Zincir temizliği

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.215
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu aralar kadro ve zincir temizliği için ıslak mendil kullanmaya başladım. Bebeklerin altını temizlemek için kullanılıyorsa bisiklet için neden kullanılmasın. :D

p.s.: çok iyi temizliyor
Islak mendili yaz aylarında sürüşlerden sonra (komple yıkanmasını gerektirmeyecek şekilde ise) kadro, aynakol , jant ve jant telleri, aktarıcıların temizlenmesinde birkaç senedir kullanıyorum gayet iyi iş görüyor. Zincir üzerinde denemedim hiç. :)

• Beğen
Tepkiler: gunerokn
Scudo
Tepki
1.734
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ben bugün bisikleti yıkadım ve daha önce de her baklaya bir damla yağ damlatıyordum. Çok fazla geliyordu.
bugün iki baklaya bir damla damlattım.

test sürüşü yaptım. Tüm viteslere geçirip zincirin tüm dişlilere değmesini sağladım.

yağlamadığım baklaların dişliye bulaşan fazla yağlardan “otlanacağını” düşünüyorum.:koptum::koptum:

zaten zinciri silecek kadar fazla yağ oluşmadı. Durum iyi görünüyor.:)

bu vesileyle tüm forumdaşlara iyi seneler
dilerim.:)

EnginK.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.535
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
1704041012311.png
Şu resmi şuraya koyalım da neden her baklaya bir damla yağ gerektiği belki daha iyi anlaşılır. 2,3,4,5 numaralı parçalar 2 baklaya bir damla damlatılarak ne yazık ki ne kadar öyle olmasını isteseniz de yağlanmaz. Damlattığınız yağ bir diğer baklaya atlayarak bu parçaları yağlamaz. Herbiri tek tek yağlanmalı. Fazlası bezle silinmeli. Bir damla yağın tasarrufu yapılmamalı. Bu parçalar aşındığı zaman zincirinizde uzama olur, ömrü gider. Zincirin dışının yağlı görünmesi bu parçaların yağlandığı anlamına gelmez. Zincirinizin sesinin kesilmesi de yağlandığı anlamına gelmez. Bu konuyu bir iki sene önce de resimle açıklamıştım ama zahmet edip de okunmuyor heralde.

Tepki
15
İsim
Aziz D.
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu ne şiddet bu celal biraz sakin :srnsml:
Abi şiddet celal değil de forumlarda ve videolarda profesyonellerin tarifinden, herhangi birinin iddiası sebebiyle şüphelenmek ya da birsürü profesyonelin yanlış bildiğini idda edip -veya öyle dercesine- kendi tecrübesinin daha makul ve muteber olduğunu zannetmek çok abes ve gerçekten öfkelendirici değil mi? Sonra ayıkla pirincin taşını oluyor. Sürekli düzenli aralıklarla insanlar arkadaşlar söylenenlere inanmayın doğrusu budur diyor. Benim bisikletçim de 3-4 damla bir zincire yeter diyordu fakat akıl var mantık var mühendis değil sözelci olsam kafam çalışmasa şu aletlerin nasıl işlediğin dair, inanın ben de onu uygulardım. Acaba foruma bir "yanlış bilgi" uyarısı mı eklesek? Modlar mı yapar kim yapar yanlış bilgiye kırmızı bir yanlış bilgi uyarısı koysa. Başka bir forumda vardı

SEL PER

Forum Demirbaşı
Tepki
793
İsim
Selçuk
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
313199 dosyayı görüntüle
Şu resmi şuraya koyalım da neden her baklaya bir damla yağ gerektiği belki daha iyi anlaşılır. 2,3,4,5 numaralı parçalar 2 baklaya bir damla damlatılarak ne yazık ki ne kadar öyle olmasını isteseniz de yağlanmaz. Damlattığınız yağ bir diğer baklaya atlayarak bu parçaları yağlamaz. Herbiri tek tek yağlanmalı. Fazlası bezle silinmeli. Bir damla yağın tasarrufu yapılmamalı. Bu parçalar aşındığı zaman zincirinizde uzama olur, ömrü gider. Zincirin dışının yağlı görünmesi bu parçaların yağlandığı anlamına gelmez. Zincirinizin sesinin kesilmesi de yağlandığı anlamına gelmez. Bu konuyu bir iki sene önce de resimle açıklamıştım ama zahmet edip de okunmuyor heralde.
Daha önce yaptığınız anlatımı bulamadım linkini paylaşır mısınız

EnginK.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.535
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@SEL PER Zincir yağı önerileri sayfa 34, 672 numaralı post. Oraya da bir başka resim koymuşum

@Savgat83 Gres sıvı da olsa yinede zincirde yağın girmesi gereken yerlerinde yeterli yağlama için kalın gelecektir. Tam bilmiyorum ama soğuk havalarda kalınlaşacağını düşünüyorum. Zincirde asıl yağlanması gereken yerler gözün gördüğü yerler değil görmediğimiz parçaları. Aşağıdaki resimde görüleceği üzere asıl yağlanması gereken yerler pim ve siyah görünen silindir denen parçalar. Yani pimle silindirin arasına yağ girebilmeli.
247081 dosyayı görüntüle
Mesela bazıları zinciri söktükten sonra bir kabın içinde bir miktar yağı biraz ısıtıp zinciri daldırıyor. Böylece ısınan yağ daha inceldiği için pimlerin arasına daha rahat girebiliyor.

indir.jpg

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: SEL PER

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.995
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Benim bisikletçim de 3-4 damla bir zincire yeter diyordu fakat akıl var mantık var mühendis değil sözelci olsam kafam çalışmasa şu aletlerin nasıl işlediğin dair, inanın ben de onu uygulardım. Acaba foruma bir "yanlış bilgi" uyarısı mı eklesek? Modlar mı yapar kim yapar yanlış bilgiye kırmızı bir yanlış bilgi uyarısı koysa. Başka bir forumda vardı
Başkalarına para ve zaman kaybına sebep olabilecek yanlış bilgilerin gerekirse moderasyon tarafından işaretlenmesi gerektiğine katılıyorum.

Sözelcilerin, sosyal bilimcilerin, kafaları çalışmayan insanlar olduklarına katılmıyorum.

Oguzy

Üye
Tepki
0
İsim
Oğuz Yanbastı
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
İnternette satılan zincir temizleme cihazları ve yağ çözücü ile rahat temizlenir

Sinyor

Daimi Üye
Tepki
195
İsim
Can
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Zincir temizlemeye çok uğraştım ama yorucu ve yıpratıcı oluyor belli bir zaman sonra. Bende bu 365 derece zinciri temizleme fırçası aldım. Üstüne rubleyi temizlemek için boya fırçası ve sanayiden gaz yağı alarak bu 3 lü ile tertemiz ediyorum. Son olarakta deterjanı köpük yapıp yıkıyorum sonuç olarak tatmin ediyor beni.
Screenshot_20240405_170945_com.android.chrome.jpg