikleti drobbar yapma projem

Gökay Akçay

Forum Demirbaşı
Tepki
1.869
İsim
Gökay Akçay
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ultra mesafe yarışına bunun ile mi katılacaksınız yoksa fuji ile mi? Ama makine güzel duruyor.

Büyük üstat sayın @mariokaldato bizi de bu beleşçilik hakkındaki engin bilgileriniz ile aydınlatabilir misiniz?
Daha önce çok konuştuk bu benim için zor bir tercih, fujinin çelik kadrosunun rahatlığı bu bisiklette yok, fuji ile günlük 200km mesafeler yaptım huyunu suyunu ezberledim, nersinde bir sorun çıksa onarabiliyorum ve kesinlikle üzerinde ne kadar uzun kalsamda oram buram ağrımıyor ayrıca cebinde 26/36 gibi bir vites oranı olması özellikle bisiklet yüklüyken sana uzun rampalar öncesi cesaret veriyor.
Manifestoya gelecek olursak öncelikle 4,5 kilo daha hafif açıları gereği daha çevik. Tüm kabloların içerden geçmesi en ufak bir onarımı bile bazen aşırı zorlaştırabiliyor, kim ne derse desin disk fren uzun mesafe asfalt sürüşleri özelinde benim amacıma uygun değil. Ama bu tarz bir bisiklet ve vites oranları insanı ister istemez antreman yapmaya ve gelişmeye yönlendiriyor, saatlik 3-4 km/h’lik hız farkları bile gün sonunda 50km civarı kazanımlar sağlıyor. Kış dönemi tecrübelerim manifestonun kaderini belirleyecek, ya jant seti ve lastik değişimiyle tatlı bir yol bisikleti olacak yada en iyi yaptığım şey olan orasına burasına bisürü ıvır-zıvır takıp adventure/gravel arası bi arkadaş olarak hayatına devam edecek ...

Scudo

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Daha önce çok konuştuk bu benim için zor bir tercih, fujinin çelik kadrosunun rahatlığı bu bisiklette yok, fuji ile günlük 200km mesafeler yaptım huyunu suyunu ezberledim, nersinde bir sorun çıksa onarabiliyorum ve kesinlikle üzerinde ne kadar uzun kalsamda oram buram ağrımıyor ayrıca cebinde 26/36 gibi bir vites oranı olması özellikle bisiklet yüklüyken sana uzun rampalar öncesi cesaret veriyor.
Manifestoya gelecek olursak öncelikle 4,5 kilo daha hafif açıları gereği daha çevik. Tüm kabloların içerden geçmesi en ufak bir onarımı bile bazen aşırı zorlaştırabiliyor, kim ne derse desin disk fren uzun mesafe asfalt sürüşleri özelinde benim amacıma uygun değil. Ama bu tarz bir bisiklet ve vites oranları insanı ister istemez antreman yapmaya ve gelişmeye yönlendiriyor, saatlik 3-4 km/h’lik hız farkları bile gün sonunda 50km civarı kazanımlar sağlıyor. Kış dönemi tecrübelerim manifestonun kaderini belirleyecek, ya jant seti ve lastik değişimiyle tatlı bir yol bisikleti olacak yada en iyi yaptığım şey olan orasına burasına bisürü ıvır-zıvır takıp adventure/gravel arası bi arkadaş olarak hayatına devam edecek ...
Hocam katlanirla uzun mesafe yarisina katilamlari dusunursek fuji onun yaninda es wörks kaliyor . Dusunun derim :D sokersin bagaj demirlerini hafifler hem
Büyük üstat sayın @mariokaldato bizi de bu beleşçilik hakkındaki engin bilgileriniz ile aydınlatabilir misiniz? Hatta bir makale yazın diyeceğim ama herkeste beleşçi olursa o iş olmaz. Gizli yer altı kulübü falan kurarsanız ilk aday benim.
Klubun ilk kurali bundan bahsetmemektir
Ikinci kurali "Beleş klubunden kimseye bahsetmemektir.
Aramizda yeni arkadaslar görüyorum. Bu demektir ki ilk kurali çignediniz.
O zaman ilk gorevini veriyorum çekirge :
Sahibinden'e girip bir tane bisiklet parcasini saticiyi bunaltarak " nalet gelsin al beleş veriyorum, kargoda benden yeterki düş yakamdan" dedirtmektir.
aviary-image-1517554200489.jpeg

Son düzenleme:

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.966
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Büyük üstat sayın @mariokaldato bizi de bu beleşçilik hakkındaki engin bilgileriniz ile aydınlatabilir misiniz? Hatta bir makale yazın diyeceğim ama herkeste beleşçi olursa o iş olmaz.

@mariokaldato , planlı ve programlıdır avına kibarca yaklaşır ,sabırla uygun anı bekler.:krnz:
Mariokaldato, avını çiğ çiğ yavaş yavaş yer:krktm:
Mariokaldato, beleşe getirir,karşısındakini alışverişe tövbe ettirir.:eek:
Mariokaldato, avını ele geçirdikten sonra olay mahallinde Bim ayranı içer:cool:

Son düzenleme:

mariokaldato

Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@mariokaldato , planlı ve programlıdır avına kibarca yaklaşır ,sabırla uygun anı bekler.:krnz:
Mariokaldato, avını çiğ çiğ yavaş yavaş yer:krktm:
Mariokaldato, beleşe getirir,karşısındakini alışverişe tövbe ettirir.:eek:
Mariokaldato, avını ele geçirdikten sonra olay mahallinde Bim ayranı içer:cool:
:D ahaha reis aksam aksam :D

• Beğen
Tepkiler: MakRo

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.133
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Hocam konu " Durumu olmayanlar için " hatirlatmak isterim :D
Şuanda toplamaya ufaktan başladığım bir bisiklet var ve vites daha doğrusu vites kolundan çıkmaza girdim sayılır. Bisiklet orta yollu bir şey olacağında bazı parçalar 2.el olacak. Şuan ki plana göre 2x10 MTB grup set kullanacağım. Drop bar kullanmak istemem sebebi ile de çıkmaz olayı başlıyor. Önerisi olan var mı ?
Aklımda barend shifter vardı. Fiyatı 15 günlük sürede 200 lira artınca, ülke içinde başka alternatif bulamadım. (link)
@mariokaldato abinin dediği i-specler bir türlü içime sinmiyor. Evet işlevsel ama görüntü olarak beni bitiriyor.

