1270 km'lik Bayburt - Antalya bisiklet turu planı

erdemalp

Üye
Tepki
42
İsim
Erdemalp
Bisiklet
Mosso
Merhaba arkadaslar,

Onumuzdeki Haziran ortalarina dogru Bayburt'tan cikip Antalya'ya kadar pedallamayi planliyorum.

Bunun icin simiden calismalara basladim.

Simdilik kafamda bir rota belirledim.

Uzerimde cok fazla agirlik tasimamak icin cadirimi goturmeyecegim ve gececegim yerlerde ogretmen evlerinde ve/veya universitelerin konukevlerinde kalmayi planliyorum. Cunku iyi bir uyku ve dus gercekten gunun butun yorgunlugunu aliyor bu tur gezilerde.

Simdilik gunluk ortalama 100-130 km gidebilecegimi dusunurek ona gore bir rota belirledim.

Belirledigim rota uzerinde onerileriniz olursa cok memnun olurum.

1. Gun: Bayburt - Siran: 109 KM
2. Gun: Siran - Susehri: 117 KM
3. Gun: Susehri - Sivas: 131 KM
4. Gun: Sivas - Sarkisla: 83 KM
5. Gun: Sarkisla - Kayseri: 115 KM
6. Gun: Kayseri - Aksaray: 156 KM
7. Gun: Aksaray - Konya: 125 KM
8. Gun: Konya - Aksehir: 138 KM (Aksehir'e ozellikle ugramak istedigim icin rotaya ekledim)
9. Gun: Aksehir - Egirdir: 103 KM
10. Gun: Egirdir - Antalya Ev: 135 KM

Simdiden tesekkurler.

Bu gezide turun tamaminda veya bir kisminda, uygun olup katilmak isteyen arkadaslar da olursa gercekten cok memnun olurum.

Scudo
Tepki
95
Bisiklet
KTM
hocam mesafeleri sanirim konaklama noktalarina gore belirlemissiniz ancak yukselti kazanimlarini hesap etmeniz gerekebilir.

hocam bir de sartoar uygun olursa konyadan antalyaya eslik edebilirim belki

• Beğen
Tepkiler: erdemalp

erdemalp

Üye
Tepki
42
İsim
Erdemalp
Bisiklet
Mosso
@lightningstrike
Mesafeleri hesaplarken strava ve komoot uygulamalarindan yukselti kazanimlarini da hesap ederek olusturmaya calistim ama cok detayli degil. Zamanla daha detayli olarak yazmayi planliyorum.

Ayrica kullanacagim bisikleti ve uzerindeki ekipmanlari da yavas yavas paylasmayi dusunuyorum.

Belki eksik, hatali yaptigim kisimlar olursa buradan elestiriler alabilirim ve duzeltebilirim bu surecte.

@lightningstrike
Tabi Hocam neden olmasin cok memnun olurum. Konya'dan sonra Aksehir'i ozellikle yazdim cunku Amcalar orada ve onlara da ugramak istiyorum. Turun o kismini konusup, planlayabiliriz. :)

• Beğen
Tepkiler: lightningstrike

Abdullah ozturk

Daimi Üye
Tepki
547
Bisiklet
Ghost
Merhabalar , eminim çok güzel ve ileride anlatacak güzel bir hikayeniz olacak.
Günlük planladığınız kilometreleriniz gayet makul ve ulaşılabilir gözüküyor.Kazasız belasız bol fotoğraflı bir tur dileğiyle..

