V-fren ses sorunu çözümü

Scudo

chikasis

Üye
Tepki
2
İsim
burak özkal
Bisiklet
Salcano
güzel ve yararlı bir paylaşım olmuş

kayasarp

Üye
Tepki
0
İsim
Kayasarp
Öncelikle herkese merhaba. Başlikta da belirttiğim gibi kron tx 500 model bir hafta önce aldigim v frenli bisikletimde her iki tekerlekte de frenlerde ses problemiyle karsilasiyorum. Bisikleti alacagim zaman üzerinde hidrolik disk frenleri vardi ve onlari söktürüp yerine v tipi fren taktirdim v tipi tx500 kalmadigi icin. Fakat saniyorum ki suanki tekerlek hidrolik diske uygun oldugu için fren yaptigimda sesle karsilasiyorum. Bisikleti ilk aldigimda bu ses yoktu bir kac gün sonra islak zeminden geçmemle beraber bir kaç gündür frenler her daim ses cikariyorlar. V frenlerin janta temas ettigi yeri 15 20 dakika zimparaladim fakat seste bir degisiklik yok. Yardiminizi bekliyorum tesekkurler

mrth

Aktif Üye
Tepki
82
Bisiklet
Diğer
V fren pişmanlıktır

Fireblade

Daimi Üye
Tepki
252
Bisiklet
Cube
Ayarını tutturduktan sonra inanın ki V frenli bisikleti çok seveceksiniz.

-OnuR-

Aktif Üye
Tepki
46
İsim
Onur
Bisiklet
Carraro
@mrth Bakımı kolay ve ucuz ağırlık yapmaz neden pişmanlık olsun ki öncelikli tercihim her zaman v fren.

• Beğen
Tepkiler: The Best

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Arkadaşlar uzun ve hızlı inişlerde ani durmak istediğim zaman fren koluna basıyorum, herneyse elimi fren kolundan çektikten sonra fren papuçlarından ateş çıkıyor. Daha doğrusu yere kıvılcımlar düşüyor yanarak, fren papuçlarında pek bir sorun görünmüyor dışarıdan bakınca. Acaba fren papuçlarının arasına herhangi bir metal falan sıkışmış olabilir mi? Sadece ani frenlemelerde oluyor bu durum, tabi birde 35-40 kilometre hızın üzerinde :D

The Best

Aktif Üye
Tepki
47
İsim
Ali Girişken
Bisiklet
Bianchi
Bisikleti yeniden yapılandırma kararı aldım, frenleri de yenilemek istiyorum komple. Tavsiyesi olan var mı?

Akınlasınn

Daimi Üye
Tepki
374
İsim
akın
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Katlanır
benim de frenler çok ses yapıyor. Akşam burada yazan şeyleri bin inceleyeyim.

Tolga Özdemir

Gereksiz Üye
Tepki
2.090
İsim
Tolga Özdemir
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Sorunum çözüldü. Bir pulun takma yeri ne kadar fark ediyormuş.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Benim Brakco marka kartuşlu pabuçlarda önler takar takmaz ses yaptı , arkalarda ses yoktu pulları şu şekilde dizdim IMG_20191201_122836_9.jpgIMG_20191201_122836_9.jpgIMG_20191201_122923_6.jpgkubbeli olanı pabuca bitişik , onun üstüne ona geçen kısa pulu takıp kollara geçirdim , ondan sonra yine kubbeli sonra onu içine alan kalın pul ve rondela ,Somun.
Yine ses yaptı , yağmur yağdı 2 gün binmedim , az önce bindim ses yok olmuş.
Bence rutubetli hava etkili oldu ve ses kesildi.

Yoldakiseruven

༼ ºل͟º ༽🧌
Tepki
1.261
İsim
Lemi Dolunay
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
Baradine sıfır kartuşlu sistem için pabuç aldım kırmızı siyah borazan gibi ses çıkarıyor ucuz xlc nin siyah 25₺ ye 4 tane birde bunu deniyeyim dedim xlc daha iyi çıktı sessiz çalışıyor fakat yağmurda hiç tutmuyor
@sspl @BF Okuru @Sinanthewhite @Mehmet Altuğ Yorumu okunmadan bodoslama mesaj yazıyorsunuz .Anlatmak istediğim burada Baradine ses yapıyor xlc 'nin siyah kartuşları yapmıyor demek istedim jantlarım yağlı değil. Yeni kutusundan açtım herkes usta olmuş 😀👏👏

Son düzenleme:

sspl

Forum Bağımlısı
Tepki
2.774
İsim
Emre
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
Baradine sıfır kartuşlu sistem için pabuç aldım borazan gibi ses çıkarıyor ucuz xlc nin siyah 25₺ ye 4 tane birde bunu deniyeyim dedim xlc daha iyi çıktı sessiz çalışıyor fakat yağmurda hiç tutmuyor
Jantınızın fren yüzeyi temiz mi? Eğer toz, pabuç kalıntısı ya da farklı bir madde varsa bu yüzeyde veya pabuçların janta temas eden kısımlarında, ses bundan dolayı olabiliyor. Ya da bisikletinizi dışarıda sabahları çiğ vb. yiyebileceği bir ortamda tutuyorsanız ondan dolayı da ilk bindiğiniz esnalarda yapabiliyor.

• Beğen
Tepkiler: yenhesa

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Genelde jant çemberine yağ veya yağ temizleyici değdiğinde yaşanan durumdur. Pabuçların bastığı kısmı iyice temizlerseniz kesilir o ses.

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.307
Bisiklet
Scott
Fren yaparken ses çıkması iyi bir şey aslında. Bir taşla iki kuş vurmuş oluyorsunuz; hem frenleme hem de korna :) Yayaların üzerinde %100 etkili çözüm.

• Beğen
Tepkiler: yenhesa ve Gkt34

SEL PER

Forum Demirbaşı
Tepki
792
İsim
Selçuk
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Fren ses yapıyordu eskidi ondan diye düşünüp Yeni fren pabucu aldım taktım Brakco MTB-959VC Fren Pabucu. Ses daha da çok arttı janta yağ sürülmüştür diye janti defalarca temizledim ses kesilmedi. Sonuçta ümidim olmadan bisikletciye götürdüm. Baktı ve elimde 3 çeşit pabuç var elimdeki pabuclarin 3 ude bundan daha adi ama onları takmanız lazım dedi. Dalga geçiyor diye düşündüm . İlk önce birisini taktı ses geçmedi sonra daha da ucuz olanı taktı ne ses kaldı ne birşey on frenden de ses geliyordu günlerdir arka frenden de. Anında kesildi hepsi. Üstelik aldiklarimin 1/4 fiyatına hala anlamış değilim. Üretimler standart olmuyor diyor cok para verip alınca kaliteli ürün olması sansina bagliymis. Çünkü standart değilmiş malzeme kaliteleri iyi de cikabilirmis kötüde hala şaşkınım ama problem kalmadı. Bu çözümde burada kalsin birisinin işine yarar belki frenleriniz ses yapıyorsa daha ucuz ve adı fren pabuçları kullanınız :)