Batum'dan İstanbul'a Karadeniz Bisiklet Turu

ozgux

Üye
Tepki
75
İsim
Özgür K.
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Cyclocross
Batum'dan İstanbul'a Karadeniz Bisiklet turum.

Batum'dan İstanbul'a Karadeniz bisiklet turumun ilk 8 gününü tamamladım. ilk gün Sarp sınır kapısından Batum'a geçtim. Sonra Rize, Trabzon,Giresun, Ordu Perşembe , Samsun, Samsun Yakakent ve bugün Sinop Ayancık'a geldim.
Ünye'ye kadar çok keyifli güzel bir tur oldu benim için. Terme Samsun arası düz sıkıcı bir yol. Bafra ovasından geçerken ve Gerze tarafında karşıdan esen rüzgar zorladı biraz. Ama öncesi gerçekten çok güzeldi tavsiye ederim.
Turumun kolay kısmı Sinop'la birlikte bitmiş oldu? .Sinop Ayancık arasında birara rampalar bitmeyecek sandım.herhalde 100tane vardı?
Batum çok farklı bir yerdi.Karadeniz şehirlerine benzemiyor, turistik bir Akdeniz şehri gibi. bisikletle sıkıntı olmadan hemen geçtim.yeni kimlik kartını göstermek yeterli. Sahile cadırımı kurdum,problem olmadı.Batum sonrası asıl hedefim Ayder yaylası ve uzungöle çıkmaktı ama çok yağmur yağdığı için maalesef olmadı. Karadeniz insanıni sevdim? evinde ağırlayan, yemek ve çay ismarlayan oldu,sohbetleride gerçekten güzeldi. Toplam 830 km olmuş.İstanbula kadar hala zor ve uzun bir yolum var ama yolda olmak güzel, keyifli. Tek başına yolculuk zor görünse de sanki hiç tek başına değilmişim gibi hissettim.her mola da gelip konuşan insanlar var . Yolda Çinli İranlı İngiliz ve ters yönde yabancı çok tur bisikletçisi vardı ama bir tane bile türk goremedim. Bir gün çadır bir gün basit otel şeklinde devam ediyorum ( Trabzon sahilde bir mısırcı arkadaşa buraya çadır kursam problem olur mu dedim, biraz sohbet ettikten sonra evine davet etti, çok iyiydi)

IMG_20190804_152143.jpgIMG_20190804_174341.jpgIMG_20190805_152140.jpgIMG_20190806_133230.jpgIMG_20190808_115006.jpgIMG_20190808_154131.jpgIMG_20190809_065632.jpgIMG_20190809_082337.jpgIMG_20190809_090234.jpgIMG_20190809_182613.jpgIMG_20190811_125203.jpgIMG_20190811_140334.jpg

Scudo

ozgux

Üye
Tepki
75
İsim
Özgür K.
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Cyclocross
Bugün Sinop Ayancık'tan Kastamonu İnebolu'ya geldim. Düne göre daha zorlu bir yoldu. rampalar daha dik ve daha uzundu. Ama manzara çok güzeldi. Yarın Cide'ye sürecem. Burda konuştuğum kişiler yolun çok daha zor olduğunu söylüyor?

tos0648

Üye
Tepki
116
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Hocam belli ki çok keyifli bir tur oluyor, tekerinize taş değmesin
Geçen ay yaptığım kuşadası marmaris turundan sonra önümüzdeki yaz için sizin bu rotanızı düşünmeye başladım. Özellikle yol durumu (rampalar vs) hava sıcaklığı hakkında görüşlerinizi merak ediyorum

ozgux

Üye
Tepki
75
İsim
Özgür K.
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Cyclocross
Sarp sınır kapısından Sinop'a kadar Karadeniz sahil yolu çok iyiydi. Sinop'tan sonra asfalt iyi değil, köy yolları gibi. Ordu Fatsa arasındaki uzun tünelden geçmedim ama öncesinde çok sayıda tünel var.tüneller aydınlık ve geçiş rahatti. Rampalar Sinop'tan sonra başlıyor. Sinop Ayancık arasında çok fazla rampa var, bitmek bilmiyor. Ayancık İnebolu arasında ise 2tane çook uzun ve eğimi daha fazla rampa vardı. Ama manzara süperdi.
Ordu Perşembe'ye kadar hava kapalıydı. Ara ara yağmur yağdı. Bence güzeldi. Güneşli günler biraz zorlasada akdeniz gibi degil.
1gün çadır 1gün otel yapıyorum. Kamp alanlarına çadır kurmadım, otel ücreti gibi para istiyorlar. Sahilde çadıra birşey diyen yok zaten.
Yolda çok sayıda karşıdan gelen bisikletçi gördüm. Bence manzara açısından doğudan batıya gitmek daha mantıklı gibi. Hemen sağımda Karadeniz, solda orman. Sahili ve Karadeniz'in dik yamaçlarına yapılmış evleri daha rahat gorebiliyorsun.

