Yurtdışından bisiklet getirmek

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
çin'den 15 kg. lik bi bi bisiklet posta/hızlı kargo yoluyla gelir.
bedeli 75-1500 € arasındaysa vergi olarak sadece bedelinin (kargo ücreti dahil edilmez) %20'sini ödersiniz.
hızlı kargo şirketleri bunun için sizden gümrük işlemleri için müşavirlik hizmeti bedeli alamaz. mevzuat ile yasaklanmıştır.
yalnız, diğer masraflar gibi başlıklar altında ciddi miktarlarda para istiyolarmış. bu ücretlerin gümrükle, devletle falan bi alakası yoktur.
dolayısıyla getirtmeden önce, hangi firmayla getirtecekseniz artık iyice bi araştırın derim.
800 dolar bisiklete 200 dolar vergiye öderken; 300 dolar sürpriz masraf çıkartmasınlar :S

Scudo

Mutlu Köksal

Satılık Scott Scale LTD CR1
Tepki
224
İsim
Mutlu
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Burak Açıl

Hem çin den gelecek hem dev gibi koli olacak hem de ortalama 300 dolar ve üzeri bir rakam olacak kargonun fiyat deklorasyonunda :)
O koli takılmazsa gümrüğe ben bisiklet ticaretine başlıyorum :D

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
@Mutlu Köksal
gümrük mevzuatında, kişisel kullanım için getirilecek eşyalara muafiyet hakkı adı altında bazı kolaylıklar sağlanıyo...
sonra birileri çıkıyo yukarıdaki gibi alışverişler yapmaya başlıyo...
sonra gümrük bunu fark ediyo... kısıtlıyo...
sonra da herkes hop oturup hop kalkıyo, yok efendim niye kısıtlanıyo diye :)

e suistimal ediliyo işte arkadaşlar... iş ticarete dökülüyo.... e gümrük kısıtlamasın da n'apsın :)

• Beğen
Tepkiler: Tolga Günsezer

Burak Açıl

Forum Demirbaşı
Tepki
119
@CandanC

Hızlı kargo ile gelmez, hızlı kargodan kasıt dhl, ups, tnt, fedex kargolarını kastediyorsan.
Tabi gümrüğe takılmasını istemiyorsan devlet postasını tercih etmen gerekiyor, china air mail, hong kong post vs..
Dediğim gibi kutu üzerinde 800 lira değilde 200-300 $ yazılabilir böylelikle vereceğimiz vergi de düşer.
Gümrük kısmına gelince, gümrüğe takılırsa geri almanız çok zor, özellikle özel kargo ile geliyorsa.
Sürpriz masraf çıkaramazlar, çıkarsa da ürün gümrüğe takılırsa çıkar.
Nette biraz araştırdım ama cesaret edip bisiklet alabilen olmamış ya da ben bulamadım :)

Mutlu Köksal

Tepki
224
İsim
Mutlu
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@CandanC

Aynen öyle.Onun için dışarıdan (hele ki bir de çin ise söz konusu) gelen ve 200 doların üzerinde deklorasyonu yapılan bisiklet kadrosu boyutundaki her kutu çok büyük yüzdeyle takılır :)
Ben bisiklet almadım ama en az onun kadar büyük koliler getirdim kendim için.Özel kargo şirketleri olmadığı sürece rahatlıkla verginizi verir alırsınız.Özel kargo şirketleri olursa eğer takıldığı anda "en az" ürün maliyeti kadar harcamayı göz önüne alın

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.377
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@Burak Açıl

Ürünün mahiyeti ne olursa olsun fiyatı 75€ üzerindeyse gümrük vergilendirmesine girer paket.
İster DHL gibi özel bir firmayla, ister EMS, PTT gibi devlet yollu kanallarla gelsin.

4458 sayılı Gümrük Kanunun 167 nci maddesi, 2009/15481 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki "4458 sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Kararın 45,62 ve 63 üncü maddeleri, 06/07/2011 tarihli ve 2011/39 sayılı Genelge

Posta/hızlı kargo eşyası için muafiyetin kapsamı nedir?

Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, gümrük kıymeti gönderim başına toplam 75 Avro’yu geçmeyen eşya önemli değeri olmayan eşya olarak kabul edilmekte ve muafiyet tanınmaktadır.

Vergileri ödenmek suretiyle posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla serbest dolaşıma sokulacak eşya nedir?

