Yol bisikleti seciminde yardim istiyorum!!!

Mert Esgi

Üye
Tepki
4
Bisiklet
Scott
Yillardir suren yol bisikleti alma hayalimi en sonunda universiteye yerlesmemden sonra gerceklestirme karari aldim ama bu kadar zor oldugunu dusunmemistim. Bugun istanbuldaki nerdeyse butun yol bisikleti bulunan yerleri dolastim ve secenekleri 4'e indirdim. Bunlar:

Trek 1.2
Scott Speedster S30
Corratec Dolomiti 105
Cannondale CAAD 8 105

Bunlari 1'e indirme konusunda sizlerin yardimina ihtiyac duyuyorum. Bu bisikletler hakkindaki fikirleriniz ya da bunlarin disinda bi oneriniz olursa paylasmanizi rica ediyorum. Simdiden yardimlariniz icin tesekkurler :)

not: Bu forumdaki ilk mesajim bir kusurum varsa affola.

Scudo

Tesup Taru

Forum Demirbaşı
Tepki
425
Bisiklet
Salcano
hepsi kalitesinden şüphe edilmeyen bisikletler...hiçbiri hakkında olumsuz bir değerlendirme geleceğini sanmam...ama bunlar arasında donanım ve seviye bakımından dolayısıyla fiyat bakımından farkları var...bazıları arasında 1000 TL nin üzerinde fark var. aynı segmentin bisikletleri değilleryani.. bu yüzden şüphesiz 105 donanımlılar öne çıkıyor...her biri en üst düzeyde üretim yapan dünya markaları olduğuna göre bunlar arasında öncelikle bütçeniz, tasarım, satış sonrası hizmet gibi faktörleri düşünmeniz gerekecek...fiyat sorun değilse, ben olsam cannondale caad 8 105'i alırdım

• Beğen
Tepkiler: Mert Esgi

Cyclist999

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Harun Sayı
Bisiklet
Giant
Caad efsane bir seridir, bu kadar yeterli mi :=)))

Hamza Hakkı

Forum Demirbaşı
Tepki
303
Bisiklet
Giant
Cannondale dünyanın en iyi yol bisikleti diyebiliriz. para sıkıntınız yoksa tabi ki de cannondale ama para konusunda fazla açılmak istemiyorsanız scott s30

• Beğen

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Scott s30 ve trek 1.2 diğerleri ile bu versiyonlarda boy ölçüşemez onun için o ikisini ayırın.Corratec ve CAnnondale (105) donanımlılar arasında yapılacak seçim zor.Sanırım Cannondale bu donanım versiyonu ile biraz daha hafif.Tartıp biçen varsa düzeltsin.
Ancak Burada belirtmediğiniz Scott cr1 (sanırım ver 20 versiyonu) her ikisiyle de boy ölçüşür.
Bu bütçe var ise Giant ve cube Attemp gözden kaçırılamayacak ürünler.

Mert Esgi

Üye
Tepki
4
Bisiklet
Scott
Hepinize tesekkur ederim fikirleriniz icin. Oncelikle yaklasik 5-6 yildir sabirla bunun icin para biriktiriyordum o yuzden butcemin bisikletin kendisine ayirdigim butce max. 3500 TL civarlarinda. Belki babamin da biraz yardimiyla (sagolsun o bu konuda hic yardimci olmuyor) 4000 TL ya cekebilirsem CR1 da fena bi secenek degilmis onu da degerlendirecegim. Bir de ben maalesef fazla Cube satan yere rastlamadim eger bildiginiz bir yer varsa lutfen paylasabilir misiniz? Bir de Caad 8 105 ile Caad 10 arasinda fark var midir acaba?

