Zincir temizliği

Tepki
20
İsim
Hasan Ersoy
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Motorumun yağlama işlemi için Motul C4 edindim. Ama öncesinde yağı çözdürmem içinde doğal olarak yine Motul un C1 ini de aldım. Şimdi C1 elimde pis pis sırıtarak bisikletin zincirine bakıyorum..😂😂😂

C1 sizce bisiklet kullanımına uygun mu? Yoksa herhangi bir zarar sebep olur muyum?
C1 sorun cıkartmaz zarar da vermez zincirinize. Zamanında merak edip ben de araştırmıştım ve kullanmıştım. hızlı ve güzel temizliyor ancak maliyetli bir temizlik oluyor bence.

• Beğen
Tepkiler: Ricochet
Scudo

Ricochet

Daimi Üye
Tepki
1.125
İsim
A.SÜVARİOĞLU
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
C1 sorun cıkartmaz zarar da vermez zincirinize. Zamanında merak edip ben de araştırmıştım ve kullanmıştım. hızlı ve güzel temizliyor ancak maliyetli bir temizlik oluyor bence.
Maliyeti düşününce sıfırdan almak mantıksız ama elimde olunca kullanabilir miyim diye düşündüm, teşekkür ederim bilgi için 🙏

-Deniz-

🌴🌴🌴🌴
Tepki
1.027
İsim
Deniz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Herkese merhaba. Haftada bir veya iki kere sürüş yaptığım bisikletimin ayda bir zincirini temizliyorum. Temizlik için prilli su ve aparat kullanıyorum. Sonrasında bir bidon ile durulayarak kurumaya bırakıyorum. Bir gece kendi kendine kuruduktan sonra ertesi gün zincirin her baklasına bir damla olmak üzere yağ sıkıyorum. Vitesleri gezip pedalladıktan sonra kuru bir bez ile de fazla kalan yağları zincirden alıyorum.

Şimdi şöyle bir sıkıntı var. Dışarıda havalar soğuk ve bisikleti evde kalorifer yanan bir odada tutuyorum. Isı değişimi mi sebep oluyor bilmiyorum ama zincir üzerindeki yağ bir süre sonra vıcık vıcık oluyor. Sanki zincirde su varmış gibi bir ses geliyor pedal çevirdikçe. Dışarıda bir süre kullandıktan sonra düzeliyor veya ben duymuyorum. Ama evde kesinlikle vıcık halde. Isı farkı mı sebep oluyor? Yoksa fazla mı yağ sürüyorum? Yazın böyle bir sorunum olmuyordu.

Tepki
1.734
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Herkese merhaba. Haftada bir veya iki kere sürüş yaptığım bisikletimin ayda bir zincirini temizliyorum. Temizlik için prilli su ve aparat kullanıyorum. Sonrasında bir bidon ile durulayarak kurumaya bırakıyorum. Bir gece kendi kendine kuruduktan sonra ertesi gün zincirin her baklasına bir damla olmak üzere yağ sıkıyorum. Vitesleri gezip pedalladıktan sonra kuru bir bez ile de fazla kalan yağları zincirden alıyorum.

Şimdi şöyle bir sıkıntı var. Dışarıda havalar soğuk ve bisikleti evde kalorifer yanan bir odada tutuyorum. Isı değişimi mi sebep oluyor bilmiyorum ama zincir üzerindeki yağ bir süre sonra vıcık vıcık oluyor. Sanki zincirde su varmış gibi bir ses geliyor pedal çevirdikçe. Dışarıda bir süre kullandıktan sonra düzeliyor veya ben duymuyorum. Ama evde kesinlikle vıcık halde. Isı farkı mı sebep oluyor? Yoksa fazla mı yağ sürüyorum? Yazın böyle bir sorunum olmuyordu.
Yağın cinsi markası nedir hocam?

bana güvendiğim esnafın bile çok iyidir diye sattığı yağ dert oldu. O esnaf şimdi o yağı satmıyor, bunu esnafın raflarını gözlemleyrek öğrendim.. Özetle yağ var,, yağ vaaar.:)

-Deniz-

🌴🌴🌴🌴
Tepki
1.027
İsim
Deniz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Yağın cinsi markası nedir hocam?

bana güvendiğim esnafın bile çok iyidir diye sattığı yağ dert oldu. O esnaf şimdi o yağı satmıyor, bunu esnafın raflarını gözlemleyrek öğrendim.. Özetle yağ var,, yağ vaaar.:)
Shimano dry lube.

