Dişsiz (Çanaklı) Orta Göbek Sorunu

Tepki
11
Bisiklet
Salcano
İyi günler arkadaşlar;
Forumda yaptığım araştırmalarda bulamadığım (yaklaşık 16 sayfa arama sayfası inceledim, umarım atladığım olmamıştır) bir konuda soru sormak istiyorum.

Fixed yapmak için Samsunda zar zor 28 teker bir eski kadro buldum ve boya sökümlerini bitirmek üzereyim. Bu arada yeni parçaları da toplamaya çalışıyorum ancak orta göbeği sökünce fark ettim ki benim orta göbekte diş yok. Eski söktüğüm göbek sanırım çanaklı olarak tabir edilen veya Thompson denilen sistemden.

Yalnız Samsunda bulduklarım kamalı tabir edilen mile sahipler (örneği aşağıda var) ve buna ayna kol uydurmak çok zor hele aradığım renklerde imkansız.
(link)

Kare milli olan Samsunda yok. Bunu nereden bulabilirm yada orta göbeğe tornacıda diş açtırabilir miyim, diş açtırısam buraya göbek vidalarken bol gelir mi?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Scudo
Tepki
11
Bisiklet
Salcano
Sanırım aradığım parça bu
(link)

Bunu Türkiyede nerede bulurum acaba?

Taner Rona

Forum Bağımlısı
Tepki
691
Bisiklet
Bianchi
Merhaba,Thompson göbekler zaten çok çok nadir ve zor bulunan göbeklerdir.Birde sen karemillisini arıyorsun.Ebay da şöyle bir baktım fakat orada bile aşağıdaki gibi birşey mevcut değil.Elimdeki karemil bb ye baktım.Tornacıda şansını deneyebilirsin.Eski tip karemil göbekler çok pahalı değil her bisikletçide de bulunuyor.Alıp denemekte yarar var.

Bu arada araştırdığım başka bir yerde bazı thompson göbekler yerine ingiliz yada italyan göbeklerde kullanılabilir diyor.Hiç denemedim,böyle bir şey de duymadım ama dediğim gibi bu göbekler çoğu bisikletçide var ve ucuzlar gerekirse abi bi deneyelim olursa alırım de.

Tepki
11
Bisiklet
Salcano
İlginize teşekkür ederim. Yaptığım araştırmalarda ebayda ürünü buldum ama kargo ücreti bir hayli fazla. Ama mecbur kalırsam alacağım artık.

(link)

Birde Truvativin bir ürünü var onun da linki aşağıda sanırım iş görebilecek bir şey. Ama göbeği daraltıyor. Daraltınca diğer kaset göbekler nasıl oluyor anlamadım.

(link)

Taner Rona

Forum Bağımlısı
Tepki
691
Bisiklet
Bianchi
2. ürün için birşey diyemeyeceğim.İlk ürün için ise satıcı ile irtibata geçin ve Standard Int'l Shipping olarak göndermesini isteyin.Ürün ucuz ve küçük bir ürün olduğu için sorun çıkaracağını sanmıyorum.

Yasin Kukur

Forum Bağımlısı
Tepki
391
Bisiklet
Scott
Merhaba, aynı problemi bundan 3 yıl kadar önce bende yaşamıştım, ancak elimde göbekle beraber aynakol da vardı ki çözüm zor olmadı. Dediğiniz gibi kare milli olanını Samsun da çok aramıştım (hurdacılara varana kadar) ancak bulamadık. Sorunu çözdüğünüzde yayınlarsanız seviniriz. Bu arada başka sıkıntılarınız olursa da bana ulaşabilirsiniz, iyi günler ..

Tepki
11
Bisiklet
Salcano
Teşekkürler Yasin Bey inşallah başka sıkıtı çıkmaz. Bir çözüm bulur bulmaz yayınlarım.

