Bisiklet Ağırlıkları

Firochromis

Daimi Üye
Tepki
234
İsim
Fırat Çıngı
Bisiklet
Diğer
Merhaba,

Bisiklet ağırlığını çok kafaya takıyor değilim ama bugün merak ettiğimden bisikletimi tartmaya karar verdim. Hassaslığına güvendiğim dijital bir tartıya çıkıp önce kendi ağırlığımı buldm (bu arada kilo vermem lazım :) ) sonra da bisikleti elime alarak bisikletin ağırlığını buldum. Doğrusu ilan edilenle aynı çıkmasını beklemiyordum ama oldukça farklı bir sonuç buldum. Corratec kataloğunda 11.3kg olan ağırlık yerine 12.9kg gibi bir değer çıktı. Neden bu kadar fark çıkmış olabilir sizce?

Scudo

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Kataloglarda belirtilen ağırlıklar büyük ölçüde gerçekleri yansıtmaz, bir çok firma örneğin bisiklet ağırlıklarını verirken pedal ağırlıklarını dahil etmez ama sizinki gördüğünüz gibi pedal ağırlığı koyulsa bile yine oldukça farklı, bazı bisikletlerinde çeşitli vesiyonları olur bunların en hafifi verilmiştir... Bunun yanında bırakın bisiklette verilen ağırlığı tutturmak, parça üreten firmalar dahi verdiği ağırlıklar büyük oranda tutmamaktadır, firmalar buna bahane olarak boyasız, vidasız, yağsız (maşalarda) hatta bazen maşalarda şaft borusu olmadan bile ağırlık verdikleri görülmüştür, ama netice de bunlar olmadan bu malzemeler kullanılamayacağı için kullanıcılar açısından sonuç kandırmaca olmaktadır... Burdan hareketle eğer bisiklet üreticisi bisikletin bitmiş ağırlığını tartmak yerine tek tek kullanılan parçaların üreticilerinin verdiği ağırlıkları kullanmışsa yine sonuç oldukça önemli farklar çıkmaktadır. Verilen ağırlıkların genellikle hep gerçek ağırlıktan fazla olmasından dolayı bisiklet firmalarının kullanıcıları kandırma yoluna gittikleri algılanabiliyor, çok çok nadiren tam ağırlık verildiği veya biraz daha iyi ağırlık çıktığı için bu düşünce hiç de yanlış değil...

İlan edilen ağırlıklar ile kullanıcıların tarttığı gerçek ağırlıkların karşılaştırılması açısından büyük bir listeye sahip olan (link) sitesinden listing bölümünü ziyaret edebilirsiniz...

burgazz

Forum Bağımlısı
Tepki
324
ooo tam benlik bi site tam da bisikletin parcalarının listesini hhazırlıyorken (upgrade için)cuk oturdu adres için cok tesekkurler

Erhan Doğaner

Forum Bağımlısı
Tepki
63
bence şu anda bisikleti aldığın yere git kataloğu göster ve hesabını sor. kimsenin kimseyi kandırmaya hakkı yok! katalokta yazan ile aynı muameleyi vermek zorunda. bende expert var. 13,3 yazıyor katalokta eve geldim tarttım 13,3;) ama tutup 15 deseydi aynı gün dükkandaydım. hem o kadar para ver üstünede 1,6 kg ağır çıksın, görülmüş şey değil...

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Çok doğru, Corrateclerin ağırlıkları gerçekten tutuyor. Shimano da oldukça doğru rakamlar veriyor, unutmadan amoeba lar da oldukça isabetli ağırlık doğruluğu açısından...

Erhan Doğaner

Forum Bağımlısı
Tepki
63
senin şu tarttığın bisiklet hangi model? 1,6 kg yanlışlık olması için ihtimal doğurabilecek etkenler.
1) matarayı üzerinde mi unuttun? 500 gram saptırabilir seni
2)spd taktın mı bisiklete? 400 gramın üsü spd ler var
3) tartıldığın tartı 90-100 kilonun üstündeyse az da olsa yanlış bilgi verebilir.
4) tartıldğın tartıda, sen bisikleti tutarken kendinden uzakta mı tuttun? mesela kollarından uzakta tutmuşsan tartının sensörleri bunu fazlalık olarak görebilir. ki en önemli etken de bu. aynı ölçümü bir kargocuda yapabilirsin. eğer hala 1,6 kg hata varsa direk aldığın dükkana gitmeni tavsiye ederim.

• Beğen
Tepkiler: Speedy Cycler

Erhan Doğaner

Forum Bağımlısı
Tepki
63
bu bölüm corratec' e ve onun modellerine ayrılmış durumda. bianchi ile ilgili sorularınızı bianchi' ye ayrılmış olan bölümde sorabilir, yanıtlarına ulaşabilirsiniz.
iyi günler...