V-fren ses sorunu çözümü

can demir

Üye
Tepki
13
Arkadaşlar herkese iyi günler . Bianchi Sauk kullanıcısıyım . Bi süre önce Baradine 4 mevsim 3 renk kartuşlu model frenlerini kullanmaya başladım . Sert frenleme anında ön taraftan borazan gibi ses geliyordu :) Pabuçları söktüm ince zımpara ile üzerini temizledim . Jantları temizledim araştırmadığım konu kalmadı ama sorun devam ediyordu . Geçen gün aklıma gelen yöntemle sorunu çözdüm . Çözüm şu ;

1) Fren bacaklarını söküyoruz altından çıkan fren pivotlarını ingiliz anahtarı ile ( BOŞLUK YAPMIŞ İSE ) sıkıyoruz .
2) Pabuçların üzerindeki kiri ince zımpara ile çok fazla bastırmadan temizliyoruz .
3) Jant üzerinde pabuçların bastığı kısmı temiz bez ile temizliyoruz .

Bu 3 madde zaten herkesin bu ses için uyguladığı yöntemdir . Fakat ;

Aşağıdaki resimde görülen iki farklı kalınlıktaki pulun yanlış takılması bu sese sebep oluyor .

(link)

Doğru sıra şu şekilde olmalıdır ;

(link)

Yani kalınlığı az olan pul pabuca yakın tarafta olmalıdır. Ben sorunumu bu şekilde çözdüm . Herkese iyi günler :)

Scudo

Ozan Duran

Forum Bağımlısı
Tepki
621
Bisiklet
Cannondale
Aynı sorundan dert yanıyordum. Bir deneyeceğim.
Teşekkürler.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
merhabalar
bende baradine klasik düz kanallı bilindik pabuçlarından aldım. bisikletin orjinal balatalarını 1 yıl kullandım tutuş kaybetsede asla ses yapmıyordu. baradine aldığımdan beri cayır cayır ötüyor arkada. başta balatayı ters takmıştı doğru dönüş yönüne göre cevirttim ses başta kesildi gibiydi ertesi gün yine ses devam ediyordu. ön tarafta hiç ses olmuyordu ama arkası cayır cayır ötüyordu öyle ki kulaklarım acıyor fren sesinden uzun frenleyemiyorum arkayla. dün sağnak yağmura yakalandım frene asıldı... oda ne ! arka hiç ama hiç tutmuyor. ön ise aşırı tutuş kaybetmiş zar zor durdurabiliyordu beni.
bi kere pul düzeni gördüğüm kadarıyla bende de ters yarın onu değiştireceğim. zımparalamak istemiyorum pabuçlar sanki aşınmıyor ya da aşınmak istemiyor gibi duruyor aldığımdan beri. aldığım bisikletçide müşteri memnuniyeti esastır falan diye konuşunca geri iade etsem de daha iyi balatalara mı yönelsem diyorum. herşeyi geçtim yağışta aşırı tutuş kaybı normal mi ?

• Beğen
Tepkiler: SEL PER

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
tekrar merhabalar !

öten balatalarımın derdini Can bey sayensinde çözdüm. kendisine çok teşekkür ediyorum.

balataları bisikletçiye değiştirtmiştim. değiştirtmez, almaz, bisikletforum.com a bakmadan balata almaz olaydım :)

balataların pullarını rastgele takmış ön arkada toplamda 5! dış bükey pul eksikti. bisikletçi çok nazik çok anlayışlı biri yalnız böyle esnaf her zaman lazım eksiğini telafi etmekten zerre tereddüt etmedi. pabuçları versem geri belki alacaktı. 5 tane pulu alıp kendim taktım. Herşeyin bir mantığı var niye 2 ayrı iç bükey dış bükey pul olduğununda öyle. pabucu olduğu yerde sağa sola esnetebilmek için varlar. pabuçlara en hassas ayarı yapabilmek için varlar. eksik parçaları tamamlayıp kalın pul çiftini arkaya inceyi öne alınca ses kesildi zerre ötmüyor pabuçlar. he fren performansı hala vasat ama oda anladım ki pabuçların vasatlığı. en kısa zamanda şunlara geçiş yapacağım. (link) . kullananların yorumları doğrultusunda karar verdim çok iyi yorumlar okudum. bu forumda da kullanan birinin yorumunu görmüştüm.

tekrar bu bilgi için teşekkür ediyorum. kesinlikle herkesin görmesi gereken bir konu çok işime yaradı.

Mehmet H.