Hamza Hakkı

Forum Demirbaşı
Tepki
303
Bisiklet
Giant
@Mert Esgi

Cannondale'nin sitesinde inceledim. Bence caad 10 105 almak daha mantıklı fazla fiyat farkı yok.Özellik farkı ne derseniz; Caad 8 jantlar: Alex RC24 Caad 10 Shimano RS10, Caad 8:Maşa karbon değil sanırım Caad 10:Maşa karbon,caad 8 de 105 donanımlar serisinin başlangıç modeli caad 10 105 modelinde ise 105 serisinin bi üst seviyesi var.Birde kadro açılarıda farklı caad 10 daha rijit bir kadro :)

• Beğen

Bora

Forum Bağımlısı
Tepki
1.432
Bisiklet
Focus
@Mert Esgi

Cr1 ile caad8'in geometrileri benzerdir, daha cok konforlu uzun surusler icin tasarlanmistir.
Caad10 ise yaris geometrisine sahiptir, acilari ve surus pozisyonu daha agresiftir. Bununla birlikte kadrosu caad8'den daha hafiftir.
Kadronuzu size uygun surus ozelliklerine gore belirledikten sonra, donanim ve fiyat ozelliklerini daha dogru kiyaslayabilirsiniz.

• Beğen

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Caad 8 ve 10 kadroları,farklı donanım ve fiyatlarla delta'da mevcut.Fiyat farkı yaklaşık 600 tl.Detaylı olarak inceleyebilirsiniz.Ancak size tavsiyem tercihinizi Caad8 (105) ve Scott cr1 arasında yapmanız olacaktır.Her ikisi de ,bir çok bisikletseverin ruyalarını süslemektedir.

• Beğen

Mert Esgi

Üye
Tepki
4
Bisiklet
Scott
Bugun Goztepe'de Cube Attempt'i de inceledim. Gayet iyi kompenentleri var (Shimano 105 vb.). Tam Caad 8 ve Cr1 duellosuna giderken bi de Cube cikti karsima onun hakkinda goruslerinizi ya da deneyimi olanlar varsa daha da iyi olur. Bir soru daha sizin onunuze bir adet Caad 8 bir de Cube Attempt koysalar siz hangisini secerdiniz?

binRR

Forum Bağımlısı
Tepki
1.979
Aluminyum kadro alacaksanız cannondale i tercih etmenizi öneririm, hele el yapımı amerikan kadro bulursanız hiç kaçırmayın derim:)

Mert Esgi

Üye
Tepki
4
Bisiklet
Scott
Yerli yabanci kaynaklarda yaptigim arastirmalarda Caad 8 105 hakkinda fazla kotu birseye rastlamadim. Tek eksisi sanirim bisikletin standard teker setlerinin kadronun hakkini vermemesiymis. (En azindan bike radar oyle soyluyor) Peki Caad 8'i alip ona iyi bir teker seti almakla bir Scott CR1 Comp almak hatta belki CR1 Team almak da ayni maliyet yaklasik. Bununla ilgili olumlu olumsuz bir yorumu olan var midir? Yoksa bu benim zaten ilk yol bisikletin olacak aluminyum bir bisiklet mi secmeliyim? Yorumlarinizi paylasirsaniz cok mutlu olurum. :) Simdiden tesekkurler!

serhat toy

Forum Demirbaşı
Tepki
369
@Mert Esgi

Eğer daha önce yol bisikleti kullanmadıysanız ve bu vereceğiniz para bütçenizi zorluyor ise... Kesinlikle önce daha ucuz bisikletlere yönelmenizi tavsiye ederim...

Ama eğer bu para sizin için pek de önemli değilse kesinlikle karbon bir bisiklet almanızı öneririm scott veya cannondale farketmez... ikiside birinci sınıf bisikletlerdir...içinize sineni alın ikisinden de pişman olmazsınız...

• Beğen

Mert Esgi

Üye
Tepki
4
Bisiklet
Scott
Iste zaten en buyuk soru isareti butce konusu zaten. Ben bu is icin yaklasik 6 yildir para biriktiriyorum. Bu para benim icin baya onemli anlayacaginiz. Haliyle de dusuncem ben bu hayalimi bu kadar yil ertelediysem alabilecegimin en iyisini almaya calisiyorum. O yuzden bu kadar sorularla sizi oyaliyorum o yuzden kusuruma bakmayin lutfen. Simdi aslina bakarsaniz CR1 Comp bile butcemi asiyor. Benim sormaya calistigim da zaten "Butcemi asip carbon kadrolu bir bisikleti aluminyuma tercih etmelimiyim acaba ilk yol bisikleti olarak?"ti. Bir de demin de bahsettigim Caad 8 in teker seti sorunu var. Onu dusunerek boyle bir soru ortaya attim.