• Beğen

Yusuf Ziya Aktaş

Katip el-Bayburdî
Tepki
270
İsim
Yusuf Ziya AKTAŞ
Bisiklet
Focus
@erdemalp Memleketimden başlayan benim gördüğüm ilk tur olacak sanırım:) Kazasız belasız bi tur olur inşaallah. Bayburt'ta döner yemenizi tavsiye ederim:) Bayburtla ilgili soracağınız şeyler olursa bilgi verebilirim. Doğal koşullarının olumsuz etkileri, yenilip içilecek yerler vs gibi konularda bilgi veririm:)

• Beğen

erdemalp

Üye
Tepki
42
İsim
Erdemalp
Bisiklet
Mosso
@Abdullah ozturk Tesekkur ederim. :)

@Yusuf Ziya Aktaş 3 seneyi askindir Bayburt'ta yasiyorum. Burada zaten etin, sutun en guzeli var gercekten. Sizin onereceklerinizi duymakta guzel olacaktir. Muhakkak bilmediklerim vardir. Benim icin de yeni tecrube olur. (Not: Bayburt'un koylerini merkezinden daha cok sevdigimi de eklemeden gecmeyeyim. :) )

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
rotanızı bir de ridewithgps ile çizmenizi öneririm. "view" modunda ayrıntılı "climbs" analizi yapabilirsiniz, yolun hangi kısımlarında kaç km boyunca ortalama ve maksimum yüzde kaç eğimde tırmanacağınızı görebilirsiniz. osm cycle outdoor gibi farklı harita katmanları seçerek alternatif yollar da keşfedebilirsiniz. turcuların şu sıralar en çok kullandığı uygulamadır, komoot da iyidir, ikisini birlikte kullanmakta büyük fayda var. bir öneri daha: strava'da "minimum elevation" modunda iki nokta arasındaki en az tırmanmalı rotayı da çıkarıp kıyaslama yapabilirsiniz. maalesef tek bir uygulama yetmiyor artık.

rota için de bir önerim olsun: bayburt sivas kayseri arasını sizin çizdiğiniz şekilde değil de, erzincan kemaliye divriği üzerinden çizerdim sizin yerinizde olsam. kemaliye üzerinde karanlık kanyon türkiye'nin en güzel bisiklet rotaları arasında ilk beşte yer alacak çok yakında, benim de hayal ettiğim bir rotadır.

erdemalp

Üye
Tepki
42
İsim
Erdemalp
Bisiklet
Mosso
@bisikletgundemi Ridewithgps uygulamasini bilmiyordum, ogrenmis oldum. Hesap olusturdum. Rotayi oraya da girip alternatiflere bakicam kesinlikle.

Rota icin onerinizi de bugun ki antremandan sonra donuste kesinlikle inceliycem. Zaten konuyu acmamin asil nedenlerinden biri bu tur oneriler almakti. Cok tesekkur ederim. :)

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
Çok rahat 1 tur olacak hiç eğim yok inişler çıkışlar mevcut ama gidileceği zaman terleyebilirsin yine de sıcaktan :D Tur arkadaşın olmak isterim artık o zaman ki kafam gelmek isterse :D Antalya'ya gitmek isterim açıkçası...

• Beğen
Tepki
75
İsim
Ali göktaş
Bisiklet
Bianchi
Sıcaklar çok bastırmadan yola çıkmanızı öneririm bende 1 kere izmir çanakkale yaptım uzun yolculae bilir şehirler arası tur yapınca şehir içi tur sarmıyor adamı
Şimdiden tekerinize taş değmesin iyi yolcıluklar

erdemalp

Üye
Tepki
42
İsim
Erdemalp
Bisiklet
Mosso
@JusTiMe Tabii neden olmasin. Zaman yaklastikca irtibatta oluruz :)

@Barış Çavuş Tesekkur ederim. Turunuzun yeni bolumlerini sabirsizlikla bekliyorum.. :harika:

@Hibrit insan Tesekkurler. Universite'de ki isleri bitirir bitirmez cikmayi planliyorum. Gonul isterki Mayis basi gibi ayarlayabileyim. :)

Bu arada bir suredir parca parca tur icin gerekli olabilecek urunleri Turkiye'den veya Yurtdisindan aliyorum. Bunlari da listeleyip, hatta belli bir sure kullandiktan sonra incelemelerini yazmayi dusunuyorum. Boylece daha sonra tura cikmak isteyen arkadaslara fikir vermek acisindan yardimci olacaktir.