yavz0r

Aktif Üye
Tepki
439
İsim
yavuz
Bisiklet
Merida
Asıl yol şimdi başlıyor :))

Hopa-İstanbul'u geçtiğimiz haziran'da geçtim ben de. Konusunu seneye anca açarım sanırım. Seyir defteri niyetine günlük tutuyordum yarısına geldim sonra araya 'gerçek' hayat girdi :acpsnr:

İnebolu-Cide arası bu güzergahın en iyi ve en zorlu kısmı. Tek günde geçemeyebilirsiniz. Sabırlı olun.
O kadar düz yolun üstüne Sinop-Ayancık-İnebolu kısmında ben de zorlanmıştım, üstüne inebolu-cide arasının daha zor olduğunu da bildiğim için İnebolu'da dinlenmiştim fazladan bir gün.

Mesela ben inebolu-cide arasını tek günde geçmiştim ve Cide'ye bitik bir şekilde ulaşmıştım. Ertesi sabah Cide'nin düzlüğünü ve bir rampa'yı daha aştıktan sonra Gideros koyu var. Burda kamp yapılmalı, vakit geçirmeli gibi. Ben Gideros'un önünde durup 10 dakika düşünmüştüm, resmen geçip gidicem burdan çünkü henüz daha yeni çıktım yola ve ilerlemem lazım; hakkaten ilerlemem mi lazım niye acele ediyorum, ama daha enerjim var ve yol çok vs. şeklinde kendimle polemiğe girmiştim.

Şimdiki aklım olsa bir günümü Gideros koyunda sonlandıracak şekilde ayarlamaya çalışırdım kendimi.

Bu arada Sinop'tan sonra asfaltın iyi olmadığı birkaç on kilometre var evet beni de rahatsız etmişti ama geri kalan kısım kaymak gibi sayılabilir. Bir de Zonguldak civarı sıkıntılı yol konusunda. Tüm Karadeniz'i arkada bıraktığımdan artık eve gitmeye çalıştığımdan mı yoksa hakikaten öyle mi bilmiyorum ama Zonguldak bisikletle geçmek için çok zor bir şehir, tek keyif almadığım yerdi neredeyse.

Yolunuz açık olsun, keyfini çıkartın...

Hakorman

Üye
Tepki
111
İsim
Hakan
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Zonguldak'tan sonra Kdz.Ereğli - Alaplı - Akçakoca - Melenağzı - Kocaali - Karasu rotasından devam edecekseniz güzel kamp yerleri mevcut ucuz fiyatlı.

• Beğen
Tepkiler: mehmetbulak

ozgux

Üye
Tepki
75
İsim
Özgür K.
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Cyclocross
Gerçekten İnebolu -Cide arası çok zormuş. Bende tek günde geçtim ama son 30 km geçmek bilmedi. Az daha köylerin birinde kalacaktım. Kaç rampa tirmandim bilmiyorum.zigzag yapa yapa çıktım. Yola bakmıyordum artık kendimi manzaranın güzelliğine bırakmıştım. Büyük ihtimalle yarın burda kalırım ,gideros koyunda kamp kurarim.

IMG_20190813_102209.jpgIMG_20190813_115818.jpgIMG_20190813_074341.jpg

@Hakorman Evet böyle devam edecem.teşekkür ediyorum

Screenshot_20190813-211728.png

Ne kadar doğru bilmiyorum ama stravaya göre İnebolu Cide arasinda toplamda 5000m tirmanmisim.

Dosyalar

Son düzenleme:

:DDD

Forum Bağımlısı
Tepki
449
İsim
Muhammed Hüten
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yavaş ta olsa tempo ile 1,5 TDF dağlık etap bitirmişsiniz. Tebrikler.

yavz0r

Aktif Üye
Tepki
439
İsim
yavuz
Bisiklet
Merida
Bana da yaklaşık 5000 çıkartmıştı strava , rakım pek yükselmiyor ama bir aşağı bir yukarı inip çıkıyorsunuz :)
(link)

Çok spoiler vermek gibi olmasın ama Cide'ye ulaştıktan sonra 'eh tamam en zor kısmını bitirdim bundan sonrası çantada keklik' psikolojisine giriyor insan, halbuki Cide-Amasra arası da epey zorlu, 5000 olmasa da var bir 2500 :D 3-4 sağlam rampa var o yolda da diye hatırlıyorum, ufak rampalardan çok olmasa da.