Alternatif önerisi olan yada ilk tercih olan barend shifterları bulabileceğim bir yer var mı? Virüs olaylarından dolayı bir çok ülkeden kargo geleceğini sanmıyorum yoksa aliexpress her imdada yetişiyordu.

Ultra mesafe yarışına bunun ile mi katılacaksınız yoksa fuji ile mi? Ama makine güzel duruyor.
Büyük üstat sayın @mariokaldato bizi de bu beleşçilik hakkındaki engin bilgileriniz ile aydınlatabilir misiniz? Hatta bir makale yazın diyeceğim ama herkeste beleşçi olursa o iş olmaz. Gizli yer altı kulübü falan kurarsanız ilk aday benim.
@z_g_h yabancı forumlarda nelere drop bar takanlar var. İş tamamen sizde bitiyor. ama ne kadar konforlu olur vs. onun hakkında bir şey diyemeyeceğim. En basiti flat gidondan kelebek gidona geçince alçak kalmış ve yükseltme aparatı ile sorunu çözmüştüm.
(link)
(link)
bu başlıktaki örnekler gibi, bendeki kafada hemen hemen buna yakın fat bike olmasa da bir 27.5+ veya 29" bisiklete böyle bir düşüncem var ama kafama yatan bir kadro denk gelmedi.
surly : ECR - Karate Monkey - Orge
marin pine mountain
salsa fargo

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

gezgin gezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.600
İsim
mehmet emin
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
Şuan ki plana göre 2x10 MTB grup set kullanacağım. Drop bar kullanmak istemem sebebi ile de çıkmaz olayı başlıyor. Önerisi olan var mı ?
2x10 mtb olacaksa sram düşünmek daha iyi olur bence. 10lu sram yol mtb birbiri ile uyumlu. 2x10 apex vitesfren kolu ile 10lu x5/x7...x0 serisi mtb aktarıcılar uyumlu.

• Beğen

mariokaldato

Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Şuanda toplamaya ufaktan başladığım bir bisiklet var ve vites daha doğrusu vites kolundan çıkmaza girdim sayılır. Bisiklet orta yollu bir şey olacağında bazı parçalar 2.el olacak. Şuan ki plana göre 2x10 MTB grup set kullanacağım. Drop bar kullanmak istemem sebebi ile de çıkmaz olayı başlıyor. Önerisi olan var mı ?
Aklımda barend shifter vardı. Fiyatı 15 günlük sürede 200 lira artınca, ülke içinde başka alternatif bulamadım. (link)
@mariokaldato abinin dediği i-specler bir türlü içime sinmiyor. Evet işlevsel ama görüntü olarak beni bitiriyor.

Alternatif önerisi olan yada ilk tercih olan barend shifterları bulabileceğim bir yer var mı? Virüs olaylarından dolayı bir çok ülkeden kargo geleceğini sanmıyorum yoksa aliexpress her imdada yetişiyordu.
"
Sen geçerken sahilden sessizce,
B.İ.M den çakma magnum alırım
Sinsice kanka"

Hiç debelenme Alper dedigime geleceksin sonunda. Simdiden al i spec kollari :D
2x10 mtb olacaksa sram düşünmek daha iyi olur bence. 10lu sram yol mtb birbiri ile uyumlu. 2x10 apex vitesfren kolu ile 10lu x5/x7...x0 serisi mtb aktarıcılar uyumlu.
@MakRo bence bu aradigin çözüm Alpercim

Son düzenleme:
  • Hahaha
  • Beğen
Tepkiler: MAERKEK ve MakRo

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.133
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Benimde aklıma o yatıyor aslında sram apex kollar mtb parçalar ile uyumlu en temizi o olur gibi duruyor. Daha çok 2. el odaklı olunca ülkede yok gibi bir şey. olmadı kolları alıp gerisi 2. el olarak alınabilir.

@gezgin gezer @MakRo Shimano GRX de kullanılabilir.
GRX bence gereğinde fazla pahalı. Hani ona verilecek para ile zaten Apex1 grup set almak daha mantıklı oluyor.

"
Sen geçerken sahilden sessizce,
B.İ.M den çakma magnum alırım
Sinsice kanka"

Hiç debelenme Alper dedigime geleceksin sonunda. Simdiden al i spec kollari :D

@MakRo bence bu aradigin çözüm Alpercim
I-spec yerine single speed binerim.
gibi, (link)
IMG_4808.JPG

• Beğen

mariokaldato

Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Benimde aklıma o yatıyor aslında sram apex kollar mtb parçalar ile uyumlu en temizi o olur gibi duruyor. Daha çok 2. el odaklı olunca ülkede yok gibi bir şey. olmadı kolları alıp gerisi 2. el olarak alınabilir.

GRX bence gereğinde fazla pahalı. Hani ona verilecek para ile zaten Apex1 grup set almak daha mantıklı oluyor.

I-spec yerine single speed binerim.
gibi, (link)
222039 dosyayı görüntüle
Iyi o zaman canliyi hazirla batmak icin

• Hahaha
Tepkiler: MakRo