Bilge dönmez

Daimi Üye
Tepki
337
İsim
bilge dönmez
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Baklaların içinden mi geliyor o ses?

-Deniz-

🌴🌴🌴🌴
Tepki
1.027
İsim
Deniz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Baklaların içinden mi geliyor o ses?
Baklaların etrafında da fazladan yağ varmış gibi görünüyor. Hatta yağın siyahlaştığını da söyleyebilirim. Zinciri soğuğa çıkartırken ilk bi 5 dakika bu vıcık durum sürüşe de etki ediyor. Zincir hassas oluyor. Fazla kayıyor gibi. Sonra düzeliyor. Biliyorum saçma geliyor ama durum bu 😀

Kaloriferin yanında durduğu için yağın yoğunluğu mu değişiyor acaba olabilir mi böyle bir şey?

Bilge dönmez

Daimi Üye
Tepki
337
İsim
bilge dönmez
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Siyahlaşmış yağ varsa, bakla içinde kalmış yağ olmalı. Temizlediğin halde içerde kalan yağ.
Kum gibi pislik söz konusu değilse sorun olmaz sanırım.

• Beğen
Tepkiler: -Deniz-

EmreCavusoglu

Aktif Üye
Tepki
233
İsim
Emre
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Zincir en guzel kuyumcularin yüzükleri parlatmak icin kullandigi ultrasonic cleaner ile temizleniyor tecrubeyle sabit sök zinciri koy icine azcikta bulasik deterjani yarim saatte 0 gibi.

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.422
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Zincir en guzel kuyumcularin yüzükleri parlatmak icin kullandigi ultrasonic cleaner ile temizleniyor tecrubeyle sabit sök zinciri koy icine azcikta bulasik deterjani yarim saatte 0 gibi.
Bu temizleyicilerin küçükleri pek işe yaramıyor incelediğim kadarıyla. Büyükleri de ciddi para bana göre.

awakening

Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.
Tepki
395
İsim
Murat
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Her bir baklaya yağ damlatıyorsanız bu miktar oldukça fazla, temiz zincire en fazla 10-12 damla yeterli. Zinciri geri çevirirken yağı damlatın döndürmeye devam edin zaten her bakaya nüfuz edecektir. O ses yağ fazlalığından gelir.

Son düzenleme:

-Deniz-

🌴🌴🌴🌴
Tepki
1.027
İsim
Deniz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Her bir bakaya yağ damlatıyorsanız bu miktar oldukça fazla, temiz zincire en fazla 10-12 damla yeterli. Zinciri geri çevirirken yağı damlatın döndürmeye devam edin zaten her bakaya nüfuz edecektir. O ses yağ fazlalığından gelir.
İzlediğim ve okuduğum çoğu yerde her baklaya bir damla şeklinde tarif ediliyor. İşlem bittikten sonra da bezle fazla yağı alın diyorlar. Yazın aynı şekilde yapınca bir sıkıntı yaşamıyorum aslında. Yazdığınızdan sonra İkilemde kaldım şu anda.

@Spartiat Barış abi sen ne düşünüyorsun bu konuda?

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.995
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Zinciri geri çevirirken yağı damlatın döndürmeye devam edin zaten her bakaya nüfuz edecektir.
10 damla yeterli dediğini kabul edeyim. Zincirin 90 bakladan oluştuğunu kabul edeyim. 9 baklada bir damlattığımızda, hadi yandaki baklalarına bir şekilde ulaşıyor diyelim. aradaki 6 baklanın burç kısmına (yani yağlamanın en gerekli olduğu kısma) yağ nasıl ulaşacak bi anlatır mısın?

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.936
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
İzlediğim ve okuduğum çoğu yerde her baklaya bir damla şeklinde tarif ediliyor. İşlem bittikten sonra da bezle fazla yağı alın diyorlar. Yazın aynı şekilde yapınca bir sıkıntı yaşamıyorum aslında. Yazdığınızdan sonra İkilemde kaldım şu anda.