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Rezerve alayim
musait anda okuyayim
Tebrikler guzel kafalar bunlar

• Beğen
Tepkiler: Devenez ce que
Tepki
34
İsim
Ahmet İbrahim ÖZCAN
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Cyclocross
bisikletle geçmenin yasak olduğu tüneller varmı? olduğunda ne yapıyorsunuz?

ozgux

Üye
Tepki
75
İsim
Özgür K.
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Cyclocross
Sahile çadır kurduğum için erkenden kalktım. Biraz gideros ta zaman geçirdikten sonra , bu yolda zor en azından yarısını gideyim, Kurucaşile de kalırım diye düşündüm. Kurucaşile ye geldim zamanda vardı , yavaş yavaş gideyim dedim Amasra ya kadar geldim ama epey zorlandim. Artık son rampalarda yürüdüm. Çook sağlam 3-4rampa vardı. Amasra çok kalabalık, oteller pansiyonlar dolmuş, bugünde çadır kurdum. İlkkez polis geldi, sahilde çadır kurmayi kaymakamlık yasaklamış. Birazdan ekipler gelir dedi. 3-4cadirci daha var, ekipleri bekliyoruz?.

Sadece Sinop girişindeki tünelden geçerken yasaktır tabelası vardı. Tüm Karadeniz sahil boyunca başka görmedim. Geçtim problem olmadi

Tepki
34
İsim
Ahmet İbrahim ÖZCAN
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Cyclocross
bende birkere istanbul afyon turu yapmistimda sirf bilecikteki tunellerde sıkıntı olmasın diye %10 egime 16 km katlanarak bilecige çıkıp geceyi orada geçirmiştim. şimdi sizden aldigim cesaretle tunellere girmeyi bir kere daha dusunucem

pedalterapi

Daimi Üye
Tepki
1.136
İsim
erhan erdem
Bisiklet
Carraro
@ahmetibrahimözcan
tünellerin içinde yürüyüş kaldırımları vardır. ben karadeniz turunda tünellerin girişinde bisikletten inip kaldırıma çıkıp kaldırımda yürüyerek geçtim. çünkü sürüş yapmak için dar biraz. tünelde asvalttan gitmek ise hayati riskli bir davranış. bu nedenle tünele girin ama yürüyün arkadaşlar. tavsiye ederim

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.125
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@pedalterapi

Tünel olayları çok sıkıntılı motor sürücülerini bile görmezden geliyorlar. Bir kaç yerde dikkat ettim tünel içinde kaldırımda yoktu. Küçük bir emniyet şeridi hattı var sonra duvar o ara da 50cm var yada yok. Daha önce forumda konusu vardı. Antalyada bir tünel 2 yabancı bisikletçi hayatını kaybetmiş, 1 tanesi de yaralanmıştı. Bence riske gerek yok.

• Beğen
Tepkiler: Devenez ce que

ozgux

Üye
Tepki
75
İsim
Özgür K.
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Cyclocross
Ekipleri bekledik ama gelmediler? sabaha kadar yağmur yağdı. Herhalde acımışlardır. Erkenden kalkıp yola koyuldum. Zonguldak'a kadar çok rahat geldim. Bu iki gün benim için kolay geçti. Bugün hedef Karasu'ydu ancak çok yağmur yağınca 40km öncesinde Akçakoca'da kaldım. Eregli öncesinde uzun bir rampa vardı ama zorlanmadan çıktım. Yarın hava müsait olursa Ağva sonra İstanbul ve turumu 15. günde bitirmiş olacağım. IMG_20190814_195739.jpgIMG_20190815_091111.jpgIMG_20190815_150404.jpgIMG_20190816_103739.jpgIMG_20190816_181202.jpg

ozgux

Üye
Tepki
75
İsim
Özgür K.
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Cyclocross
Arkadaşlar hepinize teşekkür ediyorum. Bugün İstanbul'a ulaştım. Dün tur boyunca ilk kez sağanak yağmura yakalandim. Ağva ya 40km kala bir benzinlige cadırımı kurdum. Bugün özellikle sahilden Ağva Şile arası beni yordu. O kadar çok rampa olduğunu bilmiyordum. Batum'dan İstanbul'a Karadeniz Bisiklet turumu 15 gunde tamamladim.1555km yol ve 25000 m tırmanış yaptım. Onlarca il,ilçe,köy den bisikletle geçtim. tura yalnız cıktım ama sanki hiç yalnız değildim gibi. mola verdiğim heryerde insanlar çok iyi davraniyorlardi. Sanki uzun yıllar arkadasmışız gibi sohbetler oluyordu. Kısaca uzun tur bisikletçisini insanlar seviyor. Başıma hiç kötü birşey gelmedi. Çok kişiyle tanıştım.Benim için farklı bir deneyim, keyifli bir tur oldu. Yolda olmak güzeldi.