serhat toy

Forum Demirbaşı
Tepki
369
@Mert Esgi

O jant setine sorun demek bence biraz nasıl desem... Ne desem yanlış anlaşılabilir şimdi.. Ama emin olun o jant setinin kendinden daha yüksek modeldeki jant setleri ile arasındaki farkı sürüşte anlamanız ve farkın sizin sürüşünüze etkisini hissetmeniz için 1000 lerce km yol bisikleti tecrübesi edinmeniz gerekir diye düşünüyorum...
Yani materyal değiştirmedikçe(Çelikten - alu. - Karbon vs. gibi),aynı materyaldeki jantlar arasında ki farklar öyle yeni başlayanların hissedebileceği etkiler değildir bence...Aksini söyleyen tabi ki olacaktır,bu kendi görüşüm...Yani demek istediğim o jant seti sizi yıllarca götürecektir başına bir iş gelmedikçe... göbeğide iyi kolay kolay akordu bozulmaz diye düşünüyorum...

Bu kadar ince ayrıntılara başlangıçta ve bu kadar üst malzemeler arasında girerseniz,boğulursunuz... En sonunda sıkılıp öyle tercih yaparsınız...

Bu arada ülkemiz de Cube bisikletlerin servis olanağı varsa onları da es geçmeyin derim.. süper bir atılım içindeler... diğer büyük isimlerin 4 te biri kadar geçmişi yokken bugün Tour de France de bile bisikletleri mevcut...
Bir de Focus bisikletlere bakın fiyatlarını pek bilmiyorum ama onlarda gayet güzel bisikletler...Üst sınıf bisikletlerden servis imkanı iyi olan ve içinize sinen bir model almanız önemli olan... çünkü hepsi hemen hemen birbirinin dengidir... sadece bir iki küçük ayrıntı ve geometrik + estetik farklılıklar barındırırlar...

Size kolay gelsin :)

• Beğen

Mert Esgi

Üye
Tepki
4
Bisiklet
Scott
Ya cok dogru bir noktaya parmak bastiniz gercekten. Ben sadece bu konuda degil cogunda boyleyim maalesef ilginc detaylara takilma. Neyse zaten ben de son yazdigim mesajdan sonra ne kadar konudan kayip bir anda aklimin ermeyecegi yerlere girdigimi anladim. Ben en iyisi aluminyumdan sasmayayim. Hele yol bisikletine bir biniyim sonra gerekirse degisiklikler yapilir. Simdi Cube demisken ben sadece Kackar Bisiklette Attempt modelini gordum o da bugundu. :D Aslinda hosuma gitti okududum reviewlarda da gayet iyi degerlendirilmis. Fiyat olarak da gayet butceme uygun durumda. Zaten bugunku ilk mesajim Caad 8 ile Cube Attempt karsilastirilmasi ile ilgiliydi.
Focus'a gelince. Almanyadaki arkadaslarimdan biri Focus kullaniyor 2 yildir heralde. Ben de denemistim gayet rahatti surus acisindan.(Modelini hatirlayamadim) Fakat ben Turkiyede hic Focus goremedim. Sizin bildiginiz bir yer varsa bulabilecegim yarin hemen gidebilirim.
Sonuc olarak zor bir karar olacak. Ama heralde aldigim yorumlardan anladigim kadariyla dusundugum bisikletler beni kolay kolay yari yolda birakmayacaktir.
Beni kucuk detaylarda bogulmaktan kurtardiginiz icin tesekkur ederim Serhat Bey!!!
Dedigim gibi Focus satan bir yer biliyorsaniz lutfen paylasir misiniz?

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Mert Esgi

Bizim seçimimizin size bir faydası yok.Aklın yolu bir.Bütçenize uygun bisikletleri sunduk size gerisi size kalmış.Cube Attemp'i seçeneğiniz çoğalsın,sonradan "Bunu da görmedim" demeyin diye yazdım.Yok illa tercihimi öğrenmek istersen buyur:
(link)

• Beğen

Mert Esgi

Üye
Tepki
4
Bisiklet
Scott
Derya Bey size bir sitemim yok yanlis anlamayin lutfen. Hatta Cube'u soylediginiz icin size tesekkur ederim su anda en saglam adaylarimdan biri durumunda. Scott CR1 konusu benim de hep aklimda ama heralde benim icin baska bahara kalacak diye dusunuyorum. Butceyi yeniden gozden gecirme karari aldim da :(