• Beğen
Tepkiler: Yasin Kukur

Cengiz Parlakgül

Forum Bağımlısı
Tepki
748
İsim
cengiz parlakgül
bir yaşıma daha girdim pressfit teknolojisi yıllar yıllar öncesinden bulunmuş demek:) valla bulamadığınız iyi oldu ögrenmiş olduk

• Beğen
Tepkiler: Kuzey Ege
Tepki
11
Bisiklet
Salcano
Öğrenmemiz açısından iyi oldu ama benim sonuç almam açısından pek iyi olduğunu söyleyemem :D

• Beğen
Tepkiler: Kuzey Ege
Tepki
11
Bisiklet
Salcano
Evet bütün araştırmalarım sonucu ne yazık ki kalın milli ve kare uçlu thompson göbek bulamadım. Ancak bir bisikletcide ince milli kare uçlu thompson göbek buldum. Bununda çanakları ne yazıkki 36 mm civarı geliyor. Benim orta göbek boşluğu 40 mm. Dolayısıyla bununda çanağı benim bisiklete uymuyordu.

Bir çözüm yolu buldum gibi. Ordakilerin olabileceğini söylemesi üzerine 2 adet de kalın milli thompson göbek aldım. Bu thompson göbeklerin 2 adet çanağını, 2 adet de (1 thompson göbekten bir tane çıktığı için mecbur iki tane aldım) civatasını kullanıp 2. mesajımda görülen göbeği elde ettim. Bana maliyeti 22.5 Tl gibi oldu ama yurt dışından getirtsem en az 50 TL olacaktı. İnşallah çalışmasında da bir problem çıkmaz.

• Beğen
Tepkiler: konukseven

Eskici

Üye
Tepki
78
İsim
İbrahim öğretmen
Bisiklet
Bianchi
Arkadaslar konuyu hortlatiyorum ama vok zor durumdayım. Thomson gobekmis bilmiyordum plastik koruma yapmışlar diyordum fakat biraz kirinca plastigi yatakta dıs olmadığını farkettim. Yarisi kirik kullanılmaz herhalde.
Bulabilir miyiz

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Guzel konuyu hortlatmissin bnde bu işe cozum arayip bulamamistim . sonrada zaten cokta gerekli degil diye dusunmustum . foto atarsan ne dedigini belki birileri anlar

Eskici

Üye
Tepki
78
İsim
İbrahim öğretmen
Bisiklet
Bianchi
20160527_185856.jpgtaniyan bilen varsa yardımcı olsun.

Hercules bisiklet için bir göbek buldum incelerseniz sevinirim
(link)

İhtiyacı olan cikar diye yazıyorum.
Bisikletim den FAG THU Germany 39.9 capli plastik gobek cikti. Gobek yatağı dişsiz. BEN BİR TARAFI KIRARAK CIKARDIM fakat gerek yokmus :( :( :(
Biraz mile vurarak kirilmadan çıkarılabilirmis.
Icinde iki tarafta rulman var. Bilyeleri maşa bilyesine yakin büyüklükte temizleyip yaglayip topladim

20160602_153100.jpg 20160602_153115.jpg 20160603_080209.jpg

Dosyalar

byzbird

Üye
Tepki
0
İsim
Serkan
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Arkadaşlar merhaba bende şu göbdekten arıyorum, hiç denk gelen oldu mu? yeni üyeyüm diye sanırım aranıyor kısmında yazamadım

Dosyalar

Tepki
78
İsim
Gökhan Altınelliler
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Gazelle İmpala modeli orta göbek mil uyumlu ne yapılabilinir.
Kamalı sistem
Rulmanlı sistem

Dosyalar

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.817
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Bu göbek tipine Thompson deniyor. Bunların 2 dönüşüm yolu var.
1 - Bu borunun iki tarafına dişli orta göbek borusu kaynattırıp dişli orta göbeğe çevirmek. (Sarı kaynakta usta biri lazım).
2 - Tornada alüminyumdan 2 adet pressfit hollowtech çanak yaptırıp bundan sonra hollowtech aynakolla kullanmak.

Hafifletme amacı yoksa aynı göbekle devam edebilirsin, mili, aynakolu halen bulunuyor. Ben bendekini 2. yöntemle değiştireceğim. Yaptırmayı düşünürsen benim tornacıda yaptırırız, hem kişi başı tutar da bir miktar azalır :)

Tepki
78
İsim
Gökhan Altınelliler
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Selam Can gene Hızır gibi yetiştin :) kamalı için Kadıköy de bir bisikletçi buldum. Oraya gidicem yakın diye açıkçası, buna keyfi binerim diyorum fiyat ne tutuyor olabilir aslında