Her bir sevkiyat için kıymeti 1500 Avro'yu aşmayan eşyaya geldiği ülkeye göre tek ve maktu vergi oranı uygulanacaktır. Söz konusu vergi oranları eşyanın;

- AB ülkelerinden doğrudan gelmesi durumunda %18

- Diğer ülkelerden gelmesi durumunda %20

olarak uygulanmaktadır.

Söz konusu eşyanın,

- Yabancı bir ülkeden posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelmesi,

- Ticari miktar ve mahiyet arz etmemesi,

- Kişinin şahsına ve ailesinin kullanımına mahsus olması,

- Posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelenlerde brüt 30 kilogramı geçmemesi,

gerekmektedir.

Söz konusu eşyanın vergilendirilmesinde, eşya kıymetinden önemli değeri olmayan eşyaya ilişkin olan 75 Avro mahsup edilmeyecektir.
Kaynak: (link)

Bir de süpriz masraflar çıkaracaklarına emin olabilirsiniz, ordino parası, ardiye parası adı altında bayağı bir ücret alırlar sizden.
Yasal ücretler mi bunlar? Hayır, değil. Ama alırlar. =)

Burak Açıl

Forum Demirbaşı
Tepki
119
@Edip Dinçer

Vergiye girmez demedim ki :)
800 $ yazarlarsa daha çok vergi veririz, alıcıyla konuşuruz 200-300$ yazarsak daha az vergi veririz.
Bunu demek istedim ben.
Özel kargoları da vergi için değil gümrükte takılma olasığı için söyledim.

Gümrüğe takılırsa o ücretleri ödeyip ürünü alabilirsiniz.
Fakat gümrüğe takılmazsa böyle bir sorun olmaz.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.377
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Vergi vermek dediğiniz zaten gümrüğe takılması..
Gümrüğe takılıp ürünü gümrükten alamama durumunuz olmaz. (Tabi ki kozmetik, cep telefonu ve takviye edici gıdalar/sporcu gıdaları dışında. Bunlar yasaklı ürünler. Bir de sanırım ilaçlar yasaklı.)
Vergisini verip her türlü alırsınız, sonuçta ürün için ücret ödemişsiniz.

Burak Açıl

Forum Demirbaşı
Tepki
119
@Edip Dinçer

Vergiden başka ücret istiyorlar ama dediğiniz gibi uygun değil.
Kişiyi deniyorlar vericek gibiyse üstüne gidiyorlar, siz üstüne giderseniz ek bir ücret ödemiyorsunuz (Vergi hariç)
Air mail ile geliyorsa cep telefonu da getirebilirsiniz ama alıcıyla konuşup fiyatı düşürmesini istemeniz gerekiyor.
50-60 $ yaparsanız kimsenin dikkatini çekmez, kutu da küçük olduğu için sorun çıkmaz.
Dediğim gibi uçak ile gelmesi lazım ve özel kargo olmaması lazım.

Sanırım biraz fazla verip elden almak daha mantıklı gibi.
Aldıktan sonraki 10-15 gün gerçekten sinir bozucu geçebilir :)
Saygılar.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.377
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@Burak Açıl

Ticari mahiyette olmadığını kanıtladığınız takdirde "sadece" %18 veya %20 vergi ödersiniz devlet kanallı yollarla gelirse (PTT, EMS, Royal Mail, USPS).
Özel kanallı yollar ile gelirse ek ücret ödersiniz.

Bir de cep telefonu getiremiyorsunuz malesef. Fiyatı 10$ bile olsa. Yasak çünkü.
Ha nasıl anlayacaklar cep telefonu olduğunu, anlayamazlar üstünde yazmazsa ama işkillenip açarlarsa verdiğiniz para yanar. =)

