Yurtdışından bisiklet getirmek

Scudo

Yusuf Z. Şipal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.473
Bisiklet
Cannondale
Biraz da tercih ettiğiniz havayoluna bağlı sanırım. İstanbul- İzmir uçuşu için Atlas Jeti kullanmıştım, biletimi alırken ilgilenen bayan bisiklet mi diye sordu, cevabım üzerine (katlanır bisiklet bu arada) o zaman özenle taşınsın diyerek bir görevli çağırdı, bisikletimi ayrıca aldılar, indiğimde de bavulların çıktığı delikten :) gelmedi bisikletim, büyükçe bir kargo taşıma arabasının içinde birkaç hassas taşınacak malzeme ile geldi, sırf bu yüzden Atlas Jetten şaşmayacağım bundan sonra (bir de 77 santimden dolayı :))

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Yusuf bey, bu durum havayoluna bağlı değil. Hava taşımacılığında "özel eşya" diye bir sınıflandırma var. Kayaklar, snowboardlar, bisikletler gibi eşyaların taşınma şekli valizlerden farklı. Check-in olurken valizleri aldıkları gibi almıyorlar. Etiketini üstüne takıp ayrı bir yerden teslim edilmesi isteniyor. Birisi gelip alabilir yada ayrı bir yerden verilebilir. Teslim etme şekli havaalanına ve havayoluna bağlı olarak değişebiliyor. Mesela Atatürk havalimanında Lufthansa kayakları etiketledikten bir yer gösterir oraya bırakmamı ister, aynı Lufthansa Lyon havalimanında "özel eşya" teslim odasına bırakmamı ister. Kendim taşıyarak gider o odaya bırakırım. THY bazen bunun hiçbirisini yapmaz ve kayağınız kalkış havalimanında kalır, bir sonraki uçakla gönderiler. :)

Aynı şekilde teslim alırken de valizleri teslim aldığınız yerden almazsınız, "özel eşya" ların teslim edildiği yere gider oradan alırsınız. Yada valizlerin alındığı bant başına biri getirir bırakır gider.

Atlas Jet size özel bir uygulama yapmadı havacılık kurallarını uyguladı.

3dmimar

Üye
Tepki
5
Arkadaşlar THY ile Ağustos ayında Fransa Les Gets bike park a DH yapmaya 5 arkadaş 5 bisiklet gittik. İstanbul Havalimanın da yaşadıklarımız video ve fotoğrafları ile var. 3 bisiklet çantası ve 2 bisiklet kutusu için 30 ar euro Antalya havalimanında 45 er euro da İsviçre Cenevre havalimanında ödedik. ÖZEL bisiklet taşıma, fırlatma ordan oraya savurma parası olarak. İstanbuldaki aktarmada uçağa bindikten sonra apronda olanlara sadece seyirci kalabildik. Hostesden yardım istedik o da yer görevlisinden rica etti ( v ideo daki beyaz gömlekli arkadaş)oda bagaj taşıyıcılarından ancak buna rağmen yaşananlar ortada. Bisikletlerimizde çizikler , kadroda çökmeler, patlayan bagajlar ve kayıp eşyalar var. Tazminat talebinde bulundum paketleme hatası ve kadrodaki ezik ve hasarın kullanımı engellemediği gibi saçma sapan bir cevap verdiler. 2000 euro değerindeki kadrom ezik halde binecekmişim. Sonuçta sineye çek kullan diyorlar. Body armour , ayakkabı, dizlik kayıp , çizik kadro, eğik fren diskleri. Paketleme hatası deniyor. Ne yapacağız çelik bagaj mı istiyorlar. E tabi vasıf işçi , kontrolsüzlük ancak dayanır bu pervasızlığa.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
ömer korkmaz,
Sigorta ile muhatap olunmuyor, uçak şirketi ile muhatap olunuyor. Uçak şirketinin zararı kabul etmesi lazım. Kabul ettikten sonrada faturalarla mal bedellerini belgelemen lazım. Falan filan bir sürü işlem. Basit, gözle görünen bir valiz hasarını bile ödememek için kırk takla atıyorlar. Bisiklet hasarını almak neredeyse imkansız. Yükleme ne indirme sırasında bu tip paketlere itinalı davransalar bunların hiçbiri olmaz. 5 bisiklete dikkat etmek zor olmamalı.