Her baklaya bir damla damlatılması her baklaya yağ geldiğinden emin olmak için. Sonra fazlası silinerek uzaklaştırılmalı tabii. Ara ara bazı baklaları yağlayınca diğer baklaların içine nüfuz etmesi için damlalar epey iri olmalı, vıcık vıcık yağ olmalı, zincirden rubleye, rubleden tekrar diğer baklalara yağ bulaşmalı.

• Beğen
Tepkiler: -Deniz-

-Deniz-

🌴🌴🌴🌴
Tepki
1.027
İsim
Deniz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Her baklaya bir damla damlatılması her baklaya yağ geldiğinden emin olmak için. Sonra fazlası silinerek uzaklaştırılmalı tabii. Ara ara bazı baklaları yağlayınca diğer baklaların içine nüfuz etmesi için damlalar epey iri olmalı, vıcık vıcık yağ olmalı, zincirden rubleye, rubleden tekrar diğer baklalara yağ bulaşmalı.
Bezle çok sıkmadan en son fazlalıkları alıyordum. Olmadı temizlermiş gibi bezle sıkarak mı silmeliyim acaba? Bir de sıcaklık değişimi ve kalorifer yanının yağda bir etkisi olur mu kıvam konusunda?

gunerokn

Forum Bağımlısı
Tepki
2.563
İsim
okan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu aralar kadro ve zincir temizliği için ıslak mendil kullanmaya başladım. Bebeklerin altını temizlemek için kullanılıyorsa bisiklet için neden kullanılmasın. :D

p.s.: çok iyi temizliyor

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.936
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Bezle çok sıkmadan en son fazlalıkları alıyordum. Olmadı temizlermiş gibi bezle sıkarak mı silmeliyim acaba? Bir de sıcaklık değişimi ve kalorifer yanının yağda bir etkisi olur mu kıvam konusunda?
Sizin kalorifer yanı cayır cayır güneşin altından daha sıcak mı?

Ben zinciri bir bez parçasının içinden yürüterek siliyorum.

awakening

Tepki
395
İsim
Murat
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti

Şimdiye kadar her baklaya yağ damlattığım hiç olmadı yağsızlığa bağlı herhangi bir sorun yaşamadım. Aşırı yağ damlatmak hem israf hemde 10 12 damla damlatıp pedalı çevirdiğinizde mutlaka bakla aralarına zaten sızmış oluyor daha sonra fazlasını temizlemekle de uğraştırmıyor. Tercih sizindir elbette ancak bahsettiğiniz ses genelde yağ fazlalığı ile alakalı olur.

Son düzenleme:

-Deniz-

🌴🌴🌴🌴
Tepki
1.027
İsim
Deniz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Sizin kalorifer yanı cayır cayır güneşin altından daha sıcak mı?

Ben zinciri bir bez parçasının içinden yürüterek siliyorum.
Ben de aynı şekilde yapıyorum abi. Anlamadım gercekten.

Şimdiye kadar her baklaya yağ damlattığım hiç olmadı yağsızlığa bağlı herhangi bir sorun yaşamadım. Aşırı yağ damlatmak hem israf hemde 10 12 damla damlatıp pedalı çevirdiğinizde mutlaka bakla aralarına zaten sızmış oluyor daha sonra fazlasını temizlemeklede de uğraştırmıyor. Tercih sizindir elbette ancak bahsettiğiniz ses genelde yağ fazlalığı ile alakalı olur.
Teşekkür ederim. Biraz daha az kullanmayı deneyeceğim. Bakalım sonuç ne olacak.

• Beğen
Tepkiler: awakening

awakening

Tepki
395
İsim
Murat
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben de aynı şekilde yapıyorum abi. Anlamadım gercekten.

Teşekkür ederim. Biraz daha az kullanmayı deneyeceğim. Bakalım sonuç ne olacak.
Ek olarak yağın sıcak havada viskozitesi azalır yani akışkanlığı artar, soğuk havada viskozitesi artar.