Bir de dediğiniz gibi bekleme süresi ayrı bir stres =))

aertan

Daimi Üye
Tepki
140
İsim
ali ertan noyan
Bisiklet
Ghost
bence gumruge takilma deyimi oldukca yanlis,
gumrukler mallar takilsin gecmesin diye degil, kontrollu sekilde uluslararasi ticaret yapilsin diye var. Yoksa iki asker koyarlardi kapilara ne mal ne insan sinirlardan gecemezdi. Ticari herhangi bir kaydi olmayan gercek sahis adina (bu durumda siz, biz oluyoruz) gelen yasalarla yasaklanmamis ve fiyat baremi yasal sinirlar icinde kalan her turlu mali yurt disindan getirtebilirsiniz. Yamyam dhl ups vb. bunlari gumruge takildi demekte ki amaci ordino su bu adi altinda para almaktir. Lakin size oyle dense bile gidip ilgili memurlari bulup kendi naminiza her turlu dilekce imza odeme isleminizi yaparsiniz.
Fiyatini dusuk yazdirma konusu bence gereksiz, internet gibi bir kaynak var bu memurlarin elinde de var. Sizden odeme bilgilerini talep etmek hem haklari hem de gorevleri (gorevleri devleti zarara ugratmamak). Gumruge gider ilgili memurla gorusur, ya vezneye ya da odemeyi alan bankaya ilgili vergiyi oder malinizi teslim almak icin evraklari alirsiniz.

Burak Açıl

Forum Demirbaşı
Tepki
119
@aertan

Genelde o şekilde söyleniyor :)
Paket büyük olmaz ise ve devlet kargosuyla gelirse gümrükte kalmıyor(Air mail)
Sürekli Çin'den birşeyler alıyorum, 1 kere dhl kargo ile gümrükte takıldı.
Ondan sonra hep air mail kullandım ve büyük paket almadım.
İnternetten bakarlar demişsiniz ama emin olun bakmıyorlar.(Özel kargolar hariç)
O kadar çok kargo geliyor ki, hangi birine baksın :)
Açıp model vs. öğrenecek fiyata bakacak... kimse uğraşmaz ve uğraşmıyorda.

Tepki
17
@Burak Açıl

Dhgate.com ne kadar sürede getiriyor? Ucuz bisiklet aksesuarları var mı ? Dealextreme ve FocalPrice çin sitelerinden çok sipariş ettimde burayı yeni gördüm.

Burak Açıl

Forum Demirbaşı
Tepki
119
@Ferhat Taze

Merhabalar.
Dhgate, gittigidiyor tarzı bir sitedir.
Dealextrema, focalprice vs. siteler gibi bütün ürünlere bir şirket bakmıyor.
Dhgate' de genelde toptan ürün satıyorlar, satıcıların çoğu air post mail kullanıyor(bedava) Hong hong'dan geliyorsa 10-12 iş gününde elinizde olur, Çin'den geliyorsa 15-20 iş gününü bulabilir.
Özel kargo(Genelde paralı oluyor) ile 3-7 iş gününde gelir ama toptan almamanızı tavsiye ederim.
Evet, bisiklet aksesuarı, bisiklet parçaları, kadro, zincir vs. ne ararsan var.
Aklınıza takılan soru olursa mesaj atabilir ya da burdan sorabilirsiniz.
Saygılar.

• Beğen
Tepkiler: Ferhat Taze

ÖmerT.

Üye
Tepki
0
Peki arkadaşlar konuyla dolaylı olarak alakalı olduğu için soruyorum: Yurtdışından kutusunda, bizzat uçakla alıp gelsek vergi durumları nasıl olur?

Burak Açıl

Forum Demirbaşı
Tepki
119
@ÖmerT.

Türkiye'de satılan bir ürün ise, kesinlikle daha pahalıya patlayacaktır.

ÖmerT.

Üye
Tepki
0
@Burak Açıl

Kutusunda derken bisikleti ordan alsam, taşıma çantasına koyup getirsem. Faturasını, fişini kim soracak? İşin bu yönünü merak ettim...

Mutlu Köksal

Tepki
224
İsim
Mutlu
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@ÖmerT.

Tabii fişi faturası...vs yani yeni olduğunu belirtecek hiç bir şey bırakmazsın üzerinde.Taşıma çantası da varsa benim bisikletim yurtdışına götürüp getiriyorum dersin.Böyle bir durumda problem çıkacağını hiç sanmıyorum

• Beğen
Tepkiler: ÖmerT.

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
yurt dışına götürdüm geitriyorum demenize gerek yok...

yurt dışından gelen yolcular için (eğer kara yolu ile gitmişseniz en az 3 gün geçirmeniz gerekiyor) yolcu beraberi eşya muafiyeti var...

ayrıntılar için:

(link)

bir adet bisikleti gümrük vergileri ödemeden geitrmeniz mümkün... bedeline bakılmaz sayısına bakılır. yani iki bisiklet getiremezsiniz.

• Beğen
Tepkiler: ÖmerT.