• Beğen
Tepkiler: BarisBJK

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.295
Bisiklet
Scott
3dmimar, Videoda bisiklet çantasını açıkça havaya kaldırıp aracın içine atıyor, diğer bisikletide aynı şekilde onun üstüne. Videoyu çekerken zaten başlarına ne geldiğini açıkça görmüşsüzün. İşini yaparken başkalarının dahi olsa malına saygı göstermek en azından vicdanen bir sorumluluk olmalı. İnsana saygının kalmadığı bir ülkede bu türden ince yaklaşımlar beklemek tabiri caizse saflık oluyor. Sanırım iyice paketleyip bir kargo şirketine vermek en azından başına bir iş geldiğinde zararınızı temin açısından daha sağlıklı bir yöntem gibi görünüyor.

• Beğen

arda22

Aktif Üye
Tepki
88
adamlar "özel bagaj" kurallarını kanıtıyla ihlal etmiş. tazminat alabilirsiniz bence

• Beğen

delibalta

Forum Bağımlısı
Tepki
2.743
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
bisikleti sapasağlam paketlemeden ne otobüse ne kargoya ne uçağa vermeyin. Karton kutuyla içini darbe emici köpük ve giysiyle doldurduysanız havaalanında bir de sardırın.
Kurallara göre bu şekilde yapmanız gerekiyor, yoksa zararı karşılamaları çok zor. Özel bagaj demek çok hassas bagaj demek değil, bir yerlere sığmama veya çok ağır olma ihtimali olan bagaj demek. Üzerine yapıştırılacak kırılabilir eşya etiketi bazı uç durumlara karşı. Örneğin en alta koyup üstüne bagajları istifleme demek çalışanlar için.

Devrim Uyanık

Aktif Üye
Tepki
97
Bisiklet
Salcano
Ben yakın zamanda THY ile İstanbul'dan Belgrad'a götürdüm bisikleti. Dekatlon'dan bir bisiklet kutusu almıştım, onda paketledim. Kutu gereğinden fazla büyüktü ama ben kutuyu küçültmedim yine de. 110x20x180 boyutundaydı.

Kutu X-ray'e sığmadı. Açtırdılar, naylona sardırdılar, uçağa öyle koydurdular. Arka attırıcıdan parça kopmuş uçuş sırasında.

Kutulayacak arkadaşlar kutunun yüksekliğinin 95-100 cm'yi geçmemesine dikkat etsinler, azcık daha küçük olsa sığacaktı çünkü x-ray'e. Ve muhtemelen de hasar görmeden gidecekti sığsaydı.

ömer korkmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
258
@Devrim Uyanık
Önemli bir ayrıntı teşekürler.

arda22

Aktif Üye
Tepki
88
normal karton bisiklet kutusu mu? bildiğimiz x ray e mi sokmaya çalıştılar?

ozgurerdem

Daimi Üye
Tepki
110
Bisiklet
Raleigh-USA
muhtemelen evet. fakat havaalanındaki xray cihazlarını avmlerdekilerle karıştırmayalım ;)

arda22

Aktif Üye
Tepki
88
şeyden soruyorum bisiklet olduğunu anlıyorlar ve taramaya alınmadım hiç ne türkiyede ne yurtdışında, hatta getirirken gümrük de uzaktan kutuyu görünce bisiklet mi deyince he bisiklet deyip yoluma devam ettim

Murat.K

Daimi Üye
Tepki
126
Bisiklet
Trek
Havaalanında koca kutuyla girerken sorun olur mu?
Bizde halen bisiklet olayı marketlerdeki 200 liralık çocuk oyuncağı olarak görüldüğünden kalkıp faturasını falan sormazlar heralde dimi?
Giderken götürdüm desem?
Bisiklet jersey'leri ile takılıp sporcuyum ayağı yapsam?

Açıkçası abartıp arkadaşıma da almayı planlıyorum, ikisini tek koli yaptırabilirsem..Yada beraber gittiğim kişiye taşıtacağım ikinci koliyi de..

Tecrübe etmiş arkadaşlar yorum yaparsa sevinirim..

olgun şenel

Forum Demirbaşı
Tepki
223
Bisiklet
Specialized
Forumda Tayfun Bey var. Sabah gidip bisikleti alıp akşam döndü :) Özelden bilgi alabilirsiniz belki.

(link)

Tepki
28
Ben yarın İsveç'e gidiyorum. Ordan Danimarka'ya geçicem. Uygun fiyata bulabilir miyim ki oralarda.