Diz çıtlaması

mmakif

Aktif Üye
Tepki
321
İsim
Mehmet Akif
Bisiklet
Ümit
Cok geçmiş olsun @ahmet066006 abi. 2 hafta önce benim de ağrım olur olmaz ortopediye gidip bi grafi cektirmiştim. Kemik yönunden sıkıntı görülmedi. Rahatlamistim ama ağrim devam ediyordu. Bi de Ftr ye sorduktan sonra tek tarafli bana da kondromalazi patella teşhisi kondu. Patellafemoral sendromda görüntülemeye bile gerek olmadiğini söyledi tabi her ihtimale karşı bakildi ama referans alinan fizik muayene, hastanin şikayetleri uyuyorsa kondromalazi patelladir dendi.

Tabiki ne kadar hasar aldiği onemli ama bisikletçilerde çok normal olduğunu söyledi hocam. Ilk hasari hissettigin donemde aktiviteden kacip 7-10gun civari tamamiyle dinlendirmek gerekiyor. Dikkat edilmesi gereken bi kaç küçük şey var : dizi bükmemek mesela masa basi otururken uzatmak arkaya bukmemek. Bi dizlik de takilirsa hareket kisitlayacagindan bükülmeyi engelleyeceginden yararli olur .

Ekstra şunu bunu kullan demedi.
Diz bükülmeyecek, aktiviteye ara verilecek, her gün sabah akşam esneme hareketleri yapılacak, dinlenme evresi sonrasi tekrar zorlamadan aktiviteye başlanabilir ama sele yüksekliği kilit pedal onemli buralarda. Daha çok basma yerine çekme yapmak gerekicek dusuk vites yuksek kadansta. Benim ağrım çok az kaldi artik egilip kalkerken agrim yok halen dikkat ediyorum tabi 15 gün civari oldu sanirim. Bir de ödem yapiyorsa eğer kizariklik felan aktivite sonrasi buz 10 15 dk önerildi.

Sadece kendi tecrubemdir. Doktor gözetimi önemli kafaya göre davranmamak gerek. Inş en kisa zamanda sağlıgıniza kavusursunuz :harika:

• Beğen
Tepkiler: ahmet066006
Scudo
Tepki
11
İsim
ahmet
Bisiklet
Carraro
Geçmiş olsun ben bir haftadır sürünüyorum bisiklet. Bugün akşam doktora gidecegim. Sonuç hakkında bilgilendiririm.

• Beğen
Tepkiler: mmakif

hasanerdem

Üye
Tepki
13
İsim
Hasan Erdem
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ahmet066006
Ahmet Bey merhaba oncelıkle gecmıs olsun aynı problemı bende yasıyordum ve bulundugum ılde kı spor hekımlıgıne gıttım bır kac rontgen cekıldıkten sonra dız kapaklarımda asınma oldugunu soyledı dr her sporcuda olabılen bır sorunmus spor yapmaya bısıklet surmeye engel degılmıs sadece 1,2 ay zorlayıcı surusler yapma dedı bır kac ılac verdı ve bolca ayak paca corba ıcmemı soyledı.Bence bulundugunuz ılde spor hekımlıgı varsa oraya mutlaka gıdın.

• Beğen
Tepkiler: mmakif
Tepki
11
İsim
ahmet
Bisiklet
Carraro
Şimdi muayeneden çıktım, doktor eski mrlara ve yeni cekindigim tomografiye baktı, muayene yaptı. Ağrılar geçene dinlenmemi, bacak kaslarını gelistirmemi söyledi.