Forum Bağımlısı
Tepki
363
Bisiklet
Ghost
ben temizlik sırasında şu yağ sökücü türden şeyler değince öttüğünü farkettim bu 1-2 gün sürüyordu
sıvı bulaşık deterjanı ile yıkadığımda olmuyor ses

Tolstoy

Aktif Üye
Tepki
46
İsim
Muhammet A.
Bisiklet
Kron
Benim bi kron xc 250 var, dün tekeri patladı, tekeri söktüm patlağı tamir ettim, birde yıkadım elim değmişken, tekeri taktıktan sonra fren sistemini bir türlü ayarlayamadım. Freni sıkıp bıraktıktan sonra bir taraf sabit kalıyor. Freni gevşek bırakınca onu ince ayar vidasından düzeltebiliyorum yalnız freni sert tutunca o ayarı yapamadım. Acaba telleri mi değiştirsem. 2,5 yıldır aynı fren tellerini kullanıyorum. Neden kaynaklanır acaba. Akşam eve gidince fotoğrafını çekip atabilir im. Bisikletçiye gideceğim olmazsa. Ama kendim halletmek istiyorum. Gerekirse yeni tel ve pabuç alıp. Arka fren. Birde fren sistemini kadroya sabitleyen vida çok sıkı mı olmalı nasıl olmalı ? Akort ayarını yeni yaptırdım. Yani çok kötü değildi zaten ama tekeri sönmeden biraz düzeltti bisikletçi. Birde bu tekerin takıldığı yerde elimizle sıktığımız bi mandal var. Bu mandalı sıkıp güvenlik için ters döndürüyoruz.yani kilitliyoruz bi nevi. Dün o mandalı çok sıkınca ters söndüremedim.ters dönebilecek sıkılığa kadar gevşetip ters döndürdüm, kilitledim yani tekeri ama acaba sürerken çıkar mı, sıkıntı olur mu acaba ?

Tolstoy

Aktif Üye
Tepki
46
İsim
Muhammet A.
Bisiklet
Kron
Bu videoyu izledim teşekkür ederim. İnce ayar vidasını buradan öğrendim

Snorlax

Daimi Üye
Tepki
210
İsim
Sinan
Bisiklet
Carraro
@Tolstoy
Aynı sorun bendede var şuan ses ve fren ayağının takılı kalması durumu çözümü nedir?

Tolstoy

Aktif Üye
Tepki
46
İsim
Muhammet A.
Bisiklet
Kron
Ben frenle ilgili sorunları çözdüm. Galiba ben takarken vidaları eksik ev yerlerini hatalı takmışım. İyi bir bisiklet ustası buldum. Shimano marka pabuç ve markasız bi tel aldım ordan. Sonra kendim taktım. Usta baktı yanlış takmışım pabuçları, düzenledi. İnce ayar yaptı. Anladım ki bu iş haggaten ustalık işi. Ha kendim uğraşmaya devam edeceğim ama bir ustanında sonrasında bi bakıp ince ayar yapması gerek. Arka fren ve ön fren için aynı şeyleri yaptım. Toplam 60 liraya mal oldu. 30 ön fren ve teli 30 arka fren ve teli. Tabi yeni teli takarken önce bi gress yağı sürüyoruz. Frenleri hiç bi sorun kalmadı. Ne sürtünme ne tutmama. Çok iyi hale geldi.

• Beğen
Tepkiler: kenan.bozkurt.1969

Snorlax

Daimi Üye
Tepki
210
İsim
Sinan
Bisiklet
Carraro
Ben pabuçları sökmedim sadece ön tekeri çıkarmak için teli açtım yıkadım kuruladım ses başladı ayar mı gerekiyor yoksa zımpara yağlama falan mı gerekli?

Tolstoy

Aktif Üye
Tepki
46
İsim
Muhammet A.
Bisiklet
Kron
Onu bilemedim şimdi. Daha tecrübeli arkadaşlar bu soruyu yanıtlayabilirse güzel olur. Belki pabuçları bitmiştir. Belki paslanma olmuştur. Belki pabuç biraz yamuk yakışmıştı tekere tam oturmuyordur frwnleyince.

Yakışmıştı değilde takılmıştır olacaktı, klavyenin azizliği.

Tepki
33
İsim
Ömer Faruk ŞAHAN
Bisiklet
Carraro
Arkadaşlar teker çıkarıp takanlar kesinlikle fren ile alakası yoktur ellemeyin sakin sorun tamamen lastikle alakalıdır tekerleği düzgün ayarlamaniz gereklidir

• Beğen
Tepkiler: Tolstoy

Snorlax

Daimi Üye
Tepki
210
İsim
Sinan
Bisiklet
Carraro
Teşekkürler bir bakacağım tekere@ÖmerFarukŞ

Tepki
8
Bisiklet
Sedona
apartman sakinleri rahatsız olmasın diye ben frene basmaya korkuyordum.
bisikletçiye gittim, derdimi anlattım.
onlarbahsettiğiniz sesi duymadık cantı bi sildik ama dediler.
o günden sonrada rahatsız edici ses olmadı.
ama genelde yağmur sonrası arada bir yapıyor.
cant temizliği önemli sanırım.

İhsnn_zyvl

Forum Demirbaşı
Tepki
207
İsim
İhsan
Bisiklet
Salcano
Merhaaba ben de excel kullanıyorum v frenle ama hkzlı giderken frene basınca ön fren sağa sola yalpalıyo tak tak sesler çıkarıyo bunu nasıl düxeltebilirim acaba bilen var mı? Teşekkürler şimdiden