Ayrica aldigim, kullandigim malzemelerden yanlis, eksik vs gibi olanlar olursa buradan da gelen uyarilarla degistirme sansim olucagini dusunuyorum.

Bisikletin en onemli parcalarindan biri olan selemi sonunda degistirme karari aldim.

Onceki selem bisikletimin uzerinde gelen orjinal seleydi ve Decathlon'dan aldigim jel ile birlikte kullaniyordum. Ikisi birlikte bir sekilde konforlu olsa da belli bir sure uzerinde (3 saat) konforunun azaldigini ve uyusukluklara yol acitigini farkettim. IMG_5834.jpg

Bunu asmak icin biraz arastirma yaptigimda hem Turkiye'de hem de Yurtdisinda en cok ovgu alan selenin Brooks B17 sele oldugunu gordum. Bunun uzerine siparis verdim ve selem bugun elime ulasti. IMG_5816.jpg

Ilk bakimini yaptiktan sonra bisikletime monte ettim ve 15 Km'lik kisa bir test surusu yaptim. Tahta gibi gorunse de ilk deneyimimde yoldaki titresimleri daha az hissetmem oldu.
Yarin firsat bulabilirsem daha uzun sureli bir surus yapmayi planliyorum. Zaten selenin bana uygun hale gelmesi icin ortalama 1000 Km kadar yol yapmam gerektigini biliyorum. Ama ilk suruste dahi korktugum kadar bir konforsuzlukla karsilasmadim.

C.Koc

Forum Bağımlısı
Tepki
1.087
İsim
Cem
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Şimdiden hayırlı yolculuklar dilerim kondisyonunuz ne durumda bilmiyorum ama özellikle 3. gün ve sonrası sizi zorlayacak gibi duruyor ama halledersiniz...

• Beğen

Cemal Ç.

Sadece sürüyorum. 😒 𐱅𐰇𐰼𐰰- 🚵‍♂️🚴‍♂️
Tepki
20.647
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Simdiden yolunuz acik olsun diyorum ve bu konu uzerinden yayin yapmaya devam ederseniz mutlu olurum. Yeni bir konu acarsaniz yolculugunuzu kacirabilirim. Bu konuyu takibe basladim da bir zamandir :D.

• Beğen

erdemalp

Üye
Tepki
42
İsim
Erdemalp
Bisiklet
Mosso
@C.Koc Tesekkur ederim. Elimden geldigince antreman yapmaya calisiyorum. En son 75 km'yi 3:40'da tamamlayabildim. Yasadigim sehirde (Bayburt) hava sicakligi ciddi sekilde dustugu icin antreman yapmak da gittikce zorlasmaya basladi. Havalar gunluk, guneslik oldugunda zaman buldukca kendimi disariya atiyorum. :)

@CmlCLK Acikcasi benim de amacim o. Aldigim, kullandigim ekipmanlar ve diger herseyi bu baslik altinda paylasmayi planliyorum. Umarim forum kurallari acisindan bir sikinti yoktur bu acidan. :)

Merhaba arkadaslar.

Daha once de bahsettigim gibi bisiklet icin kullandigim ekipmanlari da ufak ufak tanitmak istiyorum.
Iki nedenden.
Bir, benzer sekilde tura cikmak isteyen arkadaslar da yararlanabilmeleri icin.
Iki, uygun olamayan sekilde secmis olabilecegim urunleri buradan alacagim geri donuslerle degistirmem veya gelistirmem icin.

Bundan dolayi ilk inceledigim urun IGPSPORT un IGS50E GPS Bisiklet bilgisayari olacak.

Iyi pazarlar. :)

luckxor

Forum Demirbaşı
Tepki
1.108
Bisiklet
Focus
2019 Haziran ayı değil mi planın? Bana buradan ulaş ben de katılabilirim??